Споделена история от Тинейджърски

От къде идва липсата на самочувствие и как да я преодолея?
Здравейте,
На 15 съм и вече почти цяла учебна година съм в ново училище, но проблемът ми е, че нямам почти никакви близки приятели. Вярно, разбирам се с почти целия клас, но си нямам някой по-близък. Само едно момиче има, с което седим на един чин и е готова да излиза с мен ако аз реша, но тя е задръстена и колкото и повърхностно да звучи грозна, срам ме е да се разхождам с нея тя прилича малкo на луда, защото като цяло и тялото и походката й. Сигугро доста хора ще кажат, че това са детски прищевки и че не трябва да съдим хората за това как изгрежда (съгласна съм), но проблемът е там, че нямам други приятели, а това пък идва от факта че винаги съм била срамежлива и необщителна. С ниско самочувстие съм. Знам че първата стъпка за преодоляване на недостатъците е да се осъзнае причината за тях и още тук идва трудното: не знам от къде идва тази несигурност в себе си. Аз съ висока, стройна, хубава и умна. Не съм имала сериозни проблеми в детството. Винаги съм била отличничка и другите момичета от класа ми няма с какво да ме превъзхождат, но в тяхна компания се чувствам неловко и като тотален лузър. Започнах дори да си внушавам, че съм задръстена.
Та накратко: трябва да стана по-общителна и да се науча да завързвам разговор и контакти, а от там и приятели (че няма с кого на едно кафе да отида). Как?

Коментари

2.   Да ти кажа аз съм момче и съм имал подобни проблеми според мен трябва да се сближиш с останалите от класа с които искаш да се водиш. А за да станете по-големи приятелки ти препоръчвам да апочнете да излизате заедно след училище. Така ще се поопознаете. Или да се сближиш с някоя и тя ще започни да те кани да излизаш заедно с другите ии така и те ще те опознят и ще станете приятелки. Също така ще се запознаеш и с доста момчета :)
Надявам се да ти помогна :)

3.   Щом казваш, че си висока, стройна и хубава, значи не е ниско самочувствие, а жажда за внимание и комплименти. Осъзнай се.

4.   Авторката: Може би, но защо не мога да завързвам разговор и съм като дърво докато другите си говорят? При ново запознанство - същата работа. Да, вероятно искам внимание, искам хората около мен да ме мислят за интересна, да слушат какво какзвам (защото ако се отпусна наистина имам какво да кажа, да ги разсмея). Дори когато вървя по улицата се чувствам неловко, затова не излизам често на места където се събират млади хора, защото имам чувсвото, че ще си кажат "Каква задръстенячка - разхожда се сама".
Не искам да бъда, като онези "готините", кухи и еднакви момичета, а просто да съм уверена в себе си, да не ме е срам да се усмихна на нясого и да се запозная с нови хора.

Благодаря на по-горе коментиралите.

5.   ... забравих едно нещо: комплексирана ли съм? :((

6.   Оффф и аз съм същата и не знм вече какво да правя. Ясно е че от един път няма да стана най-общителното момиче света, но поне моля хората в сайта да дадат някакви съвети, хитринки, с които да започнем стъпка по стъпка да изграждаме характера си. Благодаря предварително :)

Лек и успешен ден за всички. ;))

7.   Моля ви, помогнете. Времето навън е чудесно, а аз няма с кого да изляза.... как да намеря приятели...?

9.   Очевидно е, че проблемът не идва от външността ти. Ти може да си като модел външно, но не се усещаш като такава и другите го видат. Така че поработи върху усещанетото за себе си.

10.   Facebook моето момиче.. Влизаш там, търсиш си хора от твоя град. Сприятеляваш се и излизаш на вън с тях. Да излизаш с хора от класа ти е доста отегчително, защото няма за какво смислено да си говорите освен за глупавото училище, учениците, преподавателките и уроците.. За това по добре да си намериш друга компания.

Ако си срамежлива и не можеш да се отпуснеш.. вкарай малко адреналин в кръвта и ще се оправиш!

Алкохола е добър адреналин, но не прекалявай xD

12.   Благодаря за коментарите, но аз започвам все повече да се отчайвам, не излизам, защото няма с кого. Ясно е, че докато си стоя по цял ден вкъщи никой няма да дойде, да позвъни и да ме покани дя излезем, ноо...

13.   Мисля, че ще се оправиш, когато се влюбиш, огледай се дали някое момче те харесва, когато си влюбен/а, забравяш за всички страхове и си готов на всичко за него/нея. Пожелавам ти много скоро да ти се случи. Целувки.

14.   Стани по-общителна и не взимай нещата толкова сериозно.