Споделена история от Тинейджърски

Зъбите ми са криви,а нашите нямат пари за скоби.
Аз съм момиче на 15 години и имам криви зъби. Това винаги много ме е притеснявало. Не мога да се смея спокойно и винаги прикривам устата си с ръка. Нашите нямат пари да ми купят соби или брекети. Ужасно е, посъветвайте ме какво да правя. Не мога сама да спестя 2000 лева! Благодаря предварително.

Коментари

1.   Говори с тях и им кажи, че за теб това е важно. Ти си момиче и проблем като този би могъл да ти срине самочувствието, ако вече не го е направил и трябва да се реши възможно най-скоро. Кажи, че си готова да се лишиш от това-онова, но това е от първостепенна важност. За здравето цена няма и мисля, че трябва да се намери начин да се реши проблема, колкото и да е трудна финансовата страна на въпроса.
S.A.D.

2.   Намери начин да ги изкараш, винаги има начини. Просто мисли. Например можеш да работиш нещо, флаери или подобно. Ако имаш хоби, можеш да го използваш. Мисли, каквото и видиш си задавай въпроса как може да изкараш пари от това. Тези умения да си задаваш въпроси и да мислиш, ще ти помогнат не само за скобите, а и в живота в бъдеще. Бъдещето принадлежи на тези, които мислят и си задават въпроси, а не чакат някой да им разреши проблемите - родител, шеф, мъж.

3.   Послушай номер 1- говори с тях

4.   Шините или както ги наричаш скоби вървят на цена 400-800лв. На всеки е ясно че брекети излизат доста по скъпо и 2000лв няма да са ти достатъчни.
Ако сега вашите не могат да си позволят 500лв за шини тогава изчакай да станеш на 16 и започни работа с цел събиране на пари за шини.
Но винаги тази работа става с ходене по ортодонтските клиники и питане. Колкото повече клиники обиколиш просто да питаш толкова по голям шанс имаш да намериш по ниска цена.

5.   Аз съм момиче на 16 и от почти година съм с брекети, преди бях носила 2 пъти скоби както ти ги наричаш, макар че се наричат шини. Искам да ти кажа, че шините не вършат работа, защото мога да се свалят и аз се изкушавах да ги свалям, за да ям и после забравях, после станах редовна и си ги оправих, станаха ми идеални, обаче мина месец от както вече ги свалих и се радвах, че имам прави зъби и те взеха та се върнаха в старото положение и затова сложих брекети. Сега няма сваляне и е по-добре. Намерихме с родителите ми за 1800 лева и първата вноска е 800 лева на куп при слагането и после всеки месец но 100 лева на ходене, а то се ходи 1 път в месеца. Имаше момент в който нямахме по 100 и се спазарихме по 60 на месец и така. Просто трябва да си намерите някъде, където може да се пазарите по колко да давате на месец. Много е важно това, защото на 16 години така да се каже зъбите замръзват и по-трудно ще е после, сега ако се налага една година да ги носиш, после ще станат 3. Виждала съм големи жени по на 30 години с брекети. Ако сега не можете да си позволите, като станеш голяма сама ще си ги купиш. Аз смятам, че е много важно, хората са жестоки в днешно време и много се подиграват, никъде няма да те вземат на работа като порастнеш, само защото външния вид играе важна роля, ако нямат хубави зъби, значи не се поддържаш, демек си занемарена, щом себе си не гледаш, какво остава за работата, така ще си кажат хората. Прочети какво съм казала на вашите, смисъл този коментар, може да помогне.

6.   На твоята възраст беше последния срок, в който можех да нося шина (за повдигане на захапката). Нашите са добри хора, но нямаха.
Резултата е, че 10 години ои-късно зъбите ми буквално се ронят. Вече съм унищожила половината си дента и по-добре няма да става. Прогнозите не са добри (някои казват още 10 години, други 15-20).
Ако искаш да имаш зъби - дерзай за шината!
Аз тогава работех летата, но парите не стигнаха отново...
Та и работа лятото пробвай!

7.   и аз имам криви зъби а съм на17 :) носих скоби две години от 12 до 14 годишна възразст и не помогнаха особено... колкото се бяха оправили след време пак си възвърнаха първоначалния вид.. Така де и на мен винаги ми е пречело, но какво да се прави. Никой не е перфектен :)

8.   2000 лв за скоби? Не знам каква е цената, ама ти сигурна ли си, че не си се нещо пообъркала или някой да те е заблудил, или някой зъболекър да иска да ти одере кожата? Не мисля, че са евтини тези работи, но в никакъв случай не и четирицифрена сума.

9.   Здравей!
Има едни брекети invisible, които около 500 - 600лв. Та идеята е, че хем не се виждат, а и са по-евтини.

11.   2000 лв. За скоби? И моите родители са бедни но имам скоби, които са 400 лв. горе и долу.

12.   Аз съм с криви зъби също. Съжалявам, че на времето не са ми сложили скоби. Сега на 30 години много ми трябват хубави зъби, ама нямам. Нямам и гадже, защото нямам самочувствие.

13.   Изчакай, докато започнеш да работиш и спести за брекети.

14.   Мии, според мен им кажи същото, което си написала тук. :) Наистина знам, че е трудно, но както каза номер 1 със здравето шега не бива мила. :)
Успех и умната! :))
Д. *•*

15.   Добре бе хора като нямат пари как да ги купят... вие сте много интересни.. според мен сама си събери пари.. като ти дават си заделяй.. :)

16.   Не се притеснявай, и на по-късни години може да си сложиш брекети - като започнеш да работиш ще си спестиш парите.
Има хора и на по 30 години си слагат и имат идеални резултати.

17.   Помоли вашите за помощ. Малка си и е нормално да нямаш спестена голяма сума пари. Мисля за скоби няма да имаш облекчения от здравната каса, но малко по-малко ще се оправиш. Помили вкъщи да помагаш с нещо, децата не могат да работят законно на малка възраст, но на родителите ти можеш да помагаш. Ако сте обсъждали въпроса за самочувствието ти, а и за здравната страна на проблема, защото една неправилна захапка на зъбите е не само естетически важна, но и е наложителна за дъвкателния и говорния процес, та нека се замислят и за това. Убедена съм, че и със скоби няма да се харесваш ти самата, но ще потърпиш, защото след време ще си се оправят нещата. Настоявай, това не е глезотия, като да искаш скъпа играчка, а е наложително.

18.   За мен е чаровно, мий ги да са бели и здрави и да не ти пука. Никой няма да се влюби в теб, само защото имаш правилно подредени зъби, както и никой няма да ти бие шута, само защото са криви.

19.   Измисли някакъв начин да спестиш тези пари сама. Знам, че е трудно, но и моите родители не са имали пари и съм се лишавала от ужасно много неща, затова и съм се научила сама да се грижа да получавам нещата, които ми липсват. Като ученичка никога не съм имала хубави, модерни дрехи, не съм ходила по екскурзии, не съм имала скъпи гримове...
Навремето реших да повиша доходите си, като пишех курсови/дипломни работи (ти можеш да пишеш домашни на съученици например). Дори в момента купувам неща от китайски сайтове и препродавам чрез ибей или олх. Месечно това са ми около 100-200 лв. допълнително, без да полагам особени усилия. Трябва ти някакъв първоначален капитал, напр. около 70-80 лв. и след това можеш да ги умножаваш и да започнеш да спестяваш. Помисли в какво си добра и как можеш да го капитализираш. Успех!

20.   Аз съм на 30 г. и по мое време брикетите бяха още по-скъпи, идвам от много бедно семейство и през ум не ми е идвало да им искам такива работи.
На 16 г. сама отидох и си платих със спестени стотинки шините (взимах стипендия за успех), най-евтините бяха 250 лв. по мое време - с пластмасово небце. Имах и леко дълбока захапка.
Носих шините 1 г. постоянно и още 1 г. само вечер, ИМАХ МНОГО КРИВИ ЗЪБИ - странично изкривени, напред, назад - всички посоки!!!
И така - зъбите ми се изправиха и на бала съм красавица.
На 30 г. съм и имам перфектна усмивка.
Най-голямото предимство беше, че можех сама да си притягам шината и не се занимавах със заболекари, както и че можех да чистя шините с четка и паста за зъби и да поддържам мнго добра устна хигиена, а при годината на нощното носене подобрих още резултатите без да се налага да ходя със шината. Интересното е, че така се привиква, че после ми беше гадно без нея и я носих още 6 м. без необходимост.

Моя съученичка имаше възможности и ? сложиха американски брикети, от които ? се развалиха зъбите (не можеш да ги махнеш и да чистиш храната като при шините), но най-лошото е, че не ? се изправиха зъбите. Може би не издържа да ги носи достатачно дълго, знам ли - лесните неща никога не се ценят, всичко ? дойде на готово, докато аз сама ходих да се моля на ортодонти и си платих всичко.

Моят съвет е сега да си вземеш шини или да живееш с криви зъби докато сама не си изкараш парите за скъпите брикети.
Успех

21.   Здравейте отново, аз съм авторката. Някои хора се учудиха как така 2000 лева за едни скоби или шини (всеки по различен начин ги нарича). Аз говорех, че брекетите са толкова. За шини съм съгласна, но например братовчед ми е на 24 и той също носи шини на моята възраст. Е, неговото положение беше далеч далеч по-тежко от моето, но носи ги 2 години-НИКАКЪВ резултат. Ето и тук има хора в сайта, които същото го твърдят. А при някои пък след като престанат да се носят шините зъбите се връщат на мястото си. За това мисля, че брекетите са по-добри, но нямам избор и трябва да съм доволна и на това. Започнах да спестявам, 50 лева имам вече, ще събирам от рождени дни, празници и ще се постарая, поне и по-евтини шини да успея да си купя. Но ако искам да работя-ами още не ме вземат на сериозно и за сега не успявам, но ще се постарая. Надявам се в близката 1 година-година и половина да успея да спестя за по-евтини шини. Благодаря ви за съветите! :)

22.   Авторке, аз съм на 30 г. и моите зъби не се върнаха на мястото си. Сигурна ли си, че братовчед ти е носил шини цели 2 г. и ги е носил правилно?
Аз няма защо да те лъжа - носих шини от 16 до някъде 18 г. като последната година само през нощта, но съм носила редовно, затягала съм шината както ми е било казано от ортодонта.
В момента имам перфектна усмивка и просто нямам мотив да лъжа.
Ти иначе си знаеш.
Има доста хора, които на 20-30 години носят брикети, аз на тези години имам други неща да върша. Моята работа освен това е представителна, не мога нито криви зъби да имам, нито да нося брикети на 30 г. да ми се смеят хората.
Оправяй се иначе.
Не вярвам вашите да намерят 2 бона ей така. Търси си работа като станеш на 16 за заветните брикети, но като човек носил шини и радващ се на резултата вече 12 години, аз никога не бих взела такова глупаво решение - най-малкото до бала няма как да ти се оправят зъбите, а аз като си гледам снимките са ми перфект. На 30 г. не са ми се изкривили отново зъбите, на 50 ли да се изкривят?
Защо да ми се върнат освен това вече ПРАВИЛНО наместени зъби в кривото положение???
Какъв е стимулът на тези зъби да се движат наляво-надясно?
При мен се получиха криви зъбите, защото млечните ми зъби не искаха да падат, първи млечен ми падна във втори клас. След това новите зъби имаха проблеми, но веднъж изправени в правилната позиция, просто няма какво да им пречи и да ги бута, за да се изкривят.
Питай ортодонт, ако не ми вярваш. То ако така ставаше и с брикети ще ти се върнат теоретично зъбите в кривата позиция, защото правите зъби са прави - дали с брикет или шина няма значение и по твоята теория ще си се мърдат и ще си станат пак криви....

Според мен твоят братовчед не е носил правилно шината и най-вече не я е стеснявал правилно, защото си е болезнено, сърби и е неприятно чувството, човек трябва да се занимава и да е редовен, а родителите не са се грижили за това. Друга причина не виждам да не ти се изправят зъбите с шина, принципът е много прост и ефективен.

23.   Съгласна съм с номер 7! Никой не е перфектен! Моите зъби са по-криви от всеки друг, но те ми създават чара. Всичките ми приятели ми казват, че просто няма да съм аз, ако нося шини и зъбите ми се оправят. Така е, живеем в трудни времена и моите родители нямат възможност, за да ми купят, но и не искам да задлъжняват, за да може да стана ПЕРФЕКТНА! Аз съм на 14 и до скоро се комплексирах като теб, но се научих да се харесвам каквато съм. ОБИЧАЙ СЕБЕ СИ! Ако се притесняваш от хората, да не те интересува! Ако някой наистнина се интересува от теб, то той няма да те харесва, заради външността ти, а заради самата теб!

24.   Ех, авторке, тази история все едно аз съм я писала, 1:1, на 15 съм, нашите нямат пари и им се свиди един шоколад да ми купят. Майка ми и баща ми ми казаха преди, че дори и да имат парите пак нямало да ми купят брекети и това не ги интересувало. А моите зъби са БАШ криви, имам 2 зъба, които са не напред, ами обърнати настрани на 90 градуса. Ходих при ортодонт и той ми каза, че с шини зъбите ми няма да се изправят, защото наистина са ужасно криви. Най-малко 2000 лв. ще ми струват брекетите, но няма как да си ги позволя и явно цял живот ще го карам с криви зъби. Ти поне можеш да спестяваш от рождени дни и други празници, макар и малко, а аз няма как, защото дори и на празници 1 стотинка не ми дават.
Дано събереш парите и си купиш брекети. Успех.
А това с моите и твоите родители, това не са хора за мен, защото става дума за здраве и им е през ***. Аз гладна бих стояла, но пари за детето си ще намеря. Пълна безотговорност, на такива хора трябва да им се забранява да създават деца...
Хайде, успех. :)

25.   24 - не казвай голяма дума, защото като те гледам как се самосъжаляваш, не виждам ти с какво си по-активна да промениш живота си и най-вероятно ще станеш като родителите си и бас държа като тяхните родители. Те друг живот не познават и ти, ако искаш нещо повече за себе си - трябва да се постараеш.
Колкото до ортодонта - отиди и на друг и потърси друго мнение. Аз имах не само два криви зъба, но всичките както ти го описа - на 90 градуса, някои зъби бяха един върху друг (предните) и се оправих с шина за 250 лв. , но да - не беше супер комфортно. Шината се стеснява всяка седмица и сърби, боли, не е просто ей така тел да носиш.
Шината, между другото, сама си я купих със спестени пари от стипендия за успех брах ягоди в една ферма лятото. Това си бяха много пари за мен, но по-горда от мен нямаше като успях да изкарам парите и после не ми дремеше кой ще ми се подиграе. Така си взех и мобилен телефон година по-късно и така събрах пари след бала дори да се изнеса от вкъщи и да почна на ново.
Изводът - ако искаш да промениш нещо в живота си, бъди активен. Най-лесно е да изврещиш, че ще си умреш с криви зъби, ще ще гладуваш заради детето си, но никой няма да трогнеш с това. Никой не му дреме ти с какви зъби ще си умреш, не можеш и да гладуваш заради детето си, защото храната е жизнено необходима и има инстинкти, които няма да ти позволят да го сториш - по време на глад хората по-скоро ще изядат децата си от това да умрат от глад, така че говориш глупости.
Хвани по-добре и си намери някаква работа, трудно е на 15 г., но не е невъзможно. На 16 г. вече съвсем нормално можеш да си работиш с позволително от родителите. Като келнерка ще изкарваш дори в малък град поне 600 лв. бакшишите, но дори на полето да работиш пак ще си изкараш някой лев, ако дори искаш 2000 лв. можеш да си спестиш за заветните брикети, но никога не се отчайвай, не говори подобни глупости, а прави нещо, за да промениш реално живота си и прекъсни веригата от бедност в твоето семейство като търсиш начини да се образоваш, квалифицираш и най-важното НЕ РОДИШ на 20-тина годинки и после да се чудиш как един шоколад да вземеш на детето си.
Големи думи говориш, но когато пари няма, никой не може на теб да ти даде 2 бона дори и да иска. За родителите ти тази сума е толкова висока, че със същия успех може и 20 бона да им кажеш. Търси решения и търси КАК да се случат нещата, не мрънкай, защото именно тази пасивност, самосъжаление и мрънкане е причината твоето семейство да няма пари, а хората навън да карат хубави коли, да носят хубави дрехи и да живеят нормално. Казвам ти го като човек, който идва от подобно на твоето семейство и още на 18 г. се изнесе, а на 30 г. си живея много добре вече с кола, апартамент собствен, маркови дрехи, почивки, таблет, два смартфона с различна операционна система, лаптопи няколко в зависимост от задачите им (служебен, личен), банкова сметка, две-три кредитни карти и в момента дори си търся втори апартамент да си взема, които да давам под наем, но на твоите години не мрънках, а берях цяло лято, за да си купя едни прости шини, които ми направиха зъбите перфекти, което е и част от успеха ми, защото по вида посрещат хората - с криви и лоши зъби никой няма да ти обърне никакво внимание!

26.   25, на 15 години съм и пробвах да си намеря работа, но всеки отказва да ме вземе, защото под 16 год. не можеш да работиш и глобата е солена, а на никого не му се плащат глоби.
Но съм си обещала, че като навърша 16 ще си намеря като сервитьорка някъде работа, а нашите дали ще ми дадат или не, не ме интересува. В училище се старая и съм отличничка. Опитвам се да бъда активна, но родителите ми ме възпрепядстват. Ето един нагледен пример: Казвам на майка ми, че тази година може би ще имам по-ниска оценка по математика и искам да отида при една наша позната, която е пенсионирана учителка по математика и която БЕЗПЛАТНО се занимава с мен, а думите на майка ми бяха: „Щом няма да стане така, че да оставаш на поправителен, няма никаква нужда да ходиш”...
От номер 24

27.   Добре де, Авторке - ти тогава не взимаш ли стипендия за успех?
Освен това ти си ходи на уроците по математика, как ще те спре майка ти?
Говори с баща си тогава - да ти имам и проблемите!!!
Аз на 15 г. ходих в университета и слушах лекции вече по езици, защото нямах пари за частни уроци. Колкото до работата - до някъде ти давам право, трудно е, но можеш да гледаш например почасово малки деца, ако живееш в голям град - пусни си обява и съм сигурна, че ще се обадят хора, но 2 бона не се събират туко така!
Другото лято гледай вашите да ти подпишат за работа, защото имаш нужда от тяхното позволение.
Не си търси оправдания как НЕ се случват нещата, а като имаш цел някаква търси решения.
Успех

28.   Стипендия се взема от десети клас нагоре и тя е само 21 лв. А аз съм със завършен осми клас и не съм авторката, а момиче със абсолютно същия проблем като нейния.
И да, майка ми не ми дава и като резбере, че съм ходила, ми врещи със седмици... А баща ми е безгласна буква...
От номер 24 и 26

29.   Заем от 2000 лв се изплаща с дори и с двуцифрена (само) сума на месец!
Работи след даскало и всичко ще е ОК!! Аз като работодател и човек който ежечасно си говори с такива ти гарантирам, че можеш да си намериш работа ако имаш желание. Амбицирай се и ще се оправиш. Даже ще за добре, много е важно човек да се научи на дисциплина.

30.   На повечето от вас им е лесно да кажат "Говори с тях... Колкото и да е трудна паричната страна". Не е така... Имам същият проблем, но е по-сложно. Баща ми почина преди няколко години и сега сме само аз, сестра ми и майка ни. Мама работи по 16 часа на ден за минимална заплата. След като се платят сметките не остава нищо, та да не говорим за шини... Какво става в този случай? !
Не знам какво да те посъветвам, много съжалявам и аз съм в това положение. Опитвай се да заделяш колкото можеш, от джобните които ти дават и това е... :(
Момиче на 14

31.   Да си намерила работа и щяла да спести.. мислите ли, че е толкова лесно? !? На мен ми трябва брекети горе и долу това са 3600 лв.. отскоро работя и не съм спестила нито лев по простата причина, че живея само. с майка ми... носила съм шини, но те не ми помогнаха много.... така че тез дето казват, че лесно ще спести са някакви лапенца нямащи понятие от живота!!! Единствената ми. надежда си сложа брекети е да спечеля от тотото.... аз имам ужасно ниско самачувствие заради зъбите, но какво да направя.. да тегля кредит после как да го изплащам? !?

32.   На 15 години работа да съм си намерила, да не мислите, че не съм търсила? То хора с по две висши стоят без работа, какво остава за 15-годишно момиче. Отстрани изглежда лесно...

33.   Ако си от София клиника ` Валор `в ` Красно село ` ?

34.   Здравейте, аз съм момиче на 22 години и също имам криви зъби. Майка ми работи в Гърция изпраща ни пари, но пак не стигат, защото брат ми не може да си намери работа. Аз работя за 300 лева, а брекетите за двете челюсти са 4500 лева. Няма как да си ги позволя на този етап. Преди време имах големи притеснения и ми създаваха комплекси обаче нещата се промениха. Гледах едно предаване в което видях хора с такива недостатъци, че осъзнах, че има и по-зле от мен. Има хора с много по-големи недостатъци и въпреки това те са се приели такива каквито са и се харесват. Осъзнах, че изкривените ми зъби са ми чар и не е нищо фрапиращо. Факт е че има и с доста по-криви от моите и все пак. Нито ми е проблем с момчетата нито където и да било.
Мили момичета, харесвайте се такива каквито природата ви е създала. Не се отчайвайте запомнете, че след всяка буря изгрява слънце! Ще дойде момент в който всичко ще ви се нареди... Никога обаче не се съмнявайте в собствените си способности и чар.

35.   Н. 34, винаги ще има по-долу от нас хора във всяко отношение, но прогресът се крие във високите цели.
Аз самата също бях с криви зъби и носих шини за 150 лв., с които ми се изправиха. Липсата на пари не е оправдание. Дори възрастни хора си изправят с евтини шини зъбите...
Няма оправдание и да чакаш майка ти да те издържа с работа в чужбина и дори да се оплакваш, а хвани и си намери нормална работа или замини при майка си и постигай целите си, вместо да се отказваш. Съвсем добронамерено ти го казвам това, защото колкото и да се заблуждаваш - кривите зъби не са нито лицеприятни, нито здравословни, защото ти не можеш да си чистиш зъбите като хората като са криви...

36.   Кви 2000 бе, аз и шини и брекети съм носила скобите бяха около 300 а брекетите 950 май, цените много зависят от зъболекъря и града. И още нещо да речем че събереш парите мислила ли си че всеки месеч се ходи да ти ги завърти и там 20-30 зависи много от град мен в Плевен ми ги правиха. Дано съм помогнала късмет!