Споделена история от Тинейджърски

Някои родители са много, ама много зле
Искам тук да изкажа възмущението си от някои, които уж се правят на добри родители, но в същност не са. Говоря за онези, които карат децата си да учат по 3-4 часа дори и повече на ден. Няма да казвам, нормално ли или не, по скоро е второто, но проблема, е че по този начин ги изолират от другите деца правят ги различни и след това. Това е лошото. И както детето не си е научило урока и здраве. Хубаво е да се учи, но не по цял ден. Някои такива родители, които се правят на взискателни, но в същност некадърни не правят нищо добро за детето- не говоря да пие, да пуше или хич да не учи, но ученическите години не са само учене. Не може заради болната цел на някои родители, детето да знае всичко, да не го пускат да излиза, защото има уроци и когато е изкарал като оценка 4-5, различна от 6 и да го бие. После не се чудете, защо хората са в депресия. И при мен майка ми преди до известно време ме контролираше, но по-късно. Имах хубави оценки, по 7-8 предмета имах 5-6, но при един предмет( който мразех, който не ми вървеше като математиката) имах 2 и 3. И направо майка ми започна да траска вратите, гледам, че има и днес такива хора. И какво е последствието на 22 години да няма с кого едно кафе да пиеш. И това ще й го натяквам винаги, тя ми съсипа младите години, аз ще съсипя останалите. Съжалявам преди, че не се осъзнах по рано. Ще има различни мнения тук, някои добри, други не. Но трябваше да кажа, това което мисля.

Коментари

1.   Да има много такива родители, но те го правят за добро. Моите например не ме пускаха на вън след 9 часа чак до 16 години. Никога не отидох на детска дискотека, а сега не искам и да чуя за тях, особено ако има чалга. Но това си има и добри страни, можеш да влезнеш да учиш в хубав университет, и после да имаш един за някоя работа.

2.   До номер 1: И какво само работа имаш като дете родителите ти те изолират от другите по цял ден учиш и нямаш никакви, приятели, всички те наричат зубър
Едно момче от моя клас същия. По цял ден го тормозят в училище, говори с другите, все едно говори с прзидента на САЩ. Да има 4 по математика или бел го наказват, а ако изкара 2 сигурно ще го пребият.
И аз немога да си представя как може някой човек да причини това на детето си

3.   Имам въпрос авторке. Колко според теб трябва да учи един ученик на ден?
Всеки човек дори и ученикът, има както права така и задължения. Съвсем нормално е като не си върши задълженията да му се ограничат правата. Ако носиш задоволителни оценки по всичко надали ще имаш ограничения в свободното си време. Ако на работното място си вършиш всички задължения по изискванията на работодателя надали ще ти отрежат от заплатата. Такъв е живота такива са правилата в обществото.
Това дали на 22 ще пиеш кафе с някого не се дължи на ученето по 4 часа, а на отношението ти с хората. Когато си лъчезарен, усмихнат човек с желание да слушаш какво ти говорят, всеки ще се бори за 20 минути кафе с теб. А когато си мрънкало с вечни проблеми всеки ще те отбягва.

4.   До номер 2:

Моите родители са същите! На почти 13 съм но ужасно много ме вбесява като искам да изляза с приятелки след училище, но като ми кажат че съм имала да уча направо ми иде да трясна телефона в земята!!! Пускат ме само при ЕДНА приятелка и то само ако кажа че ще учим. Говоря с тях, казвам им оставете ме намира искам да съм нормална, но нее, особено баща ми, че съм щяла да живея в кашон на улицата, да нямам нищо, че живота щял да ме научи... Понеже той гледа по себе си... Защото той е завършил минногеоложкия (или нещо такова) в София един път, завършил е втори път, и сега му остават още няколко изпита за да вземе магистратура. И той сега работи в американска компания (която е в България) и имаме 2 коли (едната е от 2008 и е джип, като нова, а другата е на майка ми), освен това той си взе нов телефон, Samsung Galaxy S 2, още като излезе на пазара, и взеха и робот прахосмукачка на майка ми. Добре, И КАКВО ОТ ТОВА!!! Той си мисли че всички имат неговите възможности! Един пример: Като го питам нещо и той ми отговаря мноого подробно, чак до отегчаване (наричам го ТатиПедия :D ), и днес даже ми каза че ако не знам нещо а другите го знаят - съм изостанала. Еми добре де, те като знаят новите моди и новите дрехи, новите песни и ВСИЧКО МОДЕРНО, а аз не, значи аз съм изостаналата! Те (родителите ми) просто не разбират че не да уча е важно за мен, така ще ми съсипят психиката, но аз вече съм 7 клас и даже ме записаха за частни уроци и учителката ми даде куп домашни! И то ЗА ЛЯТОТО!!!

Съжалявам за дългия роман но просто исках да си излея душата :)

5.   Всичко е много относително. Първо родителя е длъжен да запознае детето си защо учи още от първи клас, после вече е късно. Като за начало ще изясня този въпрос. Никой на този свят даже и в къщи не дава нещо за нищо. Родителя е длъжен да гледа детето докато не стане самостоятелно до толкова, че да се обслужва най-елементарно може би 4-5 години. После започва да го напътства докато не завърши средно и след това помага с някой съвет. Това се налага защото младия човек няма необходимия опит и най-често бърка и си навлича неприятности. Това не означава, че е тъп а че няма опит. Та родителите не са вечни и ако не подготвят детето за живота когато те умрат, ще умре и то защото животът е война и не си ли подготвен за войн умираш. Как става подготовката? Тъй като за съжаление 90% от живота е свързан с пари най-вече елементарните потребности като храна, вода, дрехи, отопление, жилище и тн. още повече като решиш да създаваш и семейство което вече издържаш ти а не родителите ти мирогледа става различен. Точно тогава ставаш копие на родителя без да се замислиш и го повтаряш. Кава заплата ще взимаш зависи от тебе точно в тази малка възраст 50% от бъдещата си заплата човек определя от 1-4 клас защото без тази основа няма как да наваксаш в по-горните класове. От 5-7 клас прибавяш още 20% които те приближават до професията след седми клас. 8-12 клас още 20% и ако си одържал фронта за више образование ти остават само 10% защо? След више няма да кандидатсваш повече там вече и да не си отличник много важно но там пак ще те дърпа да знаеш защото колкото повече знае толкова повече пари ще изкарваш тъй като конкуренцията на пазара е голяма а ти трябва да се отличаваш положително за да дойдат точно при теб. И сега някой ще ми каже е че то и да не си баш отличник пак ще влезнеш да учиш. Да ама не съвсем. Когато си пълен отличник можеш да избираш измежду най доходните професий - лекар, зъболекар, адвокат, и др. Защото там на кандидатстуденския изпит минаваш през сито защото наплива за тези професии е най-голям, а можеш да практикуваш самостоятелно. И тук не е важно колко ще са като теб защото се гледа какво можеш. Там където се влиза с 5-4 оценка професиите са посретсвени такива като тебе колкото искаш и там няма как сам да си си шев, винаги трябва да работиш в комбина и непрекъснато си трепериш за мястото и тъй като такива под път и над път и заплатите не са големи. И така заплатата която ще взимаме след примерно 15 год. Ние я изработваме още днес на 7 години без дори да подозираме. Що се отнася за ученето, не е важно колко часа а колко качествено а това личи по оценките. Нашия мозък не е компютър и даскалите много добре знаят това. Най-добре е колкото може по-рано да се ориентираме в дадена професия и да се гонят сериозно тези предмети. Колкото и да са неприятни даскалите трябва да се уважават защото предметите които не ти трябват за професията а по принцип точно те не вървят, е хубаво да се говори с даскалите да им се обясни точно с какво ще се кандидатства и тези чиито предмети не са засегнати дати дадат шанс да научиш най-основното и да си затворят очите за останалото и да пишат 6. Останалите предмети обаче ги учиш основно защото без тях няма как да влезнеш а тук 6тицата сама ще си дойде. Това е философията на успеха. Аз лично така процедирам и до сега не съм имала проблем. Това действа. Що се отнася до родителите те самите понякога немогат да си обяснят проблемите както собствените така и на децата си искат да обяснят и помогнат но не знаят точно как, но това не означава че са зле! Просто няма кой да им обясни как? Надявам се да съм помогнала на някой за разбирането на ученето. Пожелавам моя успех

6.   от Автора до номер 3:

"""Всеки човек дори и ученикът, има както права така и задължения. Съвсем нормално е като не си върши задълженията да му се ограничат правата. """

Не говоря за тези, които имат по всичко две и които не са отворили учебника. Говоря за онези дето уж са взискателни, но в същото време правят не чак толкова добра услуга на детето. И стига с тези комунистически клишета, че си имал ученика задължения. Това, че по история, български, английски има 6, а по химия например 2 или 3 не означава, че не си изпълнил задълженията. Говоря най-вече за гимназиалните години, защото основата преди това трябва да я има. И все пак ако по един предмет нямаш 6, 4 се правят трагедии. Иначе след 8 клас се учат и много глупости, които дори нямат връзка с профила.

И да отговоря на въпроса: При положение, че е и на училище, това не трябва да се забравя, защото това са 5-6 часа. Едно учене от порядъка до 2 часа е нормално, е имам моменти където се налага да се учи и по повече, има класни, други неща, но това не е за всеки ден.
И остави ме само мен има много родители дето искат децата им да знаят всичко, е не може, защото се учат и глупости. Господ да помага на детето ви с вашето мислене.

7.   Аз съм свободна като човек - Ако става дума за учение нямам никакъв проблем да уча по 3-4 часа че чак може и 5. Излизам си навън имам Ако съм свободна и майка ми и баща ми ми разрешат, приятелите не ми викат зубър, само в 3-ти клас ми казаха така защото единствена от класа изкарах 6 ;дд
Та и майка ти и баща те карат за твое добро. Те искат да се гордеят какво отлично момиче си имат. Колкото повече учиш, толкова по добре - Щот най много ако не учиш някфа метачка по улиците или пък келнер ще станеш... Сериозно ви казвам няям нищо против и 5 часа да уча, то и аз съм тийнейджърка кат теб, ама 67 % (това е по мои много дълги изчислявания) повечето ученици си мислят че ги карат да учат само за удоволствие на родителите, еми не е така, те искат да се изучите не да станете някфи пр**ти*утки, метачки или келнерки, вие после ще сте щастиливи, многото учене - много пари ;)

8.   Те го правят за твое добро за да може като пораснеш да имаш пари хубава работа кола и т. н.
Аз в момента моите родители така правеха и в момента съм ядрена физичка и то професионалист, имам къща от 100 000лв.
Имам огромна кола и вземи пример от мен аз учех по 5 часа на ден и то всеки ден даже събота и неделя!!!