Споделена история от Тинейджърски

Виновна, че не знае турски език?
Здравейте! Момиче съм на 18 години и живея в град Кърджали. ( българка съм... много от вас смятат, че всички в тази град и областта са от турски произход).. Та това е и моята тема. Нашия град е много красив, обичам го. Но ме боли да гледам на къде отиват нещата. Кърджали не е голям град, но по-голямата част от населението е от турски и ромски произход.

Тази година съм абитуриентка и със семейството ми решихме че е добре за семейният бюджет да започна работа. Защото освен разходите по бала искам да се запиша за шофьорските курсове. Проверих в доста заведения (тъй като на тази възраст без образование освен сервитьорка друго не мога да работя) и на всякъде едно и също.. "Владееш ли турски език? "... Когато отговоря че не знам, следва един доста неуместен за мен въпрос " Как така не знаеш турски, нали живееш в Кърджали? "... И тогава просто нямам никаква представа какво да направя или кажа. Как е възможно в 21 век в български град да трябва да знам турски език, за да започна работа... Едва ли не аз трябва да се чувствам виновна и неука, че не знам турски.

А да не говорим за магазините. Влизаш и те засипват куп турски думи.. и когато помоля да повторят на български, защото не съм разбрала ме гледат все едно съм човек втора ръка.

Но хайде да не ви отекчавам. За мен това е огромен проблем... боли ме да гледам в какво превръщат хубавото ни градче. На всяка второ тераса се вее турското знаме, поздравяват те на турски, едва ли не задължават те да знаеш турски за да започнеш работо.. и все такива абсурдни за мен неща.

Коментари

1.   Според Конституцията официален език е българският, но явно Конституцията на Република България не важи за град Кърджали което е много тъжно. Това не е проблем само за теб, но и за цялото българско население, жалко е това което се случва в милата ни родина. Според мен единственото решение е Гражданско неподчинение и масови протестни действия, но и за тях трябва да се иска разрешение, а уж сме демократична държава.

2.   Аз лично не мисля, че трябва да се чувстваш виновно! Познавам града ти. Аз бях послрешната с фразата "ъкъ...БУЛГАР" и щях да падна. Това, че все още нямаш образование не значи, че задължително трябва да работиш в заведение. Пробвай банките (касиерка-не се изисква образование) и в мобилните оператори. Там няма как да те задължат да знаеш турски, тъй като всичко което клиентите разписват е на български!!!! :) Пък и си е опит!!! :)

3.   Така е като сме толерантни. Качиха ни се на главите тия маймуни мръсни. И по-зле ще става. Аз подозирам, че след известно време ще опитат да отцепят част от България и да си обособят собствена държава в стил Косово подчинена на Турция.

Понякога много се ядосвам. Понякога си викам да ни превземат един път за винаги и да се свърши тая скапана държава и да се затрием веднъж за винаги и да се приключва. Сами сме си виновни, че сме такива мастии и на всеки клякаме. Съжалявам ама бате Бойко е прав - лош материал сме и си заслужаваме всичко, което ни се стоварва на главите. Трябва да знаем англииски, немски, турски, а родния език не знаем. Заслужаваме си всичко. Ако можеш изчезвай от тая пумиина яма.

Аз закъснях и тепърва май няма да успея, но някога жив и здрав ако имам деца ще ги уча от малки, че като завършат училище трябва да се реализират в нормалното западно общество, а не тук където ще бъдат просто едни роби на ологархията и дори мангалите и кучетата ще имат повече права от тях.

4.   Аз съм също от Кърджали, вече слава Богу не живея там, но ми е много болно от всичко случващо се в родния ми град. Факт е, че турците с всеки изминал ден започват да се държат все по-нагло, все по-демонстративно да дискриминират българите. Няма българин в града, който да е търсил работа, и на който да не му е било отказвано защото не говори турски. Приказките от сорта "задължително учете турски, ще ви трябва" и "Кърджали вече е турски град" започват да се чуват все по-често. Най-смешното е, че същите тези турци, като отидат в друг град (български), коренно сменят поведението си и започват да се правят на големите приятели на българите...ноооо, това е друга тема.

Към авторката - омитай се от там, това е моят съвет, завърши си образованието, иди да следваш/работиш в някой град сред българи, в Кърджали такива като нас нямат бъдеще. Далеч по-приятно е като отидеш някаде да те посрещнат с просто "Добър ден", да слушаш българска реч...и най-общо казано - да си сред свои.

5.   Това трябва да бъде прочетено от хората в парламента и политици от всякакъв калибър. Също така и от хора, които не живеят в такива райони и всъщност са на друга планета, защото, когато ние, живеещите в смесени райони, говорим за проблемите от така нареченото мирно съжителстване, те започват да дават акъли. Наистина, ако не живееш на такова място нямаш представа от нещата, които се случват там. Това са места, в които българите са малцинство и всъщност сякаш не живеят в България! Значи - тотален абсурд!

6.   Виж знаенето на език е богатство така че не губиш

7.   Ами, че мило дете, то май ти си се самоутурчила. Погледни си заглавието - Виновна, че не знае турски? Кой не знае турски? Той, тя или то? Говориш за себе си в 3 лице. Това или е на психологическа основа или... не знае български. То ти май, никакъв език не знаеш. Като искаш да закопаеш всички, говори на английски или на руски. В училищата засилено се изучава поне един чужд език, така, че... Говори им така и... закопаваш ги. Толкова ли ти убягват възможностите?

Ел:)

8.   Има доста верни неща в писаното, но това с турските знамена е абсолютна лъжа. От 20 година живея в Кърджали и не съм виждал нещо подобно, но иначе по улиците не можеш да чуеш българска реч все едно сме в Одрин да му се невиди.

9.   Ами да кофти но, щом това са им изискванията просто трябва да ги покриеш или изобщо няма да се класираш. И аз като започвах работа ме гледаха като паднали от Марс като кажа, че не знам Английски или нямам стаж за дадената позиция....

И аз имам въпрос към теб, авторе. Каква щеше да е разликата, ако ти искаха Китайски, Полски или какъвто и да е бил друг език? Тази тема може би дори нямаше да я пуснеш, нали!?!?

10.   Нямам думи. Резултат от бездействието на държавата...

11.   В подобен случай трябва да се намеси правителството. Това е недопустимо. Ако съм на твое място ще опиша случая и ще изпратя петиция до правителството!

12.   Номер 1, грешно тълкуваш Конституцията на Република България. чл.36 от Конституцията гласи : "Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани". Ал.2 на същия член гласи, че " гражданите, за които българският език не е майчин, имат право наред със задължителното изучаване на българския език да изучават и ползват своя език", ал.3 " случаите, в които се използва официалният език, се посочват в заона". Тоест те имат право да използват своя език, който в случая е турският, това е тяхно право, а тяхно задължение е да знаят български език. Ал.3 пояснява, че задължителното използване на български език е посочено в закона - като например кандидатстване в българско ВУЗ, няма на какъв друг език на стане освен български и т.н.

13.   До 7 и 9: Изискването за турски език е да се отсеят турците от българите, а не защото работата го изисква. Имам братовчед, завършил висше образование в чужбина, работил там по специалността си, владее няколко езика. Един ден, същият този човек решавава да се върне обратно тук (не знам и не ми го проумява акъла защо), идвайки в Кърджали, започвайки да си търси работа, се сблъсква със стената "турски език".... излишно е да казвам, че той работа не си намира, поради което се налага да се премести в друг град, където веднага е нает.

Хора, които не са живяли тук, които не са ставали свидетели на това как турци без каквото и да е било квалификация са били предпочитани пред образовани българи... най-общо казано - не са били дискриминирани, трудно ще схванат защо авторката е написала тази изповед. Масово българите напускат този град поради тези причини, това не са някакви изолирани случаи, това е масово явление.

14.   Ами да ти кажа, имам приятел българин от Кърджали, който е научил турски език от децата, с които е играл като малък. Това не му се е отразило по никакъв начин на самосъзнанието, самочувствието или каквото и да било. В работата с клиенти доста помага.

Не си длъжна да знаеш турски. Но пък следващия път кажи, че ще научиш елементарни думи, за да се разбираш клиентите на заведението. Нищо няма да ти стане ако знаеш думи и изрази, които ще ти помогнат в работата.
Добър ден, а-у, заповядай, благодаря. Голям праз.

15.   Както един велик човек е казал "Да знаеш език е като да имаш ключ за още една врата " Така че не виждам някакъв проблем да знаеш един език в повече, бил той и Турски

Сега ще ви разкрия една голяма ТАЙНА!
Това че хората знаят Турски е само защото е до границата. Представете си... и по границата с Румъния се говори румънски... А знаете ли, че ако отидете в Румънско гранично градче ще чуете почти само Български

NoBoody!

16.   До номер 7:

Ел, "виновна" е от женски род и ясно се разбира какво има предвид авторката. Редовна съм в сайта и ми прави впечатление, че голяма част от постовете ти са абсолютно безсмислени.

От номер 14

17.   Аз съм от Русе и си признавам, че съм потресен от прочетеното. Иска ми се да посетя града лично, за да се уверя с очите си.

18.   №15, тайната ти издиша, защото причината за говоренето на турски в този район не е, че са близо да границата, а че са абсолютно мнозинство в този район и чрез езика ти подчертават кой пее там. И Русе е близо до границата, ама никой не ти иска румънски, за да започнеш работа. Въпросът е на съвсем друга основа, но това го знаят само българите, които живеят на такива места, защото са потърпевши. Това е.

19.   Номер 16, ''Виновна'' е от женски род, но ''знае'' е глагол и е в трето лице. Радвам се, че си редовна. Но аз намерих толкова грешки в статията на момичето, че изведнъж си зададох въпроса - наистина ли е толкова лошо, че тя не знае турски, след като няма покритие и за български? Аз също не харесвам законът, който гласи ''Всеки, може да си говори на какъвто език иска, но официалния е български''. Официален - да, но хората масово започнаха да използват думи, като джамове, аджеба и др. Това е тревожно, защото българите, наистина губят своята индивидуалност. Дори като написах горепосочените турски думи, компютърът ми ги локализира като грешки, но това за жалост не го разбират всички. Че да говориш на официалния си език е праведно, а на турски и цигански... само в Турция. Понякога думите са достатъчни, за да обясниш това, което искаш, но за други... трябва повече. Ел:)

20.   Скоро Родопите ще са област неподчинена на българските закони, а един ден внуците ни за да отидат на Черно море ще трябва да преминат през друга държава!

21.   хора, отворете си очите! толкова ли не може да разберете, че това е една съвсем евтина ПРОВОКАЦИЯ??? Точно напоследък, когато се заговори за проблемите в Кърджали (ако въобще четете новини) и хоп - тук някаква "изповед" и всички започнаха да се възмущават и т. н.... Как може толкова лесно да ви манипулират?

22.   Авторке - изводът трябва да е, че трябва на всяка цена да се стремиш към образование, за да не се конкурираш за длъжности с малцинствата.
Има длъжности и в Кърджали, където не трябва турски, но едва ли ще е по кафетата, където въпросните необразовани и безработни малцинствени групи киснат по цял ден. Радвай се, че не са те взели и търси начин да следваш в голям град

23.   До 21: Въобще не е провокация, а самата истина. Иди в Кърджали, говори с хората, тогава коментирай

24.   N 15, самата област Кърджали няма никакъв досег с турската граница, а само с гръцката. Просто в твърдението ти няма логика, защото в областите Търговише, Разград, Шумен, Силистра, част от област Добрич, част от област Русе и част от област Варна има голяма концентрация на турско население. Има също така има турски анклав на границата между областите Варна и Бургас (по голямата част от анклава е в област Бургас). Но турците в Североизточна България не са толкова нагли като тези в Кърджалийска област, а даже и във Варненска област турците в повечето случаи използват български език помежду си.