Споделена история от Тинейджърски

В колко да си лягам
На 15 години съм. След училище много ми се спи и лягам да спя което доста ми пречи на ученето защото се налага да уча вечер. Опитвам се да си наложа по ранен час за лягане, посъветвайте ме колко часа е нормално за да се наспивам, да не преспивам и да не е в 9 часа. Благодаря

Коментари

1.   Ми към 10 и 30 11 след господари на ефира.

2.   В 9 часа Лягат учениците между 1 -4 клас

3.   Спи ти се след училище заради натрупаната умора от напрежението в час, но е възможно да имаш недостиг на витамини или други вещества и това да води до бързата ти умора, може примерно една анемия да има, или да е просто от хормоналния дисбалан покрай израстването ти. Прегледай се.

4.   22:00

Карол

5.   здраве,
по колко часа спиш през ноща?

според мен проблема е другаде... на тази възраст трябва да кипиш от енергия :)

7.   Ами аз съм също на 15 и мога да ти кажа, че няма значение колко рано ще си легнеш. И в осем да заспиш, сутринта като станеш в 5 и половина пак ще си като чувал

8.   10-10.30

10.   Пий кафе!

11.   Зависи коя смяна си. Предполагам че си първа. Съветвам те да си лягаш към 10:30
Venjus

12.   Колко много по-важни отбивате заради " В колко да си лягам "

13.   Здравей, приятелче.
Годините не са фактор, за това колко часа дрямка ще са ти необходими.
При всеки човек и организъм е различно. Но при средностатистическия човек, 8 часа са напълно достатъчни, като при възрастните хора те варират до към 5. При повечето деца на твоята възраст 7-8 часа са достатъчни. Опитай да си лягаш примерно в 22:00 и да сваваш в 06:00.
Също така, както разбрах обичаш да си подремваш следобед, след даскало, когато си психически и физически натоварен. Опитай да си взимаш само кратка дрямка, не повече от час, час и половина. След това си върши домашните задължения, учи си, а здравия сън запази за през ноща. Кафето не е вариант, нито енергиините напитки.
Говори с вашите за някакви витамини. Най-важното е обаче да си създадеш режим, който да бъде по часовник. Колкото по-малък, толкова по-добре. Хайде опитай и след време пиши. Поздрави. Сам21.

14.   10:00-10:30-11:00 часа е добре ако ставаш към 06:00-06:30. По проучвания колкото по възрастен ставаш от толокава по-малко сън се нуждаеш. Затова бебета спят почти нон стоп, а 60-годишните доста по-малко от 20-годишните. Във всеки случай 8 часа здравословен сън е нормално и ще се чувстваш доста по-отпочинала, ако спиш наведнъж 8 часа при това нощно време. Пак по проучвания нощния сън отмаря повече от дневния, намалява стреса, бръчки и т. н.
Ана

15.   ВАЖИ САМО ЗА ВТОРА СМЯНА!
Така слушай са експертно мнение :D
Аз се готвя за кандидатстване в МУ и мога да ти кажа, че за да вляза трябва да уча поне по 4 часа 5-6 пъти в седмицата. На 17 съм и съм втора смяна (спрях да ходя на фитнес, не се занимавам с гаджета и т. н. изобщо съм пълен аскет)...
Имах същия проблем, прибирах се след даскало хипер уморен и си лягах ако не веднага то след вечеря. Реших да се взема в ръце обаче, защото както споменах доста трябва да зубкам. Съвсем случайно открих един "бъг" в човешкото тяло, който ми помага да уча когато и колкото си пожелая без да преспивам или да лягам в 21:00 и да ставам в ставам в 10:00.
Моята "стратегия" ако мога така да се изразя, е много проста. Прибирам се от училище към 8. От 8 до 9:30 седя с нашите, говорим си, хапваме разказваме си как е минал деня, гледаме ТВ после бродя из апартамента и т. н (по този начин релаксирам и се отпускам, а преумората плавно отминава). Стане ли 9:30 сядам да уча до към 11 - 11:30. А сега бъга :D.. Къпейки се между 15-20 минути към 11:30, правя една магийка :D и от топла вода превключвам на студена, няколко пъти. Принципно това не е много хубаво от медицинска гледна точка, защото натоварва сърцето и затова по-добре като се изкъпеш наполовина излез от банята и се разтъпчи малко из апартамента, колкото да ти стане хладно(студено). После се връщай в душа и ще усетиш едни супер приятни потрепервания от приятната топла вода и ледения свят извън банята. Изкъпи се докрай и излизай от банята. След това ще имаш усещането, че все едно току-що си се събудил и ще можеш да учиш минимум 1 час бонус, което прави 2ч. и 30мин. - 3ч. учене за след даскало 2ра смяна. Сутритна ставай към 9:00 - 9:30 яж и се оправяй да 10:00 и хващай пак учебниците, това са ти 4 часа учене на ден в екстремни условия(скапаната втора смяна).

ВАЖНО: АКО ИСКАШ ДА МОЖЕШ ДА УЧИШ И ДА СЕ НАСПИВАШ НЕ СЯДАЙ ПРЕД КОМПЮТЪРА ЗА ПОВЕЧЕ ОТ 15 МИНУТИ, СЕДНЕШ ЛИ - НЯМА СТАВАНЕ И ГУБИШ МНОГО ЦЕННО ВРЕМЕ!

Извинявай, че е много дълго писанието, но това мое знание трябва да се разпространи и силно се надявам да помогне на теб, като обърнеш смените и на другите читатели.

16.   Сънят е единственият хормонален регулатор и ако не спиш си грозен, уморен, подпухнал /по-късно дори дебел/, нервен, глупав и всичко най-ужасно, което се сетиш. С годините започва все повече да личи, задължително те спохождат гадни болести. А пък на 15 години липсата на сън ти скапва развитието.
Като казвам ЕДИНСТВЕН РЕГУЛАТОР - имам предвид, че може абсолютно всичко друго да ти е наред, но нищо не може да компенскира тази липса. Сънят е полезен, когато започва достатъчно време преди полунощ, защото определени хормони се изработват последователно в 12, 1, 3 часа през нощта, а тогава вече трябва да спиш дълбоко.

17.   23:00 е нормално, тъй като си на 15 години.

18.   Аз пък съм 9ти клас, а си лягам всеки път различно (8-11) :)

19.   Преди ваканцията и аз си лягах след даскало. Просто денят е много изморителен и няма друг начин да издържиш. Ами аз вечер си лягах между 00 : 00 - 04 : 00 и пак ми се събираха доста часове. Но сега ваканцията не се налага да спиш през деня.. Примерно аз лягам в около 4 - 5 часа и ставам в 1 - 2, но за жалост скоро започваме училище : (. На 13 съм не мисля, че е от значение, но да се върнем на темата. Бях чула някъде, че не е хубаво да се спи през деня, щот' после няма да можеш да спиш вечер развалял се режима и т' ва вредяло. Аз не мисля, че е вярно, но както и да е. Живей така, както искаш и както се чувстваш добре! ( съжалявам ако има правописни )

20.   9ти клас съм, момиче... сега съм първа смяна и въпреки че си лягам най късно в 23:00 след училище пак ми се спи.. пробвай да лягаш в 22:00 :)