Споделена история от Тинейджърски

Матура по какво?
Много ми е изнервено тая година :((( изобщо не мога да реша на какво да държа матура. Профилиращия ми предмет е география, но няма смисъл да държа матура на ГЕО, защото на един обикновен тест не мога да изкарам повече от 3, камо ли на матурата.
Колебая се между четири предмета - Философия, биология, география и химия...

Философията ми е интересна, но няма хляб в нея... иначе мисля, че ще се справя с матурата успешно
Биология... хммм медицината е готина, и полезна работа. Мога да стана една лекарка или мед. сестра
География... мога да се напъна да си науча всичко, но... не се чувствам в свои води още..., просто ще съм си назубрила всичко без да го разбирам.

Химия... честно казано никога не ми вървяла и отдавна нямаме химия... Мога да тръгна на уроци по химия още утре, ако трябва, защото много искам да стана дерматолог. Не мисля, че химията е трудна, просто на времето ме е мързяло да я уча...

Не мога да се реша на какво да държа матура... освен на два предмета от горе изброените, но ще ми дойде множко...
И все пак... вие като по-възрастни, които сте минали през това, посъветвайте ме нещо... Добре ли е да държа матура на два предмета + Български, или да се съсредоточа само на един предмет?

Коментари

1.   Ти направо ме побърка-поговори си с вашите, защото си мноого неориентирана. Матурата няма да те направи каквото и да било от нещата, които си споменала. Матурата е просто преговор от уроците през годините.
Аз карах по БЕЛ и Математика, но не съм станала писател, нито работя в банката.
Иначе по география винаги е най-лесна.
Дръж матура по предмета, който ти е най-лесен и най-много го разбираш. Остави другите глупости.

2.   Колкото повече предмити, толкова по-добре, обаче, най-важното е да не си загубиш здравето. ако ти е нервно вече, гледай си здравето на първо място, ако ще и само с един предмет да си на матура. Иначе, ако имаш сили да учиш повече - иди на повече матури, от теб зависи колко ще успееш.

3.   Хаха знам това. Просто искам да завърша дадения предмет и да следвам с него.

4.   Аз миналата година държах матури. По математика съучениците ми казаха, че е била най-лесна, но не знам тази година как ще е. По принцип всяка година ги усложняват, защото искат матурите да станат вход за университетите.
~~~Приказната кралица~~~

5.   Авторке, номер 1 съм отново. Ако смяташ след това да кандидатстваш някоя от гореизброените специалности, ще ти дам мнението си за тях. От тях бих те насочила към биология и химия и техните разновидности. Философията я забрави според мен. Географията и без това не те влече-няма смисъл да я записваш.
С биология и химия, след няколко години можеш и други професии да работиш освен лекарски.
Самият Бойко Борисов каза, че в биологията е бъдещето.
Най-важното е да избереш нещо, което ти е интересно. А ти не си споменала кое ти е интересно. Единствено се вижда, че имаш интерес по филисофия. И ако те влече наистина много силно я запиши. Но пак ти казвам не виждам перспектива за теб, ако завършиш това.

6.   Всички са еднакво лесни/трудни. Зависи ти по какво си учила и какво ти де отдава...
На мен ми вървеше английския... 5. 50

7.   Интересна ми е биологията. Бих я завършила и бих следвала медицина. Философията я изключвам и съм на твоето мнение. Химията за съжаление не ми върни, но мечтата ми е да стана дерматолог.... може би съвсем скоро ще тръгна на уроци по биология или химия. Не ми се иска като следвам да си дам парите за нещо, което нямам намерение да работя по нататък, за това го мисля още от сега.

8.   Да кажа каква, що годе е нивото на трудност на матурите.
По химия и биология ги правят сравнително лесни за хора, които не са в профилирани паралелки, заради малкият брой на хората, които се записват за тях. До колкото до географията матурите стават все по сложни и по сложни със всяка година, заради големият брой на кандидати за тях. А до колкото философията, не мисля, че ще ти е от полза за в близкото бъдище.

9.   Значи авторке като вземем напредвид и това, което каза 8, без съмнение държиш по биология, или химия, или и двете. Трябва да си прецениш според собствените си възможности.

10.   Номер 1 - личи си, че не си бил/а на матура по география! Много хора за съжаление мислят като теб и затова 2010г., когато аз кандидатствах имаше толкова много двойки на матурата по география, защото всички си мислят, че е лесна, ама не е така.
Иначе авторке, както ти казаха и по-горе, с матурата по който и да е предмет няма директно да станеш химичка, мед. сестра или нещо подобно.
Съветвам те да запишеш това, което най-много те влече, а това само ти си го знаеш най-добре.
Като човек, минал по този път, ще ти кажа, че каквото и да избереш, все ще е трудно, сериозен изпит си е все пак. Но като имаш желание и усещаш, че ти се отдава, действай! Моят предмет беше географията, защото ме влече от малка и с удоволствие си учех уроците.
Много е важно и след това да си избереш подходяща специалност, защото тези, които учат висше просто така, от тях не става нищо после. Много е важно да учиш с желание.
Желая ти успех! :)

11.   знам, че няма директно да стана химичка или мед. сестра. Просто дадох примери, кои предмети ще са ми от полза, за професиите, които ме влекат.

12.   10, аз съм 1, 5, 9. Знам какво говоря, повярвай ми. Става въпрос за 2009г. От класа ми всичките освен мен записаха география. Без да учат изкараха над 4, 50. И то най-глупавите. А аз, отличничката на класа, записах математика, учих като ненормална. Частни уроци, здрава подготовка. И накрая 3, 50. Моля ти се. Дори всички учители тогава ме убеждаваха да запиша география, защото е най-лесна, но аз като най-добрият математик в даскало реших да се правя на голяма работа.
Сега може нещата да са се променили, но тогава нещата бяха така!

13.   Аз карах матура по философия и честно казано не бях прочела нищо през цялата година, но я изкарах... там всичко е логика просто въпросите са зададени по по-труден начин и трябва да помислиш малко повече иначе въпросите свързани с философия са малко повечето е логика да търсиш смисъла в изреченията.... ден преди матурите прочетох всичко което имах за помощ и знаех повече от другите които бяха зубрили цяла година... изкарах 4. 75.... трябва да си напънеш главицата да мислиш по пътя на логиката и наи-големите простаци от нашия клас изкараха матурата така че... трябва повече да разсъждаваш вместо да четеш за философите все пак и те са важни поне минимални знания може да имаш за тях... а пък и 50 процента от матурата е есе, а знаете, че есетата са собствени мисли и колкото и да е не могат да те упрекнат какво си писал аз си изкарах оценката от есето най-вече.... лесна е матурата.... можеш да си свалиш материали от интернет има ги качени матурите и да видиш въпросите ;) успех

14.   И 4-те предмета споменати по-горе са добри но трябва да държиш по математика