Споделена история от Тинейджърски

Съвет за избор на гимназия в София
Здравейте читатели :)

Аз съм момиче от София предстои ми кандидатстване, но съм много срамежлива, притеснителна и новото поколение за жалост е ужасно всички пушат, пият, гримират се, правят това.. онова ;д. Аз не съм такава добричка съм и в моето училище много ме мачкаха и понеже съм много чувствителна изгубих желание за живот, сега разбирам че е било глупаво че съм драматизирала. За щастие всичко се пооправи ''но'' развалих си хубавите оценки :( и края на срока е малко се стегнах ще уча усилено за 2 срок и ще видя къде ще се насоча.

Та така, понеже тук почти винаги пишат хора които знаят какво да правят в живота, интелигентни :)) реших да попитам някои знае ли някаква гимназия в София в която пропадналите хора са по - малко, и се изучава география или история, изобразително, биология накратко разказвателните предмети без математика! Благодаря предварително :)

Коментари

1.   Хммм... гимназия без математика надали ще намериш. В класическата гимназия, доколкото знам, наблягат на историята.
Като цяло се цели в елитните гимназии, ако искаш да има по - малко пропаднали хора. Немската, френската, испанската, английската, втора английска. Кварталните като цяло са най - зле, но и това, че е в центъра също не е гаранция.
Та цели елитните. Но много учене ще ти трябва за там...

2.   НГДЕК. Математиката ти е до 10 клас вкл. (или поне по мое време беше така, може сега да са я увеличили леко заради министерството, но като цяло е малко часове седмично).
Нямаш изобразително, но пък е рай за всеки, който е настроен хуманитарно. Не е лесно впрочем - доста се учи, но пък хората и учителите са страхотни. Учи се история, литература, древни езици (старогръцки, латински и старобългарски), до 11 клас са застъпени и общообразователните предмети, но с по малък хорариум. В 11 се профилирате - имаш избор между профил история, българистика, някой от езиците, философия, културология (като при последния, доколкото знам, часовете се зачитаха като кредити май в НБУ).
Освен това всяка година има практики в чужбина - Италия, Гърция, Турсия, сега май са вкарали и Париж... Скъпички са, но ако вашите могат да си ги позволят, е страхотно преживяване.
За прием ти трябва хубава оценка на изпита след седми клас по литература + трябва да се ходи и на устен по история в самата гимназия (но, повярвай, устният не е никак страшен и темите се научават бързо и лесно и за месец-два преди самия изпит, който е някъде края на юни или юли). В момента няма такъв наплив към НГДЕК, както беше едно време, така че и с по-ниски оценки се влиза (разбира се, не някакви тройки) - така че ако се стегнеш втория срок, имаш пълен шанс.

Моят съвет е изцяло за там, след пет години излизаш с мили спомени, страхотна обща култура и си израснал като личност. Разбира се, имай предвид, че като цяло в т. нар. елитни гимназии обикновено хората са по-свестни и където и да се окажеш, има шанс да си намериш подходяща среда.

Успех :) И пиши на лято къде са те приели и какво си избрала.

3.   мерси много аз исках да влезна в НГДЕК но ми е много далеч :(( а във всяка гимназия има математика знам, търся някоя в която да не е чак толкова.. Благодаря много :)

4.   спгт е много хубава гимназия но май е след 8-ми клас виж в гугал ;д а ако не национална гимназия по приложни изкуства или някоя езикова :)))

6.   езиковите са най - хубавите, но не влизай в немската! Според мен най - хубавата е 9 френска или испанската но не знам.. хайде успех!
испанската е много хубава но не влизай в немската или първа английска гимназия там учителите са злобни а децата лигави, разглезени..

7.   От личен опит-недей в Испанската, освен ако не търсиш място къде да те смачкат напълно като човек. Немската е много добър избор. Английската също е добре. Френската не е на това ниво, което беше, но пак е по-добро училище. 2ра немска също е вариант. Хайде, стягай се и успех!

8.   Ако искаш пробвай НПМГ има паралелки с биология и биотехнологии, география и икономика.