Споделена история от Тинейджърски

Работа за 12 годишни
Здравейте, пише ви момче на 12 год. Ще започна така. Много съм незадоволен откъм храна, дрехи, вещи и всичко за което се сетите. Със това за храната си ме представихте някакъв дебелак, но не съм. Не съм и от най - слабите по 35кг. но не съм и дебел. Дрехите са ми много малко, които аз съм си ги копувал като ми дават за закуска джобни, много рядко съм ял и си ги пазя, но това са едни дънки и две - три блузки. Нямам хубави вещи само един стар, счупен телефон и една преса (която аз съм си купил). Поддържан съм ходил съм с доста момичета (не говоря за детската градина, а за последната 1 година) даже много момичета ме харесват, в фейсбук наживо, но проблема е че връзките ми са по наколко дни и то аз давам края, защото ми е омръзнало. Пия, не пуша (пробвам, но не ми е кеф, а и от друга страна това са излишни разходи ако ги почна). Оценките ми не бяха кой знае какви, най вече четворки.

Писах тема преди месец за тормоза вкъщи, но не я публикуваха. И така мога да изреждам целия си живот, а сега по въпроса. Има ли работа за 12 годишни? Исках да отида на ниви за по 8 часа дневно със почивка 15 минути на обяд, бях съгласен и на 5 лева, но съм много малък. Питах за едни пропъсти за работа с кирка, но и там ми казаха, че работата е за над 16 годишни. Нещото за което ме е яд са родителите ми. Казват, че нямаме пари, а всеки ден пушат по една кутия цигари. Знаете ли къде могат да наемат деца на моята възраст или имате ли някаква идея за работа?

Коментари

1.   Всякаква работа под 16 г. е забранена по принцип. Разни роли в киното да кажем, разнасяне на вестници може и да се позволени, но с много голяма бюрокрация. Над 14 горе-долу може и да има шанс, но на 12 ти не можеш и не трябва да работиш!
По-добре чети, образовай се, защото само така ще можеш един ден да се измънеш от мизерията, за която не си виновен.

2.   Да вярвам или не? Възможно ли е толкова зле да е станало поколението? Набор 2000 и пие, бълнува някакви "гаджета", много връзки, преса за коса (момче, сериозно?? ), а у? И работа, офф, не знам. Със сигурност няма да си намериш работа на 12, дори и да продаваш вестници няма да те вземат (защото за разлика от едно време, сега сме в ЕС и си има правила и изисквания).

3.   Към номер 1 повечето, да не кажа всички деца от моето поколение са мерзеливи и чакакат всичко на готово. "на 12 ти не можеш и не трябва да работиш" напротив мога, друг е въпроса дали е извън закона. Към номер 2, 1999 год. съм, а и да, такова е поколеннието ни и трябва да бъдем такива каквито не сме, за да не станем обект на подигравки.

4.   Ние 88-89 като че ли на вашата възраст бяхме доста по-нормални. На вас само простотии са ви в главата.

5.   Номер 3, нещо не си ме разбрал - под „не можеш и не трябва да работиш“ съм имала предвид, че е ЗАБРАНЕНО ОТ ЗАКОНА, не че не искате и не можете.
Не сте мързеливи, напротив. Имате ужасно наследство, а родителите ви не могат да ви осигурят елементарни неща (ако е вярно написаното от автора), но при все - в нашата държава не случайно е забранена детската работа.
Просто мястото на децата е пред учебниците и в училище. Каквито и лишения сега да трябва да изтърпите, вярвайте ми - времето, инвеститрано в учене ще ви се отплати стократно (и в пари).

Самата идвам от много бедно семейство, бях пред дилемата на автора, но избрах ученето. Имах съученичка, която почна да работи като сервитьорка на 14 (тогава и контрол нямаше толкова) - свърши като пропаднало момиче, запозна се с лоши хора и до колкото ми е известно се самоуби в последствие.

Децата са слаби, могат лесно да бъдат експлоатирани, но и да подбият пазара на труда, водейки до една спирала на все повече детски труд, все по-ниско платен детски труд, нискоквалифицираната работа като цяло се обезценява, възрастните правят повече и повече деца да им работят и т. н. - все неща, познати у нас от преди 100 г., които можете да наблюдавате в Африка, Азия и Южна Америка. Там децата не ходят на училище, защото нямат тази възможност и биха убили за вашите шансове.

Носете си още 4-5 годинки дънките и двете блузки, приемете лишенията, но се борете за 5, 6 в училище, за професия, стаж или място в университета, ако искате да предложите на вашите деца по-добро бъдеще.

Казвам ви от собствен опит. Дори сега да изкарате 100 лв., ще ги изхарчите и животът ще си остане мизерен, но знанието, то ще ви направи ценни на пазара на труда и един ден ще изкарвате хилядарки и ще можете да осигурите на децата си много, много повече.

И не, не смятам, че поколението ви е мързеливо и съсипано, точно напротив. Всяко следващо поколение в България е по-нормално, по-западно ориентирано и по-работливо от предходното. Колкото и глупости да ви говорят разни чичковци и лелки, какво са ви оставили? Какво е наследството ви?
Ако бяха толкова работливи и качествени сега нямаше да се питате на 12 г., дали можете да работите нещо! Огледайте се - вас ви дразнят изкъртените плочки, мръсотията, пушенето, пиенето, докато по-възрастните хулиганстват около вас и са ви оставили една съсипана държава. Бъдете горди с поколението си, не се чувствайте едва ли не длъжни да се обяснявате, нямате нужда.

6.   Номер 5 - "възрастните, който хулиганстват" са всъщност точно родителите на тези деца днес - набор 77/78 до към 82 (ЕСТЕСТВЕНО НЕ ВАЖИ ЗА ВСИЧКИ), но точно те са тези, който порастват в годините на прехода и или се захващат с глупости или разни такива. Айде не ми говори, че лелките и 1иовците не харесвали поколението, да бе да, точно пък 80/83 до 90 някъде са най-свестните в момента, защото са между вата полюса!

7.   Разбира се, че има работа за теб... но в КИТАЙ или друга азиатска държава, в която експлоатират малолетни.

Вместо да навличаш проблеми на родителите си, просто приеми, че си от бедно семейство. Учи и ще преуспееш. С копане на ниви не знам някой да е станал богат или поне да живее нормално.

Мисля, че най-големия ти проблем не е липсата на дрехи, футболна топка или някоя типична детска глезотия, а че няма кой да ти налее малко акъл в главата.

8.   от 7, и между другото на твоите години нямах нито телефон, дори и на счупен като твоя щях да се радвам. Нямах и компютър, дори тв-то ни беше скапано, но не ми е минавало през ума да хукна по интернет залите и да се оплаквам от родителите ми.

Щом имаш пари за алкохол, значи имаш и някой парцал от 10-15 лв.

9.   За алкохол говоря в малки количества като съберем стотинки/едно левче и става работата. И това е рядко. В края на краищата трябва да имам да облека нещо това не са глезотии. Кафе пия вкъщи и то по - рядко. Не излизам дори и по заведения. Това са глезотии.

10.   Живея в чужбина и тук не продават алкохол и цигари на малолетни. Как може такова нещо! :X А между другото аз съм набор 90 и когато бях на 12 нито сме имали телефони, нито компютри. Играехме на карти, на ластик, топка и т. н. НОВОТО ПОКОЛЕНИЕ Е УЖАААСНО ПРОПАДНАЛО!!!

11.   Реално можеш да работиш легално и съгласно закона. Има законови хипотези, в които е разрешено да работят 12 годишни.

12.   ''Не излизам дори и по заведения. Това са глезотии. ''
---------------------------------------
Ок, разбрах, историята е измислена.

13.   Момче, как можеш да пишеш такива глупости, че си склонен да работиш тежък физ. труд за 5 лева!??
Ти знаеш ли колко допълнителни калории са ти необходими, за да компенсираш загубата на енергия на полето - та ти трябва да изяждаш два-три пъти повече храна, и то качествена, за да не отслабнеш. И и не само че няма да ти стигнат 5 лева за това, ами и в допълнение ще изтощиш организма си и ще се поболееш.
Давам ти пример с моята 18 годишна племенница, която изкарва по 15 лв. на ден и работи като аниматор /продава билети, забавлява туристи, танцува. Не работи дори 6 часа, на на втория месец капна от умора, отслабна страшно /хем там ги хранят и поят безплатно/ и все ми казва, че е вечно гладна.
Така че да не съм те чула да бълнуваш за работа за 5 лева, защото ти не си циганче само на хляб да караш.
По-добре си впрегни силите да научаваш нови полезни неща, които в бъдеще ще са ти от полза. В Youtube има безброй клипове, които показват тънкостите в различни професии. Още от сега можеш да се подготвиш и един ден да изкарваш наистина големи пари.
Само не си губи времето с глупости и не лъжи момичета, защото е отвратително грозно. Няма да обяснявам защо, но в един момент всички ще те намразят и ще започнат да ти се подиграват. Никой не обича несериозни и неориентирани хора. Послушай ме. Мъжът трябва да излъчва стабилност, а не да е някаква пепрудка...

15.   Номер 1 само с зубрене не става! Трябва и акъл:)

16.   Номер 7. Замълчи моля те:). От земеделие (копане) има хора със страшно много пари! Както и хора, който се занимават със животновъдство! Знам има един, от едно село до Русе му викат Тошо пилето! Финансовото му състояние е между 6-8 милиона лева! Та човека е чист селянин и само копа! Но милионите:). Така че няма нищо смешно в това момчето да копа. Въпроса при него е дори и да чисти кенефи, то да му дават пари!

17.   към номер 2 ; Значи какво е лошото човека да си има гадже, преса, да пуши omg познава много хора на 12 -13 които да пушат. А за пресата що не!!!

18.   Номер 10 в моето училище по големите които са на по 15-16 пушат пред входа на училището и не им правят никакви забележки. А учителите които са пушачи ходят по надалече от училище и се крият да не ги видят учениците че да кажат че дават лош пример на учениците. Но не си мисли че училището ми е някакво западнало езикова е и е почти най доброто в града!!!

19.   Мило момче, работа на тази възраст няма да си намериш 99% сигурно. Ако все пак успееш ще станеш жертва на експлоатация, ще навлечеш проблеми на семейството си, ако те спипат, защото детският труд е незаконен. Не познаваш трудовите закони, не си знаеш правата, още си малко наивен и нищо не можеш да направиш ако те измамят, в което съм убедена, че ще стане. Не си струва да работиш за 5 лева на ден, повярвай ми.
Разбирам, че семейството ти не е заможно и се чувстваш ощетет от към хубави дрехи и вещи, но за сега трябва да се примириш. Инвестирай време в ученето, то ще ти даде шанс в бъдеще да живееш по-добре. На твоите години и аз нямах много джобни, хубави дрехи, нито бижута, а gsm и компютри изобщо нямаше. Не съм умряла от това, а ти си по-облагодетелстван от колкото съм била аз на 12 и не само. Скъпи вещи не ти трябват сега.
За пиенето, кафетата и връзките просто забрави. Да имаш сериозна връзка на 12 е невъзможно и смехотворно, пиенето на алкохол и кафе пък си е направо за бой. Ако не го правиш ще станеш обект на подигравки? Жизнено важно ли е мнението на приятелчетата от блока и съучениците? Има и добри деца, които учат и не пият, дружи с тях, само ще спечелиш. А тези, които сега се правят на много порастнали идея си нямаш какво ще стане с тях в бъдеще.. Алкохолът, кафенетата и мацките не са неща присъщи за годините ти. Има време за всичко.
Имам идея за теб. Защо не предложиш на вашите да им помагаш срещу някой друг лев повече джобни? Пр. помагай на баща си в гаража, на майка си в къщната работа или на село при баба и дядо. Не вярвам да ти откажат. Освен че ще "припечелваш" ще се сближиш с родителите си, усещам, че в момента имате търкания.

20.   16, вземи си ОТВОРИ ОЧИТЕ. Не отричам, че няма успели хора занимаващи се със замеделие, но аз

ти говоря за ОБЩ РАБОТНИК!!! Сега стана ли ти ясно?

Като гледам автора не е тръгнал да става бизнесмен щом ще копа на полето за 5 лева вместо да УЧИ.

21.   Чета и се чудя, това истина ли е, лъжа ли е.. Тези неща, които ги пишеш са пълни глупости на 12 години, на 8 часове работен ден, да не говорим какъв вид е труда... С тези твои 35 килограма как си мислиш, че ще дигаш тази мотика, за да "копаш" там на полето и то за 5 лева. Въобще на 12 години е абсурдно да си намериш някъде работа, едва ли ще се намери и достатъчно луд работодател, който да ти даде и работа. Стягай се, учи, радвай се на това, което имаш сега. Не пропилявай времето си в главоблъсканици от такъв нищожен вид.
Лято е, оползотвори времето си!

22.   Към номер 19, неможе да ми овеличат джобните като не ми дават никакви, помагам и на село като ходя не спирам, а нищо не получавам. И аз съм дете, гадно ми е като видя през междучасията (когато имаше училище) всички деца да играят на телефоните си, а аз стоя като индианец от страни, а и на всичкото отгоре всеки ден със едни и същи дрехи.

23.   До 3-Ти в ред ли си бе!? И аз съм 99-та г. ама ни пия ни пуша! Това е смешно... пък не ми се подиграват!

24.   Аз мога да предложа само един вариант. На 16 съм и сестра ми, която е на 13 години, по едно време раздаваше рекламни листовки на някакъв клуб. Спечели 70 лева за 5 дена.. можеш да се поразровиш.

26.   Номер 18 да не би да говориш за Езиковата в Перник? Защото аз съм в 7-ми клас, но съм ходил с приятели ( по-големи ) които пушат отвън! Колкото до темата си мисля, че в днешно време наистина никой не смее да наеме дете на работа. Дядо ми ми е казвал, че едно време когато е бил дете е живял на село и е нямал пари за тетрадки. Затова е ходил в гората и е брал шипки, дренки, ябълки киселици и други. Продавал ги е в центъра на селото и с парите си е купувал тетрадки и учебници, а не ги е изпивал (както нашия герой). Не може да се каже, че е богат, но си е изкарал пенсия. Така, че искам да кажа на момчето, което ни пише да се захване с учене, защото наистина в днешно време няма начин децата да си изкарват пари. Което според мен ги прави така наречените "хейтъри" които по цял ден стоят пред компа. Така, че и аз съм искал и още искам да работя, но като виждам каква е хавата нямаме шанс. Весели Празници!!!

27.   Аз мога да ти препоръчам по поугледаш във сайтовете за надомна работа за изработка на хартиени торбички околко 400 лева се вадят на месец

29.   можеш да си дете гледач, но може и предложиш да окосиш моравата на някой

30.   здравей, аз съм на 14 години може да ти се стори малко смешно моята работа но по принцип във ваканцията излизах с приятели и приятелки из центъра с китарите ама едното момче е на 18год. Сега когато свърши ваканцията и почнахме училище ходя по късно към 17:00 изкарваме си около 15 лв разделяме си ги и общо взето много се забавляваме а това че свиря из центъра във никакъв случай не ме мисли за циганка или някое бедно момиче. Задоволена съм с всичко обаче е време и аз да започна да се занимавам с нещо не може цял живот да ме издържат родителите

31.   до номер 27 искам да попитам как е този сайт защото и аз съм на 12 години и моята приятелка си търсим надомна работа може ли да ми изпратиш линк???

32.   Моите родители са също като твоите.. Винаги когато поискам нещо, някоя дреха.. или обувки ми отвръщат с: ''Няма пари, на заплатата или аванса''
а пари за цигари винаги имат.. И не мисля, че ще те вземат някъде на работа. :)

Момиче, 14г.

33.   Aз се втрещих! Дотaм ли стигнa "Великa Бългaрия", 12 годишни децa дa си търсят рaботa, зa дa си купят дрехи...
И кaк ще очaквa някой после тaкивa децa дa чувствaт дълг към родинaтa? ! Кaкъв дълг, кви пет левa? !
Aз сигурно не рaзбирaм нещaтa, кaк цигaни вземaт помощи, a не ги принуждaвaт дa учaт- нaли трябвa дa имa възвръщaемост? !
A товa хлaпе( и много други явно) учaт, много вече не сa бедни, a оцелявaщи, зa тях нямa помощи.

34.   Абе хора, знаете ли в момента, какво правите опитвате се да го обвините в това, че пие, че едва ли не в главата му се въртят гаджета и тем подобни глупости.. А всъщност човека пита как да си намери работа! Може да е еди какъв си, обаче поне се е замислил за това, че трябва малко да поработи и да изкара парички.. Кое 12 годишно лапе ще седне да пише, че се нуждае от работа..? Аз му се възхищавам на това, че поне му е минало такова нещо през главата.. Единственото, което мога да ти кажа е, че е наистина трудно да се намериш работа на тази възраст.. Аз, когато бях на 16 ми беше адски трудно и търсех със дни и звънях на този и на онзи и все удрях на камък. Но ще ти дам един съвет, ако наистина историята е истинска, а не някоя измишльотина - ако си намериш работа по някакъв късмет, то парите дай на родителите си, защото мисля, че така ще е по редно, а след, това чак заделяй и някой лев за себе се!

35.   Защо не сложиш обяви в парка и не започнеш да разхождаш кучета. Например: малко-7 лв. /на час;голямо-10лв. /на час. Пробвай. Аз и едни приятелки миналата година успяхме. Не можеш да си представиш колко мързели с кучета има! Късмет и съжелявам че закъснях с темата! ;)

36.   Работа на 12 години.? Ама момче.. Разбира се, че има!!
Седи си във вас помагай на майка си - мий чиниите, бърши прах, пускай прахосмукачка! ;)
Ти и да искаш - Не можеш! Разбирам проблема ти, но няма решение. Потърпи още малко, не всеки e богат и задоволен. То някой деца нямат това, което ти имаш. За да го напишеш това - имаш компютър. А някой дори нямат хляб, за да се нахранят. Тъй, че не се оплаквай. Просто изчакай да навършиш 18 год. и цял живот ще се наработиш. След това дори няма и да искаш.

*Smile*

37.   Не е задължително да се бребиваш от работа за 5 лева на ден освен ако нямаш връзки или нещо такова примерно маика ми работи (има работа като печетарка),но и също шефът и си има двор за които и плаща да го оправя (като окосяване на тревата събиране на листа подържане на трева залесяване и тн. и тя ме взима с мен на работа за 1-2 часа да окося тревата и други работа с която има да и помогна и ми дава 15 лева и ходя по 1 път на седмица

38.   Не е задължително да се бребиваш от работа за 5 лева на ден освен ако нямаш връзки или нещо такова примерно маика ми работи (има работа като печетарка),но и също шефът и си има двор за които и плаща да го оправя (като окосяване на тревата събиране на листа подържане на трева залесяване и тн. и тя ме взима с мен на работа за 1-2 часа да окося тревата и други работа с която има да и помогна и ми дава 15 лева и ходя по 1 път на седмица

41.   Аз работя но немогаам да дигам тежки работи от 20 килограма амогам да дигам 18 или 17 килограма а пак всичко мога