Споделена история от Тинейджърски

Ниско самочувствие
Момче, на 16 години с много комплекси и ниско самочувствие. Самочувствието ми е ниско заради приятелите ми и семейството ми, защото те не вярват в мен, в моите възможности и от тях слушам коментари само от сорта на : ''а бе от теб нищо не става'' и т. н. Също така разни обиди от познати в даскалото, но аз защото не съм такъв конфликтен човек и не йм обръщам внимание и така. А пък за комплексите - ами те идват от ниското самочувствие!

Искам да ми дадете някои съвети как да си вдигна малко самочувствието и някакви съвети за това как да не приемам всичките работи, които ми казват навътре. Опитвам се да не се ги приемам, но прекалено много се засягам дори и шега да е? !

Ох за трети път споделям тази история и не мога да разбера защо модераторите не я одобряват??? Моля ви, спешно е искам да ми се помогне, толкова ли е глупава тази история за вас?

Коментари

1.   Не обръщай внимание на критиците. Заеми се с различни дейности. Постави си цели са бъдещето си като какъв университет искаш да учиш или по кой предмет искаш да се подобриш.

На мен много ми се дига самочувствието от тренирането във фитнеса и амбицията да се доказвам в университета. Колкото по-добър ставаш на нещо, толкова повече ти се дига самочувствието. Но помни, че без воля и желание нищо не става.

Амбицирай се да докажеш, че ставаш за нещо, напук на всичките критици.

2.   Ами просто е! Когато започнат да ти казват такива неща просто мисли за неща който обичаш, харесваш и мечтаеш. :)

//G-StarRAW//

3.   Съгласна съм с коментара на номер1 :) открий нещо, в което си добър. Аз бях с ниско самочувствие, аутсайдер в училище, но от малка обожавах да пея. Записах се на кръжок, когато имах участия съучениците идваха да ме гледат и започнаха да ме уважават заради таланта ми. Опознаха ме и започнаха да уважават и мен като личност, от това ми се вдигна самочувствието, намерих си добри приятели и така. Според мен и ти трябва да откриеш нещо, в което си добър и да се отдадеш изцяло на това нещо. Знам, че ти е трудно, особено когато семейството не те подкрепя. Моят първи братовчед е на твоята възраст, майка му постоянно го комплексира, казва му че е най-добре да напусне училище и да работи, защото за друго не става. Няколко пъти е правил опити за самоубийство, но на семейството му продължава да не им пука за него. Той разбра, че начинът да продължи е да им натрие носовете и да им докаже, че е много повече от всички тях, и мисля че успява.. Ако и ти повярваш в себе си ще се почувстваш много по-силен и уважаван :) целувки!

4.   Мерси №3, отвори ми очите!

5.   Аз пък ще ти кажа нещо друго. Вариантът на номер 3 също е добър, но рискуваш, посвещавайки се изцяло на едно нещо, ако по някаква причина допуснеш грешка в него, макар и не толкова голяма, или пък се наложи да се откажеш от него, животът ти просто да се срине. Аз ти предлагам да се освободиш от потребността от одобрение. Просто не бива да ти пука дали някой те одобрява. Който и да било, дори собствените ти родители. Постъпвай така, както ти смяташ за добре. Не ти казвам да се бориш с когото и да било, просто избягвай конфронтация, не се опитвай да убеждаваш никого в правотата си, прави си тихомълком това, което на теб ти харесва. Живееш за себе си. Защо трябва да се харесваш на някого? С какво някой е повече от теб, за да се стремиш да спечелиш одобрението му? Той стреми ли се да спечели твоето?Нека да позная - не?!

Така, че просто бъди себе си и не се стреми да се харесаш на никого, защото когато спреш да се нуждаеш от одобрение, хората чувстват, че значимостта ти не се нуждае от потвърждение и автоматично ставаш значим в техните очи. Но това не бива да е целта ти. Нали разбра? Защото, ако това е целта ти, изглеждаш жалко и хората просто не ти се кефят. Бъди себе си и живей спокойно, успех!

6.   Напълно съм съгласен с номер 3, ти трябва да повярваш в качествата си! Тя е дала и добри примери със себе си и братовчед си, които показват че всеки може да се справи с подобна ситуация и то напълно сам. Кураж!

7.   Момче я се вземи в ръце как така за нищо да не ставаш. Я ела при мен за 1 месец пък след това квото и да ти казват няма да ти пука. Аз такива като теб лесно ги вкарвам в правия път всичките ми приятели все такива като теб.