Споделена история от Тинейджърски

Какъв е смисълът на живота?
Пише ви тийнейджърка.

"Живота има смисъл" - ми беше казал един приятел. Какъв е смисълът? Раждаме се и умираме? Или всеки един от нас има някаква дадена му от Всевишния мисия? Не ми се струва логично. Щом ни е даден живот, значи сме достатъчно силни да го изживеем. Това пък е още по-нелогично. Или просто "Нали имаш живот, защо търсиш смисълът му? ". Странен въпрос, но ако все пак не го намеря, ще трябва да се гръмна, нали така?

Вие, читателите, винаги търсите смисъл в нещо. Понякога става инстинктивно, друг път го налагате, но го правите.

Според мен живота е разделен на три части. Първата е щастието-доста моментно, но все пак го има. Другата е тъгата-мъката и болката, през които всички минаваме. И третата - времето, в което сме заети и не можем да обърнем внимание на нищо друго, освен на работата си или нещото, което задължително трябва да правим с максимална съсредоточеност. Да, в същност живеем за тези три, така наречени, аспекта. За това живеем - щастието, депресията и... работата. Това достатъчно ли ви е? На мен не... продължавам да търся смисъл, дано да го има.

Вие как мислите? Какъв е смисълът на живота?

GG

Коментари

1-50 от 81

1.   Има много такива теми тук. Горе има и търсачка на сайта, ще намериш каквото те интересува.

2.   Смисълът ли? Смисълът е да сме щастливи! :):):)

3.   Да постигнеш нещо, което никой преди теб не е.

4.   Моя смисъл е 1. Семейството!
Имаше го някъде написано.. , сутрин 2 човека да ми казват: "Добро утро, скъпа! " и "Добро утро, мамо! "

5.   СТ1: Смисълът на живота е да се родиш да живееш по своите правила и желание което не значи да опиташ от всичко и да свуршиш като нищо. Значи да живееш разумно и животът ти да буде испълнен с много щастия. Когато стигне до своят финал да можеш да кайеш че си живял щастлово смисълт е да оставиш своята следа дали ще е чрез поступките ти иили постиженията ти това зависи от теб.

6.   Смисъла е, че трябва да оставим следа след себе си. Не да се родим, ядем, серем (извинете, че се изказвам така) и умрем. Трябва да направим нещо за човечеството, за да не ни знаят като поредните умрели. В момента какво правят циганите (с извинение)??? Пука ни, че някой е умрял. А да кажем за някой български актьор (велик, запомнен в историята), ще си кажем "беше невероятен човек, лека му пръст".
Noood

7.   42

-Death_Blade ^

8.   Шегите настрана.. смисълът на живота е различен за всеки. Един е за да научи нещо, друг да направи нещо, трети да защити, четвърди да разруши. Всеки си играе ролята, и ти винаги имаш избора по коя пътека да тръгнеш.

-Death_Blade ^

9.   Смисъла е във вечния живот. Тук на земята сме за около 100 години. После горе сме завинаги. Прочети библията. Живей така, че да имаш после вечен живот. Лесно е просто повярвай в Исус.!

10.   Я стига дървени философии! Има книги за тия неща, там всичко е обяснено, само че няма кой да чете. Или веднага ще кажеш "аз не вярвам" - еми като не вярваш, продължавай да философстваш или вземи се самоубий, че най-лесно. Току-виж си намерил смисъла...

11.   Какъв смисъл може да има ако всички умираме... Там е работата, че има вечен живот, живот след смъртта. Спасение, вечен живот, живот след живота, Господ Иисус Христос, вяра, надежда, любов. Кой е направил човека, погледнете ДНК-то, ако някой вярва, че това е случайност, той не разбира то математика :)

12.   Благодаря ви за коментарите. Пуснах темата, не защото искам да се самоубия (Номер 10! ), а защото исках да видя живота от гледната точка на други хора. И пак опирам до Номер 10, благодаря ти, ще почета малко, а ти се научи да изливаш негативната си енергия по друг начин.

Авторката

13.   Има едно нещо, наречено Intelligent Design (Интелигентен дизайн/замисъл). Всичко е идеално изчислено и има замисъл. Разбира се, за да стане това, трябва да има Творец, или както ние го наричаме - Бог.

Е... Има.

14.   Смисълът е да направиш деца. Ти си просто преносител на ДНК. Нищо особено. Като всички останали живи същества.

15.   Смисъла е просто да го живееш :-) Живей своя живот заради себе си :-). Друго няма.

16.   Ако нямаше живот, тогава НИЩО нямаше да съществува. Има смисъл, но е различен за всеки от нас. Прегледах няколко коментара. Изглежда повечето, които пишат са само вярващи. Ще се намеся и аз. Аз не вярвам в бог, не вярвам в нищо, което не съм видяла с очите си. Не забравяй, че не само ние имаме живот, всичко около нас има живот. Тъй, че живота не е разделен на 3 части. Дори и да имаше Бог щеше да е страшно егоистичен, чела съм до някъде библията за да напиша една книга. Не е като да е много интересна, но ми хванаха окото за някои неща. Дори и да не вярвам ми се струва странно какво ще правим когато умрем, за мен не е като вечен сън или просто умираш и толкова. Но както и да е, имам много време докато науча.

17.   №16, бръкни в контакта с два пръста! Не се страхувай - там няма нищо, понеже не си го видяла с очите си...

18.   Будистите казват, че живота е страдание, а нашата цел е да прекратим кармичният ни кръг(нещо такова беше ) като се освободим от всички желания и постигнем съвършенна хармония със себе си. Сегь да видим моето мнение - смисъла на живота е какъвто ти решиш!

19.   Животът е една игра. Ако играеш по правилата ще си добре :)

20.   Какъв е смисълът за теб самата можеш да решиш само ти. За да може човек да определи своята роля в света, трябва да го познава. Науката която се занимава с опознаване на света е физиката - не е лесна пътека или благодарна но е единствената която носи удовлетворение на определен тип хора.

Смисълът на твоя живот за останалите е доста прост - да те има. Ако хората които от тинейджърски години мислят и се изразяват така са повече, и успеят да се развият като способни и добри, светът би бил по-хубав.

21.   Понеже доста хора тук се изказаха, ще кажа само две думи. Авторката правилно е уловила същината на въпроса, но я разглежда много едностранно. Ако смисълът на живота беше просто мъка, щастие и работа, то той би бил направо плосък. По тази логика всички щяхме само да плачем, да се смеем и да работим. Реално така се получава. Не искам много да задълбавам, но вие пропускате първо, че въпросът за самото щастие е много относителен, всеки го разбира по различен начин, мъката не винаги е насочена към неща, за които наистина трябва да се страда, а и много хора са безработни, ако схващате иронията, а не са тръгнали да си слагат край на живота.

Според мен смисълът на животът е да бъдеш достоен човек, да вървиш по правия път. Скоро видях един съученик (бивш) от основното образование, аз вече завършвам висше образование тази година и какво искам да кажа всъщност. Този човек ми разказа за историята на целия ми клас или поне на тези за които питах, а те бяха почти целия клас - накратко всички са станали наркомани и курви, някои са имали проблеми с полицията и обществото като цяло, не са вече гъзари. Самият той се нашмърка пред мен и цялото заведение, докато мъдруваше. Каза ми: "Виж сега, приятелите ми са наркомани, искам да се виждаме по-често!?" ОМГ. Даже проверих по мой начин дали не е лъгал, като използвах няколко специални трика. Въпросният човек го има даже в Интернет със своите дружки да говори глупости и да лази по земята, очевидно супер дрогиран, между другото беше на ти дори и с химичните наименования на наркотиците, да се чудиш как е успял да запомни такива сложни думи.

Между другото след седми клас мен не ме приеха никъде, въпреки че бях един от най-силните на класа. После обаче завърших средното отново с отличен успех 4-5 по успех от всички и първи по успех на едната матура, влязох в университета, където бяха разни хора от "елитни гимназии", след като разбрах коя накъде е, ги минах всичките по успех и сега ще завърша сред първите 20-тина по успех от повече от 10000 души. Взех сертификат на Кеймбрижд, тази година ще взема другото ниво. Нямам гадже, но имам семейство, което ме разбира и аз оправдавам доверието му. Не пия, не пуша, не участвам в пиянските оргии на "елитната ми група", нито пък по други техни събирания и разни такива, в което те намират смисъла на своя живот, а именно да дадат воля на низките си животински страсти, въпреки че на пръв поглед изглеждат напълно порядъчни и дори възпитани, това според мен е доста относително. Сега същите тези хора от икономически техникуми, езикови и математически гимназии просто постоянно ме врънкаха за помощ. Нали бяхте много велики, господа и госпожици, някои вече госпожи и майки?

Нека сега да обобщим какъв е смисълът на моя живот: борба без хленч, упоритост до смърт с цел усъвършенстване, пазене от пороци, правене на добро без отплата, оставяне на добър пример за моето евентуално бъдещо поколение, ако въобще се оженя. Това достатъчен отговор на въпроса ли е?

Послепис: Надявам се коментарът ми наистина да окаже помощ на някой, който се чуди какъв е смисълът на животът. Ако той можеше да бъде формулиран само в една дума или изречение, нямаше да има смисъл да живеем, защото щяхме да сме като стадо животни, изпълняващо норматива за деня.

22.   Смисълът на живота е да бъдеш щастлив, да цениш красивото и да твориш добри дела. Смисълът е в това да създадеш семейство да сътвориш живот, да възпиташ децата си и в някой момент да си заминеш от тук.
Животът е борба, а борбата е път към осмислянето му - тоест да бъдеш щастлив.
Ако нещата не се получават - бориш се за да се получат. Ако не се получат, то поне знаеш, че си опитал и си се борил.

23.   Един приятел ми беше казал следното:Този изпитал най-голямата скръб най-добре може да усети чувството на превъзходното щастие. Трябва да сме усетили какво е да умреш, за да оценим радостта на живота.

26.   Към № 21 - и аз съм на абсолютно същото мнение. Няма друга цел в живота освен правенето на добро за другите, което до такава степен те изпълва, че се чувстваш най-щастливия човек на света. Правенето на добро в името на чистотата и личния пример, който ще бъдеш за децата си, защото който нож вади, от нож умира! Усъвършенстването, бягството от всичко, което превръща човека в животно - безразборен секс, наркотици, алкохол, цигари, нисши страсти. Въобще - духовното извисяване! Аз съм щастлива, само когато правя добро и на другите. Нищо не ме изпълва така. Само една добринка на ден и сякаш не стъпвам по земята, а летя. Толкова е простичко!

27.   Живота няма смисъл. Ние сме просто живи същества като кучетата, котките, рибите, мухите. Органична материя, която след известно време загива и толкоз. Просто се заблуждаваме, че имаме някаква велика цел. Истината е, че няма никакъв смисъл нашето съществуване. Раждаш се, умираш и това е... Замислете се.

28.   Няма отговор на този въпрос. За всеки живота има различен смисъл. За мен няма. Живота няма смисъл, той е просто една смесица от различни чувства, които преживяваме някак. Как можеш да се радваш на живота? Никак. Ако си богат - ще се възгордееш и няма да си щастлив. Ако си беден - си беден и пак няма да си щастлив. Ако си по средата - си по средата и винаги ще гледаш нагоре и пак няма да си щастлив. Може би само децата узнават какво е истинско щастие - те не гледат нагоре или надолу, нито са бедни, нито са богати. Просто са щастливи. И това щастие приключва с първата псувня или обида.

29.   (До 27 и други подобни)
Живота има смисъл - ако някой твърди обратното нека се откаже от него още сега, а не да мъти главите на хората с глупости.
Смисълът на живота може да е различен за всеки един човек.
Радостта от живота, способността да мислбим и творим, способността да сме полезни на другите и необходимостта да се развиваме са смисъл на живота. Това да сътворим живот образ и подобие на самите нас.
Сложността на света показва, че той не е случаен и ние не сме случайни. Имаше време когато горяха хората за това че "и все пак тя се върти" аз пък ви казвам и все пак живота е вечен. Енергията никой никога не е унищожил, материята също. Човек е психическа енергия - който вярва, че пръстта е форма на трансформация на психическата енергия си е за негова лична сметка. Преди светът да е това което е, е бил разумът чрез който е създаден. Замислете се лоши беседи развалят добрите нрави. Ако живота няма смисъл - да ядем и пием, че утре ще умрем. А ако няма смисъл как безсмислието е произвело разумни същества??? Ха сега всеки да помисли със собствения си разум дали произлиза от безумното :)

30.   Много точни думи, номер 29. И аз това се опитвах да им обясня в моя предишен пост. Който смята, че не заслужава да се бори, за да заслужи мястото си в целия този Космос, нека отиде в небитието. Но човешкото знание е все още твърде ограничено, кой знае може да има и живот след смъртта за ужас на тези, които вярват, че животът няма смисъл. ;-)

31.   Смисълът на живота е да творим. Затова има добро и зло. Ако имаше само добро, щяхме да си седим на едно място. Но има и лошо, за да преминем през него, докато стигнем до доброто. Но в процеса на това движение, ние творим и научаваме много неща, създаваме новото. Движението предполага творчество, статичността предполага запазване на статуквото, оставане в същото положение. Прочети една книга - "Христос говори" (не е на религиозна тематика, има я в Спиралата) и ще разбереш по-добре смисъла.

32.   Смисълът на живота е да създадеш и отгледаш нещо.

33.   въпросът е за кого дали има смисъл. ако става дума за човек всеки за себе си може да намери такъв. аз за себе си съм намерил. но ако се мисли в глобален мащаб - за последствията от това което се случва и дали нещо от това което правим има значение за вечността, то отговорът е не. и всеки който твърди обратното се оповава на безпочвени вярвания т. е. религия

34.   Майко... като зема да чета тея тинейджърски глупости, хора, лошо ми става. Направо аз съм на 13 и като сема да чета ид а се ядосвам на някви скапани въпроси, не мога да ви разбера. Едната пита да се обръсна ли, другия се чуди какъв е смисъла на живота.... ама направо вие бебета ли сте, че не можете да разсъждавате сами. Като вземате да питате в в сайта, питайте по-разумни неща, то бива ама.... НЕ ЗНАМ какво ви правят родителите, как ви търпят. Надявам се да публикуват коментара ми, за да го видят всички. А колкото до смисъла на живота-ДА, ИМА ТАКЪВ. Роден си, за да го изживееш и сам да напражиш смисъла в него, за да бъдеш щастлив....

35.   Чисто и просто. Сексът, парите и семейството.

36.   И така. Нека приемем че токущо сте открили смисъла. Какво и как точно ще промените? Aколи не, ще рече статутковото ви удовлетворява. Защо тогава търсите? За да имаш слата да донесеш на света и на себеси нещо добро е нужна много работа, да знаеш, какво искаш и да си смел за да следваш сърцето си. Без значение какъв е отговорът ни предстои да изживеем живота си. Нека го направим достоино.
Ако изобщо има друг отговор, то той сигурно въобще не е касив...
ЗАТОВА "НЕКА ИМА ДЕЦА, НЕКА БЪДЕ СВЕТЛИНА "

37.   Смисълът на живота е да оставиш нещо след себе си! Било то деца, било то книга, или научно постижение, песен ако щеш. Това е!!!

38.   re 36
"Ако изобщо има друг отговор, то той сигурно въобще не е красив... "
За мен няма грозна истина. Но красиво и грозно са субективни понятия.

39.   До 23 Думите, които си написал, са от Граф Монте Кристо. Моята любима книга и трябва да се съглася с тях, там обаче има и едни други думи "Чакай и се надявай". И без това няма да опознаем на този етап целия смисъл на живота, ако говорим в глобален и дори вселенски мащаб - черни дупки, живот на други планети, има ли край на вселената, има ли живот след смъртта, дори има ли бог (за протокола аз съм атеист). Нека по-добре се научим да се радваме на живота такъв, какъвто е. Някой беше казал горе-долу следното "Много хора са нещастни, защото просто не осъзнават, че са щастливи". Както искате, така го разбирайте.

40.   Според мен всеки трябва сам да си намери смисъла на живота!

41.   Смисъла е да сме щастливи и да следваме мечтите си, защото живеем един живот. :)

43.   Според мен всеки има свой собствен смисъл на живота и дейсвителността около него към която той се адаптира през живота си е само средство чрез което той да достигне целта си и никой не може да му каже що е истинският смисъл на живота.
Някой хора се борят за слава и величие а други просто се адаптират по стандартният модел - приятна работа, сватба и отглеждане и възпитаване на деца.

45.   Истината е, че животът няма смисъл. Раждаме се и умираме. Независимо дали ще направим някакво откритие, с което да помогнем на човечеството-това само ще улесни живота на другите, които също ще умрат. Това е един порочен кръг. Някои казват, че след смъртта отиваме в Рая. Защо тогава не се самоубием всички и да отидем на по-добри място. Земята е ад, в който ние живеем. Някои казват, че щастието е смисъла на живота. Какво щастие? Например някои хора са щастливи заради работата си, но защо работят? - за да живеят, защо живеят?

46.   Ако бяхме безсмъртни, вероятно въобще нямаше да говорим по тази тема, но все пак ще кажа какво мисля по въпроса-смисълът на живота не е никакъв, освен да се размножаваме като влашки цигани (или плъхове), та да има кой да тъпче земята на планетата, да спорим за пари, жени, теории и т. н. Според мен трябва просто да оставим тази измъчена планета на мира и отново да дадем път за развитие на динозаврите.

47.   без коментар

48.   Много пъти съм търсила отговора на този въпрос. Поне при мен настъпиха някои много големи промени и погледнах по различен начин на нещата. Според мен всеки има определен път в живота. Твоята работа е да го намериш и развиеш и ако е възможно да тръгнеш по него. Разбира се трябва да си дадеш сметка дали наистина си заслужава. Аз приемам живота като един проблем, които непрестанно трябва да бъде решаван. Може би още не си стигнала до момента, който ще ти се даде отговор на този въпрос.

50.   Както изглежда не всичко живо търси смисъла.
Смисъл търсим само онези живи същества, които правим висша форма на мислене. Докато ние мислим другите съществуващи същества просто се радват на живота, на който ние търсим смисъла. Кой е по на кяр?

52.   Животът има смисъл и има само един начин да го продължиш като създадеш семейство и деца. Те ще продължът рода ти и така ще оставиш част от себе си дори и след смъртта.

53.   Смисълът на живота?
Ще го кажа така - има различни схващания по въпроса.
За едни смисъла е в това да направят деца, други да трупат богатства, трети да ядат и да пият защото утре ще умрат.
Истината е, че смисълът на живота е в самият живот.
Ако наистина смъртта е край, вечен финал и остава едно нищо - тогава абсолютно нищо няма смисъл.
Но пък в природата нищо не се похабява нито пък възниква напразно. Вероятността хаоса и безумието да са сглобили този свят е никаква. Прилича малко на вероятността човек, никога не чувал българска реч да проговори и да пропише все едно му е роден език.
Щом разумът сътворил света не се е нуждаел от условия за живот и мозък за да мисли, то твърде вероятно е ние като разумни същества да приличаме на този разум и след така наречената смърт да оставаме съществуващи.
Физиката приема, че енергията не може да се унищожи, а ние не сме ли енергия та макар и психическа.
Затова бих казал, че смисълът на живота е в самият живот в неговото свойство да се съхранява под една или друга форма запазвайки същността си.
Днес всичко това е въпрос на вяра така както летенето във вчерашните векове е било въпрос на вяра. В утрешните векове онова, в което не вярваме сега може да се окаже доказана истина.

54.   Много си прав номер 53. И аз не бих го казал по-добре. ;-)

55.   Вселената е възникнала е резултат на квантова флуктуация - една от многото такива, и е въпрос на чиста случайност че всичко е така подредено и хармонично. Пълната и енергия е 0 и краят и ще е край на всичко съществуващо, съществувало и следите от него. Това е единственото логично обяснение. Идеята за създател е примамлива, до момента в който се замислим кой е създателя и как е създаден той, или къде е този създател сега и защо не прави нищо.. странно? , по настоящем не съществува явление което да не е обяснено от физиката.

57.   Животът, животът, животът... Дали изобщо някой го разбира? Аз имам доста теории, но няма да пиша сега, че е много дълго... Обикновено човек се чуди какъв е смисълът, защото иска да знае какво да прави, че да живее пълноценно. http://sebepoznanie. com/vselena/zakoni/ Това са така наречените закони на Вселената и са много истински според мен. Прочети ги и ще осъзнаеш много неща и ще имаш поне някакви основи, върху които да градиш. :)
(Прочети "Алхимикът" на Паулу Коелю и се опитай да вникнеш. В тази книга има много истини, върху които трябва да се замислим. Виж и цитати на Коелю за живота в Интернет. Този човек е велик! )

1-50 от 81