Споделена история от Тинейджърски

Да остана в родна България, за да уча и работя или да замина да следвам и работя в чужбина?
Искам само да споделя и няколко думи за мен. Като цяло аз съм националистка и "всичко" родно ми е любимо и на сърце, но всички виждаме условията за развитие, с които разполага всеки млад човек и те общо взето са обезкоражаващи в България.

Искам да споделите вашия опит като цяло в тази област, вашето мнение и кои са областите тук, в които има бъдеще и пари.

Спях се на този сайт защото съм попадала на много коментари на зрели хора и предполагам, че и в тази тема ще са от помощ.

Искам само да споделя и няколко думи за мен. Като цяло аз съм националистка и "всичко" родно ми е любимо и на сърце, но всички виждаме условията за развитие, с които разполага всеки млад човек и те общо взето са обезкоражаващи в България. Аз съм на 16 години, изключително амбизона, голяма мечтателка и още от сега планирам бъдещето си. Инат съм, доста любознателна и знам език така че чужбина не е трудно дустижима цел(ако гледаме от тази страна на нещата).

Моля ви, не омалуважавайте проблема ми, просто отговорете, не че точно дусловно ще постъпя по същия начин, но ще ми помогне да се ориентирам.
И не пестете от думи и разкази, защото отговори от сорта на "Замини за чужбина. " или "Остани тук. " няма да ми помогнат много. :)

Благодаря!

Коментари

1.   Ако знаеш езици и имаш как да учиш в ДОБЪР университет в чужбина, защо не. Това не значи, че си скъсала с България - ти след това винаги можеш да се върнеш. Но пак повтарям - добър, много добър университет, защото в Англия 2/3 от университетите например са фалшименто или един вид институти на ниско-неакадемично ниво, а по-скоро с практическа насоченост и за печатане на пари...за университета, не за теб. Забрави например рекламираните у нас университети в чужбина. Добрите университети нямат нужда от реклами в Източна Европа.
Аз учих в чужбина и си се върнах в България, проблеми нямам, но съм гледала да уча това, което ме е интересувало и съм имала талант, не в това, в което имало пари.
За мен обаче най-добрия избор в днешно време (аз съм завършила отдавна и други времена бяха, не бяхме в ЕС например) е Бакалавър у нас Магистър в чужбина.
Ти решаваш, но за старт в чужбина си трябват и средства от родителите.
Аз се справих и без това, но беше страшно трудно - работа и учене редовно в елитен университет в чужбина - накрая си пълен труп да не говорим, че 80% от хората ги изхвърлиха от университета и не успяха изобщо да завършат. От 20 българи моята специалност завършихме 2 българки. Затова препоръчвам на всеки да завърши Бакалавър у нас, да се ориентира и после да направи магистър в чужбина, защото е едно да имаш вече образование, да си на 23-24 годинки, друго е да си някоя 18-19 г. пикла и да се оправяш сама в живота в чужда страна. Успех

2.   Благодаря много за коментара. :)

3.   Абе като гледам не знаеш български, дано поне знаеш други

4.   Националистка ще рече, че си ограничена и ксенофобка.

5.   До 1 - да бе ще учи в чужбина и ще се върне тук да работи за едни никакви 500 лева.

6.   От 1 до 5 Кой както си го направи. Аз започнах от 2000 лв. нето заплата у нас /това беше 2008 г. /. Днес взимам много повече, разбира се. Назначавали сме хора с образование от чужбина и на 5 хил. евро заплата месечно - тесни специалисти. Моят шеф взима към 10 хил. евро нето без премиите. Не ги пиша в лв., за да не ви опадат зъркелите. С премиите сигурно стига много повече и дори не е българин. Живее си човекът в Драгалевци със семейството си и 500 лв. за него са само джобните на детето му. Определено образованието в чужбина си заслужава и се изплаща, но само ако си добър и университетът ти е добър, не някакъв „унивЪрситИ“ от някое селце в Кралството, където всеки може да завърши, ако мама и тати има пари за таксите. Ние в последно време дори сме почнали да назначаваме предимно хора от ТУ София, УНСС и СУ, защото поне знаеш, какво взимаш. С малко практика и се оправят, но в началото са пълна скръб и доста трябва да се инвестира в тях, затова по договор връщат пари, ако напуснат в първите 3 г.
Не познавам човек, който взима 500 лв. чесно казано. Дори хигиенистките в нашата фирма взимат повече.

7.   До 6 и като взимате тези заплати кой ви знае? Да, високи са и сигурно живеете в лукс, но 1000 една чалга певица със средно образование го взима за една вечер като хонорар. А по-известните взимат по 2000-5000 лева. И имат хиляди почитатели и хора, които вдъхновяват. А вие кой вдъхновявате, офис плъхове?

8.   Правилно, номер 7, напълно съм съгласна, но за съжаление нямам талантите на въпросните певици и ми се наложи да уча. Много се радвам на всеки успял човек у нас. Не 5 хил., а 50 хил да взимат - браво.
Авторке, да допълня отговора си - ако имаш таланти - стани чалга певица -) и изкарвай тройно на мен. Много се радвам за всеки успял човек у нас.
Иначе номер 7, мен въпросните певици не ме вдъхновяват, но е пълно с хора със средно образование, което явно се вдъхновяват и са готови да отделят от 500-те си левчета заплата за въпросните певички. Браво!

9.   По принцип ние българите имаме навика да преъзнасяме чужбина. Мога само да те посъветвам да живееш там, където ще се чувстваш най-добре и най-щастлива. Една по-голяма заплата на запад не ти гарантира щастие. Самият аз съм бил в чужбина, можех да остана, но се върнах. Сега съм си у нас, работя за по-малко пари, но достатъчни за един нормален живот.

Между другото - за един добре образован и качествен човек винаги ще се намери добре платена работа в България.

10.   8, да не си в IT сферата? Ако е така, разбирам защо имате високи заплати. Това е най-хубавата област и единствената от офис професиите, която има някакъв смисъл.

11.   10 - не, много студено! Пълно клише е, че в IT сектора се заплащало най-добре. В комуникациите, услугите, индурстрията, търговията и финансовия сектор например може да се печели много повече. Няма мениджър у нас в интернационална компания с доход под 5 хил. лв. месечно. Браншът няма значение. На високите управленчески места заплатите стават петцифрени.
Днес хората на умствения труд работят в офис иначе, това е положението. Да кажеш, че трудът на архитекта, кмета, инжинера, икономиста, техническия контрольор, прависта нямали смисъл просто няма смисъл, съжалявам. За добро или зло не всички можем да се задоволим със знанието, придобито до 12 клас и далеч не всички можем да ритаме топка и да се кълчим по сцените.
Приятен работен ден на всички. Аз казах, каквото имаше да казвам. Дано съм помогнала на авторката.

12.   Към коя държава си се насочила, авторке?

13.   Съжалявам за допуснатите грешки в текста по-горе, не мога да повярвам как бързо стигнахте до такива изводи за мен..
Искам да поясня, че не съм ограничена откъм опознаване на други култури, просто за разлика от повечето хора на моята възраст ценя какво притежава България.
Насочила съм се към Германия за сега, тъй като вече 10 години уча немски и все си мисля, че се справям. Също до колкото знам там хората стига да са образовани си живеят добре.. даже повече от добре.
Искам само да си кажа явно некомпетентното мнение относно сферата, която беше обсъждана по-горе. Нито смятам, че имам въпросните "таланти", нито бих се унижила така. :)
Въпреки част от коментарите, които получих и не бяха особено приятни и от помощ за мен, прочетох и доста полезни.. наистина все още съм оптимистка, че ще получа още полезни коментари.
Благодаря! :)

14.   Oт 1
На какво ниво ти е езикът? Аз бях на С1 като отидох и те съветвам под В2 да не ходиш.
Иначе - кой как си живее си зависи от него самият. Аз така мислех като теб като заминах и се нагледах на нещастие и там - кой както си го направи. За съжаление образователния ценз или местожителството не могат сами по себе си да ти осигурят добър начин на живот.
Ако бях с 10 г. по-млада и днес трябваше да направя своя избор, определено бих завършила Бакалавър у нас бих наблегнала повечко на английски, не на немски бих завършила Магистър на Запад.
За Германия - няма лошо, ходи. Аз не съжалявам и съм това което съм, защото там ме ошлайфаха хората, направо ме превъзпитаха и ми форматираха системата с две думи, което точно ме направи неочаквано и по-добра българка и най-вече ме научиха хората на дисциплина, от което най-много печеля, но процесът беше болезнен и малцина остискахме. Който остиска е друг човек и нито един не познавам, който не би се върнал в България, нито един, който да я плюе по форуми. Половината иначе се върнахме. Един дори е в най-висшия мениджмънт, но е с 5 г. по-възрастен от мен и веше от 8 г. е у нас. В Германия обаче поне няма фалшиви университети - внимавай само с Fachhochschule-тата /university of applied sciences/, защото не са признати официално в навсякъде - ще се наложи да останеш в Средна Европа или да си търсиш немска фирма някъде.
Такси иначе няма, освен в 2 провинции, които ще ги премахнат. Мен ме хванаха 600 евро такси на семестър. Ще останат 100 евро на семестър такса за обработка на документи към 70 евро здравни и инвалидност. Ако работиш 10% пенсионни. Нямаш право да работиш повече от 20 ч. на седмица.. За общежитие се чака от 1-2 месеца до 1.5 г. Трябва ти сертификат за език (DAF, DSH) диплома за средно легализирана много нерви и четене. Приемат лесно, завършва се трудно. Цедката е в средата на следването някъде.
Виж предложенията и във Виена, много хубав град и лесно се завършва, университетът е ТОП, но пак ти казвам - кой как ще живее и ще се реализира си зависи от него. Гаранция няма. Дипломата не ти трябва, а знание и препоръки. Моята диплома е някъде в някой шкаф, дори не знам къде точно. Работодателят ми я е гледал точно 2 минутки. Работя пряко с колеги, завършили в УНСС, СУ иначе и само аз и началникът ми сме учили в чужбина, а и той си е чужденец и практически също си е учил в държавата си и така само аз съм учила в чужбина от целия екип. Българските ми колеги не взимат повече или по-малко от мен, но на мен ми имат повече доверие в ръководството ги разбирам, какво да се прави и работя самостоятелно, докато някои от бг. колегите ми имат проблем с това. Липсва им практика и съвременно знание, способност да придобиват сами ново знание, да работят самостоятелно и най-вече - нямат самочувствие да налагат и реализират идеите си. В първите 1-2 години имат бг. висшистите сериозни пропуски, но в процеса на работа си наваксват хората. Липсва им поглед за новите неща и точно самочувствието - дори им липсва самочувствие да искат повече пари и повишение. Не е някакъв сериозен минус бг. дипломата. Пак казвам - ние сме се опарили с хора от Острова и вече набързо предпочитаме да си назначим някой от СУ, ПУ, УНСС и др. наложили се вече университети. Предлагаме практика в началото и ако си читав, нямаш проблем да живееш много добре и у нас. От моя клас в гимназията само аз учих в чужбина и като гледам - 80% са се реализирали хората много добре. Имаме едно момиче зад Океана дори с ПУ диплома, миналата година ни беше срещата - бизнесмени, банкерки(и), професори и така нататък.

16.   В чужбина има много пари, но.. не всичко е пари на тоя свят. Носталгията към родината е по голяма от всичко. Абсолютно всичко ти липсва и ако чуеш българска реч или видиш българското знаме.. уверявам те, че ще се разплачеш на сред улицата. Моето мнение е.. отиди в чужбина виж какво е как е, но.. честно казано ще ти омръзне от толкова много пари, от всичко.. xDD За хората който не са виждали много пари и са израстнали в едва ли не бедно семейство.. чужбина ще им се стори много хубава. Най - добре е.. /поне според мен/ отиди в чужбина.. изкарай си малко парички или доста парички /зависи дали в България си добре - дали имаш имоти, бизнес и т. н - ако нямаш.. е доста кофти xD/, но ако имаш ще е много добре. Отиваш в чужбина за 2-3 години. Изкараш си горе долу - 50 000 € от почтенна работа и т. н и след това се връщаш в България и влагаш парите си в нещо УМНО.. Може да си купиш жилище и да го даваш под наем или пък магазин. Имаш много възможности, но трябва да имаш и малко акъл.

Аз лично предпочитам да ям хляб и сол, но да съм си в къщи.. в България!! Носталгията ми идва в повече..

17.   В IT сектора хората получават пари срещу работа, нещо което не може да се каже за тези, които работят маркетинг и реклама.

18.   17 - ти работил ли си в областта намаркетинга и рекламата? Нали като информатиците направят 1 продукт, някой трябва да го продаде, а и ПРЕДИ да се направи самият продукт трябва някой да ти каже, какъв продукт ще се продава.
Спомяш ли си навремето телефоните „Сименс“ - сигурно не. Е, проблемът беше, че IT хората и инжинерите решиха, че не им трябват икономисти. (не само маркетинг, но и хора в контролинга и финансите). Същото се случи и с „Нокия“.
Стив Джобс няма образование в областта на ИТ и не е знаел да програмира и най-елементарно нещо, но е оставил идеи за 100 години напред.
Повечето хора под маркетинг разбират рекламата, но това е само една част и дори се извършва по-добре от хората на изкуството. В думата „маркетинг“ преди всичко имаме думата „маркет“ - пазар. Много по-важен е маркетингът ПРЕДИ да се създаде продукта.
И това ти го казвам като човек, който не работи в сферата.
Уважавай труда на хората дори да не го разбираш!

19.   Твърде много маркетинг и рекламни специалисти има, а търсенето е ниско. И им плащат за да крадат лога от Интернет и да си клатят краката. Също има твърде много икономисти и завършили стопанско управление, а търсенето е много ниско.

20.   19, ти кога направи анализ на пазара на труда за тези професии? Икономист съм и изкарвам много добри пари. Всичките ми приятели са такива и кой по банки, кой по чужди фирми - по-малка заплата от 2 бона няма, а моят най-добър приятел си направи своя фирма, която прави пручвания само на американските пазари и работи само с американски клиенти и изкарва над 10 000 лв. месечно, отделно всяка година прибира към 100 бона печалба на фирмата, която реинвестира. Зависи от човека. И между другото - не можеш да крадеш лога, защото са интелектуална собственост и това е престъпление.

22.   Направо не мога да повярвам за какви заплати говорите.. и точно в България о. О
Какво се учи за подобна професия? Няма ли други с подобна заплата?

23.   Много съм разочарована, че вече не получавам отговори... наистина се надявах на повече интерес. :)

24.   Не се сърди, просто такова решение човек ТРЯБВА да стори сам. Дори родителите ти не могат да се бъркат.
Аз лично на 19 г. заминах и се прибрах след завършването си, но още на 14 г. бях си направила плана в главата и бях почнала да подготвям всичко

25.   Тия 2000 бонови заплати са някакъв мит. То и само колцентрове и аутсорсинг има вече в България.