Споделена история от Тинейджърски

Мога ли да се науча да пея
Здравейте, аз съм на 15 г. Както разбрахте въпроса ми е дали мога да се науча да пея. Много го искам, но баща ми казва, че не мога. Говорила съм не един и два пъти с него да ме запише на уроци, но той казва, че на уроци ходят хора, които имат глас и диапазон. Повечето ми приятели ми казват, че мога да пея, аз също мисля, че пеенето ми не е чак толкова лошо. Чувала съм, че всеки може да се научи да пее. Та вие как мислите?

Коментари

1.   Първо да уточним - всеки може да пее!
Но въпросът е дали може да пее вярно и правилно?

Ако не можеш да пееш вярно и правилно, тоест ако пееш фалшиво - и посмъртно не можеш да мръднеш грам нагоре! Ако ще да се упражняваш всеки ден по 10 часа!

Няма как да се НАУЧИШ да пееш, ако по начало пееш фалшиво! Ако така си се родил!

Пеенето и рисуването са таланти, дарба! Или се раждаш с тях - или не!

Аз примерно, до такава степен пея фалшиво, че учителките по пеене ми бяха забранили да пея, когато пеем нещо целия клас - а ми бяха казали само да си отварям устата, но да не пея!

Да, но хората като мен, които изобщо не могат да пеят вярно и пеят тотално фалшиво - не са толкова много.

Повечето хора имат, да кажем, някакви средни способности и възможности за пеене.
Да, такива хора могат да се усъвършенстват и да се учат, и да се развиват в тази област! Но могат само да достигнат до някакво прилично ниво! Няма как да станат като Райна Кабаиванска - да речем!

Тези, които имат дарба и талант за пеене - също трябва да се усъвършенстват и да се учат, и развиват - ако искат да постигнат да станат много добри певци!

Но още веднъж казвам - тези, които още от рождението си пеят фалшиво - така си остават цял живот!

2.   Разбира се че можеш да се научиш!
Гласът и диапазонът, ако са ти ограничени, е има си техники как да ги разшириш и подобриш!
Солфеж задължително запиши - има уроци в почти всяко читалище. Някакъв инструмент също няма да е лошо - не че ще свириш професионално на него, но да се учиш да чуваш звуците, а и да си акомпанираш при пеенето...

3.   Според мен ако имаш достатъчно вяра, воля, търпение и постоянство ще станеш по -добра в пеенето. Успех!

4.   Миличка не искам да те обезкуражавам, но вокалните педагози лъжат. Аз ходих на уроци по пеене при моя учител по музика, давах 35 лв. на всеки урок и той всеки път ми казваше, че пея все по-добре и накрая, когато исках да пея на коледния концерт в училище той ми каза да не участвам, за да не ми се смеят заради ужасния ми глас. Така разбрах как той ми е вземал парите и ме е заблуждавал. Така че се запиши за кастинг в предавания като "Гласът на България" и "БГ търси талант". Там шанса ти да разбереш дали ставаш за певица е най-голям.

5.   Слушай ме сега, девойче мило. По принцип да се научиш да пееш не е толкова лесно, колкото изглежда. Нужни са десетки репетиции. Освен това, както ти е казал номер 1, някои неща са въпрос на заложба, а и ако искаш да се развиваш в пеене, свирене на инструмент или спорт, трябва да започнеш от малка. Например, дъщерята на един мой колега, която е на твоята възраст, пее много добре, но доколкото знам тя пее вече 11 години, т. е. е била във втора група в детската градина, когато е започнала. А ти, щом си на 15, значи си или девети, или десети клас. Без да се обиждаш, но е късно. Но ако искаш да пееш за удоволствие, прави го. Аз самия си пея под душа и ми действа доста ободряващо. Или пък, ако толкова много искаш да пееш, отиди на прослушване за някой читалищен или училищен хор. Ако те одобрят, значи си добра. Ама пак ти казвам - ако искаш тепърва да участваш активно в конкурси, късно е.

6.   За да има смисъл от уроците по пеене, трябва да имаш поне минимални гласови данни. Иначе си е чиста загуба и на време и на пари и накрая сама ще видиш, че не ставаш за това. Приятелите ти може да смятат, че пееш хубаво, но дали наистина имаш талант може да прецени само музикален педагог. За това, запиши си час за консултация с такъв и ако той каже, че ставаш, тогава мисли за уроци. Обаче, дори и да имаш страхотен глас и с години да ходиш на уроци, това изобщо не ти гарантира, че ще станеш успешна певица или че ще можеш изобщо да станеш професионална певица. На света има сигурно милиони хора, които могат да пеят, но никой никога няма да чуе за тях. За да станеш звезда си трябва и безумно много късмет. Така, че не те съветвам да разчиташ много на това. По-скоро, ако все пак педагогът потвърди, че имаш гласови данни, пей си за забавление. В крайна сметка в Интернет можеш да пуснеш всичко.

7.   От авторката - благодаря за съветите! Говорих с нашите и те ми казаха да си избера песен, която ми харесва, да им я изпея като пусна караоке версия и тогава да преценят дали да ме пратят на уроци.

По принцип губя много надежда, когато някой ми каже, че не мога да пея, особено ако е моя "приятелка". Преди седмица стана на въпрос за това когато бяхме навън и тя ми каза "ами ти не можеш да пееш, за какво ти е да ходиш на уроци".

П. П. Ще пиша отново, когато им изпея песента. Стискайте палци :)

8.   Стискането на палци е езически обичай!

Ние, православните християни не го правим!

Авторке, щом имаш желание, опитай, но не си го възприемай като идея фикс!

10.   От авторката - вчера пях пред баща ми, майка ми и сестра ми. Когато изпях цялата песен с караокето, нашите ми казаха да я изпея акапелно. Изпях я, и баща ми каза, че когато пея акапелно, не пея, а рецитирам. Аз му казах, че това да пееш добре акапелно се учи с времето, но той ми каза да не философствам и изпрати мен и сестра ми в стаята ни. Майка ми не каза нищо, защото сме типично патриархално семейство, където баща ни държи и хляба, и ножа. Може би вече разбрахте, че няма да ме запишат на уроци, затова мисля да пусна мой запис в интернет и ако има добри коментари, ще ги покажа на баща ми. Обичам да пея, това ми е мечта и няма да се откажа от нея.

11.   Авторке, аз вече съм възрастен и родителите ми починаха - Бог да ги прости! - но ще ти кажа нещо важно, а ти сама си направи изводите!

Като млад и аз бях много напорист, имах десетки идеи за десетки неща, но всъщност след години проумях, че "съм хвърчал във въздуха".

И колкото пъти родителите ми са ме възпирали за дадено нещо - винаги са се оказвали прави!

12.   Здравей! Първо искам да ти кажа, че надеждата умира последна, така че щом имаш вяра, надежда и желание, всичко се постига.
А сега ще ти разкажа моята история. Един ден както си гледах фейсбука, видях, че един от най-известните хорове в града ни е публикувал, че организира прослушване за нови членове. Исках да се запиша, казах на майка ми и тя ми каза "върви и се излагай, ама после не ми реви, че не са те приели". Няколко дни по-късно, отидох на прослушването с майка ми. (Която с много усилия убедих да дойде с мен) След няколко дни ни се обадиха и ни казаха, че съм одобрена. Записаха се и много други и дори през 2016 хорът ни участва в "Шоуто на Слави" и бяхме в избраната челна петица. Сега, когато вече не съм ученичка, пеенето вече ми е само хоби, но съм студентка по медицина. Така че съветът ми е да направиш това, което си решила, щом вашите не те пускат на уроци.

От Ивана, 19 г.

13.   В тоя сайт съм отговаряла на поне 30 такива теми където някакви девойки на по 15-16 години питат дали могат да се научат да пеят. Вече ми писна да повтарям едно и също нещо като счупен грамофон. Ходих цяла година на уроци по пеене при един музикален педагог който е известен в България и нищо не се промени. Единственото което се случи беше загуба на пари и време. Пей си като искаш. Вече всеки втори пее.

14.   Я стига глупости! Всеки можел да се научи да пее... Кой ти го каза? Някакви сайтове, които нямат нищо общо с музика? Изкуственият интелект в Snapchat?
Това, че всеки може да се научи да пее, е широко разпространен, но напълно грешен мит! Ти ако можеше наистина да пееш, досега щеше да си си намерила поле за изява, всички щяха да забележат таланта ти, включая и семейството ти. За да ти казват толкова хора, че не можеш, значи това е истината и трябва да я приемеш. Аз също не мога да пея, но съм го приел. Както в спорта, така и в пеенето е късно тепърва да се развиваш на 15-16 г.

15.   Авторке, и аз искам да съм като Лионел Меси и цял живот да поставям рекорди, които да не могат да бъдат счупени, и аз си представям, че с впечатляващите си футболни умения ще печеля престижни отличия като Златната топка, ама реалността е друга. Та твоето пеене ще е като моя футболен талант, с една дума: въображаемо. Така че вместо да се чудиш как да се научиш да пееш, започни да се учиш как се работи, защото мама и тати няма да те издържат цял живот.

17.   Не искам да те отчайвам, но си на 15 години, а мисленето ти е като на малко момиченце.
Какво за теб е „да пея ми е мечта и няма да се откажа от нея“? Ако си мислиш, че ще станеш толкова известна, че дори и кучетата на село ще ти се възхищават – избий си го от главата. Ако си мислиш, че с пеенето ще изкараш толкова много пари, че ще станеш по-богата от царица – избий си го от главата.
За да бъдеш певица, е трябвало на 6-7 години да се запишеш в хор или вокална група, която да ти развие гласа, диапазона, тембъра и т. н., но преди всичко трябва вътре в себе си да имаш талант, който да доразвиеш. Това е все едно да си сакат с краката, но въпреки това да умираш за това да станеш футболистка и да очакваш, че някой ще те учи как да риташ топката.
Има една много хубава българска поговорка за такива като теб – от всяко дърво свирка не става. Така е и с теб – не може да си на 15 и да очакваш, че ще извадиш глас като на Лили Иванова, Мадона, Шакира и т. н., освен ако не се окаже, че имаш глас, изпреварил времето си, но в случая не е така.
Стана ми смешно когато прочетох, че имало хора, които ти казват, че пееш хубаво. Точно такива коментари, обикновено давани от приятели и близки, на видимо неталантливи хора, правят мечешка услуга впоследствие.
Както са ти казали по-горе, след като станеш на повече от 10-11 години, е късно да се развиваш не само в пеенето, но и в свиренето на инструмент, в танците, в рисуването, в спорта и т. н.