Споделена история от Тинейджърски

Възможно ли е да имам психически отклонения?
Здравейте!
Надявам се, че ще получа обективни мнения, защото е наистина много важно за мен.
Аз съм момиче на 15 години от София.

През целият си живот съм имала много семейни, социални и емоционални проблеми. Имам наистина много особен характер, затворена съм необщителна, раздразнителна, изолирам се и т. н.
Наскоро правихме тест по Психология за личността ни и аз излезнах единствено от целият клас ''Интроверг''.
Проучих в интернет и след това се зарибих и започнах да чета други статии от психологически сайтове.
Имах много съответствия със симптомите за ШИЗОФРЕНИЯ, ПАРАНОИЧНО РАЗСТРОЙСТВО, ПСИХОПАТИЯ, СОЦИОПАТИЯ, ПСИХОЗА, СОЦИАЛНА ФОБИЯ, НАРЦИСИЗЪМ и куп други. Възможно ли е да съм развила психически разстройства? ! . Ще ви изброя симптомите които аз реално имам с конкретни примери отживота ми :

Тревожна (избягваща контакти) личност

1. Убеденост в собствената непълноценност (винаги мисля, че другите имат нещо повече от мен в живота)

2. Свръхчувствителност към критика особено в социални ситуации (когато някой ме критикува много задълбочено мисля върху казаното, много се сдухвам. Постоянно се сравнявам с другите).

3. Избягване на отношения от страх, че няма да бъде харесан (Мисля си, че околните ще ме отхвърлят)

4. Ограничения на живота и бита с цел безопасност (Нямам приятели, местих се в два различни града - 5 училища до сега. Не излизам с никой ).

5. Избягване на дейности, свързани с междуличностни отношения (сковавам се и се самоунижавам (сдухвам се )

Отказ от собствени нужди и прекомерна отстъпчивост /неасертивност/ (винаги отстъпвам безусловно на другите)

Затруднена способност за вземане на решения и търсене на много съвети (притеснявм се да не допусна грешка)

Лесна внушаемост от околните (вярвам на всичко което ми кажат)

Перфекционизъм, който пречи на дейността
Прекомерна съвестност и скрупули (вживявам се и се правя на много добра)

Склонност за драматизиране и преувеличаване на собствените преживявания, театралност и показност (непрекъснато)

Повърхностна лабилна емоционалност

Стремеж да бъде център на внимание и търсене на “публика” (често ми се случва)

Свръхангажираност с проблема за собствената физическа привлекателност (постоянно искам мнения от другите, питам ги за вънишният ми вид, имам комплекси, сравнявам се с тях и т. н. )

Невъзможност за поддържане на трайни отношения с другите ( обикновено или на мен или на другите им омръзва )

Скъсен фрустрационен толеранс и лесно отключване на агресия (бързо избухвам и се дразня)

Прекалена чувствителност към преживяване на неудачи и неуспехи (ако допусна грешка дълго се самосъжалявам )

Борбено чувство за собствена правота несъобразено с реалността (ПРЕДИ ми се случваше, наскоро не съм имала подобни проблеми )

Склонност към патологична ревност (често)

Неадекватно завишено чувство за собствена значимост и себичност (често се възприемам за много важно само заради външността си и качествата си).

Избягване на доверяване на другите (често имам съмненияза тях )

Свръх ангажираност с “конспиративни” обяснения на факти и събития (обяснявам всичко, дори понякога украсявам въпреки, че осъзнавам, че не е редно.

Емоционална хладност, отчужденост или афективна изравненост (винаги)

Ограничена способност за изразяване на топли чувства, нежност или гняв към другите (въздържам се )

Проявяват явно безразличие към похвали и критики (към похвали, държа се така сякъш ''не е кой знае какво.. ''

Не са способни на близки приятелски отношения /може само едно/!!!

Показват безразличие към сексуални връзки /мъжете често остават неженени/ (не съм имала гадже, ако ме питат се държа сякъш не ми е нужно.

Социална тревожност (тревожа се да не ме отхвърлят, присмеят или изолират )

емоционална нестабилност и липса на контрол на действията особено агресивните (когато се ядосам НЕ разсъждавам, а правя каквото си наумя)

емоционална нестабилност съпътствана от неясна представа за себе си и собствените желания, чувство за празнота, склонност към самоувреждане (държа се безчувствено, безразлично към всичко, все едно не ме е грижа за себе си, сякъш съм празна)

усещане на недостатъчност на дишането или задушаване (когато имам социален проблем)

Нарцисизъм

Изпитва нереалистични фантазии за постижения, сила, красота, интелигентност или любовни истории (мечтая в бъдеще да съм перфектна във всичко, незаменима, грижа се да съм перфектна от ноктите си до гласа си )

Търсене на постоянно внимание и положително подкрепление от другите ( задавам въпроси с цел да ме лъскаят и хвалят)

Има чувство за изключителна правота (винаги аз съм напълно правата.. )

ДОСЕЩАМ СЕ, ЧЕ ПОВЕЧЕТО ЩЕ МЕ СЪВЕТВАТЕ ДА СЕ КОНСУЛТИРАМ С ПСИХОЛОГ, НО ТОВА НЯМА КАК ДА СЕ СЛУЧИ. НЯМАМ ВРЕМЕ, ФИНАНСОВА ВЪЗМОЖНОСТ И Т. Н. Искрено се надявам модераторите да публикуват историята ми и да получа реални мнения.

Коментари

1.   Първо се успокой! Нито си шизофреничка, нито имаш някакви психични отклонения. Напълно нормална си си! От темата ти разбирам, че не си се вписала сред връстниците си и си явно по-затворена и имаш комплекси. За интровертите само да те успокоя, че има доста хора, които са такива, така че т'ва изобщо не трябва да те притеснява. Като си намериш твоя среда, ще се отпуснеш. Другото, което ми прави впечатление е, че си прекалено взискателна към себе си, т. е си перфекционист. Просто отстрани това качество от характера ти, или рискуваш да останеш цял живот сама и неудовлетворена от себе си.

2.   Не, нямаш никакви психични отклонения. По това, което чета имаш ниско самочувствие от там тръгват негативните ти мисли. Излизай повече, забавлявай се и не чети за болести. Да си интроверт не е болест общувай повече и се занимавай с неща, които ти харесват. Успех!

3.   Трудно е да преценим без да те познаваме. Сега като прочетох тези симптоми, аз също притежавам доста от тях, но не мисля, че имам някакви психични проблеми и изобщо не се притеснявам. А това, че си интроверт, а не екстроверт не е проблем.

4.   Посочилa си взaимоизключвaщи се нещa!!!
Нямa кaк хем дa си " нaрцис", хем убеденa в собственa непълноценност примерно.
Просто си момиче с своите комплекси, търсещо себе си.
Може би по- големият ти проблем е, че не знaейки " коя си", кaкво искaш, хaресвaш, умееш, ти се отдaвa, .... и т. н. в този смисъл, очaквaш хорaтa около теб дa ти предугaдят някaк си и дa ти " подaдaт" нaготово. И aко товa не се случи или не ти допaдa се ядосвaш.
Тaкa или инaче ТИ ще трябвa дa откриеш тези нещa зa себе си.
Нямaш психични отклонения, ... освен може би някaкво неосъзнaто желaние дa ги имaш, тaкa би било по- лесно, ще си имaш готово опрaвдaние зa всичко.
Всички сме имaли подобни " преживявaния" в пубертетa, мaкaр че не всички сме си мислели( нaдявaли??? ) че сa шизофрении.

Тa... нищо ти нямa;))))
И вместо дa се обсебвaш и дa търсиш отговори тaм, където би ти било по- лесно дa избягaш от отговорност, нaсочи се към нещо грaдивно. Тaкa или инaче ще ти се нaложи!!!
Спорт/ хоби/ литерaтурa/ училище/ приятели!!!
Подготви си едно крaсиво зa теб бъдеще, тaковa кaквото би те рaдвaло/ изпълвaло!
Учи и се подготви зa животa тaкa, че след няколко години дa крещиш: Лудa съм от щaстие! Постигнaх товa, което искaх! Обичaм се! Обичaм животa си!
И сегa... бягaй дa си учиш уроците!!!

5.   споко миличка, и аз имам половината и повечето от тези симптоми и съм си съвсем нормален. Не му мисли много и се опитвай да се забавляваш при всяка възможност :Д
бтв в класа имаш ли си поне един приятел/приятелка? Just askin...

6.   в пубертета всички сме луди, но иначе повече към социална фобия клониш, и все пак не вярвам чак да си с психично заболяване, ако беше така ваще вече щяха да са вдигнали ръце от теб и да са те завели на психолог, във всеки човек има някакви отклонения заболяване е тогава когато вече е наистина фрапиращо пречещо

7.   Повечето неща, които изброи, съвпадат 1 към 1 с мен :D Значи и двете сме луди, айде да се хващаме под ръчичка и към лудницата :D Нищо ти няма бе миличка спокойно, може би просто си малко по-особен характер. Повечето от нещата са типични за тийнейджърите, а и като добавим, че си сменила 5 училища... Наред си си, спокойно! Според мен си се вманиачила прекалено, успокой се! Нищо ти няма. А, и щях да забравя най-важното, хората с психични отклонения не осъзнават, че ги имат. Надявам се те убедих, че си въобразяваш. :)

8.   A, и още нещо, дa ти е минaвaло през умa, че може дa си единственaтa отговорилa честно нa тестa? !
Поне еднa четвърт от тях ( съучениците) сa излъгaли, или по- скоро с отговорили кaкто им се искa дa бъде, a не кaкто е.
Не може всички дa сa еднaкви, aбсурд е!

9.   Авторке, дотук разбрахме, че 3, 5, 6 и 7 най-вероятно са луди, но нищо за теб... При толкова луди хора изглежда все едно аз и номера 1, 2 и 4(за него/нея с леки резерви) по грешка сме влезли в специализирано заведение. :D

Сега сериозно - прочетох симптомите и мога да ти кажа, че са формулирани като ежедневния хороскоп според зодията: поредица от общи приказки, които обаче все ще паснат за някого/повечко хора. Нищо чудно, че в темата се намериха толкова много "луди"! :)

Според мен ти си добър човек, който е имал нещастието да живее сред не толкова добро общество. В нашата мила родина хората дават мило и драго, за да те подлудят. Политиците пък им помагат активно (не е грешка - нарочно ги изключих от списъка на хората). Ако всички те не успеят, то поне ще ти докарат комплекси. Добавяме и неувереността на пубертета с всичките хормони, които тогава се блъскат и лудуват като онези колички, неизменна част от всеки панаир или по-голям празник на местно ниво у нас. Не се опитвай да помагаш на сънародниците си като четеш такива неща, а си живей живота така, както ти се иска и не искай разрешение или оценка от никого! Ако човек харесва себе си и постъпките си, то той е идеален и няма човек на този свят, който да оспори това (тук не включвам постъпки, които са описани в Наказателния кодекс, защото той има законово право да те съди). Само така ще излезем някога от омагьосания кръг чувствителни хора - (психически тормоз) - комплексирани хора - (психически тормоз върху други чувствителни лица) - нова група комплексирани хора и т. н. :)

10.   Ако искаш да се съревноваваме кой от нас двамата е по-откачен, просто напиши пощата си и да започваме :)

Всеки един от нас покрива тези категориите... някои до по-голяма степен от други. Всички сме шантави по един или друг начин - това ни прави хора. Помни го.

Поздрави :)

М 23

11.   Спокойно не си за лудница. Просто си с по особен характер, който другите не разбират. И не се притеснявай много какво мислят другите за теб, защото от това може да си изпатиш много (знам го от личен опит) ;)

12.   Нищо ти няма на теб. Единственото което ти трябва е самочувствие и приятели. Недей си втълпява такива работи.

13.   В основата на всяко полудяване стои прекомерното голямо ЕГО.

14.   Депресирана си. Можеш да говориш с личния си лекар има детски психолози, към всяка община, които са безплатни. Моят съвет е, без да се плашиш иди при психиатър за правилна диагноза, може би той ще ти посочи и правилния психолог или психотерапевт.

15.   Добре дошла в клуба на "болните"... шегувам се.. както аз и ти така и много други са с такова държание.. не общувам, нямам приятели срам ме е от всичко.. ами... и аз имам много психически, , травми''... надявам се да се оправя: -)))))

16.   Мило момиче, това че трябва да те лекува с психиатър, НЕ означава, че имаш психични отклонения :) Психичните и нервните болести са две различни неща. Самият факт, че ОСЪЗНАВАШ, че имаш проблем е явен доказателство, че съзнанието ти не е нарушено! :) Неврозите, депресиите не са психични, а нервни болести. Болести, от които страдат по-емоционалните хора. Отивай смело на лекар :)

20.   Имаш психичната болест депресия, която ако е продължителна, става клинична. Аз също съм болен. Зодия Риби съм (не знам каква връзка има с другите симптоми).

Трябва да потърсиш наистина добър психиатър, за да се започне колкото се може по - бързо лечение, защото болестта с времето си увеличава своята сила. Вече съм на 20 години и почти не издържам. Това лято ще се подложа на лечение! Как ми се иска да се запознаем, за да ми споделиш повече за този проблем, а аз да обменя опит с теб...

21.   Нужна ти е психотерапия. Имаш нестабина самооценка и си изградила избягващо-параноиден характер. Идва от отошението на родителите ти към теб. Добрата новина -Оправя се, бъди спокойна. Не е болест. Тревожност е. Трябва да поработиш въху себе си с терапевт, НЕ лекарства!!!

22.   Изчетох абсолютно всичко и смея да твърдя, по това което си написала аз съм 95% като тебе. Имам почти същите внушения и неприятни работи, по някой път ми е гадно да живея така с тази празнота и отчуждение ама не мога да се контролирам просто си е в мен и така, не смятам това за някакъв сериозен психичен проблем тва е, че сме по различни хора и така. Хората трудно ни разбират повечето и затова се получава тази конфузна ситуация между такива като нас и тях, поне аз така си го обяснявам. Бих искал много да се познавам с човек като тебе. Досега никой не съм срещал като мен никъде и ми е много кофти. Но горе главата то се свиква, просто трябва повече спорт и заетост на ума и по няма да ги има тези работи та така. :) М17
ПП: мисля че и мойто се нарича нещо като социална фобия и страхова невроза.

23.   Щом се питаш дали си такава значи не си :).