Споделена история от Тинейджърски

Нямам никаква свобода
Момиче, на 16 години от Варна
Живея само с баба ми, баща ми почина преди 7 години, а майка ми е в чужбина, с друго семейство, но не за това пиша. Баба ми не ми дава никаква свобода, не ми дава да излизам, да си пиша с приятели, да говоря по телефона с някой друг освен нея, загубих всичките си познати
Не ми дава да си взимам неща от магазина, не дава никакви джобни, води ме и ме чака пред училище, купува ми дрехите...
Винаги, когато заговоря за проблема тя сменя темата или започва да крещи как знае кое е най-добро за мен.
Та искам да попитам за съвети, какво да правя? Винаги съм била с отличен успех в училище, винаги за пример не виждам повод да се държи така...

Коментари

1.   Нямаш избор, на нейна издръжка си. Като завършиш, работи, живей самостоятелно и си купувай каквото си искаш, говори си с когото поискаш. Жената иска да те предпази, доколкото може, от лошите хора в живота. Изолацията не е много разумен метод, но работи. Ако не го правеше, можеше да си поредната ученичка с аборт на 15 или нещо подобно.

2.   В голям морски град си. Започни да работиш от това или другото лято в някое заведение и се отдели. Поведението на баба ти създава травми за цял живот.

3.   Учи сега яката, още 2 годинки, даже сиг 1, 5г, ако сега си на 16. На 18 кандидатстваш хубава специалност, с този си успех, за който си учила. И познай - учиш си, изнасяш се от вас на квартира и се раждаш!

4.   Обсди се на майка си и й обясни ситуацията. Майка ти е абдикирала напълно от ролята си на родител. Как може да зареже дъщеря си в България и да си има друго семейство в чужбина. При положение, че баща ти е починал, тя ти е единственият родител. Щях да я оправдая, ако бяха разведени с баща ти и той беше още жив, че може новият й мъж да се дразни от бившия, но ситуацията е коренно различна.
Майка ти постъпва безотговорно и егоистично.

5.   Баба ти има малко стари представи за възпитанието. Говори с майка си, да поговори с баба ти. А и устискай още 2 години и си намери работа и квартира. Ако можеш също замини за държавата, в която е майка ти или пък да учиш в друг град. Успех.

6.   Обърни се към майка си, говори и с някой друг роднина и потърси помощ и разбиране от тях. Баба ти не ти мисли лошото, но е прекалено строга и трябва да обясниш на някого, че това не ти помага, а само ти пречи.

7.   Напълно те разбирам. Баба ти ти мисли доброто (въпреки че го изразява по много гаден начин). Погледни го от хубавата страна. След две години ще започнеш работа и ще се изнесеш. Щом си я търпяла през всичкото това време, ще можеш да я поизтърпиш още 2 години.

8.   Баба ти в стремежа си да те предпази от лошото влияние доста прекалява. Не е нормално 16 г. момиче да не излиза с приятели. Поговори с класната и с училищния психолог, ако не директно се оплачи на Закрила на детето. Това не е нормално трябва незабавно да бъдеш изведена от тази отровна обстановка!

9.   Баба ти е от различно поколение и няма представлява как да се справи с грижите за тийнеджър в 21 век и понеже те обича и не иска да пострадат си мисли, че сато те заключи и изолира ще те предпази от всичко, което не разбира и според нея е заплаха. Разбира се, това не е решение, защото след 2 години ще си на 18 и ще трябва сама да се бориш с живота, а ще си напълно непоготвена, но не знам дали баба ти ще го разбере, че прекалените и грижи не са добре за теб. Не знам, ти я познаваш, опитай се да говориш с нея спокойно, кажи и колко си и благодарна за всичко, което прави за теб, колко много цениш и уважаваш мнението й и как дори и след 18 винаги ще се вслушваш в съветите й и дано се усети, че само сред 2 години ще си напълно независима и започне поне лека полека да ти дава малко свобода с цел да те подготви за живота. Дано подейства! А ако не, говори с училищния пкихолог и помоли за помощ. Колкото и да са добри намеренияй, това, което прави не е ок, така че време е да промени нещата.