Споделена история от Тинейджърски

Разрешено ли е възпитанието с бой/телесното наказание?
Момче на 12 съм, преди няколко дни изкарах четворка по Математика, баща ми се ядоса и започна да ме удря по главата. Неведнъж го е правил, някъде от 5-6 годишна възраст съм бил удрян и замерян с каквото му падне.
По закон възпитанието с бой/телесното наказание разрешено ли е?

Коментари

1.   Не, не е разрешено, това е малтретиране и дори можеш да си извадиш съдебно медицинско!
Говори с училищен психолог, учител или звънни в защита на детето.

2.   До 1 Хубаво раздаваш съвети, но кой ще плати това съдебно медицинско? И какво ще постигне автора като се оплаче в уичлище или в защита на детето? Дали като го настанят в приемно семейство в някое село и го преместат в друго училище ще му е по добре, да пътува за училище по един час?

3.   НЕ!!! Веднага говори с майка си, учител или друг възрастен. Това не е ок и веднага трябва да се вземат мерки.

4.   Естествено, че не е. Говори с майка ти, боби, роднини това трябва да спре. Говори в училище д класни ти ръководител. Виж в Интернет организации също.

5.   Баща ти могат да го вкарат в затвора, че те малтретира и уврежда физически. Изкарай си медицинско при лекар и с това медицинско отиват в полицията и там ще вземат мерки.

6.   Само имай предвид, че ако социалните дойдат и те вземат от семейството ти, ще бъдеш настанен във временно приемно семейство - друг баща и майка. Няма никаква гаранция, че там няма да търпиш по-голямо малтретиране, т е. въпрос на късмет къде ще попаднеш. Затова преди да правиш каквото и да е, помисли дали се жертва на истински тормоз - имаш ли синини след боя, рани, наказва ли те да не вечеряш и да нямаш джобни и т. н. Иначе в България повечето бащи удрят по един шамар от време на време, което за другите страни е недопустимо.

7.   На тази възраст не е редно, особено за оценки. Имала съм много двойки, не са ме били. Иначе и на мен ми се случва да пошляпвам децата.

8.   По държавния закон не!

Но по нравствения закон има право, когато детето извършва сериозно непослушание, кощунство или друго злодеяние!

Стотици поколения хора са се възпитавали по думите на цар Соломон: който жали пръчката - не жали сина си!

Тоест по принцип момчетата са по-буйни и правят повече бели - и е нормално понякога да усещат пръчката по гърба си!

Мен също са ме били няколко пъти, но аз съм си го заслужавал и не съм се сърдил!

Аз също съм пошляпвал сина си няколко пъти, а дъщеря си - само веднъж. Но това е било само в краен случай и са били ситуации на сериозно непослушание, и след това вече имаха респект от мен и ме слушаха за всичко!

Но в твоя случай смятам, че баща ти те е бил неправилно, заради оценка - тоест за нещо дребно и незначително!

Аз смятам, че бой родителят трябва да използва само в краен случай, при много тежко и съзнателно провинение и неосъзнаване на вината! А при осъзнаване - трябва да се ползва някакво наказание!

Така, че според мен говори с него, когато е спокоен, и се опитай да му обясниш, че полагаш усилия и не приемаш това да те бие!

Жалба не е добре да подаваш срещу него - защото това не е мъжка и достойна постъпка!
Трябва да се разберете с добро!

9.   Не, поговори с майка си

10.   Н 2- СЪДЕБНО медицинско, от СЪДЕБЕН патолог/лекар НЕ се заплаща!!! Още по- малко пък от малолетен! Не объркване автора с лъжите си, явно и ти си като баща му и затова пускаш нещо колкото да откажеш малтретирани да се защитят!

11.   Ако ме питат мен, ами пердашили са ме. Вярно, че това беше много, много отдавна по време на социализма. По принцип момчетата трябва да се бият, това укрепва характера. Скоро с един познат лекар се заговорихме на тази тема и той ми сподели, че няма как момчета да не пердашат. Баща ми имаше много тежка ръка, един път така ме напердаши, че някъде към осем дни носих пръстите му отпечатани на бузките ми. Когато другарката ме попита, какво е това на бузата ми, аз глупаво излъгах, че съм паднал от една ограда. Майка ми ме пошляпваше често, но това беше слаба работа, изобщо не ме впечатляваше, освен унижението. Майка ми не даваше да си играем в коритото на Перловската река, тогава живеехме на ъгъла на Шипка и реката беше като магнит за игри. Любимо беше да е завираме в старите изоставени канали и да се надлъгваме, какви страшни неща има вътре. Тогава и фенерчена имахме много малко, , та със свещи в бурканче се завирахме, а там освен мръсотия и плъхове, които ти притичват по ръцете ни друго нямаше. Е, намирахме топчета за игра, зеленясали патрони, понякога монета, ключове, автоматични писалки. След такива игри в къщи майка ме напляскаваше, защо се завирам в мръсотията, да ама там е интересно. Когато се преместихме в ж. к. Яворов, тогава ж. к. "Ленин", бяхме една тумба момчета и като правило освен каране на летни кънки, зимни кънки, колела и най-вече се биехме под различна форма, кога организирано, кога спонтанно. В нашето поколение, обхващащо около 5-6 години, около нас в квартала имаше малко момичета, но те за нас бяха същества от друг свят, те си живееха друга реалност. Бяха много ценни и никой не смееше да ги закачи, защото всяко е или сестра на някой или е съседче на друг и ако не искаш да стане търкала не пипаш момичета иначе тече червен сопол, зъбите не ги броим. Вече по-късно с момичета но от ж. к "Изток", си уреждахме нещо като хокейни мачове там където сега се намира Кукуландия-наричахме къщата на баба Яга. Зимите бяха студени и някаква общинска служба замразяваше едно езерце там. От Изток идваха четири момичета, а ние бяхме три момчета и едно момиче. Давахме им едно момче, вземахме в нашият отбор едно момиче и купона започваше. Бяхме внимателни, падаше голям смях. Беше весело и забавно. Това продължи някъде до като станахме някъде към 8-ми-9-ти клас Много е хубаво да има момичета около нас, оказват благотворно влияние. Като правило всички бяхме възпитани и силни ученици. Лично аз тогава пъпчасах и вече не смеех да погледна момиче, започнах да тренирам джудо, завърших, приеха ме ВМЕИ /сега ТУ/ факултет радио-електроника. Заминах първо за една година в НШЗО, а след това в един парашутно -десантен батальон далеч на изток от София. Ами трудно е да командваш и да отговаряш за още 20 момчета на твоята възраст. В казармата две години бойно самбо, скокове, тактика, огнева подготовка, специална подготовка, физическа подготовка, политическа подготовка и така две години, и на двадесет години се прибираш в къщи. Едва ли не започваш да се социализираш отново. //Fallschirmspringer//-- Десантчик--"Навсякъде, по всяко време"

12.   Не, естествено. И само заради някаква оценка? Аз ако изкарам четворка по математика нашите ще се радват, защото аза като цяло съм много зле по този предмет и изкарвам само двойки и тройки.

13.   Вече вкарват в затвора, ако биеш детето си.
Информирайте се поне малко!!!

14.   Не веднага говори с училищния психолог по въпроса и с класната ти те ще те посъветват май -добре какво да направиш!

15.   Психопати и после се чудите, зйщо има отчуждение. Децата растат, трупат опит и ПРАВЯТ грешки и какво ще биете, а колко чисто говорите. Една идиотка на морето удари 3 г. дете, вместо да му обясни, да се качи на тротоара и защо. Това и българското възпитание. Няма обич, уважение, да се говори, биете обаче после искате да командвате и обсерватория порасналите си деца, токсични отношения. Бийте! После какво ще жъните! Бюща удря сина си и детето загува слуха на ухото си.

16.   Хайде стига, визирам най-вече такива като №№5-6. Какви глупости говорите, какви затвори и съдебни дела Ви се привиждат. Престанете с тези американогейски, демократични и неолиберални словесни бълвочи. Децата, и то най-вече момчетата трябва да се попляскват, ние сме на балканският полуостров, а не щата Монтана или Флорида. Когато дете направи, някоя неприемлива постъпка му се отвърта един шамар, като му се обяснява защо го "получил". Този шамар фиксира в съзнанието му, че това, което е направил е неприемливо. Нашата дъщеря, аз никога не съм я докоснал с пръст, но майка И я попляскваше, не често, но се случваше, най -вече като дете. Дъщеря ни завърши една от най-елитните столични гимназии с диплома 6, 00, тази, която и аз съм я завършил. Тя като майка си никога за срок или за завършване на годината не е имала друга оценка освен пълно отличие. След това завърши ТУ /някога ВМЕИ"Ленин"/, същият факултет, които и аз и майка И сме завършили в областта на радио-електрониката. Специализира в така леляният "Бял" запад, направи дисертация в областта на енергийното натоварване на честотните спектри в безжичните мрежи. Работи като софтуерен инженер в чуждестранна фирма, сравнително често ходи в командировки в чужбина, направи си собствен апартамент, има два джипа единият е от около 3 месеца, а другият се чуди дали да го продаде. Съпругата ми също е пляскана като малка от баща си, когато не е решавала правилно задачи по математика. Отлична математичка на инженерно ниво, при следването винаги е вземала стипендия за отличен успех, без значение за дохода в семейството. Тя е технически директор в голяма фирма, ръководи над 300 мъже, на шега я наричат "центуриона" или г-жа центурион, заради твърдият И характер. Аз също съм к. т. н. , станах един от най-младите научни сътрудници в института, в който постъпих преди много години на работа. Всичките сме завършили гимназия с отличен успех, но те двете с пълно отличие, аз с 5, 7 /ако това има значение/. Съпругата ми е тренирала спортна гимнастика, аз джудо още от девети клас, както през цялото следване. //Fallschirmspringer//-- Десантчик--"Навсякъде, по всяко време"

17.   Да, Макаренко казва, че боят винаги има възпитателно действие.

Но не трябва на всяка цена да се бият хората. За въпроса ти, кажи му на Бащата - като по-остаре с 20 години, че ти ще започнеш да го пердашиш...

18.   Десантчик, като те чета как подкрепяш и защитаваш насилието над деца, май ти също си за затвора. И защо "особено момчетата", а пък момичетата не, какви са тия простотии? ! Да не си някоя побъркана феминистка, дето все се представя за мъж? Щото такава отвратителна злоба към децата и мъжете може да я излее само жена, нормален мъж не мисли като теб. Как не те е срам, тия простотии и подстрекания към насилие над деца си ги издрискал в темата на едно невръстно 12 годишно дете. Наистина си за затвора, дано те вкарат там.

19.   Номер 16 е наистина кон или кобила с капаци.

Тук в България има приет закон освен закона за закрила за детето, че ако биеш детето си, влизаш в затвора. За колко години влизаш - има се предвид какви са нараняванията по детето, колко често го биеш, колко години, колко е малко детето.

Също социалните служби ти отнемат детето веднага. Всеки може да звънне в агенцията за закрила на детето. Това всичко е в България. Информирайте се хора!!!! Не е хубаво да сте кобили или коне с капаци.

Естествено съда, адвокат на малтретираното дете и после издръжка до 18 години се плащат от държавата.

Лошите родители и хора сами си го търсят!

21.   Ако са го викали в районното разбирам, но в случаят е ненормалник. Ако не може да ти обясни задачите, няма право да ти държи сметка. Няма никаква възпитателна стойност на тази възраст, само по-лошо става наистина. Мисля, че има специален телефон и организация занимаваща се с подобни случаи 116111 потърси.

22.   Не е разрешен боят за възпитание в България, но тъй като никой не ги следи тези неща, нищо няма да му направят на баща ти. Освен това всеки втори, както виждаш, подкрепя боя, защото и него са го били като малък и сега има да връща на новото поколение, пък ако ще и то да е неговото собствено.

Десантчикът е живо доказателство на сентенцията, че под фуражка акъл не расте.

23.   До №22. От коментара Ви разбирам, че сте американогейски, демократичен, неолибералист, който не е служил в истинската армия, каквато беше до към 1988г. Няколко пъти съм посочил, че съм бил старшина-школник, а колкото до констатацията Ви, какво расте под кепето е друг въпрос. На някои каквото и да имат върху главата си, то в самата глава цари състояние близо до абсолютният вакум и най-много да имате една мозъчна клетка, като и това състояние ще е голяма загадка. На 26 години станах един от най-младите научни сътрудници в института. За една от разработките ни, в която аз бях един от отговорните конструктори, България получи право да закупува един милион тона нефт на преференциални цени, над квотата договорена по СИВ. До 36 годишна възраст имах над 25 публикации, в специализирани издания, три публикувани в руски и полски специализирани списания, изобретения. Специализации в "Алкател", "Сименс", "Серагон", "Ериксон" и т. н. Толкова за фуражката и тревата.. Гордея се, че съм служил в БНА, в парашутно-десантен батальон. //Fallschirmspringer//-- Десантчик--"Навсякъде, по всяко време"

26.   Приятелю мен моя баща ме е поступвал и за 2ка и забележка. Само, че сопата играеше доста често, дори и аз съм му посягал