Споделена история от Тинейджърски

Работа
Здравейте
Имам желание да работя нещо с което да изкарвам някакви парички не искам много, по-голямо ми е желанието да работя и да се науча от малък на някои неща мисля, че така ще се развия малко повечко и ще имам опит. Проблема е, че съм на 15 а след месец и половина правя 16 нямам си представа къде могат да ме вземат да върша някаква работа града ни е малък и се съмнявам някои фирма да търси "келеш" а вярвам, че бих могъл да се справя с някаква работа...
Вие какво бихте ме посъветвали?

Коментари

1.   Обиколи заведенията из града ти и питай дали не търсят сервитьор/барман. На тия години друга работа не е много вероятно да намериш. Ако няма много заведения в града ти пробвай се за някаква работа на морето.

2.   Като начало си извади разрешително за работа от Бюрото по труда в твоя град. Така евентуалният ти работодател няма да се страхува от глоби и ще те вземе на работа.
Поразпитай тук-там, в някой сервиз, цех, в някое заведение-можеш нещо почасово да работиш, ако не те вземат на пълен работен ден.
Поздравявам те за решението :)

3.   Много хубава идея. Питай навсякъде. Не знам какво умееш и какво ти харесва да правиш. Просто ходи по предприятия, магазини - провери навсякъде където нещо се работи, дали няма работа която можеш ти да правиш. Никой няма да ти се смее.

4.   Няма да те вземат ;) Те хора с висши обр. не взимат, та някакъв на 16 ще вземат.. Може освен ако са много закъсали от към персонал.

5.   № 2 Евала! Разрешително, ами ако никой не му беше казал? !

А ако беше казал в кой град живееш, какво те влече, какво искаш да работиш в момента, на какво си съгласен.. абе мъничко CV, все пак, защото може да попаднеш тук на компетентни хора, не на студенти като мен, които преследват ветеринарна медицина от 4-годишни. Въпреки това местоположението ти е много важно. Работила съм като сервитьорка, камериерка и даже готвачка/понеже умея да готвя/ и е много хубаво усещането да изкарваш пари и сам да се издържаш (е поне да се опитваш). Не си малък на 15-16, не е като да си 4-годишен и да си търсиш работа.

Успех идано те вземат!

6.   Номер 4, а да ти е хрумвало, че местата, за които търсят хора с висше образование и тези, за които търсят 16-годишни младежи, нямат нищо общо? А също да ти е хрумвало, че голяма част от тия с висше хабер си нямат от това, дето пише в дипломата им, но иначе с големите претенции, и затова не ги вземат? Като нямаш образование, поне си честен - идваш с двете си ръце и това е всичко, което имаш.

Напълно подкрепям автора в намерението му да си търси работа от сега! Ще научи страшно много работи, без значение какво работи, ако ще тухли на строеж да мъкне... По-добре сега да мъкне тухли, а на 25 да изкарва по 2-3 бона, отколкото сега да не прави нищо и на 25 да мъкне тухли...

Кубрат

7.   №4 момчето не търси работа за висшисти. Работа има стига да я искаш, можеш да работиш в кафета, в автосервизи да подаваш ключовете на монтьора, в гумаджииници да лепиш автомобилни гуми, в магазин общ работник, в автомивка-там ще взимаш най-много пари, ако си по здрав и на някой строеж да носиш тухли плочки на майстора, във всякакви дюнери, баничарници, продавач дори. Просто се хващаш и обикаляш, питаш тук там все някъде ще те вземат. Кураж ти си човекът, който търсят!

8.   №6, от мой личен опит и наблюдения ще ти кажа-колкото по-некомпетентен и необразован е човек, толкова по-голяма самочувствие и по-високи претенции има. Работата, която е за 16 годишните, могат да я вършат вишисти, но не и обратното.

9.   Номер 8, съгласен съм, само че работата е там, че това колко си некомпетентен понякога няма директна връзка с дипломата за висше. За съжаление. Един некомпетентен комплексар като вземе диплома и вече си мисли, че всички трябва да му плащат по 10 бона на месец, за да благоволи да приеме работата, на която да си клати караката...

Вярно е, че неквалифицирана работа могат да вършат и висшисти, но те обикновено не търсят такава, а търсят нещо, за което са учили. И дори да се хванат на нещо по-обикновено, очакват (и е редно) да получават повече пари от човек без образование. Което намалява мотивацията на работодателя да взема хора с по-висока квалификация от нужната.

Кубрат