Споделена история от Тинейджърски

Мислите ли, че психолог може да ми помогне да се успокоя?
Здравейте.
Аз съм на 15 години. По принцип съм личност, която трудно споделя чувствата си с други хора. И не само чувствата.

Напоследък ми се случиха много лоши неща, които влияят на настроението ми, самочувствието ми и т.н.
Загубих много ценен и уважаван от мен човек, заради приказките на хората, а той отказва да ми даде втори шанс да пригладя нещата. не съм си говорила с никого от познатите и приятелите ми наскоро.

Вече никъде не излизам. Седя си затворена в нас пред компютъра или чета. А ако изляза то ще съм сама. Всички започнаха да ме избягват.
Някои ме гледат все едно съм луда. Все едно съм нищожество и не заслужавам да живея.
Заобиколена съм от хора, които ми мислят лошото (приятели и познати имам предвид) и не знам на кого мога да имам доверие за да му кажа каквото и да било. Защото дори най-обикновения разговор, който проведа с някого ще се обърне срещу мен - от един, на втори, на трети и накрая излиза по някакъв ужасно изкривен и преувеличен начин - и аз се оказвам лошата.

Семейството ми ме обича безкрайно много, но отдавна мина времето, когато спрях да споделям с тях.

Преди няколко дена си нараних ръцете на кокълчетата- удрях където ми дойде, за да се успокоя.
Когато баща ми разбра какво съм направила ми каза, че имам нужда от професионална помощ (т.е. детски психолог).

Категорично отказах. Досега не съм имала проблеми със самоконтрола на нервите си, но понякога ми идва прекалено много.
Отбягването на другите, техните думи и липсата на втори шанс от онзи човек.
Всички тези проблеми може да ви се струват незначителни (особено на по-възрастните), но на мен ми идва да избухна отвътре.
Вече започвам да се чудя.. дали баща ми не е прав?
Мислите, ли че там някой.. може да ми помогне да се успокоя?

Коментари

1.   Мисля че, първо трябва да се опиташ ти самата да си помогнеш, а ако след това не успееш да потърсиш помощ от психолог. Всеки малко или много е имал такива проблеми като твоите. Тъй като си на такава възраст, пубертета оказва влияние над теб и поради това си нервна и се самонараняваш.

Спри да мислиш негативно и се опитай да говориш с приятелите си, те ще те разберат и ще ти помогнат. Разбирам, че си в труден период, но всичко ще се оправи, стига да имаш желание и стимул за да се справиш с проблемите си. Отвори се за света около теб и не се затваряй в себе си. Излизай с приятелите си, ако имате недорозумение ги оправи.

2.   Със сигурност може да ти се отрази много добре ако поговориш с психолог знам го от личен опит, баща ти е прав, ще се почувстваш много добре. Успех :)

3.   Не знам дали психолога може, но ако ти сама не си помогнеш никой няма да успее. Като цяло трябва сама да разбереш че трябва да се успокоиш, защото си само на 15 все пак. Желателно е да стане преди да си се потрошила, аз също съм пребивал стените, повярвай ми не помага. Това всичко ще отмине не се бой. Приятелите ти - щом не те подкрепят в трудни моменти, значи не са ти приятели. Намери си нови. И разбери - рано или късно всичко се оправя.

4.   Кое по-точно ти пречи да поговориш с психолог, нали има потребност да споделяш? Започни да използваш пълноценно времето в което си сама, намери отдушник, (нещо, ново занимание, срещи с нови хора) което да те разтоварва от напрежението, което да ти помага да разбереш себе си.

Това е възраст, в която изникват много въпроси, търсят се много отговори. Ще се справиш, просто започни да търсиш отговорите, комуникирай пълноценно, научи се да използваш негативите в една ситуация, като ги обърнеш, в твоя полза. Не е срамно или глупаво да потърсиш помощ, отчайващо става когато не съзнаваш, че грешиш и нямаш желание нещата да се подобрят.

5.   Не е трудно, трябва да промениш мисленето си. Хората те възприемат така, както ти се възприемаш... Престани да мислиш за лошите неща. Има едно правило - на 8те секунди. Всеки път, когато те обземат мрачни мисли, независимо по каква причина, в рамите на първите 8 секунди, сама се спираш и търсиш причината. За да те обземат такива мисли, винаги има причина. И като намериш причината я игнорираш. Сама. На мен ми помага това. Промени ме много. И по нататък, след време ще имаш и други проблеми - но ще имаш и начин да ги игнорираш и разрешиш.

Огледай се, какво в теб не ти харесва. Отстрани това и се обичай сама себе си.

Иди на психолог, ще се почустваш по добре.

6.   Ходенето при психолог ще ти помогне, но имай предвид, че психологът не е спасителен остров. Трябва да разчиташ преди всичко на себе си.