Споделена история от Тинейджърски

Първия цикъл
Здравейте, аз съм на 13 и още нямам цикъл. Знам, че е нормално до 16, но приятелките ми вече имат. Даже аз съм по-развита от някои от тях. Те самите го признават и се чудят, че аз все още нямам. Така е и при мен. Не че съм нетърпелива, но така сякаш съм, , различна''. Докато не дойде значи не си развита и един вид си още, , детенце''. Какво ме бихте посъветвали?

Коментари

1.   на мен ми доиде на 14 няма какво да се притесняваш първо ми доиде бяло течение и след него вече

2.   това само ти си го мислиш, че за другите си "детенце" като не ти е дошло. първо, не всички знаят, второ, помисли си: ти ако вече имаше мензис, а някоя твоя приятелка - не, щеше ли да мислиш нещо лошо за нея? не можеш да го насилиш, когато - тогава. и то не е признак за забавено развитие. има си и генетични причини. после един ден твоите приятелки ще са в критическата, а ти още ще се младееш. ехеей.

3.   Не слушай приятелките си. В тази възраст момичетата обичат да обясняват как имат цикъл и колко са "порастнали", но това са глупости. В моя клас всички обясняваха как им идвало и какво било, а всъщност само едно момиче наистина имаше цикъл. И сега е същото - мога да се обзаложа.
На мен ми дойде на 14 за първи път. Повярвай ми, усещането е гадно - боли те, подута си, цялото ти тяло става по чувствително (допир, студ, жега), първият ден обикновено си като парцал. И най-"якото" е, че течеш като лейка от 3 до 5 дни и с превръзката се чувстваш като с памперс (особено през лятото). За зла участ на мен тампоните не са ми удобни и слагам само в краен случай, така че всеки месец по 5 дни съм като бебе с пелени. :)
Радвай се на липсата на цикъл докато все още можеш. После единственото бягство от него ще бъде бременността :)
Ж27

4.   Няма от какво да се притесняваш, всеки се развива по различен начин, това е нещо, което просто идва от само себе си и няма как да предизвикаш първото идване. Аз съм на 15 и на мен ми дойде когато бях на 12, на една приятелка и дойде на 10-11, а на друга и дойде на 13-14, така че всичко си е строго индивидуално. Но ако обаче до 16 не ти дойде, аз бих те посъветвала да отидеш на лекар, въпреки че до тогава има много време и според мен в момента е излишно да се притесняваш. Аз бях по същия начин, когато не ми беше дошло, но сякаш от любопитство исках да ми дойде и нямах търпение... е, в крайна сметка сега съжалявам, че съм бързала толкова, защото сега всеки месец трябва да се съобразявам с доста неща през "онези" дни, особено лятото, пък и аз спортувам и то с 2 момчета и те горките се съобразяват с мен. :D

5.   не се притеснявай :) наслаждавай се на живота :)

6.   Изобщо не разбирам защо искаш да ти дойде. Не разбирам и защо другите са толкова нетърпеливи. Не че при мен е толкова голям проблем. Всъщност е нещо, което почти не забелязвам, но е малко досадно през лятото.
Та няма какво да те посъветвам. Просто се радвай че още не ти се налага да търпиш " кървавия ад ".

7.   На мен ми дойде на 12 и чесно казано първият път ми бешше страшно некомфортно и гадно с превръзката. И аз кот теб инач се притеснявах че нямам все още но след няколко месеца ми дойде. Но сега хич не се радвам :Д В моя клас пък всичко си споделяме даже момчетата знаят кога едно момиче е в цикъл иначе се сещам че на момичето което му беше дошло първо беше в 4 клас. Сега съм на 14 и миналата седмиа в час по физическо едно момиче се разтече че беше и с бели гащи и и беше дошло за първи път. Така че ще стане съвсм ночаквано и неприятно повярвай ми. А за болката и теченето като чешма не е при всеки при мед напримр е имало дни в които изобщо ни ме е боляло. :)

8.   Боже, ако знаеш колко е гадно, направо ще се чудиш защо си го искала. Освен това няма от какво да се притесняваш, ще дойде когато най-малко го очакваш. А и както са ти казали другите, сигурна ли си че всичките ти приятелки вече имат цикъл? Или малко си съчиняват с цел да изглеждат по-големи? Аз имам цикъл от години и честно казано така ми се иска да го нямам особено лятото когато ходя с леки дрешки и съм на морето. Да знаеш колко е гадно да си на плажа и да си в цикъл! Отврат!!!

9.   И аз бях така като теб. Притеснявах се, че всички от класа имат, а аз не. Но един понеделник се събудих и цикъла ми дойде. Ще ти дойде когато най-малко очакваш!!! За всеки случай, ако имаш бяло течение може да си купиш превръзки и да чакаш. Успех!!!

10.   Абе не се безпокой колкото по-късно толкова по-добре...само те боли корем става ти лошо даже има и моменти в които повръщаш, ще ти дойде все някога;)

11.   Споко няма страшно на мен ми дойде на 13 а сега съм на 14 и преди това се притеснявах супер много,но всичко се оправи.Даже по едно време се чудех дали не съм болна от нещо.Какво да ти кажа чакаш и толкоз.Всичко с времето си.

12.   Ако бях на мястото на това момиче щях да си умря от страх, честно. Стига сте я плашили, излишно е. :D
Всъщност и аз бях в твоята ситуация. Всичките ми приятелки имаха цикъл и повечето момичета от класа ми, само аз не.
Помня си и датата на която ми дойде. :D
Ден преди да ми дойде в гащите ми имаше нещо от сорта на голямо кафеникаво/червено петно. Понеже бях се ровила из сайтовете знаех какво да правя и сложих от тънките превръзки, тъй като знаех, че тези дни трябва да ми дойде. И ето че на другия ден голямото "чудо" стана. Отново бях с тънката превръзка и преди да почне часа (стана по време на училище) ми се приходи до тоалетна. Отидох и малко брутално може да звучи, но направо си текна и беше подобие на бяло течение. Продължи ми 8 дена и при това беше доста силно.
Надявам се да съм ти била полезна и съжалявам, ако имам допуснати грешки. :)

13.   12 - аз имам кафеникаво петно по гащите. И се чудя дали скоро ще ми дойде. На теб това което ти е текнало кръв ли е било???

14.   Скъпа моя, да те посъветвам. Какичка съм на 25 години!
Ти си на мижавите 13 години. До 16 години, с цикъл или без, ти си си детенце, милото.. Даже .. ако не и 18 .. ;)

15.   Виж и на мен не ми е дошло и това е хубаво ако ти дойде ще се чувстваш ужасно ще те боли корем затова и аза искам да не ми идва и е гнусно

16.   Хехе споко бе дете. На мен ми дойде на 13 и то в края, когато вече навършвах 14г. И аз се притеснявах защо и аз бях по-развита от тях, но все пак ми дойде. Смисъл на всяко момиче им идва цикъл. Това не е проблем за мен. Смис тази теми е глупава

17.   Спокойно, ще ти дойде. На мен ми дойде на 11, сега съм на 12. :D Напълно съм съгласна с номер 3. Много бих искала да ми дойдеше след няколко години, ама какво да се прави. За мен е много досадно, точно както го описа номер 3. Трябва да се съобразяваш с цикъла, за плаж, дрехи и т.н. Сега се радвай, че нямаш, то ще дойде, няма да избяга! Едно време на 16 им е идвало...

18.   Аз съм на 13 и скоро ми дойде. Не се безпокой по-добре се радвай на ,,свободните си дни,, в момента. И аз така исках да ми идва, но нито съм се променила, нито се чувствам променена. Само 5 дни в месеца сменям превръзки и не може да се ходи на плаж/басейн. Радвай се!!!

19.   Не се притеснявай, ще ти дойде, ако вече не ти е дошло, защото темата е от 1 година. На мен лично ми дойде на 14, така, че няма защо да се притесняваш. Ако вече не ти дойде до 16-17, тогава е за притеснение.

21.   Пиша за четящите сега.
1. Кога ще ми дойде? - Банален въпрос! Зависи от наследственост, окосмяване, колко се развивате, бяло течение ( 1 - 2 години след появята му, но има и исключения. ) При някои момичета идва неочаквано, без бяло течение. При някои също така се появяват болки ниско в корема малко преди първия цикъл.
2. Как да кажа на майка си? - Много други тийнейджърки се чудят същото. Можеш чрез съобщения, телефонен разговор, бележка или да помолиш приятелка, братовчедка, леля, баба или сестра да ѝ каже. Аз обаче предпочитам да кажа на майка си лице в лице.
3. Ще имам ли менструални болки? - Не е задължително. Изследване показва, че момичета, които се страхуват от тях, често ги развиват. Все пак доста момичета ги имат, и ако и ти си от тях:
* пий витамин С с чай или топло мляко
* вземи си горещ душ, но не и вана
* прави леки упражнения
* масажирай края на гръбнака си
Можеш да пиеш и Но - шпа, но не е хубаво все да пиеш лекарства.
4. Ще имам ли ПМС? - Не е задължително, но вероятно да. Просто се успокой и всичко ще бъде наред!
5. Нормално ли е да ми прескача доста? - Да - до изтичане на 2 години слез появата на менструация. И все пак - посъветвай се с лекар, за да си спокойна!
6. Какво да правя по време на менструация, ако съм на море? - Тампоните могат да предизвикат повръщане, виене на свят и висока температура, ако не ги сменяш често. Ако не си на възраст за използване на тампони или не са ти удобни, си помисли колко много неща можеш да правиш: да ядеш сладолeд, да четеш книга, да бягаш по плажа и т. н.
7. Колко често да си сменям превръзките? - Между 4 и 6 часа, но много по - добре е, ако ги сменяш на 2 - 3 часа.
8. Кога да посетя лекар? - Трябва да посетиш лекар, когато:
* менструалните болки се увеличават
* течността е обилна и/ или продължителна
* те боли и някоя друга част на тялото
* първо нямаш менструални болки и изведнъж се появяват
* ти е дошло на по - малко от 12 или на повече от 15
* имаш менструален дискомфорт ( гадене, главоболие, депресия)
9. Как да си предизвикам менструацията? - Като приемаш храни, богати на естроген, а именно с канела, магданоз, бял равнец, джинджифил, папая, ягоди, брюкселско зеле, цитрусови плодове, чушки, броколи, домати, киви и зелени зеленчуци.
10. Мога ли да правя секс по време на менструация? - Да, но задължително ползвай контрацепция, защото има малък шанс да забременееш.
Надявам се да съм била полезна.
Момиче на 12 години.