Споделена история от Тинейджърски

Дислекция
Аз съм 7 клас и по Биология госпожата ни преподава за умствените болести. Една от тях бе дислекцията. Като ни каза за симпотимите и аз забелязах нещо странно... След това проверих и в интернет... аз ги имам. От дете бърках буквите като чета и пиша, винаги съм учила по трудно от съучениците си... за да науча едно стихотворение на изуст попринцип ми трябват дни...! Знаех да чета преди да науча азбуката последователно...!

Имам всички симптоми но родителите ми никога не са ме водили на лекар! Аз болна ли съм... и това ще ми пречи ли в живота. От съучениците съм била подигравана, че съм тъпа, но нищо сериозно! Но се страхувам, че ако отида другаде с други хора ще е по зле....!!!

Коментари

1.   О, я не преувеличавай.. Първо отиди на лекар, ние тука да не сме ти специалисти..

2.   В момента съм 8-ми клас и една моя приятелка от предишния ми клас влезе в същото училище, което съм и аз. Вярвах, че няма да си намери никакви приятели, тъй като и в предишния ни клас и се подиграваха за това, че има дислекция и се справяше с повечето неща много трудно, а родителите й вярваха, че на нея й няма нищо. ;х
Е, влезе в ново училище и си намери много приятели! Не се притеснявай за това! Но поговори със родителите си да те заведат на лекар все пак! (:

3.   Здравей!
ДислекСията не е болест, нито пък умствено изоставане! Хората с дислексия не правят еднакви грешки, обаче те правят еднакви по смисъл грешки (способност да четат дума на една страница, но на другата не могат да я разпознаят). Проблемът съществува в мозъка на дислектика, но това съвсем не означава, че той не е достатъчно интелигентен. За да прочетете нещо правилно, трябва да включите следните центрове за работа - центъра на зрението, на говора и паметта. Както и в един момент е нужно да включите в действие и мрежата от нервните клетки, които да направят връзката между дадените центрове. Дислектиците мразят промените, защото веднъж изградили начините си за справяне в една ситуация, новата обстановка може да ги накара да изграждат друга система за комуникация, а това би ги объркало. За това при смяната на обстановката, те се нуждаят от малко време, за да си изградят нова система за адаптиране.
Един съвет към тебе, ако искаш, за твое успокоение, може да си запишеш час при логопед, за да ти направи логопедична диагностика.

4.   Аз също съм на 13 и имам лека форма на дислекция т. е. не разбирам и не запомням изречениятя, които за мен нямат смисъл. Майка ми забеляза това и ме заведе на психолог. Тя (психоложката )0 ми каза, че имам дислекция , но това не означава, че съм по – глупава от останалите а напротив по– умна съм. Така че спокойно.

5.   Един наш съученик имаше дислецсия и моите съученици много му се подиграваха, но аз никога не съм му се подигравал.

6.   Аз имам дете с дислекция първи клас го разбрахме. Сега е 2клас и почти е достигнал среднто ниво но той по матаематика никога не е имал проблем.