Споделена история от Тинейджърски

Закъснява ми 3 - 4 дни
Закъснява ми 3-4 дни, едно от двете.. много се притеснявам, на 13 съм и за първи път ми дойде или на 24. 07 или на 25. 07 не съм сигорна, защото не ми беше до помнене.. знам, че трябва да се помни и вече ще го правя! .. Но сега не е това въпроса.. наболяваме главата и малко ме наболяват гърдите, но може би, защото ми растат, нормално е, нали? ! Имам и бяло течение и то бая! .. Моля Ви, кажете ми какво да прая.. живея с баба си а родителите ми са в чужбина

Коментари

1.   Надявам се това да го четат и други родители, които са зарязали децата си, за да изкарат някое евро в чужбина.

Иначе - съветвам те в едно календарче да си отбелязваш първите дни на менструацията си. Брой дните между първия дни на една менструация и първия на предходната - този период се нарича ЦИКЪЛ.
Повечето жени имаме 25-36 дневен цикъл. Смята се за оптимално една жена да има 28-33 дневен цикъл като най-лесно забременяват жените с 28 дневен цикъл. Някъде към 14-тия ден след първия ден на една менструация е оволацията. Чети за нея - това е периодът в който се зачева, но е възможно да забременееш по всяко време по принцип.

Сама виждаш, че понятията ЦИКЪЛ и МЕНСТРУАЦИЯ са две коренно различни неща. Менструацията е 3-7 дни, в цикъл е една жена практически от първата си менструация до последната си и настъпването на менопаузата.

Сигурна съм, че ти дори не знаеш дали ти закъснява МЕНСТРУАЦИЯТА. Това обаче не е особен проблем, на твоята възраст е нормално. Нормално е и да те болят гърдите. Това ще продължава доста годинки. Гърди болят и няколко дни преди менструацията, това също е нормално.

Когато нямаш родители, не е зле да се самообразоваш, особено по темата „контрацепция“.
Ще те посъветвам да се опознаеш сама, да мастурбираш клиторално редовно, за да отложиш максимално първия сексуален контакт.
За секса - чети, но един съвет от мен - само с кондом! Уважавай тялото си и го пази от бременност и болести. За жената усещането с или без кондом е почти същото, не прави компромис, така и мъжте ще те уважават повече.

Но за сега - достатачно е да се самообразоваш и да наблюдаваш сигналите на тялото си - те са нормални. Тялото ни не е часовник, не го забравяй, то не е програмирано.
Питай личния си лекар за ваксина против рак на шийката на матката и се ваксинирай. Няма нищо неудобно или срамно, можеш да спасиш живота си така. Ваксината е безплатна за теб.
Виж, нямаш родители, но едно ще ти кажа - добре дошла в ролята си на жена. Тази роля е много по-отговорна от мъжката. Ти си дарена със способността, но и с отговорността да раждаш деца. Много лесно можеш да унищожиш с болести и аборти първото, много лесно можеш да се провалиш във второто, ставайки поредната бременна ученичка.
Единственото, което можеш да направиш по темата е да се самообразоваш, да четеш много и да не се срамуваш от тялото си!

2.   Напълно нормално е да ти закъснява в началото :)))

3.   Приемаме, че отсъства фактора "момче" и всичко е в реда на нещата детенце :)
Не се притеснявай, в началото има известни аномалии...
А главичката и гърдите ще те наболяват от тук насетне, почти винаги преди датата на цикъла:) дишай спокойно или говори с баба си и личния ти лекар за свое успокоение.

4.   Не се притеснявай, в началото цикълът ти може да е нередовен, да прескача месец, два и повече. В рамките на година-две ще е нормализира. Отбелязвай си датите, на които ти идва в календарче. Когато си купуваш превръзки гледай колко от капките на опаковката са запълнени - 4 капки са за нормално кървене, 5- за обилно, 3- за слабо. Когато си на училище винаги трябва да имаш в себе си превръзка, защото не се знае кога точно ще се случи случката и е добре това да са превръзки от 5 капки.

5.   №1, заедно с полезните неща, които си написала въпросът с ваксината според мен е доста спорен и родителите на момичето трябва да решат дали да я приложат. Нещата около тази ваксина са доста неустановени и да се дават такива съвети едва ли не за задължителна ваксинация на едно дете все още, което приема всичко едно към едно е неправилно и подвеждащо. Иначе, ако решат моментът наистина е сега, преди да е имала сексуален контакт.

6.   Скъпа приятелко и аз съм на 13 и на мен ми закъсняява но с 4-5 дни но е нормално вначалото да ти закъснява дори да не си имала полов контакт

7.   Гадно е, че майка ти не е до теб да ти обясни. Ще ти обясня накратко какво е нормално и какво не, за да не изпадаш в истерия от най-малкото.

Номер 1 ти обясни какво е менструация и какво е цикъл. Първите 2 години от първия ти цикъл е възможно да има всякакви аномалии. Да ти тече повечко дни, само да зацапа, да закъснее, да дойде 2 пъти в месеца. Това е период, в който още тялото ти не е приело случващото се, и менструацията ти не се е нормализирала както трябва.

Нормално е да имаш бяло течение. Нормално е да имаш безцветна течност докато си в оволация. Кръвта може да е по-тъмна или по-светла първите няколко дни. Периода преди да ти дойде е много забавен, но за жалост при всяко момиче е различно. Възможно е да те боли глава, корем, кръста, гърба, да не хващаш сън, да хапваш доста повече от нормалното/или да нямаш апетит (това си е аномалия ;дд), на някои момичета им прилошава, течението може да е повече, гърдите стават много чувствителни, понякога се появяват пъпки. И това са възможностите, за които се сещам. За щастие почти никой не преживява всичко това преди менструацията си, по принцип има по 3-4 симптома и след 3-тия цикъл си го разбираш и без да се следиш.

Записвай си в календар датите- кога ти идва, кога свършва. За да може да си наясно дали закъснява или не, но както казах по-горе следващите 2 години ще си играе с теб и търпението ти. Докато си девствена избягвай тампоните, или поне гледай да са малки. Не влизай (по никакъв начин) с превръзка във вода. Сменяй си превръзките често за да не се появява гадна миризма. Ако е слабо, можеш да издържиш с 1 превръзка в училище, но иначе не е лошо да я сменяш поне в голямото междучасие. Не се психирай, ако твоя цикъл се различава от този на другите момичета. Всеки си е индивидуален това, че при теб е различно не те прави болна. Хигиената ти трябва да е по-висока по време на менструация, не толкова заради цапаницата, колкото от факта, че тогава по-лесно можеш да си лепнеш някоя инфекция.

Ами, това е в общи линии. Кажи на баба си, че ти е дошло, ако все още не знае. Сега може би не разбираш всичко това и се притесняваш по някакъв начин да говориш за цикъла си най-вече с възрастни, но след време ще се отпуснеш и ще го приемаш по съвсем различен начин. Сега си малка, неуверена в преценката ти за нормално и ненормално, хубаво е да има поне 1 човек, на когото да споделиш притесненията си.

8.   Ще минат година- две преди цикъла ти да се регулира и да започне да ти идва в определения ден. На мен ми дойде за пръв път през юни, втория беше през август. Не се притеснявай.

9.   На 24.07 или 25.07 ти дойде за първи път или това беше последния ти цикъл? Няма значение, аз ще ти обясня и за двете, въпреки че горните коментатори вече са го направили, но нека да имаш повече коментари, за да си сигурна, че всички сме на едно мнение. Ако миналия месец ти е дошло за първи път е напълно нормално да ти закъснява и дори е много вероятно няколко месеца да имаш отсъствие на менструация, тоест изобщо да не ти дойде. Но ако ти е дошло отдавна и цикъла ти вече се е нормализирал закъснението е просто един фактор, че този месец нещо при теб не е било съвсем наред, но това изобщо не е страшно. Закъснението може да е от стрес, от жегите през лятото и от какво ли още не. Не се притеснявай, това на всички ни се е случвало и не е повод за притеснение. Болката в главата и в гърдите е така наречения предменструален синдром, това означава, че скоро би трябвало да ти дойде, организма ти го съобщава.

Бялото течение е нормално за възраста ти. Попринцип е знак, че нещо в организма не е наред, но в пубертета се появява физиологично бяло течение, което не е вредно, а просто съобщава, че развитието е започнало. Но ако е твърде обилно, с лоша миризма, ако е твърде гъсто и на моменти с жълтеникъв цвят, и ако продължи твърде дълго ще се наложи да се консултираш с лекар, за да се отървеш от това течение.

10.   Напълно нормално е след като си още в началото :) И аз бях така и няма място за притеснение, докато се нормализира цикълът ти :) Не се тревожи :)

11.   След първата менструация [бях на 12] ми дойде втори път чак след 5 месеца. Ако още не са минали около 1/2 години от първото кървене, значи си си наред.

12.   Спокойно нормално е :)

13.   Привет, мила! няма да гледам коментарите надолу, защото сега малко ме мързи и сигурно ще повторя някое мнение, но ще ти разкажа моята подобна история ;).. В момента съм на 14г. дойде ми на 13г. И така 10 дена след като ми дойде първият месечен цикъл, той продължаваше да ми идва нормално, но след 3 месеца... спря! първоначално не ми пукаше честно казано, но не ми дойде и стана 1 месец, после 2, 3 и така цяла ЕДНА година! рових се из интернет този сайт и прочетох, че е нормално първата една година цикълът да е нередовен! Пък и една приятелка ми каза, че на нейната братовчедка не и е идвало 3 месеца а е била на 21г. ;) Така, че до всички момичета с подобни проблеми - в повечето случай няма поводи за притеснение :)!