Споделена история от Тинейджърски

Мога ли да продам златни обеци, при положение, че нямам 18?
Значи на 16 години съм(почти 17), ако това има значение. Знаете ли дали мога сама да продам златни обеци в златарски магазин. Работата е там, че навъртях много голяма сметка за телефоните, за първи път ми се случва толкова много и нашите още не знаят, а единият ми телефон вече не ми дава да се обаждам. Ако имах спестявания нямаше да ме е страх, щях да дам на нашите парите, но нямам ;( И имам едни златни обеци от онези обикновените малки халкички, дето преди няколко години доста хора имаха такива. Не ги нося сигурно 5-6 години а и така или иначе ще ходим да ги продаваме в някой златарски, преди година с мама говорехме, че трябва да ги носим вече, защото така или иначе не си ги слагам, но е забравила. Та въпроса ми е мога ли сама да го направя това или трябва да имам 18? От 2-3 дена се чудя какво да правя и днес ми дойде тази идея, но се страхувам, че няма да може. Много ще съм ви благодарна, ако ми кажете.

Коментари

1.   Не можеш да извършваш каквито и да е сделки без съгласието на родителите си. Най-много можеш да приемаш подаръци, но не можеш да продаваш и купуваш неща. Бъди честна към родителите си, те рано или късно ще научат за сметките. Сега може би ще се ядосат, но ако разберат, че си ги излъгала последиците ще са ужасни! Никога повече няма да ти имат доверие.

2.   Е как така не може да купува неща? Може да отиде например сама да си купи обеци, защо да не може и да ги продаде? Аз мисля, че можеш, но за всеки случай иди там и питай.

3.   н. 2 отвори търговското право и ще разбереш - никой под 18 г. не може да осъществява сделки, които го ощетяват. Купувайки обеци, авторката дава пари - с това се ощетява нейното имущество и сделката е формално невалидна. В случая обаче мисля, че обеците са подарък или са купени със знанието на родителите.
Тя не може и да продава - намалява се пак имуществото, не може да дарява - не може да прави никакви сделки, водещи до ущерб в нейното имущество. Законът защитава непълнолетните така
Практически и един хляб не може да купи законно, но се приема, че за хляба родителите знаят.
В училищната лавка им продават ядене, защото се приема, че родителите им са дали парите, за да си купят ядене. Това са дребни сделки така или иначе. Обаче авторката не може да си купи кола да кажем, дори един тиган не може да купи.

Никой, ама никой честен търговец няма да купи обеците от нея. Утре родителите могат да дойдат и да разтрогнат сделката и да има проблеми със закона. Не си заслужава за някакви глупави обеци за 50 лв.

4.   Ще ти искат лична карта и няма да стане. Щом си говорила с майка си, иди и с нея ги продай! В тавекс ще получите най-много пари.

5.   Ок, №4 ще ида с нея и така. Мерси.

6.   Кажи и за сметката и отидете заедно да ги продадете - така или иначе парите от продажбата ще отидат за сметката, но поне ще си честна с майка си и няма да я лъжеш. А така и тя като види, че съжаляваш за сметката и искаш да поправиш грешката, евентуално може да се смили над теб и да ти опрости някой и друг лев ;)

7.   Аз ти предлагам да кажеш на някоя приятелка или сестра или някой на 18 години да ги продаде вместо теб ;) аз пък също съм на 17 и искам да си ги продам същите малки халки златни, но не знам колко пари ще са това :/ може ли някой да ми каже дали за около 50 лв мога да ги продам и къде?

8.   В никакъв случай не продавай обиците сама ако родителите ти разбератче си ги продала ще имаш по големи проблеми отколкото ако разберат че си направила голяма сметка на телефона по добре кажи на родителите си за телефонната смета даже може и да не я плащаш аз например имам да давам на един от мобилните оператори 25 лв така и не съм ги платил въпреки че идваха писма да си го платя вече 5 години е това положение. Сама си пави извода дали е необходимо да губиш подарък от близките си. А и ще стане много комфузна ситуация за теб когато трябва да обясняваш къде са обиците. Най добрия съвет е не плащай сметката за телефона и мини на ваучер така няма да можеш да прехвърляш каквито и да е лимити, а когато започнеш да работиш ще изкараш със свои пари да платиш сметката за телефона така хем и вълка сити агнето цяло