Споделена история от Тинейджърски

Моля спешно за помощ!
Моля ви помогнете ми! На 14г. съм и преди няколко месеца ми стана много лошо, имах чувството, че ще припадна, но пих доста вода лежах и ми мина. На следващия ден отивам на училище и там стана по същия начин, дори по-зле не можех да ходя много силно ми се виеше свят и сестрата в училище ми даде "Валидол"-лекарство което успокоява пулса и се почуствах по-добре.

Отидох при личната ми лекарка и тя ми изписа направление за детски невролог. Отидох направих всички тестове и... нищо. Всичко си беше нормално, нямах симптоми за никаква болест. И така бях се успокоил до скоро когато не се бях наспал и отидох в един приятел пихме кафе, пушихме цигари(и аз пуша) и след около 2 часа ми стана много лошо целия изтръпнах ръце, крака всичко и отидох при баба му да ми измери пулса и кръвното. Пулса ми беше нормален, но кръвното 121 в минута.

Мина ми пак и снощи ми стана пак много лошо започнах да дишам трудно и взех 2хапчета валидол и заспах бързо. И така събудих се днес пих кафе, пуших няколко цигари и излязох за малко и ми стана много лошо, прибрах се едвам дишах взех Валидол и съвсем малко ми олекна. Сега ми е много лошо! Моля ви дайте ми съвет какво да правя. Като в кошмар се чувствам ще се побъркам. Моля ви поне ме успокойте или ми дайте съвет как да се оправя от тази ш*бана ситуация. МОЛЯ ВИ!!!

ПП. Живея в град Бургас ако има значение.

Коментари

1.   Като за начало спри да пушиш и не пий алкохол, дори и кафе.. може и от тях нещо да ти става.

2.   Това може да са симптоми на паническо разстройство. Провери какво точно представлява в интернет. Според мен е точно това. Съжалявам.

3.   Колко килограма си?
Храниш ли се?

Лоша

4.   55 кг. съм, не се храня много често. А за болестта погледнах в интернет и се оказа че страдам от физическа агорафобия.

5.   Извинявай, ама на 14 пушиш и пиеш кафе... Незнам какви болести си приписваш и се самодиагностицираш, но спри да пушиш и да пиеш кафе. От там ти идва цялото неразположение.

6.   да не си бремена, миличка

7.   От номер 2: Не избързвай, това беше по-скоро за ориентир, хубаво е сега да го обсъдиш с родителите си и с личен лекар, който да те насочи към специалист (като вече се има предвид евентуалната диагноза). С това се занимават психиатрите и невролозите. Казваш, че си ходил на невролог, но това състояние трудно се диагностицира, защото няма клинични прояви (в момента на преглед). Често лекарите подценяват или не се досещат за състоянието също така. По тази причина е важно да споделиш с тях предположенията си.

Трябва да знаеш че алкохолът, цигарите и кафето са потенциални активатори на тъй наречените "панически атаки". Като за начало спри и трите.

Пожелавам ти късмет и всичко да бъде наред.

8.   1-во не съм момиче и няма как да съм бременна!
2-ро благодаря искрено на номер 2 ще отида при личната си лекарка, но съм не 100 а 200% сигурен, че страдам от Агорафобия. Имам типичните симптоми и се чувствам по същия начин описан в интернет.
Ще говоря с личната си лекарка и дано ми помогне :)
А още нещо алкохол и кафе ги оставям на страна, но цигарите не знам :( доста трудно ще ми е.
И последно ако може да ме посъветвате, когато пак ми стане лошо какво да правя? Как най-бързо да се оправя за момента? Защото съм такъв, че много се плаша и това ми вреди още повече.

9.   Може би по това което пишеш според мен е възможно да имаш Паник атака. Провери по интернет за паник атаката дали имаш симптомите. Трябва да спреш кафето и цигарите. Да погледнеш в себе си какво е предизвикало това. Да промениш начина си на живот, мисленето и да избягваш отрицателни емоции. Ако е паник атака ще премине но трябва да промениш живота си.

10.   Не знам дали историята е формулирана добре, защото виждам, авторе, как спориш какво ти е точно заболяването... Не знам дали някои от написаните думи са на млад човек. Посъветвай се с личния лекар.

11.   Всичко написано е от мен! Споря, защото ми се ще да не е така, но наистина всички толкова ми помагат и ще говоря с личният ми лекар за да ми помогне. Четох, че може да се лекува с антидепресанти, но не винаги помага. От понеделник, когато всичко работи ще започна да се лекувам и да се махна най-после от този кошмар. Благодаря на всички, видях всичко, което ми трябва и вече съм сигурен какво ми има :) Благодаря още един път :)

12.   Авторе, послушай ме какво ще ти кажа.
Има някаква тенденция на всяко второ заболяване да се поставя някаква диагноза, свързана с депресия. Просто сякаш стана модерно да си депресиран. Разгледай малко и в другите теми - един го боли главата - веднага всички му пишат ДЕПРЕСИЯ. Втори се разделил с гаджето - депресия. Трети го боли далака - депресия.
Ще ти кажа само да не приемаш всичко, което четеш като чиста монета. Където и да е. Сега си втълпяваш адски много.

Според мен изобщо не си за невролог, то и за това нищо не са ти открили. Мисля си, че е съвкупност от всички показатели - пушене, кафета, нездравословно хранене.
Всичко това оказва влияние. Аз също съм пушач от много малка и също ги дънех много кафетата. Неслучайно те попитах как се храниш и колко кг. си. На тази възраст трябва да си много внимателен и да спазваш някакъв хранителен режим. Почти съм убедена, че ядеш веднъж, два пъти на ден и наваксваш за целия ден. Нормално е, когато не закусвш, пиеш кафета и пушиш, да имаш смущения в границите на кръвното - от там и тези симптоми. Сигурно и като повечето млади спиш малко, стоиш до късно на компютъра, не си лягаш рано.

Сега от няма и нищо ще ти лепнат някакъв вид депресия и ще те натъпчат с някакви хапове, от които нямаш нужда и ще имат странични ефекти.
Съветвам те да започнеш да се храниш здравословно по 3, 4, 5 пъти на ден, да спортуваш. По 1 кафенце на ден, примерно сутрин ии намали цигарите. Недей на гладно, води до главоболие най-малкото, за язва няма да коментирам.

Ако опиташ със здравословно хранене, повече сън, спорт и разходки на чист въздух, като съответно намалиш цигарите и кафетата, съм убедена, че ще се оправиш.

Ако все пак не ме послушаш и си напълно убеден какво ти има, ти препоръчвам да си вземеш направление (от невролог) за д-р Стоянов, завеждаш психиатрия (долу в психото). Но почти съм убедена, че не си за там. Най-много да те объркат.
Самовнушението е най-лошия симптом, да знаеш.

Успех и ако ти трябва някакво инфо за лекарите в града, питай, повечето съм ги посетила, било то за мен или да водя някой познат.

Лоша

13.   СТ1: На мен ми се е случвало така само няколко пати от претрениране и от липса на вода и храна за друго не се сещам.

14.   Значи спи цигарите и кафето, храни се по - често, защото 55 кг за момче на 14 е добре, но не и за момче на 14 което пуши! Аз съм на 14 - момиче - и бях анемичка - това е предната фаза на анрексията - и така ми се виеше свят, дори припадах, но сега като качих няколко кг и съм много по - добре деа съм 48 и вече не припадам!
п. п - калка си висок - защото височината има значение в кг?

15.   Боже номер 6 той не е момиче!! Това което си написала е извратено - бременно момче на 14! Ще е и доста странно! Пък и аз съм момиче на 14 и това не ми е минавало през ума. А ти авторе се храни спри да пушеш и пиеш - кафито е доста вредно!

16.   Здравей авторе, изчетох коментарите и съм напълно съгласна с Лоша. Бих ти дала няколко съвета, които ако послушаш ще се успокоят нещата до 2-3 седмици:
1. НИКОГА, АМА НИКОГА ПОВЕЧЕ НЕ ЧЕТИ ЗА ЗАБОЛЯВАНИЯ В НЕТА! В такъв филм ще се набиеш, че няма да разбереш къде му е края. Аз по мои диагнози имах поне 10 различни заболявания с различни симптоми. Просто самовнушението е много опасно, но в същото време и много полезно- ако е положително. (т. е. казваш си - аз съм добре, отвличаш си вниманието от всичко негативно).
2. Агорафобията е много коварно заболяване и никога дори не го споменавай. И аз споделям мнението на някой от по-горе коментиращите, че може това да са Панически атаки. Наистина не ти го желая, защото това е кошмар на яве, а не на сън. Важното в случая е да разбереш какво или кой (! ) отключва тези усещания в теб - лоши спомени от място, преживяване, кофти отношение на някой към теб и редица други фактори. Помисли добре.
3. За световъртежа те разбирам напълно - и аз го изживях този ужас преди година. Какво се оказа? И до ден днешен никой лекар не разбра със сигурност- личната ми лекарка беше обедена, че след като съм карала сериозна хрема нещо е станало с вътрешното му ухо, но да не влизам в подробности.
4. Може да си с ниско кръвно. Каза, че си слаб- храни се редовно. Задължително закуска (преди кафето и намали сериозно цигарите- до 1 на ден, после постепенно ще ги махнеш). Не яж боклуци като чипсове и разните му там полуфабрикати. Яж супи, повече плодове- сега може и цитрусови повече, салати. Но това е въпрос и на вкус, но аз ти го препоръчвам за общ тонус. Дори понякога няколко парчета шоколад няма да са излишни :)
5. Сега нещо наистина важно - когато усетиш, че ти става лошо ако си сам в стаята си примерно- отвори за малко прозореца за чист въздух, пий малко вода, наистина и Валидол върши работа, но аз бих ти препоръчала разтвора- мента, глог и валериана -има го в аптеките, не е скъп, пиеш по една чаена лъжичка на ден, приятно е на вкус и отпуска. Ама това само като си нервен, да не ти става навик. Иначе може и чайове от мента, жълт кантарион, не подценявай силата на билките. Мен преди да почне да ми става лошо казвах, че аз " такива бурени няма да пия" ама после оцених, че ми влияя положително...
6. (любимото ми число) Движи се повече- излизай поне за разходка навън дори като не си на училище. Вярно сега е малко студено и неприятно, но за 15 минути нищо няма да ти стане. Хората са казали-движението е здраве.
И като за последно, защото мисля, че се отегчи - Избий си всякакви филми от главата и стой по-малко на компютъра. Знам, че на 14 живота е изключително труден за теб, но всички сме минали по тоя път и сме оцеляли. Важното е положително мислене и само горе главата :) Успех и дано напишеш скоро, че се чувстваш добре...
Жена на 21

17.   Благодаря на всички за съветите :)
Номер 14 - ако може да се свържа с теб по скайп или поща ще съм ти благодарен за да може да ти разкажа по на ясно за какво става въпрос.

19.   цигарите не ти понасят, пробвай поне 3 дни без да пушиш да видиш пак ли ще се чувстваш така. Иначе не си внушавай че си болен от нещо, чийто симптоми отговарят на сегашното ти състояние. Подвеждащо е.

20.   Кръвното не може да ти е 121 в минута, това е пулсът. Кръвното е например 120/80 (горна и долна граница).

Но както и да е -може да е от ниско кръвно, но трябва да се измери в момента на пристъпа.
Спри с цигарите, кафето... не е тук проблемът, то дори разширява капилярите и подобрява кръвоснабдяването на мозъка - цигарите обратното!!!
Спри веднага алкохол и ЦИГАРИ. Ама ВЕДНАГА!
Поне 2 литра течности на ден.
Провери за диабет или твърде ниска кръвна захар. Като ти стане лошо, пробвай да изядеш един сникарс например, да пиеш много.
Довери се на лекарите.
Между другото, на много младежи се случва, и на мен така, но се израства с годините. На мен лично проблемът ми беше, че имах ниско кръвно. По време на пристъп пиех вода и ядох сладко, веднага ми светваше. Израстнах проблемът, стана ми скоро пак лошо по време на презокеански полет, но се оправих с много сок.
Лаура