Споделена история от Тинейджърски

Не понасям критика
Здравейте. Пише ви момиче на 16.
Искам да споделя с вас нещо, което започнах да осъзнавам от как влезнах в пубертета. Нормалните признаци на пубертета се проявиха-от 45кг станах 57, излезнаха ми пъпки по лицето, косата взе да ми пада и да ми се омазнява много бързо. И започнаха коментари от страна на останалите ми познати. Лично са ми отправяли някои прякори за теглото като "мечка", "свиня " и тем подобни, след които съм ревала вкъщи с часове. Още за външния ми вид ми бяха казали, че съм станала като баба, погрозняла съм и тем подобни обиди, които просто.. ме смачкаха психически. Не издържам. Не мога да понасям някой да ме коментира, да чувам кой какво казал за мен от друг и въобще имам чувството, че съм белязана да бъда обиждана, мачкана, унижавана. Имала съм супер високо самочувствие, подминавала съм хората (имам късогледство и не виждам много добре, а не си нося очилата и съм се извинявала на много хора за това, но не мога да го коригирам по настояще. )И в крайна сметка искам да ви помоля да ми помогнете да преодолея комплексите за външния ми вид, защото знам, че това не е най-важното в живота попринцип, но за мен е много неприятно да чувам лоши работи за себе си и като цяло съм лесно ранима, чувствителна.. Много ще съм ви благодарна, ако ми вдъхнете някакво самочувствие или поне някой друг съвет от личен опит.. Не мога сама да се справя-не съм силен характер. Просто не съм!

Коментари

1.   Поддържането на 12кг отгоре не се дължи на пуберитата а на храненето ти. От пубертет не се дебелее, от храна да. Ти си човека, който е в състояние да си сложи граница.
А за одумването, не можеш го спря, просто трябва да свикнеш с него, така или иначе дори да си 40кг и всяка сутрин първата ти работа да е да минаваш през фризьор, хората ще намерят за какво да те одумват.
На 15-16 е времето, когато човек се учи да не се засяга от хорски мисли. Хората, които те одумват не са по малко пубери от теб. Техните коси също се омазняват, поддържането на килограмите им също е трудно. Те също плачат за нещо като се приберат, просто не го споделят с теб и го прикриват доста добре. обикновенно хората които одумват имат най големите проблеми, най-объркания живот, другите така са заети със себе си, че нямат време да обърнат внимание на теб.

2.   Здравей, аз съм момиче на 14 години, да по-малка съм от теб но те разбирам много добре аз също имам такива проблеми и мен ме обиждат и ме дразнят така де след кота в 8 клас постъпих в ново училище го правят по - рядко защото половината от миналия ми клас ги няма, но все пак осъзнах, че те просто се подиграват с мен защото те също имат недостатъци и така сякаш ги прикриват и се чувстват по- силни. Аз започнах да им отговарям, но не избухливо а по такъв начин, че да се почувстват засрамени просто трябва да кажеш но всеки какво мислиш за него когато той те упрекне за нещо. Ако им кажеш това в очите не означава, че и ти искаш да ги унижиш както те теб, а просто да им кажеш истината, което ако са наред с главата, дори да не го показват ще ги смутиш и така ще те оставя на мира. Аз знам, че това може да си го осъзнало от дълго време и просто нямаш смелост да направиш такова нещо, но моята смелост дойде от омразата да ме тъпчат.
Не знам дали би послушала съвет от едно 14 годишно нищо не разбиращо пишлеме, но ти си знаеш. Успех :)

3.   от авторката: мерси приниципно за мненията, а до номер 1 относно изказването за килограмите -мисълта ми беше, че преди се хранех по същия начин както сега, но не пълнеех, а сега вече взех и да пълнея.. ще пробвам с това за отвръщането, макар че съм го правила и не е имало огромен ефект и все пак благодаря!

4.   Здравей! Аз съм момиче на 15, 10-ти клас /1 година по-рано съм тръгнала на училище/. Не искам да те обидя, но наистина качването на килограми не се дължи на пубертета, не толкова и на храна, а на начин на живот, колко спортуваш и се движиш. До 5-ти клас отслабвах много лесно. Не спортувах почти. Казвам „почти“, защото лятото тичах като играехме с децата от блока на „жмичка“ и „гоненица“, а през другите сезони, когато бях на училище водех доста застоял начин на живот, но не се тревожех, тъй като разчитах на това да отслабна лятото. След 5-ти клас обаче, като започнах малко по малко да навлизам в пубертета, дойде ми цикъла, вече не можех да отслабна толкова лесно.. отново мислех, че просто едно лято ще е така, другото ще отслабна.. и продължавах да съм си обездвижена, а си пълнеех. Косата ми беше мазна, имах ужасно акне. Накратко - ужасна картинка бях. В 8-ми клас от това обездвижване ми се появиха проблеми със съня, тъй като аз просто не се уморявах, нямаше от какво. Фигурата ми беше грозна, отпусната, бедрата и прасците ми бяха направо дебели... поне акне нямах, защото лятото 7-ми срещу 8-ми клас имах проблеми с цикъла, майка ми ме води на гинеколог и ми изписаха съвсем слаби противозачатъчни, защото имах малки кисти на яйчниците. Някъде април месец 2012, нещо ми прищрака, писна ми да се гледам така... с дебелите крака и отпуснатото тяло. Не ми се подиграваха другите, АЗ самата не се харесвах. Реших да се стегна и да почна да спортувам. Почнах всяка вечер по отначало 1 час, вече по 40 минути, така съм от повече от година вече, да правя физически упражнения, наподобяващи танци. Пускам музика, измислям си по-енергичен танц и така... Имам 1 ден почивка от седмицата. Почнах и да ходя много пеша. Това нито е трудно, нито нищо. Много е полезно. Постепенно увеличавах километрите, вече ходя най-малко по 16 км на ден, стигала съм и до 25-26. От 1 месец правя коремни преси, увеличавах ги постепенно, вече са по 300 на ден. Вече няма и следа от момичето, което бях преди. Фигурата ми доста се стегна, без никакви хапчета и там каквото е, косата нито ми се омазнява, нито пък имам пъпки. Със съня нямам никакви проблеми, с цикъла също. Даже не се и често разболявам /да чукна на дърво/. Вече много повече се харесвам, имам повече самочувствие, защото спорта не влияе само на физиката, но и на психиката. Така че, ако искаш пробвай, започни да спортуваш и да се движиш. Не, за да угодиш на другите, а на себе си. Иначе съм сигурна, че онези, които се подиграват не са много по-добре... сигурно са някакви хилави, отпуснати, не ми се вярва да не им се омазняват косите, а пък и за капак са злобни, смятам, че си и прикриват ниското самочувствие, обиждайки те. Обърни повече внимание на себе си, но да не е заради тях, а заради самата ТЕБ! Сега е още есен, до лятото има доста време. Ако от сега започнеш да спортуваш, до лятото ще си изградила хем тяло, хем и характер. И като те видят не само ще се заровят някъде, но и ти ще си добила самочувствие и няма да им се връзваш, ако почнат да злобеят. Поне на мен това доста ми вдигна самооценката. Да, пак ще има хора, които няма да те одобряват, и при мен има, но важното ще е да не им се връзваш на завистливите коментари.

5.   Качването на килограми се дължи на пубертета, точно в тая възраст е нормално. Също така ти гарантирам, че след 10 години, ако си погледнете снимките от училище, всички ще се смеете колко абсурдно сте изглеждали, всеки ще е много по-красив и осъзнат... В тая възраст се развиваш и изграждаш както физически, така и психически.. сещаш ли се? След време ще си го свършил тоя процес (може да не е голяма утеха, но доста от вървежните момичета на 16, на 20 вече не стават за нищо)

57 кг не са чааак толкова много... може да тичаш да спортуваш и да ги свалиш до към 53-4, което си е напълно нормално... сорка, в такава възраст си... всеки я е минал, не е приятно, ама тва е живота (пък и да знаеш някой ден ще си търсиш сериозен приятел, мъжете не премираме по бившите гимназиални кифли, дето са ги минали сума ти народ, щото са били секси и глупави ;) така че по-спокойно... всичко си идва на мястото някой ден)