Споделена история от Тинейджърски

Говорене сама
Здравейте, момиче на 18 съм. Откакто се помня винаги съм живяла ви мислите си. Все едно, че живота ми е прекаран в моите мисли, въображения, разсъждения и т. н От много малка си говоря сама и водя дори цели диалози със самата себе си. Понякога докато си говоря сама се спирам и се поглеждам отстрани и осъзнавам колко странно подяволите изглежда това. Като си говоря сама не са само диалози ами например разказвам някакви измислени от мен истории, неща които дори не са ми се случвали. Това никога не ми е пречило но напоследък почнах да се притеснявам дали това има нещо с психическото ми здраве. Всичко започна когато бях на 4 г. и си бях счупила ръката. Тогава седях много време в болница и след това у дома, и бях доста изолирана от приятелите ми в градината, и именно тогава почнах да си говоря сама. Има ли нещо свързано с менталното ми здраве или да не притеснявам?

Коментари

1.   Радвам, че и други го правят това и аз се чудя същото, като теб... Може би е малко странно, но не е чак толкова фрапатно. Поне лично аз така явно се боря със самотата си знам ли... Не ми пречи.

2.   Определено има нещо общо с това, че като малка си седяла много време, заради счупената ръка. Аз също съм така като теб, но съм мъж на 33 и ми се появи на 11, откакто започнаха да ми се подиграват и тормозят, заради акнето, което ми се беше появило точно тогава. Оттогава се затворих вътре в себе си и не споделям нищо с никой, дори и с най-близките си - само със себе си говоря, и само на себе си имам доверие. С други хора говоря само, когато е най-наложително и нямам друг избор (както в магазина, на лекар и др. ), иначе и сам съм си абсолютно самодостатъчен, и нямам нужда от никой друг. Не искам да те плаша, но повечето психично здрави хора наистина го нямат това нещо, тази необичайна необходимост да си говориш сам се отключва винаги от някоя силна психическа/физическа травма в детството (твоето явно е от второто). Между другото, би ли казала каква е причината за счупената ти ръка? Ако е вследствие от родителско насилие/тормоз/малтретиране е важно да не си мълчиш за това, а да споделиш с някой близък, за да ти помогне, или на компетентните органи. С толкова истерясали "родители" в днешно време, малтретиращи и тормозещи по всякакъв начин децата си, не е чудно, че прирастът на хората с психични заболявания расте с по 80% всяка година.

3.   Не, всички хора са така, споко

4.   Споко, ако беше луда, дори нямаше да се сетиш да си задаваш подобни въпроси.
Всеки си говори сам, дори ония, които не си го признават.

5.   Аз като дете бях същия. Имах периоди, в които бях самотен. Нямам брат или сестра, а бях срамежлив и честно казано някои от връстниците ми се подиграваха. Винаги това говорене сам се случваше през лятото, когато не бях на училище и не бях толкова много сред други хора. Приказвах си, измислях си истории, планувах разни неща и прочие.
Постепенно в тийнейджърските години отшумя. Сега съм на 31г със семейство, работа и хиляда ангажименти и хич не си говоря сам. Случи ми се тези дни да стоя повече време сам и просто си мълчах, четох си нещо, после гледах филм... Пълно мълчание, направо ме мързи да си говоря сам.
Не мисля, че имаш някакво психическо заболяване. Пробвай да пишеш дневник или дори кратки истории, може би имаш богато въображение. Опитай се да пренасочиш това говорене в нещо креативно.

6.   Няма нищо лошо в това да си говориш сама стига да се разбираш започнеш ли да се караш спирай 43м

7.   Здравей!
Аз често си говоря сам на глас, но само когато няма никой около мен и съм вкъщи. Не го правя на работа или навън.
За да работя моята работа са ми правили сериозни психотестове и бях повече от здрав на тях.
А това за измислените диалози ми идва по-скоро като развинтена фантазия.
Според мен няма защо да се притесняваш.

8.   Започни да ги пишеш и редактираш тези диалози

9.   Щом не ти пречи, няма проблем. Супер е, че имаш въображение и не се нуждаеш постоянно от компания! Общувай с връстниците си, а когато си сама, може и да се отдаваш на диалози наум или фантазии.

10.   На доста хора им се случва, така че не би трябвало да се тревожиш. Ако все пак те притеснява може да си потърсиш приятели, да си вземеш домашен любимец на когото да говориш, да спортуват, да излизаш, да решиш пъзели и като цяло да си отвличаш вниманието и постепенно би трябвало да спреш да си говориш сама.
Успех!