Споделена история от Тинейджърски

Аз съм неспособна да приема поражение и съм ненормално заядлива, какво да направя?
Здр ! Момиче на 17 съм и имам проблем. Загубила съм тотално способността да бъда самокритична и да се съгласявам с другите , когато нещо не ми изнася.
Не се държа лошо с никого без причина , обаче примерно някой приятел или въобще някой си там , като каже нещо , което не ми харесва или нещо по-накриво и веднага му отвръщам и се почва караницата.

В училище съм отличничка , обаче днес примерно учителката ми тръгна да изпитва и никой не знаеше, тя посочи мене и аз почнах да разказвам урока , но на едно място обърках и тя ме прекъсна. Между другото тя е моята зодия и попринцип си пада заядлива . Та , спря ме и ме попита с остър тон кога го е казвала това , дето съм го сгрешила , а аз й казах , че съм го прочела в учебника и й посочих в коя точка. Признавам , грешката беше моя , но казах на г-жата , че този урок съм чела , така съм го запомнила и съжалявам , ако има грешки, макар че видимо се подразних. Предполагам на себе си ,че съм сгрешила нещо толкова лесно.

Незнайно защо съм загубила способността си да се съгласявам с хората и почти никога не си мълча за повечето неща, преди си мълчах за всичко , сега за нищо , допускам елементарни грешки и не мога да го преживея. Ако съм самокритична , съм направо болно самокритична , бе въобще ,съм човек на крайностите и за това колкото и срамно да звучи , вече просто почти за всичко първо търся грешката в другия и после в себе си. Знам, че не е нормално, но е импулсивно , вече така свикнах да правя.
Знам, че не може винаги да съм права , но не може винаги да греша и не знам кое повече ме плаши , че ставам това , което преди мразех или че имам чувството ,че постоянно греша в най-лесното и това ме тормози.

Какъв ми е проблемът ?

Знам ,че сега ще кажете ,че трябва да се променя и знам съвсем откровено , че като прочета тези думи , отново нещо отвътре ще ме среже , както всеки път , когато сбъркам някъде и някой ми го каже.

Далеч не съм перфекционист, поне ВЕЧЕ не и на действия. Знам, че трябва да се старая повече във всичко , но съм загубила тази способност и сякаш не мога да се накарам да искам да се поправя.
Отчайващо е , знам , объркана съм и не знам защо съм такава...А може би знам ,но не желая да си призная от срам...

Какво да правя ? Станала съм много враждебна към почти всеки , с майка ми почти не си говорим , а като си говорим ,или й говоря за училище , или тя иска аз да направя нещо , но като ме ядоса и аз й скачам , а преди просто си отивах в моята стая и не й обръщах внимание.
Просто ми беше писнало все да си мълча , исках и аз да изказвам свободно своето мнение като всеки , но точно като започнах да го правя , осъзнах ,че всичко в мен се е променило и вече не съм същата.

Как да престана да съм такава ? Преди като си мълчах, всички в училище ми се качваха на главата и само ме използваха да преписват домашни и да върша тяхната работа , беше ми тежко , а сега почти не мога да си сдържам емоциите и това само проблеми създава. Понякога съвсем откровено сама си въобразявам някакви неща , дето не съществуват и правя невероятни глупости.

Как да намеря златната среда на това положение , като винаги стигам до крайности ?
Страхувам се да стана като преди , но се страхувам и че ако продължавам така , ще направя големи грешки , които не могат да се поправят.

Какво да правя ?

Коментари

1.   100% съм сигурен че си зодия Стрелец :)

2.   Здрасти. :) Коя зодия си, че ми стана любопитно? Абе нормално е да си объркана, може да се дължи на хормони, на всичко.. Бих те посъветвала да общуваш с малко по-големи хора - може да срещнеш някое стойностно момче, а и пред по-големите винаги имаш някакви задръжки, сещаш се. :) Тамън ще разнообразиш живота си и току-виж си си осигурила нови преживявания, от които да понаучиш нещо.

4.   При теб това е част от порастването и търсене на идентичност. Времето и опитът ще ти помогнат да се намериш и да се приемеш. Обичай се повече и си прощавай. Така ще бъдеш по-добронамерена и толерантна към другите.

5.   Мерси! А иначе съм зодия скорпион! :)

6.   От номер 2

Аз съм стрелец, но в това отношение си приличаме. Дори страшно много се разбирам с жени скорпион - две мои учителки, с които въпреки разликата помежду ни си говорим като първи приятелки. Дай воля на емоциите си, но ги превръщай в спорт, поезия или каквото обичаш. Аз така правя.