Споделена история от Тинейджърски

Не си харесвам името!
Здравейте, имам проблем! Не си харесвам името, казвам се Петко и това винаги ми е било комплекс, винаги съм искал да имам някое по-модерно име, като Божидар -например. Всички приятели ми казват, че е нормално име. даже хубаво, но мен ме е срам да го казвам като се запознавам с хора... да не говорим за тези от женски пол! Вие как мислите, да се опитвам ли да го сменям и дали приятелите ме съветват да не го правя само защото са ми приятели? Не знам, странна работа, дайте съвет!

Коментари

1.   Това си е типично българско име, защо всички вече искат да са с модерни имена, а и не само български, ами и чуждестранни! Том, Ванеса, Мелани, Нанси, Робърт са все имена, които съм срещала в Бг и най-често момичетата са с такива чужди имена. Радвай се, че си с такова хубаво старо име! А и както и на приятелите ти и на мен ми допада. Как ще си сменяш името? ! Това първо са много разправии, куп документи, а и докато всички свикнат да ти казват там както си се прекръстил... абе става дълго и широко. Стой си така, пък ако те е срам от Петко кажи да те наричат Петьо или нещо близо до твоето име, което ти харесва. Когато се запознаваш с някой-знаеш, аз съм Петьо! И така, няма смисъл да си сменяш името, това е глупаво. Аз например се казвам Кристина и допреди няколко години не ми харесваше, докато не научих, че това име е много често срещано в Америка. Така, че не знам моето чуждо или е наше, но се радвам, че ако замина за САЩ няма да съм с чуждо име, защото и там го има. Екстра си е името ти и не си мисли да го сменяш!

2.   Ако не ти харесва, смени го. А иначе, като се запознаваш с някого, давай друго име. Дори накарай хората да ти викат така. Не е толкова трудно.

3.   В училището ми има човек, който се казва Джевджет ( турчин някакъв ) всички му викат Деян... дори учителите. А приятелите му викат Доктора.

Можеш да си измислиш друго име, да накараш хората да ти викат така... или да си измислиш прякор.
Смяна на име може да си направиш в съда, но трябва да си пълнолетен. Може сега да си измислиш име, всички да те знаят със това име, а като станеш на 18 да си го направиш официално твое вече. Не вярвам сега да ти поискат лична карта, ако кажеш че се казваш Здравко :D Пък и Петко си е хубаво име. Е Вярно не е толкова срещано но... Може да кажеш че се казваш Петър. Така дори и приятелите да ти викат Петко, ще звучи все едно ти казват Петър на галено...

4.   Не разбирам защо не си харесваш името? Аз мисля че е много хубаво име. В края на краищата хората не приемат някого заради името му, а заради самия него.

5.   И аз не си харесвам името, въпреки че ми е хубаво, но си оплитам езика, докато си го кажа и затова имам прякор, който си измислих и с който всички ме знаят. Обичам го. Чувствам се добре. Почти всички около мене също са така- знаем се по прякори, даже не си знаем имената :D А сме една сурия народ на 20 и кусур! Не си единствен!

6.   Аз мисля, че истинското ти име е Божидар и пишеш с цел комплименти спрямо него.

7.   Едно познато момиче също не си харесваше името и като попорасна си го смени по документите от Здравка на Зара. Не знам колко време й отне, но помня че имаше разправии. Като мина всичко - кел файда, всички пак си й викаха Здравка. Така че името не е толкова важно, а и Петко е яко - хем е кратичко, хем звучи добре... Не си го сменяй - просто съвет от едно момиче:)

8.   И аз мразя моето. Мъжко с едно "а" след него. Измисли си име или прякор който ти харесва :)

9.   Moя проблем е пък че носех българско име а много мразя българите - не по-малко от циганите, изживявам се като руснак. Тъй като родителите ми имат българско сямосъзнание нямаше как да докажа етнически произход че да мина по общия ред затова се наложи да платя солидна сума на съдия в малък град.

10.   Номер 9, какво е пък това супер българско име, което го няма в Русия? Интересно ми е?
Ние сме славянски страни със славянски езици и не виждам чак пък какви различия в имената.

12.   Eто няколко примера за уникални руски имена: Артем, Остап, Виталий, Аркадий.
А ето и примери за български имена които нямат аналог в руския: Стоил, Момчил, Яни, Борислав.
А и явно е трябвало да поясня че под "име" подразбирам трите имена (то ако беше само за малко име сигурно щях безплатно да успея).

13.   Името не прави човека. Човека прави името!

14.   Петко, нямaш проблеми. Aко ти е неудобно, се предстaвяй кaто Петър, Пепи или Петьо, но не мисля, че е необходимо. Името не определя човекa. Aз съм момиче и кaзaно честно НЕ името ме впечaтлявa в един човек. Aко излъчвaш сaмоувереност, ще зaбрaвиш съвсем скоро зa този проблем. Дори ще се смееш по-късно. И aз не си хaресвaх името преди, но реших, че щом ми е дaдено от родителите ми, знaчи ми носи късмет. :дд Пък и имa много по-лоши случaи. Чувaлa съм зa именa кaто Трaнзистор, Сaлфеткa, Нaденицa и не се шегувaм. Твоето име е типично бългaрaско. Не го сменяй. Дори дa го смениш, споменa зa стaрото "Петко" ще остaне.
Н. (Не съм Нaденицa, спокойно. :ДД)

15.   Не е до име, а до човек.. едни от най-готините в даскалото ми имат подобни имена

16.   Разбирам те, и аз съм така-уж името ми е хубаво, но само като се обърнат към мен с него и ми се скапва самочувствието.
Не си сменяй името официално, че е голяма разправия. Просто кажи на другите да те наричат както на теб ти харесва-много хора правят така.