Споделена история от Тинейджърски

Не издържам на този срам!
Аз съм момиче на 14 години, от малък град. Не съм много красива и за да прикрия това се опитвам да се обличам модерно и така всички ме мислят за момиче, което може да си позволи маркови дрехи. Въпроса е там, че майка ми пазарува от втора употреба. Вече се случва няколко пъти да среща там мои съученици. Славабогу още никои не казал.

На няколко пъти се опитвах да спирам майка ми да пазарува от там, но тя продължава. Днес там беше една моя съученичка, която ако изпорти ще стана за срам прад всички, защото тя ме мрази.
Дайте ми съвет как да спра мама да пазарува от втората употреба?

Меги

Коментари

1.   Аз не виждам нищо лошо да пазарува от там.

2.   Нямам думи, жал ми е за теб.

3.   Замисляла ли си се, че може би майка ти пазарува от вторите употреби, защото ти харчиш твърде много пари за дрехи? Вместо да критикуваш майка си, потърси вината в себе си.

4.   Аз не бих се срамувала от това, че имам и дрехи втора употреба, съученичката ти какво правеше там, също купуваше нали? Замисли се, ако ти купува само маркови дрехи от магазините до къде ще и стигнат парите, ате не са само за дрхи за теб, предполагам, че и тя иманужда от дрехи, а и трябва да се храните, а сметките не се ли плащат? Постъпваш егоистично спрямо майка ти!

5.   А замисли ли се, че и съучениците ти са били там? Така де око за око, зъб за зъб. Това е като онези тъпи шеги от рода на "Знам че имаш чорапи в сутиена - Сериозно, от къде знаеш? " ... как са те видели, ако не са били там и те? Никой нищо не може да каже, защото явно при теб репутацията е толкова важна, че ще издънят и себе си..

Иначе не знам, какво ти пука? Това не е причина да те е срам. Виж, подреди си приоритетите. Трябва да решиш дали първо си дъщеря на майка си или момичето с определената репутация от даскало. И когато го решиш, си докажи избора. Ако бях аз,първо бих избрала семейството, а направя ли го, ще говоря за дрехите си втора употреба, за старата си раница, или за нещо изпотрошено... ще го направя така, че не аз да съм жалката в случая, а ако не успея ще има replay докато не се получи и после отначало. Вместо да се срамуваш от майка си я подкрепи. Няма от какво да те е срам, ти не отговаряш за постъпките и, но винаги можеш да застанеш зад решенията и ( да пазарува от втора употреба, да те оставя сама у вас..т.н.). Когато бях по-малка у нас имаше подобен период, нормално е да ти писне, но все пак тя надали го прави ей така. Всяко нещо си има причина, първо разбери каква е, после проучи нещата и чак, когато се поставиш на нейното място, можеш да си позволиш да я съдиш и да я разубеждаваш.
Зу-За

6.   Мале мила не си ли се замисляла защо си срещала др фр. на такива места- защото и те пазаруват от там... няма нищо по-хубаво пт втората употреба пазаря от там вече сигурно 3-4 год и съм на 17 сега ще си купиш някви ужасно маркови потничета и дънки и ще излязат мах. 5 лева а ко от шибаните молове и магазина 1 ръка една блузка 20 лева. айде моля ти се просто помисли върху товаа втората употреба е много хубаво място ии гледай да го осъзнаеш, защото нищо няма да загубиш

7.   Аз пък мога да ти кажа, че имам дрехи бершка, уаикики, кенвело, зара и какви ли не марки, но пък имам и дрехи втора употреба, които ужасно много си харесвам. Живея само с майка ми и тя прави всичко възможно да се чувствам добре, но аз осъзнавам, че материалното ни състояние не е цветущо... Не мисля, че е срамно да се пазарува от втора употреба... А и щом познатата ти ви е видяла там, значи и тя хвърля по някой поглед на тези дрехи...

8.   Момиче, лошо ми става, като те чета! Имаш ли идея как трудно се изкарват парите, колко бързо свършват и колко средства са нужни за сметки, храна и т. н.? Само това липсва, и дрехи чисто нови да се купуват, че и маркови и скъпи! Ех, че разглезено младо поколение... Добре че не съм на твоите години..

Нямаш право да диктуваш на майка ти къде и как да харчи собствените си пари, след като вече е осигурила това, от което имаш нужда ти. Не, не си права!

9.   Щом съученичките също са били в тези магазини, най-вероятно и те пазаруват от там. Да не би те да са повече от теб?

10.   Щом я виждат там, значи и те ходят, а щом ходят и те ходят там, значи и те пазаруват от там. Хич да не ти пука, сега повечето хора пазаруват такива дрехи даже и по БТВ имаше една реклама за вериги магазини втора употреба, само че забравих как се казваха магазините. А в същото време ти не се хвали много с дрехите си и гледай като стени дума кой от къде ги копува или за колко ги копува и тем подобни да сменяш темата!

Карол***************************

11.   Държиш се като комплексарка. В повечето случай се въздържам от такива нарицателни, но просто за това говори твоето поведение. Не можеш да купиш вниманието и одобрението на хората нито като носиш скъпи дрехи, нито като им плащаш сметките. Трябва да те харесат заради характера ти и честността ти. Всички лъжи излизат на яве и си права, че ще станеш за резил, ако съучениците ти научат - не, защото носиш втора употреба, а защото се правиш на нещо, което не си. Сигурно много от тях също носят или по-евтини или втора ръка дрехи и това, че ти парадираш с маркови дрехи може да ги дразни и съответно истината да има последствия. Бъди честна и не бъди толкова по-лъскавото и показното.
Ана

12.   Не мисля, че трябва да се срамуваш от това ! ... Огледай се, около теб е пълно с хора, които не могат да си позволят дори и това. Бъди себе си!

13.   Това какви дрехи носиш не трябва да ти бъде критерий, по който хората да те оценяват.Да пазаруваш в магазин за дрехи втора употреба няма нищо лошо-не винаги най-скъпото е най-хубаво! :) А и още нещо-казваш, че твоята съученичка те мрази и би станала за срам, ако каже къде е видяла майка ти,т.е. и тя пазарува от тези магазини. Замисли се малко!

14.   Аз си купувам дрехи от редовни магазини, но също така и от втора употреба. Доста моите съученички също пазаруват оттам, но не виждам нещо лошо. Там има хубави, запазени дрехи, а в същото време и маркови. Не всеки може да си позволи по 20лв. тениски, когато мога да я купя за 2лв. : )))

15.   Няма нищо срамно от това...

16.   Щом си я видяла там значи и тя пазарува от втората употреба в което аз не намирам нищо лошо така че ако тя каже нещо ти можеш да й отвърнеш!!

17.   Ами твоята съученичка какво прави там? И ти можеш да й се присмееш, макар че няма нищо смешно..

18.   В тоя малък град сте е..си снобите - кой какво щял да каже, ама как да го каже, какво ще си помислят хората. за да пазарува от втора употреба, явно майка ти не може да си позволи първа. я сега се замисли и сама си отговори защо - вероятно за да задоволява прищевките ти за маркови парцали. трябва да си й благодарна, а не да се срамуваш от нея

19.   Ако оная те издаде, ХИЧ да не ти пука. Учи, намери си хубава работа, че пари много трудно се изкарват.
А оная като не разбира, ето казвам ти го, вече го знаеш и го кажи на оная дето те мрази, че пари много трудно се изкарват. Живота не е игра!!! Ще го разберете един ден, и виж оная да не хване и тя да пазарува от там един ден. ;)

Едно Момче-20г.

20.   Какво лошо има в магазините втора употреба. Там има доста по-хубави дрехи, на съвсем достъпни цени. Избий си го от главата, че това е проблем

21.   Какъв срам... как ли ще го преживееш. Майка ти е достатъчно голяма, за да пазарува откъдето поиска. И може би наистина трябва да се замислиш защо й се налага да пазарува от там.

22.   Ти си идиотка, няма грозни хора, а има такива като теб, неуверени и глупави! Какво ти пука за чуждото мнение? Помисли си добре! Ти сама ли си изкарваш парите-НЕ, така, че нямаш право да се оплакваш!

Н. 13 г.

23.   Защо се срамуваш от това? Не всеки има възможност за маркови дрехи. И ти защо се показваш за нещо което не си? Ако те обичат ще те приемат такава каквато си всъщност.

М а Л к А т А

24.   И какво като някоя си съученичка видяла майка ти - ами тя какво прави в такъв магазин тогава? Защо ще разпространява това, щом самата купува дрехи от там? А по въпроса за т.нар. маркови дрехи - искам да ти кажа, че съм от София, дъщеря ми е на твоите години и колкото пъти си е купила някой подобен парцал от МОЛ-а, толкова пъти сме установявали, че нито е особено качествена въпросната дреха, нито особено здрава и т.н.т. Аз също пазарувам от такива магазини понякога, стига това, което намеря да е запазено естествено и да ми харесва.

25.   И какво като пазарува от втора употреба?! Не е единствената. Щом съществуват такива магазини, значи има много хора, които пазаруват от тях. Не бива да се притесняваш от съучениците си. Ако някой каже нещо ти какво ще направиш? Ще се свиеш в ъгъла от срам ли? Не се унижавай така! Всеки човек е достатъчно стойностен, за да има себеуважение, без значение дали пазарува от втора, трета или не знам още каква употреба. Защитавай се достойно и не позволявай да те мачкат. Изобщо няма от какво да се срамуваш.

26.   Просто не ходи с нея по тези магазини. Кажи и че не ти е приятно там да те срещат твои съученички, които после те коментират. Не е задължително да си купуваш все маркови дрешки има много хубави дрехи, които са на по-разумни цени и са много готини !

27.   Няма нищо лошо да се пазарува от втора употреба. Там могат да се намерят много маркови неща на добри цени. Пък ако те изпорти какво от това ?! Има едно момиче от моя клас което се води от "известните" в нашето даскало. И тя също пазарува от втора употреба и бих могла да кажа че има невероятни дрехи от там и ги съчетава много добре, така че ако някой ти се подиграва разкажи му за моята съученичка.

28.   Ами те твоите съученички също пазаруват от там, та може би и тях ги е срам и затова си мълчат. Защо си създаваш излишни главоболия, те като ти се подиграят, ти им отвърни със същото. В един и същ пазарувате все пак. Пък за майка ти, погледни го от добрата страна. Тя ти пазарува от там, защото растеш още и после няма да ви е яд и двете, теб защото любимата ти блуза не ти става вече, а нея за парите за тази блуза, догодина когато я израстеш

29.   Ти не си в час! Абсолютен фен съм на втората употреба, защото там можеш да намериш интересни неща та прилични цени и да бъдеш различна. Стига с тези комплексарщини!

30.   И тези маркови дрешки хубава ли те правят, мила? Няма грозни хора запомни го това. Когато бях 9ти клас и аз си купувах маркови дрехи и момчетата от моя клас много ме харесваха така... е за какво по дяволите ми е да ме харесват заради дрехите, а не за това което съм всъщност!? А после започнах да си купувам дрехи втора употреба от малко по- голям град (моят е малък) и пак се харесвам много, въпреки че съм пълничка... купувам си такива дрехи, които по редовните магазини няма, а и дрехите от тези магазини не ми харесват. Но както и да е.. ти си знаеш, лично аз не намирам нищо срамно в това. Купувай си дрехи, които ти подхождат, а не скъпи и маркови, за да си модерна и готина в очите на другите. Промени мисленето си...

Alice in Wonderlandd.. ^. ^

31.   Миризмата на втората употреба е чудна. Далеч от тея миризливи магазини.

32.   така е, 31. Не мога да разбера защо всички се превъзнасят по тези магазини. Вместо пет парцала от втора употреба можеш да си купиш една дреха от нормален магазин.

34.   Голям проблем в бг училищата е това, че няма униформа...
Децата се гледат едно друго кое как е облечено. Тези чиито родители нямат големи материални възможности се чувстват подтиснати... А другите парадират и се правят на важни и значими с нови маркови глупости.
Много кофти практика-я да вьведат униформи да има и изискване за прилична прически и чанти/раници, да видим как ще бъде тогава.

Например в Англия има униформи оше от основното училище, а после и в средното. Всяко училище има различна униформа и се продава в определен магазин, където те обличат от -до в зависимост къде учиш, включително и спортно облекло. И това е, не се чудиш всеки ден с какво по-марково да се изпъчиш и какво ще кажат другите... И за родителите е лесно и евтино - ученик=униформа и край.
Независимо колко са богати или бедни родителите-децата са облечени еднакво прилично, стегнато и смарт.

35.   Стига с тая мода и глупости. Като си на 14 си гледай уроците. Ако искаш да си хубава спазвай добра лична хигиена и се усмихвай често. Марковите дрехи не са признак за нищо. Когато нямате възможности е съвсем нормално да се пазарува от там и в това няма нищо лошо, да не се дават пари, които нямате, за неща които не са от 1-ва необходимост. Съобразявай се със смейния бюджет и облекчавай майка си както можеш(със сигурност не с маркови дрехи! ). Дрехите не правят човека и трябва да знаеш, че и чиесто визуално да изглеждаш перфектно, ако нямаш ценности, принципни и ако не си добър човек ти пак няма да си красива. Вътрешната красота прави човека красив и външно (не, не ти го казва безбожна грозница с една вежда и усмивка тип ритната в устата от кон). На 14 си и е време да започнеш да си редиш приоритетите. Таман си влязла в пубертета, който ще те преобрази до неознаваемост и от "не много красива" можеш да си уникална, ама ако характера ти е скапан - всичко ще ти е скапано. А за това, че искаш хората да си мислят, че носиш маркови дрехи, а това не е така - това се нарича мимикрия. Или с други думи да караш хората да си мислят едни неща за теб, а то всъщност да е тъкмо обратното. Това поведение е лицемерно. Помисли и над това! И не забравяй, че ученето е на първо място... щото много на твоите години са изпуснали тази "тънка" подробност

36.   Напълно съм съгласна номер 3. Не можеш ли да проумееш, че когато харчиш МНОГО за маркови дрехи майка ти трябва да спестява, за да имаш ти каквото поискаш. Тя прави това, защото те обича, а не за да те излага. Относно съучениците ти, по- горе в коментарите хората мислят, че и те пазаруват от тези магазини. Аз признавам, че в гардероба си също имам дрехи от втора употреба. Няма нищо стамно, а и ако подбираш добре дрехи можеш да си откриеш нещо, което изглежда като ново. Веднъж влязох в една Mania и там си открих едни зелени къси панталонки и БЯХА С ЕТИКЕТ! Направо се влюбих в тях и се зарадвах още повече когато видях етикета. НЕ СЪДИ КНИГАТА ПО КОРИЦАТА! Потърси вина в себе си, а за подигравките- не мисля, че ще има такива щом и те пазаруват от втора употреба.