Споделена история от Тинейджърски

София
Здравейте, бих искал да ви помоля, тези, които са от София и тези, които я познават да ми разкажат малко за това какво може да си прави. Нашите ще се местят там, а аз ще остана при баба си в Пловдив, защото тук уча. Но ще ми се налага да ходя там много често и дори лятото най-вероятно няма да се прибирам в Пловдив. Та това, което искам да ви питам са няколко неща: Аз съм на 15.. мога ли да се разхождам сам или с приятели насам-натам по Витоша, НДК моловете и тнт, опасно ли е? Второ къде е препоръчително и къде не е! И третото за мен най-важното-градския транспорт! При тролеите и трамваите знам как става с билетите и картите, но не знам как се осъществява таксуването в автобуси и метрото. Ще съм ви много благодарен ако ми обясните тези неща и ако искате да добавите нещо. Благодаря за отговорите и побликуването

Коментари

2.   Ето един смислен въпрос :) Така ще започна с автобусите: там е като трамваите (или с карта или с билетче) така за метрото изглежда сложно, но не е. Има две линии и те се пресичат на станция Сердика. от едната на другата може да се прикачиш на Сердика към Сердика 2 или да тръгнеш в обратна посока на метрото (сигурно много не разбра, но като видиш ще ти стане ясно :) като влезеш в подземието на метрото си има вход и изход (има и асансьор за инвалиди) купуваш си билетче за еднократно пътуване 1лв. или ползваш карта (ако разполагаш с такава) на различните станции има и ескалатори (на повечето има) вратите на метрото се отварят от различни страни (не се обляга на тях) метрото е най- бързия и удобен транспорт в София. На някои станции трябва да внимаваш от коя страна ще слезеш и/ или на коя матрица ще се качиш. В метрото винаги си имай 1 наум, че е възможно да има и контроли (проверяват дали си с билетче/ карта и дали са валидни) и това да не те панира ;) Винаги чети табелите накъде да излезеш или на коя посока тръгва влака. Така общо взето за метрото. За места за излизане подходящи за възрастта ти (ни) са: молове (Sofia mall The mall Bulgaria mall Serdika centre... ) паркове ( Западен Северен Южен Борисовата градина ) НДК и околностите, разходка по ул. Витошка, паметника на съветската армия, подлеза на СУ, ок. Орлов мост/ Лъвов мост, в самия център (около народното събрание, Ал. Невски, Народния театър... ) Зоопарка е приятно място за разходки и разглеждане, и много други места :) навсякъде е приятно за разходка особено с приятели! Градът е хубав (според мен) принципно е спокоен ( с изключение от сегашния период на протести) ами друга добра идея е да ходиш на концерти :) Концерти на открито, по молове с вход свободен, примерно събота на паметника на съветската армия ще има яко и цветно шоу с участие на Ангел и Моисей :) В София все с млади, готини и общителни хора е пълно :) все ще си намериш компания, приятел(и) и винаги можеш да питаш :) има много забележителности и паркове, транспорт и повярвай ми няма да ти е скучно!! Btw в трамваите и автобусите също има контрольори!! Успех :)! Надявам се да бях полезна :)) А13

3.   - При автобусите е същото като при тролейти и трамвайте. ПРеди да влезеш в метрото има каса и от там може да си купиш билет или карта за 10 пътувания, които се цъкат на апаратите. Нищо сложно не е.
- В София има какво да се прави при това много, стига да има с кого. Където и да си, ако си с компания е весело, а като си сам е малко по-тъпо. Молове, кина, кафета, заведения - можеш да правиш абсолютно всичко. През деня не е опасно - във всеки случай не повече от Пловдив.
Ана