Споделена история от Тинейджърски

Нуждая се от помощта ви
Здравейте. Казвам се Александра и съм на 12 години. Моите родители ме бият всеки ден и то без причина. Майка ми ме бие, а баща ми се опитва да ме защити, но понякога и той се ядосва и ми удря по някой шамар.

Страхувам се от тях, а иначе досега не съм казвала на никого. Например вчера майка ми ми каза веднага да и донеса чаша вода, а аз и рекох, че след малко ще го направя, защото тогава си оправях леглото. Тя скочи и викна, че аз трябва задължително да правя това, което ми каже и то веднага иначе ще ми се стъжни и ме преби. Да не забравяме и това, че постоянно ме обижда по най-различни начини. В училище казвам например, че съм паднала и от това са ми синините.

Тя дори ме хапе и ме кара да върша всякаква домакинска работа и ако сгреша съвсем малко, ме пребива от бой. Изкарах 5 по математика и тя ме преби!! Страх ме е да се прибера у дома. Чувствам се като роб. Помогнете ми, моля ви. Незнам какво да направя. Чувала съм ужасни неща за домовете. Не искам да ходя в дом. Освен това обичам родителите си дори и майка ми. Помощ.. Чувствам се като едно нищожество..

Коментари

1.   Мисля, че по-зле не може да стане. Съжалявам. На 12 си, а трябва да вземеш толкова важно решение, но не смятам, че в такъв дом можеш да растеш и да се развиваш и от теб да стане що-годе нормален човек.

След поредния побой, отиди при личния си лекар да те освидетелства или да те изпрати при лекар, които да го направи. Той е длъжен да уведоми полицията и социялните.

Друг начин е да се довериш на класната си ръководителка, на училищния психолог или просто на учител, които ти вдъхва доверие и заедно да потърсите по-нататачна помощ.

Домовете са вече пред закриване, но все пак - могат да те настанят там, преди да те пратят при приемно НОРМАЛНО семейство, където няма да те е страх да дишаш. В твоя случай това действително е по-добре. Имам позната, израстнала в дом поради същите причини, също на 12 са я взели от родителте ? (съседката се е обадила) и е много благодарна за това. В дома си е израстнала нормално, имало е правила, но е нямало бой и е имало и храна, и всичко. След това БЕЗПЛАТНО е отишла да учи в СУ - полага ти се общежитие и не се плащат такси. Днес е доктор по химия, омъжена е за лекар със собствена практика. Няма контакт с родителите си.

Най-малкото твоите родители ще бъдат контролирани от социялните. Повярвай ми - няма начин да израстнеш нормална в тези условия - физическите рани ще зарастнат, но от теб ще стане страхлива жена, несамостоятелна и затворена. Най-вероятно ще си избереш мъж-насилник и цял живот ще си боксовата круша на някого.

Знам, че е тежко, но на 12 си достатачно голяма, за да предприемеш нещо. Това, което родителите ти вършат не е нормално, а си е чисто престъпление. Дори в дома ще си определено по-добре. По-зле може ли да стане?

2.   УЖАС!!! Милата, аз съм на 13 и не знам как е възможно.... даже се разплаках. Щом те пребиват-НАПРАВИ НЕЩО. Недей да чакаш следващия побой. Надали осъзнаваш, но в тази ситуация имаш право дори да ги съдиш! /а ако не ти-държавата, нз / Имаш ли други роднини, освен родителите си??? Може те да се грижат за теб. Тази история мн ме трогна, ако това не беше анонимно - бих дала skype си или каквото и да е там, за да ми разказваш какво се случва. Леля е адвокат и мисля, че ще съм ти от полза.
Пиши, разкажи по- подробно.
VVW

3.   Обади се в закрила на детето.
По думите ти те пребиват за щяло и нещяло и ти самата си готова във всеки момент да бъдеш пребита.
Говори с някой роднина, баба, дядо, леля. Кажи на майка си, че това не може да продължава така и че ще се оплачеш. Защити се по някакъв начин. Кажи й, че ако още веднъж си позволи да ти посегне, ще се оплачеш на всички. Че при още една синина всички ще знаят, че не се удряш във вратата, а те бие собствената ти майка.
Не знам дали ще ти помогне, но поне ще опиташ да се защитиш.

4.   Знам, че има някакъв горещ телефон за такива случаи. Обади се там, ще те посъветват какво да направиш -****** е телефонът, който намерих. Има и телефони по градове, но не знам от кой град си.

Модератор - не публикувах телефона, защото беше грешен (на НЗОК)

5.   Агенция за закрила на детето е нещо, от което имаш нужда. Дали не са алкохолици?? Или псих. нестабилни? Като помисля, недей да разчиташ много на роднини. Те винаги ще защитят родителите ти. Ще си изпатиш. Сподели с някоя близка учителка, че не си добре и не крий чувствата си. Така щом споделиш на 'Агенция за закрила на детето' - ще има някои, който да каже на властите как си се чувствала, че не си била щастлива... че е имало нещо.
VVW

6.   Ако е истина, в което се съмнявам е много кофти и трябва да кажеш на някого... споко няма да те пратят в дом. Но мисля, че преувеличаваш, "преби ме" - вероятно ти е ударила по - силен шамар.... малтретираните деца не говорят по начина по който говориш ти, но все пак ако е истина СПОДЕЛИ на някой възрастен училищният психолог например той/тя ще ти помогне да разрешите проблема.

7.   Чувала ли си за „Агенция за закрила на детето“?

8.   6 - дали е измислица?

По-силен шамар ли? Нима това не е насилие?

Момичето бива хапано (представяте ли си!) и има достатачно синини и рани, за да се налага да лъже, че е паднала.

Ето ти някои координати

Гореща линия за помощ и подкрепа на деца, юноши и родители:

тел.: (02)958 50 00

Център за психологическо консултиране и подпомагане на деца и юноши:

тел.: (02)858 51 37

Денонощна гореща линия за жени, юноши и деца, преживели насилие:

тел. (02)981 76 86

Център за работа с безнадзорни деца "Вяра, Надежда и Любов":

тел.: (02)936 00 11

БЧК - Телефон на доверието:

София - (02) 963-24-44
Пловдив - (032) 61-51
Русе - (082) 23-60-00
Ямбол - (046) 32-904

Дружество за защита на детето:

Адрес: София 1000, ул. А. Кънчев № 2
Телефон: (02) 800267

Държавна агенция за защита на детето:
www.sacp.government.bg/in dex_bg.htm

Комплекс за Социални Услуги за деца и семейства - Шумен

9.   Гореща телефонна линия за пострадали от насилие - Фондация "Асоциация Анимус"
Тел. + 359 2 982 76 86

Държавна агенция за закрила на детето
Тел. + 359 2 933 90 50
Факс + 359 2 980 24 15
E-mail: stopech@sacp.government.bg

!

10.   Трябва на всяка цена да споделиш с някого, не бива да растеш в такова семейство, защото ще станеш голяма( мене баща ми ме пребиваше) и няма да можеш да се отпуснеш напр. с противоположния пол, ще се страхуващ от хората, ще проявяваш недоверие, сподели с някоя учителка, която ти изглежда добра, симпатична, с някой твой близък, напр. баба, но това не бива да продължава така, освен това имаш нужда и от детски психолог, който да излекува раните ти с думи. Направи нещо, ако е наистина както казваш, не споделя с родителите си какво искаш да правиш, защото още повече ще те бият, направи го сама.
Пиши какво си направила