Споделена история от Тинейджърски

Мисля че затъпявам!
Здравейте! Аз съм момиче на 17 и проблема ми е следния: Известно време съм забелязала, че забравям доста неща, не мога да се изразявам като хората. Много ми е трудно, когато взема да уча някакъв урок. Чета, чета после оставям учебника настрани, да видя какво съм запомнила и край, все едно не съм учила, просто забивам. На много контролни се случва така да забивам и нищо не мога да напиша. Искам да имам богат речник, да мога да говоря обширно по дадена тема... Чета книги. Не пуша трева. Просто не знам на какво се дължи това. Преди не бях така. Възможно ли е да е от стрес или нещо друго? Ако вляза в университет направо не виждам как ще уча за изпитите. Много съм отчаяна и не знам какво да правя!

Коментари

1.   Стрес и умора! Класика в жанра. А и ти допълнително се шашкаш, че пак ще забиеш и естествено нещата стават още по-зле. За това хубаво си почини през ваканцията и втория срок със свежи сили давай смело. И не го мисли много, колкото повече се панираш, че пак ще забиеш, толкова е по-вероятно наистина да се случи. Просто се опитай психически да се настроиш, че ще се справиш, че този път всичко ще е ОК и имаш доста по-големи шансове наистина да е така. Е, стига да си учила. :-))

2.   1 го е казал добре, аз ти предлагам и да си провериш диетата. Определени храни влияят забавящо на мисловния процес или пък прекалено много го ускоряват, което води до разсеяност (например много кафе може да има ефект противоположен на малко количество кафе, същото и с други кофеинови напитки като кола и тнт). Така че виж дали не си вкарала дадена храна в менюто си около момента, в който си започнала да не ти е лесно с концентрацията. Обърни внимание и дали имаш някаква физическа активност - упражнения, спортни игри и подобни; както и дали спиш достатъчно и дали не лягаш прекалено късно.

3.   Много си стресирана но системата ни е такава че може да те побърка. Даскалите очакват да зубриш и точно това стресира като неможеш да разбереш материала какъв е смисъла да го зубриш

4.   Здравейте и от мен. За момента съм на 14 и също така много държа на доброто образование, което все по-често се занемарява от хората. Искам да ти кажа, че миналата година втория срок (на 7 клас) бях по същия начин. Системно спрях да уча. Много малко усилия полагах и се чувствах глупава, нищо че в крайна сметка пак си имах хубави оценки. Дори за матурите ми на 7 клас, които бяха супер елементарни, имах само една шестица, а по принцип съм отличничка. И поне беше по най-важния ми предмет - математика. Сега аз ще те посъветвам с нещичко. Съгласна съм и с трите коментара, написани над моя. Но моята разсеяност не се дължеше на начина ми на хранене или спортуване, нито бях стресирана. Но също като теб ме беше страх, че ако ме изпитат ще изкарам лоша оценка или че ще забравя дадено нещо, когато ми трябва(поне такива разбрах, че са твоите оплаквания). Цялата ми разсеяност се дължеше на това, че дружах с грешни хора. От тези, които са противоположни на умни, интелигентни и ученолюбиви. Тя ми е най-добра приятелка за съжаление. И постоянно ме разсейваше, не слушах в часовете и тн. В последствие желанието ми за повече излизане, кафета, разходки и тн. започна много да расте и да се увеличава. Просто се бях демотивирала за учене... И постепенно ефекта си личеше.. Както и да е. Та провери дали има хора в близкото ти обкръжение, които да те привличат по скоро към така наречения живот, отколкото към учене. : )

5.   Авторката
Благодаря ви за съветите! Наистина се надявам да е от стрес или умора. Проблема ми е, че се паникьосвам много. Ще се опитам да го карам по-спокойно. Иначе бях чела за едно заболяване - Деменция, и доста се бях наплашила, че може да го имам.

6.   Деменцията се появява предимно при доста възрастни хора, така че ако не си на 80, е доста вероятно да не е това. За това спокойно!

7.   И на мен ми се е случвало. На 15 съм,но като бях на 12/13 неможех да говоря като хората.Бърках при писането на толкова прости думи,неможех да се концентрирам дори и за 5 минути,като четях не запомнях нищо от уроците и книгите.В продължение на 2/3 месеца бях така,но по-късно се оправих незнайно как :-)

8.   И аз съм същата всичко е от компютрите,колкото и да знаем че са вредни за мозъка и психиката ни не можем да ги спрем защото сме пристрастени.Това затъпява мозъка ни.

9.   От всички коментари които изчетох по тази тема видях само хора от 12 до 15 годишни (в младежка възраст). Според мен е от самото развитие.И аз съм на 13 и имам чувството че като чета всички тези коментари имам де жа вю.Но както и да е основно е умора (все пак сме ученици),странични мисли и т.н. Но концентрацията ми не е наред понякога не слушам, а си мисля за друго макар и да се опитвам да чуя нещо.
П.П Напълно възможно е да е и от грешна компания.

10.   Аз съм на 39. И чувствам, че затъпявам. Като започна да се концентрирам, започва адско главоболие. Не ми се подхваща работа, всичко отлагам, освен яденето. Явно имам сериозен психологичен проблем, а може и физиологичен.
Да разкажа малко предистория за мен:
Завърших елитна гимназия, добри университети с две висши образования. Работил съм в банки и в други дружества на високи постове. От една година напуснах и започнах да работя за себе си. Оказа се, че изкарвам повече пари за много по-малко време. И о ужас - това се оказва пагубно за мен. Вече не съм под постоянен стрес и не съм като навита пружина. Започнах да мързелувам, а това доведе до затъпяването ми.
Аз съм като една пружина, която дълго време е работила под напрежение, но от известно време е в почивка и е изгубила еластичността си.
Хора, повярвайте, че от слободията по-лошо няма. Аз съм слободен и западам. Трябва да се стресна малко. Аз съм вече тъпанар.

12.   Спокойно и аз съм така и ми е гадно и се ядосвам много и се пробвам да чета и да пиша и секви работи това е зареди много стрес и умора аз бях подложен много време под стрес в училище и не можех да спа и сега съм същия като теб аз съм на 17 години и даже много трудно говоря с хората през повечето време стоя отстрани и ги гледам и ги слушам а преди не бях така това просто е някакъв период

13.   Чети…