Споделена история от Тинейджърски

Толкова ми е трудно да съм силна и да я подкрепям
На 16 съм. Нашите се развеждат. Татко ми е добре. Но майка ми е в критично състояние. Тя е много разтроена. Вчера се случи нещо ужасно с нея. Не можех да я позная. Плачех. Питах се "Това моята майка ли е? В какво се превръща тя? " Вчера или по точно снощи тя се напи. Пи много алкохол. Твърд. Без да хапне и залък. Плака. Отидох, прегърнах я, казах и че я обичам много и съм с нея. Заспа. По едно време стана. Седеше в коридора се клатушкаше на краката си. (като в страшен филм-бледа, потна и по бельо)Попитах я какво прави, но тя не успя да ми отговори. Запъваше се при говора. Бавно и мъчително. Отиде в другата стая, излезе и аз отидох - по пода имаше някаква течност след като влезнах аз. Изплаших се да не се е напикала или нещо от този сорт. Събу си бельото и отиде до тоалетната. Там седя може би 30 мин, отворих и я гледам -тя спи на седалото. Легна си -без бельо. И заспа-с гръмко хъркане. Бях изплашена. Страхувах се да не направи някоя глупост. Треперех. Много бях изплашена. МНОГО. Досега никога не я бях виждала така.
Татко ми работи в друг град и си има друга жена. Затова се развеждат. Така, че бях самичка, сам-самичка с моята пияна майка. Едвам заспах. На следващия ден в стаята й вонеше на алкохол. Попитах я как е. Тя ми отговори "Как да съм, зле съм, има ли причина да съм добре? ". Попитах я дали вчера и е прилошало, но тя не помнише... Какво се случва с нея? Как да й помогна?

Коментари

1.   Не можеш да помогнеш на майка си, освен да бъдеш до нея. Не забравяй обаче, че родителите имат отговорност към децата си, не обратното! Ако положението стане непоносимо за теб, отиди да живееш при баща си.
Разбирам, че е трудно на майка ти, но това не я оправдава да се държи като пеленаче.
Обади се на баща си и го питай, какво да правиш. Той я познава по-добре от теб. Сигурна съм, че не знаеш и половината от причините за разпадането на брака им и тепърва ще виждаш истинското лице и на двамата си родителя. Не заемай страна, бъди добрър/ра с двамата и най-вече си гледай живота.
Избери живот с родителят, който е по-доброто решение за теб. Тук не прави компромиси.
Временно може би е добре да отидеш да живееш при баба, дядо, баща си, докато майка ти се оправи. Времето лекува, може би има нужда да остане сама. Предложи ? този вариянт и споко... времето ще излекува раните ?. Така е по-добре за всички, ще го разбереш един ден.

2.   Ужас! Поговори с нея и й разкажи за ужасната гледка, на която си станала свидетелка. За съжаление нищо не можеш да направиш и майка ти е напълно подвластна на емоциите и чувствата си в момента, явно е много наранена. Опитай да поговориш с нея, кажи й, че не искаш да я виждаш така да се самонаранява, кажи и че тя е най-важната в живота ти и никога няма да я предадеш, вдъхни и кураж. Опитай да я вразумиш да не пропада така, и й кажи, че има много мъже и отново може да срещне любовта след време, и ти няма да й попречиш за това. Успех с говоренето...

3.   Трябва да споделиш с нея това какво си видяла и че те е уплашила...

4.   Stay strong. И ако можеш се опитай да я поразсееш и да и покажеш забавната страна на живота:заведи я на кино, придружавай я до работа, гледай филми с нея, помагай и с готвенето, а ако стане прекалено извън контрол, докато си сама и скрий алкохола някъде и поговори с нея, че не е добре да се съсипва така. Успех :)