Споделена история от Тинейджърски

Как да преодолеем срама?
Как да преодолеем срама? Аз съм момиче и не съм много социална, даже бих казала - никак. Опитвала съм да говоря с другите, но ме е страх, че ще кажа нещо неправилно или ако се отпусна пред тях, че ще ме помислят за луда. В клас също не говоря с много хора. Има 5-6 човека с които тук- таме си говорим нещо. Как да го преодолея този срам и да почна да говоря спокойно с другите? Благодаря предварително на всеки, който ми даде съвет! :))

Коментари

1.   Това не е срам а социална тревожност, има доста книги, видеа, статии може да се поинтересуваш.

2.   Защо не си кажеш истинската възраст, а пак се правиш на тинейджърка. Била си тинейджърка преди много години, но не и сега. Сега мястото ти е сред пенсионерките пред блока. Постоянно ги виждам как се радват на компанията си. И твоето място е там.

3.   Дъщеря ми има подобен проблем като твоя, почти не общува със съучениците си в гимназията, а беше общително дете. Притеснявам се за нея. Сега е 8-ми клас. Попадна в лош клас - масово пият алкохол, пушат, а и някои дори употребяват психотропни вещества.
Паралелката е единствената с профила, който иска да изучава. Не иска да сменя паралелката, а ние, с баща й, се чудим какво да правим

Изразяваш се съвсем гладко и правилно, и не виждам защо се притесняваш.
Всички допускат грешки. Безгрешни хора няма.

4.   Бъди себе си. Това че не те харесват не е твоя работа ;)

5.   Аз също цял живот съм такава, първо приеми себе си, обичай се, говори си добре.
Ако някой не ти е приятен можеш да не говориш с него.
Хората предимно мислят за себе си, ако кажеш нещо лошо или хубаво за тях, ще ти обърнат внимание, но като цяло човек си мисли за себе си и за собствените си неща. Никой няма да мисли и премисля кдкво казваш, ако не е свързано със него.
Можеш спокойно да изказваш мнение, ако искаш да го направиш.
Гледай хората в очите, можеш да използваш имената им. Всеки обича да си чува името.
Ако искаш да попиташ някого нещо, просто го направи.
Като цяло хората обичат разговорливи и усмихнати хора.

6.   Предизвикай себе си да говориш повече и не обмисляй много предварително какво ще кажеш, всеки греши така че дори и да кажеш нещо, , не на мястo" не се питеснявай.

7.   2-ри, нормален ли си човече, лекувай се.
Авторке, и аз бях като теб. Докато не видях, че всъщност на никого не му пука кой какво говори. В една компания от, например се дрънкат само глупости и битовими, които на следващия ден никой не помни. Имаш време да се промениш. Вече като пораснеш и още си притесителна ще е гадно. Защото има един тип хора, които може да използват тази ти слабост. На мен първата ми шефка, все изтъкваше колко се притеснявам, как не мога да говоря, за да ме засегне и успяваше. Тогава бях на 19. Но тя ми помогна да стана перде и да не ми пука след това.

8.   1 едно и също е срама и тревожността. Всеки човек си ги има понякога.
Не знаех, че положението с децата е толкова изпуснато 8 клас да пият и т. н. Явно родителите не им обръщат внимание на тези деца. Лоша работа.