Споделена история от Тинейджърски

Деменция
Аз съм тийнейджър. Знам, че вероятността да страдам от деменция, е почти нулева, но ще ви опиша състоянието ми(наясно ми е, че нищо не може да замени лекарската грижа, но това не означава, че не мога да чуя вашето мнение). Добре, еми допреди няколко месеца помнех много добре, бях много концентрирана и тн. Но от близо два-три месеца станах много разсеяна, не мога да се съсредоточа, примерно чета 5 мин и не мога повече, защото се сещам за друго нещо и съответно почвам да правя друго. Започвам да забравям неща, които по принцип зная. Например преди два дни една моя съученичка ме пита как се получава солна киселина и аз това го зная принципно и не можах в продължение на 10 мин да се сетя за отговора е най-накрая се сетих. Също така на моменти забравям думи и не знам как да се изразя. Примерно да речем в компания съм и искам да кажа нещо, но не мога да се сетя за думата и се сещам сред няколко секунди - а понякога и минути. Възможно ли е да страдам от деменция, или? ...

Коментари

1.   Не, това са сравнително нормални неща за тийн годините. Навремето като се случеше нещо такова, учителката казваше "ти си влюбен" :) Ако почнеш да забравяш путя до вкъщи например - това вече е повод за притеснение.

2.   Това не звучи сериозно. Има някои заболявния, които могат да се развият в млада възраст и да се съпроводени с дементен синдром... но пак не са типични з тази възраст.
На паметта оказват влияние много неща. Преумора, стрес и хормонален дисбаланс са по-вероятни за тинейджър.

3.   Не. Най-вероятно не си доспиваш, не пиеш достатъчно вода и не се храниш правилно - пропускаш хранения или не консумираш достатъчно плодове и зеленчуци.

4.   Кат ти е щитовидната жлеза?

5.   Как се прави солна киселина, че ми стана интересно?

6.   Това се случва при разсеиващи фактори, игнорирай ги, бъди фокусирана в твоя живот, води си списък за деня, какво имаш да свършиш, това е пътят към щастието.

7.   От авторката до номер 5:Въпросът ти е супер безсмислен за темата, защото питах друго, но щом имаш такъв интерес ок:ще ти дам уравнението за получаване на солна кисели2:NaCl H2SO4=(пише се стрелка вместо равно, но аз нямам такава на клавиатурата) Na2SO4 2HCl(солната киселина).