Споделена история от Тинейджърски

Искам да уча Право!
Здравейте! Искам да уча Право, след хиляди желания се спрях на това. Реших да карам матура по история, защото всички вътрешни изпити по университетите са с български и история за тази специалност... Искам да ви помоля за съвет!

Кажете, къде според вас е най-добре да вляза УНСС, Софийски или ЮЗУ, поне за тези се сещам аз, защото искам най-вече в София да уча! Моля, ако имате повече информация за балообразуващите оценки и как се формира бала за всеки един университет, кажете, защото в сайтовете им е много неразбираемо... Благодаря предвалително! :)))

Коментари

1.   СУ - традиция, качество на обучението. УНСС - незнам, мисля, че има някакъв вид икономическо право или нещо подобно. Мненията за УНСС по принцип не са еднозначни - от положителни до купуване на изпити. Колкото до ЮЗУ - според мен не. Дори знам, че в обявите за работа или при интервюта категорично изискванията са право в СУ. В Благоевград нивото далеч не е такова като в София и се смята, че там лесно се влиза и се завършва, но след това пречи на реализацията. Колкото до балообразуващите оценки и пр. - влез в сайтовете на съответните униврситети, купи си кандидатстудентски справочник и там всичко подробно е обяснено. Между впрочем незнам защо искаш матура по история, ако имаш примерно пълно 6. На теб тази оценка ще ти трябва при всички случаи като балообразуваща и каква е гщаранцията, че на матурата ще изкараш толкова. Виж, ако е по-ниска тогава може. Виж може лис оценките от матурата да се влезе право, но се съмнявам, защото интересът е доста голям. Само в този случай също така ими смисъл да се явиш на матура по история.

2.   Вземи си справочник - там всичко е обяснено. Ако искаш право в София, в СУ се учи най-сериозно, даже в някои обяви за прависти има такова изискване дипломата ти да е от там, а не от УНСС или НБУ напр. Обаче трябва да знаеш, че се влиза много трудно. Трябват ти 6-тици от дипломата по История и БЕЛ, затова недей да записваш матура по История, а предмет, който няма да се отрази на бала ти. Ако се готвиш сериозно за изпит по Литература в СУ няма как да не изкараш на матурата по БЕЛ по-малко от 5. 50 :)От дипломата ти се взимат само БЕЛ и История и не трябва да имаш по-малко от 5. 50 иначе нямаш шансове, затова запиши втора матура предмет, по който мислиш, че ще се справиш добре - език примерно. Изпитите са много трудни, матурите са на елементарно ниво сравнение с тях, затова си трябват курсове или уроци, а може и да си намериш готови теми. Обаче ако сега си 12 клас си позакъсняла с подготовката за там, някои почват да се готвят 11 клас още. Имаш само няколко месеца до предварителните изпити, така че почвай да се готвиш здраво. Това е за СУ, някой друг ако знае да ти помага за другите университети и успех с кандидатстването :)

3.   Добър избор, особено, ако имаш призвание за това. Ако е заради парите, откажи се още сега - има доста адвокати и само най-добрите, т. е. тези с призвание оцеляват.
Моят адвокат е завършил УНСС и да си призная, не съм доволна. Няма практика, несигурен е в много неща, което не е, според мен, допустимо. От друга страна ми е познат, имам му пълно доверие, старае се и влиза в крайна сметка в час, когато го натисне човек. Нямам като цяло добро мнение за този университет. Дори напуснах страната, за да не уча икономика там, където все пак имали някаква традиция...
Според мен, най-добър избор е Софийският университет, после ПУ-то. Югозападния го завърши сестра ми, не си намери работа по специалността, а и на нищо не я научиха. Забрави за там.
Разочарована обаче останах, когато разбрах, че само Варненският свободен и НБУ са университетите у нас, сертифицирани по ECTS. Това значи, че само учейки там, ти можеш да се прехвърлиш в друг европейски университет по всяко време. Но едва ли това има значение за правото. Нека се обадят хора, в случай, че има друг университет в страната, с европейската точкова система. Мога и да греша, дори за НБУ не съм сигурна.
Аз съм решила да запиша българско право, така между другото, но ще трябва да е в един от частните ВУЗ-ове, защото ми трябва 100% призната диплома, а и съм свикнала да си уча по европейска програма, а само тези два университета имат такъв начин на преподаване. Жалко. Все пак искам да уча за обща култура и като допълнителна квалификация, не, за да практикувам професията. Ако беше иначе, бих се подготвила отлично, за да влезна в СУ. Мисля, че имаш още време да почнеш да се готвиш, но си на границата. Ако не те приемат в СУ-то, дори е по-добре да изчакаш една година, да работиш и да си спестиш пари, вместо да си губиш 5 години с глупав университет. Не дипломата е определяща, а знанията. Ако обаче университетът ти е лош, не виждам, как ще станеш ти по-добър специалист от най-лошият, завършил добър университет. Нямам нищо против адвокатът ми да е завършил УНСС, ВСУ и т.н., но какво да правя, когато не е в час и това му личи. Даваш един, втори, трети шанс - после чао-чао.
Извън правото, не виждам, какво може да се учи у нас, което да не е по-добре да се учи другъде в Западна Европа, Полша, Унгария... Русия дори (изключвам Гърция, Италия и Испания като казвам Западна Евопа)... Решавай. Ако учиш право, важното е да си добър. Няма средно положение при толкова много адвокати. Успех.
А.

4.   Аз пък реших да уча в УНСС. С право съм. Не смятам, че съм сбъркала. Учих точно толкова, колкото и тези, които кандидатстваха в СУ, ако не и повече... Условията ми харесват, преподавателите също (някой от тях преподават и в СУ), хората също са приятни. Според мен - не обръщай толкова внимание кой университет да избереш.
В крайна сметка, ако си кадърен и образован човек, независимо къде си завършил, ще постигнеш успех. И ако някои работодатели делят хората на "от УНСС" и "от СУ", както казват писалите по-горе, то много жалко за тях и за страната ни като цяло :) Едва ли така ще намерят най-способните хора.

5.   Подкрепям 4, но само ще напомня, че не важи горното за всеки, а само за хората, които се чувстват ПРИЗВАНИ към професията си. Вярно е, че ако не те влече нещо, ако нямаш минимален талант, и в най-добрия университет да отидеш, не става добър адвокат от теб. Но все пак, шансът да излезнеш от добрия университет добър специалист не е малък. ... Ето, може би университетът не е толкова важен, важно е човек да има хъс, да има интерес, да има желание.
Това работодателите го виждат. Разбира се, абсулвените от СУ ще имат предимство при първата си работа, но после сте равни - щом вие имате по-добра практика, по-добре се представите на интервюто, по-добре се представите в изпитателния срок, защо да не вземат вас? Учете се, няма по-добра инвестиция, особено ако помислите за алтернативите. Семейната академия няма да ви избяга. Използвайте годинките за учене сега, независимо в кой университет, много по-добре сте от хората, решили да не учат.
А.

6.   А какво мислите за Великотърновски университет "Св. св. Кирил и Методий"?