Споделена история от Тинейджърски

Каква сума джобни получавате на ден?
Здравейте, аз съм момиче на 14 и искам да получа мнения от тийнеиджъри на възраст между 14 и 18 някъде... по колко пари джобни получавате на ден, мислите ли че са достатъчни и най-вече стигат ли ви.

Няма да засягам въпроса с това колко вие искате, защото всички знаем че искаме колкото се може повече, но като погледнете адекватно нещата реално мислите ли че ви стигат тези пари, които получавате и са ви достатъчни за нуждите примерно, които имате и само сутрин да речем като тръгвате за училище ли ви дават пари или и когато излизате следобяд с приятели и ако може да кажете на колко сте момиче или момче... просто искам да събера мнения на повече хора тъй като аз все си мисля че не поучавам достатъчно пари и не успяват да ми стигнат, пък като разговарях с мои приятелки те ми казват че получавали по-малко от мен, аз дори съм била получавала много пари и изобщо се чувствам объркана, искам да разбера горе-долу какви пари получават тийнеиджърите на нашата възраст защото ми е неудобно да започна да питам всичките си съученици по колко получават и затова пиша тук...

Коментари

1-50 от 353

1.   По 10 лв. на седмица, понякога по-малко.

2.   Приципно вече не разчитам на родителите си, но като бях в средното училище (от 3ти до 7ми клас) получавах пари на седмица, а в гимнацията на месец. В джобните ми не влизаха разходи за дрехи и учебници. Това ми бяха пари за закуски, кино, кафета, ако искам да си купя някаква книга за мен лично. Не смятам, че родителите ти трябва да ти дават пари и сутрин и следобяд - все пак децата трябва да се научат да се оправят с пари и да могат да си ги разпределят и да се научат да приоритизират нещата, които им трябват. На повечето мой приятели, които получаваха пари на ден им беше доста трудно да се оправят примерно с пари за месец докато следват в друг град и т. н. Иначе ми е правило впечатление, че хората с джобни на ден харчат наистина доста повече, просто тези пари плюс някви екстра плюс за кино и се струпват бая повече отколкото на тези с твърд бюджет за по-дълго време. Мисълта ми е, че може би е хубаво да поговориш с тях и да направите равносметка колко да ти дават за по-дълъг период от време - примерно 1-2седмици - естествено зависи от възраста ти. Поговорете колко пари ти трябват, за да ядеш в училище, средно колко пъти за периода ще излезеш на кафе и на кино и определете една сума, която да ви устройва. Добре ще е да споменеш вързастта ти, тъй като децата на различна възраст, имат различни нужди.
Ана

3.   На 17год. съм, момиче - 15лв.

4.   Аз по принцип за целия ден най-много 5 лева, на 13 съм :)
Тоест, винаги ми дават по пет лева :)
Мисля че са ми напълно достатъчни за 1 ден

5.   Аз съм момиче на петнадесет години. Майка ми ми дава по два лева на ден, но аз харча само по един. И така от цялата седмица ми остават пет лева, с които мога да си купя нещо сладко за себе си и за родителите си. Нямам претенции колко пари ми дават. Важното е, че ми дават и то от сърце.

6.   Аз съм момче на 18 и честно казано нямам фиксирани джобни и то от много време насам, може би от 9 клас. Дават ми 20лв. и карам известно време с тях, винаги изниква всичко и нашите са такива, че ми дават малко повече за всеки случай, но и аз не злоупотребявам. Като ги свърша пак и така. Може би съм доста голям късметлия, не знам...

7.   По 2-3 лева най-много, даже не всеки ден, ясно е, че не съм доволен от тази сума, но не се оплаквам, защото нашите са зле с финансите и ги разбирам.

8.   Аз съм момиче на 15 години. Получавам по 20 лв. на седмица, в които не влизат разходи за дрехи, учебници и други такива неща. Тези 20 лв. са ми само и единствено за закуски и кафета. Аз не успявам да похарча всички, спестявам си една част от тях. Спестените използвам примерно, за да купя подарък на член от семейството или да си купя нещо допълнително за мен.

9.   Момиче на 14 съм. На ден ми дават по 3 или 4 лева на ден, най– вече 3.

Black Sabbath

10.   На 21год. по 20 лв. на седмица.

11.   На 18 съм аз.
От около 11-12 годишна до юни месец тази година получавах по 2 лева на ден, когато съм на училище. Това - задължително. За излизания следобед или вечерта рядко съм получавала странично пари. И по-точно: аз не исках да ми дават. С изключение на случаите, в които ходех на кино или със съученици по малко по-скъпи заведения. Както и когато ходех на разходка до близки градове. Тогава са ми давали пари, но пак по 5, максимум 10 като джобни след като си платя билета. А иначе ако са ми дали 2 лева за даскало, а аз исках да ходя на кафе след това, ми даваха до 2 лева отгоре. През ваканциите пари не са ми давали просто за да си имам, а само като излизам - по 2 лева. :D
Дали ми стигаха? Ами... различни. Като бях по-малка ми стигаха, харчех ги за глупости. Като пропуших нещата не бяха много наред в началото. После се нормализираха и влязох в ритъм как точно да направя схемата. Но в началото имах само за цигари и за нищо друго. А като почнах бяха по 2 лева :D
Като станах на 17 и започнах да водя малко по-активен нощен живот, започнаха да ми дават вечер като излизам по 5/10 лева.
А сега вече живуркам сама, само че на издръжка на нашите. Имам по 10 лева на ден - ама от там вадя за храна, битови нужди от рода на превръзки, препарати, козметика, лекарства и т. н. ), посещения при лекари (като се наложи) и странично за излизания. Мога да кажа, че ми стигат.
И, честно казано, не съм усещала крайна необходимост от още пари в нито един момент. НО съм усещала липса все пак понякога. ;) Но най-вече се дължеше на неблагоразумна покупка в неподходящ момент, не толкова на количеството финикийци. ;)

12.   Никога не съм имала джобни. За мен това е глуповато, защото всички могат да се наядат у тях си преди да идат на училище. Винаги имам пари у себе си, но никога не харча.

Ел:)

13.   Аз съм на 17 години момиче и ми дават на месец по 100 euro понеже не живеем в България..

14.   На мен ми даваха по 3лв на ден, все мрънках, че са ми малко че на другите деца им дават от 4-5 лв на горе. Че те може да си купят всичко, не че ядях много, но обичах да си купувам някой друг лак за нокти. Нашите не са някои които едвам свързват двата края, но не са и богаташи които се чудят къде да харчат парите си. Сега 4 години след като завърших и работя, , за едни мижави 300 лв за колкото работят повечето хора, виждам колко е трудно, и се чудя аз как ще имам след време дори 2 лв да давам на ден на детето си, и как то ще ме гледа с злоба, че му давам 2 лв, като само кроасана е 1 лв, а за пътни нищо не остава. И как ще обясня на детската му главичка, че мама и тати работят за слава и че парите не стигат за нищо.

15.   По 5 6 7 лева на ден различно :))

16.   Като ти гледам граматиката (20 реда = 1 изречение) 100% получаваш прекалено много. Стига си мислила за джобни и сядай да учиш!

17.   Много правилно го каза Номер 5.. И аз съм като нея!! : )

18.   Попринцип когато съм само на училище, ми дават по 5 лева на ден. Когато ще излизам с приятели, ако поискам ми дават, но зависи дали ще ходя на кино или дали ще излизам. Момиче на 13

19.   Аз съм на 17. На мен ми дават 60 лв на месец, но аз помагам в магазинчето под блока вечер понякога и си докарвам от там 5 лв на път. Сигурно стават към 100-110 и съм доста доволен, но в края на месеца от 25 на там съм ги изхарчил :D Нали знаете кафета, цигари, някой сандвич и парите хвърчат.

20.   авторката:споменала съм на колко години съм, тоест 14, принципно всяка сутрин ми дават по 5 лева, но не ми стигат и следобяд като тръгна да излизам с приятели на кафе/кино или разходка търсядопълнителни пари още 5 да речем ме устройват, в повечето случаи ми дават, но протестират срещу това(родителите ми имам предвид)и се дразня, защото постонно се карам с тях, била съм харчела много ала бала, еми според мен не е много средно 10 лв на ден, знам ли просто се харчат, сутрин пия кафе и закусвам и следобяда на кафенце или някаква друга глупост, иначе някои беше коментирал темата за пари за по-дълго време ами опитвали сме тоя вариант ама не се получава 50 лв за седмица или 10 дни и аз съм ги харчела за 2-3 дни, признавам че немога да се контролирам, когато имам повече пари в джоба си, тоест винаги изниква нещо което да поискам да си купя...

21.   2. 50лв на ден без значение какъв, а аз си събирам отделно за събота и неделя :) Не мисля че е много но не мисля че е малко.

23.   18год момче 0. 00лв на месец :) Не се шегувам

24.   от 1 до 8-ми ми даваха за една закуска те тогава бяха по 30 стотинки! След това в гимназията ми даваха по един лев на ден за закуска

25.   Даваха ми по 10 лв. на седмица, а по - късно и по 50лв, когато ми беше трудно да намеря работа.

26.   Аз получавам всеки път различно. Живея само с баща си и не получавам голяма сума, но се опитвам да се справя. Пушачка съм и училището ми е на 30-40 минути от нас, но за да си купя цигари се отказвам от това да отида на училище с автобус или да си купя нещо за ядене от там. Моите пари отиват за цигари главно и за някое кафе след училище, но не винаги. За да се чувствам добре, когато съм на училище или извън него и нямам пари да си купя всичко, което ми е необходимо си внушавам, че е по-добре да правя някакви движения през деня, да не се застоявам на едно място и си хапвам вкъщи, защото както всички знаем домашната храна не е толкова калорична и с течението на времето се свиква. Някой път разбира се нямам време да закуся или обядвам в нас, но не хапвам нищо навънка вече по-навик. Но както всички знаем парите никога не стигат и затова съм решила, че мога да изкарам някой лев през лятото или когато съм първа смяна. Налага се да се правят изключения и лишавания, за да ми стигнат финансите. Гледам да спестя, за да имам пари за дискотека в петък вечер. Така, че ако не пушиш просто не се захващай, не ги започвай, защото след време всичките ти пари ще са за цигари, а когато нямаш достатъчно ще откачаш и наистина картинката не е много приятна, а чувството в теб е ужасно. Не искам да ти водя лекции относно пушенето, ти си знаеш предполагам доста добре. Бъди благодарна на родителите си, че ти дават пари, защото има хора, които нямат огромни финансови способности, за да задоволят всичките си нужди и на децата си. Аз съм оставала дълго без пари и никак не е приятно, също и е много неприятно, когато виждаш как родителите ти се лишават от повечето си потребности, за да имаш ти пари. Картинката никак не е розова.

27.   По 7-10лв на седмица смятъм че са ми достачно ям вкъщи
на 15 съм, момиче.

28.   Аз съм момиче на 15 и ми дават по 20 лв. за седмицата, но в повечето случаи ми остават доста от тяx.
Ив. (:

29.   аз съм момиче на 17, дават ми по по 15 лева седмично 5 лева за уикенда. правя си сандвичи или си нося някакъв плод, защото гаджето ми е от друг град и всичките ми джобни отиват за пътни когато е мой ред да ходя при него (а това са 12 лв за отиване и връщане), така че гледам да спестявам каквото мога :)

31.   На 14 съм. Аз получавам около 10-12 лв на седмица. На мен ми стигат пък и гледам да не харча прекомерно. Една моя приятелка пък не излиза с по-малко от 20 лв /говоря на ден/ а пък следобед ходи и иска още от родителите сии

32.   По 50 лв на седмица

33.   Аз съм на 13 (момиче) и ми дават по 1. 50я понякога по 2 лева и харча към 50 стотинки. И така си ги събирам. Събирах една учебна година и си купих таблет. Предлагам ти да не харчиш парите си като че ли раснат по дървтата.

34.   5 лв. на седмица. Много са малко. Въобще не ми стигат, за нищо. Момиче съм на 17 г.

35.   Мили Боже! Ако бях на мястото на родителите ти нямаше да ти давам изобщо пари. Максимум левче, за да видя как ще живееш така. Май много те глезят у вас! Да не мислиш, че джоба на татко ти е вълшебен? Всеки път след като е бръкнал той да се презарежда.... Е да, ама не! Стегни се

36.   Аз съм момче на 17, нямам фиксирани джобни на ден или на седмица, не получавам пари ако не ходя на училище, ако ходя : получавам по 2 лева на ден и отделно за купон през уикенда ми дават от 5 до 20лв в зависимост от това колко имат

37.   Здравей, момиче на 15 съм и нямам никакви претенции за джобни родителите ми са разделени, живея с баща си, макар че съм едно дете и се предполага да съм по разглезена, но уви не несъм всяка ваканция си търся работа и работя не си почивам, не излизам с приятели работя по селата на полетата бера малини, царевица вземам по 20 лева на ден и така си изкарвам пари за училище просто обичам да съм не зависима и да свикна с това да се изхранвам сама. :))

38.   Аз съм на 16 години преди като бях по-малка си спомням втори трети клас разполагах с по 50 стотинки беше егати хубавото време... Но сега нещата се промениха вече съм 10ти клас и нашите решиха да ми дават по 20 лева на седмица т. е 4х5=20, а за събота и неделя 1-2 пъти в месеца по някога и въобще... ми дават 10 лева :) а като се има в предвид, че в класа ми има които ходят с по 100 на седмица ;д аз съм нещо средно ;)

39.   Аз съм момче на 16 почти 17. На квартира съм в друг град и ми дават храна достатачна за 5 дена (докато съм там) без да си взимам друга и 40лв за цялата седмица (понеделник-неделя) на училище пръскам по 2лв на ден най-много за кафе и вода, някой път и по малко, ама щото съм 1ва смяна и сутрин не ям заради един режим на хранене, като съм 2ра пръскам по 5-8лв на ден за храна там, спестявам по 30лвл на месец за фитнес карта и магнезии и рибено масло и калций (без химия) тъй като съм на квартира с едно друго момче се налага някой път да копувам хляб или вода на ден пръскам средно 3-4лв като си ям основно в квартирата. Проблема е като изляза в петък, събота вечер и не остава много от спестените в джоба ми :D много от съучениците ми казват, че ми дават доста.. което го оценявам от нашите, а и си имам сериозни разходи по храненето, за 4-5 дена ми пращат 1-2 пилета 30 варени яйца 20кебапчета/куфтета и нещо постно, не ям боклуци от половин година или поне ги избягвам почти всеки път : D

40.   Аз съм на 12 и ми дават по 2 лева на ден за закуска. Ако ми трябват да кажем за кино - ми дават отделно, ако за книга - пак отделно. И са ми напълно достатъчни, :)

41.   На 18 - по 2 лв. на ден!

42.   Номер 5 докосна ми сърцето

43.   ХАХа аз съм на 20, а от 15 год. не получавам нищо. Даже аз съм давала на родителите си, разделени са и без добри финанси. Донякъде е хубаво да се "калиш" така, за да се научиш да се оправяш сам в живота, защото колкото и сурово да звучи родителите ти няма да са винаги наблизо/живи :) Извода от моята история е да сте благодарни, ако ще и по 1 лев да ви се дава, а хич?

44.   Аз съм на 15г и получавам по 80 стотинки, сутрин закусвам вкъщи, нося си сандвичи и даже ми остават

45.   Радвате ме повечето днешни тинейджъри как се оправяте с малко пари и не мрънкате много много за повече. Когато аз бях малък и ходех на даскало в основното беше към края на комунизма, говоря за края на 80 десетте. Даваха ми 1 лев на ден, а понякога по 2 лева на ден. На роджен ден ми даваха по 10-20 лева да си купя нещо. Но тогава беше много по евтино. Един швепс беше май 10 стотинки или 8. Сандвичите пак бяха смешни стотинки. Един билет за кино бе пак стотинки, май 40 до колкото помня. Вероятно ако трябва да обърна 1 лев в днешни, ще е около 10 лв. Разбира се като по голям съм се оправял и с доста по малко на ден, но и винаги ми е било притеснено, че не разполагам с излишък. Не можеш да поемеш извънреден разход, ако се наложи.

K-Man

46.   На 15, момиче. На ден ми дават по 2 лева за училище, ако излизам следобед ми допълват с лев или два, зависи колко имат. През ваканцията ми дават джобни само, ако излизам. За дрехи, обувки и козметика най-често сама си събирам. Не мрънкам за пари, стигат ми, правя си сметките добре от както се помня. Иначе и за нашите и за мен би било по-удобно да ми дават седмично или месечно, но просто нямат тази възможност. По едно време ми даваха по 3 -5 лева, но после пак работата замря и така. Просто си прави сметките по-добре- какво да си вземеш сега, за какво да изчакаш и събирай всичко, което ти остава в някое старо портомоне, на края на месеца все ще са ти останали 10-15 лева свободно.

47.   ми по 2 2. 50 на ден 11 12 лева на седмица

48.   Момче на 18 2 на ден :)

49.   до коментар номер 5 искаш ли да ми станеш гадже :)

50.   Аз съм на 14 (момиче). Също ми дават по 2 лева на ден т. е 14 лв на седмица. На мен са ми достатъчни, дори си спестявам, защото за училище си правя сандвичи или си вземам някакъв плод. За излизането използвам парите събрани предишната седмица или нашите ми дават, когато поискам. Просто 15 лева се предостатъчни!

51.   15 навършени, 9ти клас момче 20лв на седмица.. харча 5 нямам излишни разходи.. А с останалите 15 като се съберат купувам подарък на приятелката ми(цветя, мечета и др. )
да ми дадат 5 пак ще ми стигне :Д

52.   Честно казано, според мен човек трябва да се научи да се оправя първо с малко пари, защото ако ти дават по 20лв. на ден после няма да знаеш как да се оправиш, когато родителите ти нямат възможност и ти дадат 2лв. Лично на мен ми дават по 2лв. и са ми напълно достатъчни. Иначе на месец баба ми ми дава по 50лв. , които в последно време ги харча за дрехи ;д Попринцип гледам с парите да не си купувам храна или такива неща, а нещо смислено, което ще ми върши работа и след 1, 2, 3 години.. Иначе е хубаво да ти дават на месец, но ако си дорасъл, защото в противен случай само ще харчиш за глупости. Примерно отиваш в центъра, сядаш в някое кафе с приятелка и започваш да си поръчваш едва ли не половината меню и резултата, разбира се, е че парите ти отиват за сметката. Ето затова човек трябва да обмисля за какво и кога ще харчи, а с остатъка няма лошо да се почерпи. :)

1-50 от 353