Споделена история от Тинейджърски

Сестра ми се срамува от мен..
Здравейте аз съм момиче на 14 и имам по голяма сестра на 16. Проблемът е че мисля че тя се срамува от мен. Постоянно ме отбягва, не говори много с мен и не иска и аз да я следвам в социалните мрежи като ми се оправдава че другите и били приятели а аз съм и сестра, 24/7 сме заедно, щяла съм да я клюкаря и издавам и тн... Дори и когато преди няколко дни нейна приятелка беше при нас тя ме покани и аз да отида при тях а сестра ми през цялото време все едно чакаше да се разкарам. Аз не разбирам какъв и е проблема? 1во че съм и сестра и няма защо да се срамува от мен, 2ро разликата ни е само 2 години и според мен няма лошо и аз да общувам с тях. Но майка ми само я защитава и казва че това е нормално защото са по големи а пък те дори не си говорят за кой знае какви неща и като кажа че това е защото се срамува от мен и двете отричат и ме правят на луда.... Писна ми вече. Моля ви дайте ми съвет какво да правя защото аз не искам ако ме поканят да отказвам защото ми харесва да стоя с тях но сестра ми не спира да ме отблъсква. благодаря за съветите предварително.

Коментари

1.   Съвета ми е да не го приемаш лично. Когато настояваш става по-лошо според мен. Опитай се да се фокусираш на този етап върху нещо друго. Не е целият свят сестра ти. ;)

2.   Ами сестра ти сигурно иска лично пространство, а ти я обсебваш с персоната си. Като си ѝ сестра та какво. Трябва навсякъде да те влачи със себе си ли. Ти нямаш ли си приятели хоби, че вечно се занимаваш със сестра си. Просто опитай да не я обсебваш тоест не се влачи с нея.

3.   Хвани я за косата и й забий един силен шамар, как така ще се срамуваш от теб тя трябва да се срамуваш от себе си, все пак си по-голям малка от нея, тятрябва да те обича и да държи на теб не обратното.

4.   Намери си свои приятели. Проблемът не е кой е по-голям или по-малък, а че всеки има нужда от лично пространство, от собствена социална среда, да се вижда с приятели без някой от семейство да му върви по петите непрекъснато. Не става дума за това какво си говори сестра ти с приятелката си, а за това, че има право на срещи с тях без теб или някой друг от семейство да и виси на главата.
Ако един ден излезеш някъде с приятелка би ли искала сестра ти да ти виси на главата и да ти се намесва в разговорите? Едва ли.
Всеки има право на личен живот и малко пространство!
Това не значи, че сестра ти не те обича, но не може да е като залепена за теб 24 часа.

5.   Възможно е да се срамува. Не само от тебе, но и от това някой да я наблюдава докато се опитва да се ориентира в живота. Тинейджър е (като теб) и хормоните бушуват.
Често срещано явление между братя и сестри. Недей да го вземаш много под внимание, по-скоро се опитай да си създадеш собствен социален кръг и да не се натрапваш толкова много. Вероятно си си създала някаква зависимост от нея. Опитай се да бъдеш по-самостоятелна. Ако е вярно че сте 24/7 заедно, това донякъде обяснява нещата - просто си идвате твърде много една на друга.
Ако очакваш да ти кажем - да, тя е виновна, трябва да я накараш да те хареса. Ето как става.... Ами няма да ти кажем такова нещо, защото не е вярно.
Няма друг начин - трябва да се опиташ да бъдеш по-самостоятелна и да не зависиш толкова много от компанията на сестра си. Не е здравословно за теб а и ще ти е доста полезно и в бъдеще като влезеш в истинския живот. Насочи усилията към себе си.

6.   Извинете ме за многото грешки в коментара ми, аз съм номер3
Съжалявам за грешките, написала съм нещата погрешно.
Към автора: исках да кажа, че сестра ти не трябва да се срамуваш от теб, а от себе си, защото се срамуваш от теб.
Тя трябва да те обича и да държи на теб, защото си по-малката.