Споделена история от Тинейджърски

Страх от Паяци
Здравейте! Аз съм момче на 13 години. Почти от нищо не ме е страх. Например някои хора ги е страх от змии или пък от високо, но мен не. Единствения ми страх е от паяци. Знам какво ще кажете. Че съм момче и не трябва да ме е страх от паяци, но просто като ги видя и настръхвам, сърцето ми почва да бие силно и се паникьосвам! Не знам от какво се е проявило, но откакто се помня ме е страх! Повечето хора, на които им казвам за това ми се смеят и не ме взимат на сериозно. Надявам се да ми дадете съвет да намаля страха. Не знам защо просто така става. Знам че няма да ми направи нещо, но не знам какво ми става. Моля не ми се смейте! Наистина имам този проблем. БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО!

Коментари

1.   И аз съм така! Веднъж в банята имаше паяк и докато някой не го уби не влизах два дни! Но мен ме е страх и от всякакви буболечки. Аз няма как да спра да се страхувам явно, но ти може и да можеш. Както става по филмите остави се да те полази и ще видиш, че не е толко страшно, но ако си като мен няма да стане

2.   Нищо смешно няма, това се нарича фобия. Засега просто избягвай всички места, където има вероятност да видиш паяк, а по-нататък, ако не се променят нещата, може да потърсиш помощ от лекар. Малък си за тежките лекарства, които се предписват при фобии. Почиствай редовно стаята си, особено ъглите, зад мебелите, под леглата. Минавай по тези места през ден с прахосмукачка. С времето може да се оправят нещата от само себе си. Ако не, ще трябва лекар. Но е рано, много, много рано.

3.   Според мен не е смешно да се страхуваш от паяци. Аз също се страхувам, но търся начини да преодолея страха си. Опитай се да гледаш на паяка с други очи. Все пак и той сигурно се страхува от теб, защото е много малак. ;)

4.   Здравей! Аз съм момиче и също ме е страх от паяци - мразя ги! Но това, че си момче, не означава, че нямаш право да се страхуваш. Всеки има страх от нещо.

5.   Трябва да преодолееш страха си. Аз например имах много страхове да се качвам на асаньори, екскалатори, на високо, тъй като имам детска левостранна хемипареза и нямам стабилен баланс, но част от тях ги предолях, когато дойдох в София да уча. Наложи се да ползвам асансъор, тъй като с тежки торби от магазина не мога постоянно да слизам и качвам по стълбите, когато дойдох за първи път в София и отидохме в ЦУМ се стреснах от ескалаторите, тъй като си провлачих левия крак и се уплаших. След това когато отидох във Виена на посещение на сестра си, по цял ден пътувахме с метрото, първия ден по стълбите, когато се пребрахме бях напрово с мускулна треска, на другия ден, реших поне да се качвам с ескалатор, като тя заставаше зад мен и аз се качвах с голям страх, но на слизане бях отново по стълбите. Дълго време, когато си дойдох в София, избягвах ескалаторите, но после ми се наложи да ползам Софийското метро, дълго време само по стълбите, докато не дойде един момент, в който бях много изморена и си Казах: "Давай, опитай, шом другите могат и ти ще можеш! " и така преодолях страха си от ескалаторите на нагорнище, а малко по- късно и на надолнище, макар все още на надолнище ме е страх, но когато се налага го преодолявам. От високо отново го преодолях, но да си призная не в чак толкова в голяма степен, колкото ми се иска, но когато се налага всичко е възможно. Страхът се крие, според мен, в съзнанието на човек, ако нещо те мотивира да го преодолееш, ще се справиш!

7.   От Автора

Благодаря на всички за съветите! :)

8.   Абе няма да те изяде паякът, споко! Той е милиони пъти по-уплашен от теб и просто иска да оцелее и да запази поколението си. Ще ти да един съвет - следващия път като видиш паяк не го убивай и не моли никой да го убива, пуснете го на свобода и го остави да си живее. След това се замисли "Аз направих нещо добро, може да е паяк, но и то е същество. Един живот сега остана жив, благодарение на мен. " Така няма да си гузен, че си отнел нечии живот, дори на паяк, той нищо не ти е направил.

9.   Няма от какво да се страхуваш, ако нищо не им викаш те си те подминават поне при нас така става. :)

Йоана

10.   Абе вие нормални ли сте кви психолози кви глупости и какво като те е страх от паяци, всеки го е страх от нещо някои хора дори от доста странни неща, при тяб няма нищо странно, паякът си е гнусен и гаден, а и има и отровни, така че НЯМА изобщо ама изобщо причина за срам. Тея които ти се смеят сега се правят на много смели, но и те имат страхове, дали ако видят змия или плъх например няма да напълнят гащите. Всеки си има фобия, това е човешко и нормално, аз не познавам човек, който да не го е страх от нищо, мен ме е страх от медузи например :Д Така че не се притеснявай няма от какво

11.   Представи си добре паяка - той е едно малко, малко животинче, като всяко друго насекомо, никаква разлика, освен, че е мнооого малкък и има... дълги крака. Те, за щастие, са напълно безвредни.

Като си го представиш по този начин, като една калинка, качена на кокили, ще осъзнаеш колко е беззащитен той всъщност и колко много причини има да се страхува от теб. Погледни нещата от неговата гледна точка, помогни на един паяк, както предложи номер 8, вместо да го убиваш и се сприятели се с паяците веднъж завинаги, даже може да ти хареса.

Sage

12.   Арахнофобия се нарича това! Ако не са тарантули или черна вдовица не се бой, безобидни са!

13.   С право се страхуваш от паяците, макар и да не си наясно защо. Има много опасни и дори смъртоносни между тях. На всички които ти казват, че паякът се страхува повече от теб ще кажа, че това не е вярно. Паяците не изпитват чувства, те са хищници.

14.   И аз бях така но с време се оправих сега даже един се катери по стената просто стой далеч от тях дори и да видиш поздравявай го :D

"Здравей, Паяк :) "

17.   Аз съм на 13 години и съм момиче.Като видя паяк се паникьосвам или понякога вдигам температура.Моля да ми помогнете защото не мога да спя ако знам че около мен може да има паяк!

19.   13г момиче. На нас класната ни каза че преди години е имало едно момче което толкова много се е страхувало от паяци, че дори в някой учебник да е ималобкартинка на паяк са я залепяли. не говорим за лигавщини. Момчето е изпадало в някакъв нервен срив само ако го види, било то на каетинка или друго... да се върнем на темата. ем нз човек ако те е страх от тия обикновени паяци с крака като косъм и тяло като връх на топлийка дето са в ъгъла на стаята- ще ти се смея. Те точно АБСОЛЮТНО нищо не могат да ти направят. Иначе за тия дето имат дебели гнусни крака с косми и гадно голямо тяло, съм съгласна. Аз веднъж видях такъв -беше голям като шепа на 3год. Дете. Настъпах го и ти да видиш ог гърба му започнаха да лазат малки гадни паячета. и аз направо изтръпнах. Благодаря на бог че не беше вкъщи. страх ли ме беше гнус ли ме беше-не занм. Но мен ме е гнус от хлебарки и стоножки. ужас. като гледам по дискавъри какви същества има в америка африка азия ми става лошо