Споделена история от Тинейджърски

Взимат ли помощи учениците с деца?
Аз съм на 17 и съм бременна в 8 месец, вчера говорих с едно момиче от моето училище, което има детенце на годинка и половина и ми каза, че учениците взимат някакви помощи като родят.. В началото някаква голяма еднократна и после по около 200 лв всеки месец, таа въпроса ми е дали сте чували за такива помощи, какви документи се подават също така колко г/д майчинство ще взимам, при положение че имам само 9 месеца работени.... Благодаря на всички, които ще коментират и моля без нападки за възрастта :))

Коментари

1.   Обърни се към социалните служби по места. Съдействие ще получиш от педагогическия съветник в училището ти.
Ако обаче си решила да раждаш, за да взимаш помощи - срам ме е от такива.

По принцип дано има помощи за такива като теб, но за мен просто родителите ти и обществото са се провалили, щом се стига масово в твоето училище до такива случаи. Според мен не трябва да ви дават помощи, а да ви настаняват заедно с децата ви в защитени жилища, за да ви възпитат и да се погрижат за вас и вашето бъдеще.

2.   За майчинство ще имаш 1 година от социалните, но не знам дали са 240 или по-малко.

4.   Има много случай, където ученичките забременяват на 17 18 да вземе например една моя учителка тя роди на 17 г и 9 м но не се е лишавала от това да гледа детето си сега той е на 25 а тя на 42

Моя отговор е да

5.   Ти ли искаш съвет, или ти даваш съвети? Ако обичаш, няма нужда да казваш."без нападки за възрастта"

6.   Ако наистина ученици - родители взимат някакви помощи, то това означава, че нашата пропаднала държава поущрява това да имаш дете преди да си навършил 18 години, демек докато учиш, което е поредното доказателство за бесните темпове с които пропада България, ако разбира се е вярно!

7.   Авторке дори си позакъсняла. Имаш право на 150лв 40 дни преди раждане, дават ги от социалните ако не работиш, имаш право на 1 година по една минимална работна заплата плюс детските, след това по 100лв на месец до навършване 3 годинки на детето. Ако се направиш, че ще изоставяш детето ще ти дадат 325лв за да си го вземеш. Отделно имаш право на 200лв за живо родено дете след раждането с акта за раждане отиваш в общината /кметството/. Имаш право на много други помощи само трябва да се поровиш и да не се правиш на многознайница пред социалните. Погледни това: Правилник за прилагане на Закона за семейни помощи за деца (ППЗСПД) и Закон за семейни помощи за деца (ЗСПД)