Споделена история от Тинейджърски

Как да си събера пари за лаптоп?
Здравейте! Искам да започна да си събирам пари за лаптоп. Лощото е, че ми дават само по 2 лева на ден, а за празници не получавам никакви пари. На 14 съм, не мога да почна работа, нито да свиря на улицата или да пея... Какво да правя?

Коментари

1.   Ще чакаш да станеш голям, после ще си намериш добре платена работа, като преди това упорито учиш. След като си намериш съответната работа, ще си спестяваш толкова пари на месец, колкото ти прецениш. И накрая ще си купиш лаптоп, а може и два да си купиш.

Pete

2.   Като за начало се осъзнай. Аз на 14 нямах пари за хляб, камо ли за лаптоп. Но влизах в положението на родителите ми. И не им исках нищо. Ходех БЕЗ пари на училище. Сега, 8 години по-късно аз им давам пари. Имам лаптоп, имам къща имам кола имам всичко. Не бързай с лаптопа. Радвай се на това което имаш!!!!

3.   За през учебната година не знам. Може в събота и неделя да раздаваш някакви брошури на нещо, но трябва да те уредят. Разхождай кучета, тая работа се търси от мързеливи стопани. Или лятото продавай някакви самоделни сувенири или нешо от сорта.

4.   Същото като теб съм, само че съм по-голяма.. Ще се радвам да науча и аз :)

5.   Аз съм на твоята възраст и преди две години си купих лаптоп(950лв. ). От 10 годишен си събирам пари(от рожденни и именни дни те роднините главно пари дават) и така се трупат пък накрая наште даплатиха 100-200 лв. и си го зех за коледа.

6.   Учи и като станеш на 16, лятото работи и тогава ще си купиш! И какъв е зора за лаптоп? Аз имам и настолен и преносим(лаптоп) мини, а не използвам нито единия... От тела ми е най- удобно!

7.   Намери си приятелка :)

8.   Ако си момиче знам един начин да изкараш за лаптоп много бързо

9.   Какво да правя?
Учиш, за да можеш, някой ден ти да купуваш на децата си, всички техни прищявки.
А за сега просто оживяваш без лап топ, все пак той не е живото-спасяваш.

10.   Не е казано да започнеш "официална" работа, но все можеш да намериш нещо, примерно след училище да ходиш да помагаш на някоя възрастна съседка с пазаруването или да разхождаш кучетата на съседите... нещо такова за което не ти трябват нито 18 години, нито договор. Просто се уговаряш с Иван от вход Б, че 1 или 2 пъти на ден ще му разхождаш кучето срещу определена сума пари. Зима идва, не винаги на човек му се ходи до парка в студа, а така като знае, че срещу пари може някой да го отмени...
Другото класическо занимание за тийн е да гледаш деца почасово. Пак на същия принцип. Във входа имате млада майка и ти и предлагаш за да не води бебето със себе си всеки път, понякога да ти го оставя на теб за да може спокойно да иде на фризьор или до магазина. Не става дума за кой знае какво, все ще се оправиш с едно бебе за час или два.
И ето ти няколко идеи какво можеш да изпробваш за да си събереш пари. А и да знаеш после е голяма гордост, че парите са си твои лични и са спечелени с труд.
Успех!

11.   Има два варианта - единият е да изчакаш 5-6 години, докато събереш пари. И без това компютрите са стоката, която се обезценява най-бързо. Плащаш някаква надута цена за един модел и след година той струва наполовина, защото вече има нещо още по-хубаво и така до безкрай.
Другият вариант е първият ти лаптоп да е втора употреба, но там е малко въпрос на късмет. Първият лаптоп, който си купих аз беше употребяван от 4 години и след това издържа още 7 преди да стане някакъв проблем с екрана. А вторият ми лаптоп беше употребяван само 6 месеца и беше още в гаранция. Мислех, че е голяма сделка, защото го взех на половин цена от Ебай в сравнение с цената от оригиналната сметка. Та той се развали веднъж в края на гаранционния срок и тогава му смениха видеокартата безплатно, но една година след това пак се появи същият проблем (явно е някакъв сериен дефект) и от тогава го използвам като настолен компютър с външен екран.
Аз пък да те питам, къде ше ходиш с тоя лаптоп като си на 14?
Като си у вас, нали си имаш компютър. В училище искаш да се фукаш ли? Няма да ти разрешат да го ползваш в час, а междучасията са по 10 мин. Най-много да те набият и да ти го откраднат.
Хайде имаш няколко месеца ваканция, но предполагам че половината време пак си вкъщи, а през другата половина по-добре се занимавай с нещо друго. Разбирам, че си запален по компютрите, но не прави грешката като мен да прекарваш цялото си време с тях.
Минал съм по твоя път и знам как се чувстваш. Когато аз бях на твоята възраст в България не бяхме и чували за лаптоп. Аз си мечтаех да имам цветен монитор и компютър, на който да може да се инсталира Уиндоус 3. 1. Мислех си, че когато това стане ще е най-великото нещо на света, а то какво се оказа. Колкото и силно да искаш нещо, когато го получиш изниква друго нещо, а предишното вече не те задоволява.
И още един съвет - не си губи времето с компютърни игри, ами гледай да се научиш на нещо полезно. Защо не си вземеш един мини компютър Raspberry PI? Струва само около 30 долара. С него може да експерементираш и осъществиш много интересни проекти. Ех сега да имах твоето свободно време!

12.   Ами говори с вашите да ти дават повече пари. Или вместо да ти купуват подаръци по празниците да ти дават парите, които са решили да похарчат за подарък (същото важи за баби, дядовци, лели и останалата част от родата).
Между другото, когато решиш да си купуваш лаптопа (след като събереш парите естествено), обиколи заложните къщи. Там има и нови неща, буквално в кутиите от магазина, и можеш да си сигурен/на, че са работещи и качествени. Най-хубавото е, че обикновено са на половин цена от тази в магазините.

13.   Лаптоп 2-ра ръка е 200 лв. -> по 55 ст. на ден и след по малко от година ще имаш. Раздавай брошури? Като ученик доста хора изкарваха пари от медицински бележки?

14.   2лв. на ден.
Хапваш вкъщи, носиш си вода, за да не си купуваш, носиш си сандвичи и така 2 лева остават непокътнати.

Изготвяш си план. Отиваш при майка си, баба си, татко си и т. н. и им казваш, че искаш да си събираш пари за лаптоп, опитваш се да се уговориш от всеки от тях да получиш по още 10лв.

За да покажеш, че наистина заслужаваш да ти ги дадат, предлагаш да поемеш по-голяма част от домашните задължения. Прах, дрехи, пазар, боклука и т. н.

Търсиш из разните фирми за бързи кредити. Там винаги има някой, който ще ти предложи да разнасяш брошури. Намери си само в твоя квартал, че да не се луташ навсякъде. Можеш да се съчетаеш с някоя приятелка да сте си двете.

Така след 2 месеца ще имаш лаптоп.

15.   Аз пък питах мама тя каза може питах и тати и до няколко седмии с сдобих с лаптоп. Все пак за празниите не ти ли дават никакви пари? На мен дадя само ми дава около 100 лв но аз се си ге пръскам. Мога да ти предложа следното намери някои възрастем човек и го попитай дали няма нужда от помощ за нещо. Щях да предложа да къпеш кучета но може да с окаже опасно тай че по добр котки. Виж дали някои които ще замнава не се нуждае то това някой да му полива цвтята например и така... има много ворианти

16.   Толкова ли е важно да имаш лаптоп???
Единственото което мога да ти предложа е да заделяш по 1 левче все ден и така след две години ще имаш една прилична сума, която може да ти стигне за някой базов модел. Пък може мама и тате да ти помогна с доплащането като видят какво спестовно дете са отгледали :)

17.   В Джъмбо продават едни от онези зимни шапки, които могат да се превърнат в маска когато ги смъкнеш надолу. Струват 3-4 лв. Вземи си една от тях, а пък после отиди до банката. След 5 минутки ще имаш достатъчно за лаптоп :)

18.   На седмица ми дават по 10 лв. Аз НЕ ги харча и си бях спестил 200 лв. и си бях купил нов монитор за компютъра - от хубавите.

19.   Аз сега събирам пари за таблет (не за мен), а той е 100лв.
За 5 дни събрах 15лв., като събрах всички които имам, лиших се от всички екстри и сега хода с по 1 левче на училище. И заради този таблет няма да ходя на море.

20.   Не знам точно как да ти помогна но съм на 10 аз си събирах пари но и за празниците ми даваха а най-шантавото е че днес си получих лаптопа. Но аз събирах година и половина така че дай си време и събирай а пък малко по малко ще стане.

22.   аз съм на 9 и половина. почти на 10. за осмия си рожден ден получих лаптоп. а за деветия таблет. таблет-100до500лв върши същата работа като лаптоп.

23.   Омг, кви сте тъпи!! Елате в 21 век. Момичето иска съвети, а не обиди.
Продай стари дрехи и ненужни неща.
Разхождай кучета.
Гледай реклами - плащат за това

24.   Аз съм на 12 години и за 1 година събрах 1000 лева. От гривни от ластици, рисунки и джобни пари.

25.   Хора момчето ви пита за някаква идея а< не иска от вас да му се карате. А и искам да питам как да събера пари за лаптоп въпреки, че съм на 12 имам пари в каса ама те са за друго. Моля за практична идея като за момче а, не да плета гривнички?

26.   Хайде, хайде! Сякаш вие не сте искали нещо което е пак електроника!
Какво я нападнахте! Не мога да разбера какви са тези глупости
, , Изчакай след 2години намери си работа и готово"!!!
Помислете идват празници, , Тя" иска да си вземе нещо, а вие големият зор! И аз съм в същото положение сега! Не искам да взимам пари от родителите си и си събирам!
Обръщам се вече към теб:
Аз съм в същото положение! Обаче по-гадното е, че съм само на 11години и нито мога да работя нито нищо пък ми трябват 1 100лв за пиано! Аз ги събирам като ми дават по 2лв на ден и си ги оставям в касичката пък си взимам нещо от вкъщи! (Повярвай ми по-хубаво е да си вземеш храна от вкъщи отколкото онези дюнери и т. н. т. )
И така за около 1месец ще събереш 50лв.

27.   Само като почнах да чета коментарите н1, н2.. и просто се отказах. Абе вие нормални ли сте бе? !?

Как ще си намери добре платена работа без да си изгради основни навици на РС, без да може свободно да ползва офис пакет например, уиндоуса сама да си преинсталира и др. подобни основни неща.. я малко фотошоп. коръл дроу, аутокад, друга полезна програма за обработка.. на разни неща..

Това става най - качествено вкъщи. Ако си мислите, че в училище е достатъчно да се свикне жестоко сте в заблуда, е освен ако не е в ИТ паралелка, но пък тогава ще е мега смехотворно да няма личен компютър момичето..
Сега й е времето да свиква с лекота да използва ползотворно компютъра. На всякъде търсят компютърна грамотност, някакви елементарни умения поне..

Може без смартфон, може без таблет, но без комп не може - не бива да се лишава никой подрастваш от личен комп!
Засрамете се, вие сте едни простовати и злобни хорица!

Авторке, сега би трябвало да си на 16, дано си получила някакъв лаптоп от вашите вече, нещо за 400лв., или нещо на старо поне за 100-200.

29.   Ами събирай от рожденни дни!!! Аз примерно събирам от рожденни дни(баба и дядо) и така накрая мн исках видео карта на моят компютър и си я купих! :) за 1месец :)

30.   пиши домашните на другите съученици -това в което си добър, чертежи, есета...