Споделена история от Тинейджърски

Психичен проблем или какво? Не мога повече така!
Здравейте, аз съм момиче на 16г. Преди два месеца някъде както си седяхме с едно момиче в заведение и чакахме едно момче ми стана нещо. Ей така изведнъж от нищото ми стана някакво нервно. Исках веднага да се прибера вкъщи, не знаех какво ми става и какво се случва. Започна да се случва почти всяка седмица, а сега почти всеки ден!! Преди два дни бях с баща ми на село, седях и го чаках да си свърши работата и пак същото. Появи се изведнъж и не ме свърташе на едно място. Почти всеки ден е така. Излизам навън, няма ми нищо и не след дълго нещо става, изпитвам някакво чувство за нереалност. Имам чувството, че постоянно правя едно и също и искам незабавно да се прибера вкъщи и да не изляза повече. Просто не мога и не искам да стоя навън. И е така докато не легна да спя. Понякога спя насила само за да се махне това чувство. Много пъти се събуждам така и просто не мога да си намеря място в нас за това излизам за малко навън и горе-долу се оправям, но не съвсем. Един приятел ми каза, че страда от някакво паническо разтройство и това можело да е същото. Вярно ли е според вас? При личната не ми се ходи, защото не знам точно как да и го обясня, а и тя е една клюкарка и се смее за всичко.. Така че, моляяя вии, който ме е разбрал и знае какво е това нека каже.. не издържам вече така.

Коментари

1.   Възможно е да е паническо разтройство, но може и да е някаква фобия. Не съм психиатър и не мога да ти поставя точна диагноза, но доколкото успях да вникна в написаното от теб проблема е от рода на едно от горните две неща - паническо разтройство или някакъв вид фобия. Според мен паническото разтройство е по-възможния вариант, затова ще ти напиша няколко от симптомите на това заболяване, а ти прецени дали този е твоят проблем. Симптомите са: стягане в мускулите, треперене и люлеене, изпотяване, липса на апетит или вкус, усещане за нереалност и откъснатост от околния свят, чувство на неяснота, страх от загуба на контрол, скованост в ставите, депресия, сухота в устата, безсъние или събуждане посред нощ, необичаен страх от обичайни неща, трудна концентрация, налудничеви странни мисли и мечти, силно напрежение и т. н. Знам, че симптомите са много, не е задължително да имаш всеки един от тях, но все пак може да се ориентираш, ако имаш по-голямата част от симптомите. За каквото и да става въпрос знай, че тези неща се лекуват много трудно. При правилно лечение проблема отшумява за известен период от време, но в бъдеще при най-малката трудност може да се появят отново. Наистина е добре да потърсиш лекарска помощ, такива неща не се лекуват от самосебе си.

2.   На мене ми стана подобно нещо, когато бях на 17. Един ден се събудих с едно такова чувство за нереалност. И ми беше някво нервно, чувствах се странно. Аз веднага казах на майка ми. За моя радост и на нея й се беше случвало. Даде ми някакви успокоителни, но нямаха ефект. Минаваха дните и това усещане за нереалност не си заминаваше. Започнах да се психирам и изпаднах в депресия. Мина ми след около 3 месеца. По-добре сподели на ваще.

3.   Аз също не съм психолог, но на 100 % имаш паническо.. защото знам какво е.. всичко се случва изведнъж, става ти странно, започваш да ставаш зле, страха те обзема и мислиш че полудяваш, сякаш всичко става нереално, изгубваш контрол над себе си, сърцето ти започва да блъска, дланите ти се потят, краката ти изтръпват и СТАВА СТРАШНО! .. Моят съвет е да отидеш на психолог. Не си мисли че си луда, на много хора се случва. Ще те предупредя обаче.. взимай мерки, защото влоши ли се - паническите атаки ще станат част от живота и ежедневието ти.