Споделена история от Тинейджърски

Как да стана по-смела и да се науча да казвам "не"?
Здравейте! Аз съм момиче, почти на 15. Имам ужасен проблем. Може би на вас ще ви се стори глупаво, но за мен наистина е проблем. Прекалено добра съм. Правя всичко за всички, а никой не ми отвръща със същото... Постоянно правя неща, в които няма смисъл, но някой ме е помолил или попитал дали ще го направя, а аз съответно и да искам да кажа "не"... не се получава.

Години наред тренирах нещо, което не исках, само защото на роднините ми им харесваше и защото не исках да изоставя човека, с който го тренирах... Един ден(най-трудният в живота ми) си събрах силите и им казах на всички, че ми омръзна да правя нещо, което не ми харесва, само за да им харесва на тях и че искам поне веднъж да направя нещо за себе си... Е, добре... Отказах се... Но преди няколко дена треньора ми се обади и каза, че иска да отида и да поговорим... Каза че ме е намерил с кой да тренирам и пак да се състезавам. Проблема е, че аз не искам, но не мога да го кажа... И пак се започна... А ако кажа на родителите си, което той каза да направя, те веднага ще ме пратят и се започва отново с безкрайните тренировки и опитите ми да се откажа... А аз не искам... Просто започна ли няма как да спра. А това значи, че социалния ми живот пак пропада...

Миналото лято всички приятели ми се сърдеха, че не излизам, а докато учех се справях ужасно трудно с уроците и тренировките... Не знам какво да направя и как да откажа. Искам да направя всички щастливи, а нещастната оставам аз...
Как да стана по-смела и да се науча да казвам "не"? Дори и да не ми помогнете с отговорите си, поне ще съм споделила с някой :)
Извинявам се за грешките.

Коментари

1.   Застани пред огледалото и започни да си повтаряш това което искаш да кажеш. Аз така правя, щом те е срам толкова. Или просто обясни на родителите си, смела или не няма друг изход.

Иви

2.   Човек или е смел или не е, или казва "не" или търпи нещастието си. Нямаме рецепта за това, как да се промениш. Бъди повече егоист, затвори очи и кажи " НЕ" , това е. Не става само с мислене (не е честно само на мен, искам да съм щастлива, искам живот) , става с действия, които естествено си имат последствия, но ако не поемеш риска-не правиш каквото ти се иска.
Зу -За

3.   Бъди по-уверена, и не позволявай да те мачкатт!! Утстоявай мнението сии... :)

4.   Отстоявай мнението си. Но не се изолирай. Ще има хора, които примерно ако ти покажат, че си им нужна, могат да го покажат само с жест, от който ще се подразбира, че също така не си излишна в средата им.

5.   Според мен не цениш и уважаваш достатъчно себе си, прекалено много мислиш за другите, прекалено много те интересува хорското мнение, дали някой ще те харасва или не, кой какво ще си помисли за теб и дали ще се разочарова от теб изобщо живееш за другите, а другите злоупотребяват с добрината ти. Не трябва така, започни повече да цениш себе си, дай им да разберат, че и те си човек и имаш право на избор и решения. Започни от дребни неща като например да отказваш на приятелките, ще се почувстваш по - добре уверявам те

6.   С воля моето момиче!

7.   №2 Не си прав. Човек винаги може да се промени към положително. Всичко зависи от него!

8.   Аз съм момче и съм същия. Все се опитвам да угодя на всички или да помогна на човек в нужда. И сега вече след доста години установих, че когато взимаш те запомнят а когато даваш те забравят. Не знам как може да се промениш защото аз се опитвам отдавна но още не съм успял.

9.   Аз също съм на 15 и съм точно като теб. Иска ми се да бъда по-уверена, понякога измислям как да откажа предварително, но не ми се получава след като си отворя устата. Започвам да си мънкам под носа и затова и никой не ме уважава. Ужасно е... и аз се нуждая от помощ...