Споделена история от Тинейджърски

На 15 съм, а нямам цикъл
Здравейте! Пише ви едно малко притеснено момиче на 15. Проблемът ми е, че още не ми е дошло. Чела съм истории на момичета на по 12, 13 години, които се притесняват, че още нямат цикъл, но аз съм на 15 и след няколко месеца ще правя 16... Имам бяло течение от много време, (сигурно повече от 2 години, като разбира се не беше постоянно, а спираше и пак се появяваше) но от доста месеци е постоянно и доста повече от преди. Като казах на майка, че имам, тя искаше да ме води на гинеколог, защото каза, че не било нормално. Е, заведе ме. Взеха ми секрет и се установи, че имам ешерихия коли (не знам точно как се пише) и взимах антибиотик. След 10 дни отидох пак да ми вземат секрет и се оказа, че съм се излекувала. Добре, но продължавах да имам бяло течение и казах на гинеколожката, че все още имам, а тя каза - "О, не знам, сега ще чакаме да ти дойде, а ако това не стане до 16-годишна възраст пак ще се видим. " Като ходих на гинеколог беше зимата и все още не ми е дошло... Окосмена съм долу вече от доста време, гърдите ми са почнали да растат от повече от 2 години, но все още нищо нямам (буквално нищо, само 2 изпъкнали зърна, колкото и гадно да звучи... )Болят ме, но това е, защото сега растат... Слагам сутиен само за пред новия ми клас.. Винаги съм била най-дребната в класа и сега продължавам да съм... Няма да говоря колко са ме обиждали.. Но забелязах, че когато в началото на 8 клас ме теглиха и ме мериха бях висока 145 и тежах 32 кг (знам, че това е малко, но такъв ми е гена), а сега съм висока 153 някъде по моя метър. Цяло лято се храня добре, бях при леля ми в Германия 3 седмици и там всичко, което ми даваха да ям си изяждах. После бях при баба и дядо на село за 1 седмица и там също се хранех добре, и сега вкъщи се храня.. Мисълта ми е, че се храня доста добре, но не качвам килограми.. Роднините ми казват, че не качвам сега, защото раста на височина ама не знам колко е вярно... Това течение ме притеснява.. Да не би пак да имам някакви бактерии.. Не знам какво да правя... Вече почвам да се притеснявам... Трябва ли да стана 45 кг, за да ми дойде? Защото 10 кг едва ли ще кача скоро.. ;( Преди 1, 2 седмици имах някакво кафяво петно по гащичките ми, но то беше само 1 ден не повече и това беше... О, и забравих да кажа, че като ходих на гинеколог и ме гледаха на ехограф и се оказа, че единия ми яйчник е готов да менструира.. Но засега нищо.. ;( Страх ме е.. Не искам пак да ходя на гинеколог.. Моля ви, дайте ми някакъв съвет.. Съжалявам, че стана толкова дълго...

Коментари

1.   Пиши, колко е висока майка ти и колко е висок баща ти.
ОТИДИ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО на ендокринолог - да ти се види щитовидната жлеза и хормоните на растежа - не е нормално, ако родителите ти над 160 см. високи, ти да си толкова дребна и на 16 г. вече изкуствено ТРЯБВА да ти предизвикат менструацията.

Колкото до храната - много е важно не колко, а КАКВО ядеш. Наблягай на ЧЕРВЕНОТО МЕСО, рибата, млечни продукти, плодове и зеленчуци - особено месото съдържа хормони, които в момента са ти много нужни. СПРИ СЪС СПОРТА, ако е кардио, но по принцип поне за половин година спри всякакъв спорт, ако не е свързан с трупане на мускулна маса (тежести във фитнеса например) - не гори никакви калории, защото ИЗЛИШНИ КАЛОРИИ НЯМАШ.
Всичко си е и до ген де, но ако сега не дръпнеш на височина и тегло, не знам просто как ще станат нещата.
Ако обаче майка ти е била като теб, няма от какво да се притесняваш. Ако си по-дребна от майка си на твоята възраст - ЛЕКАРИ до откриване на проблема и не само на гинеколог, а си виж ВСИЧКИ ХОРМОНИ В ТЯЛОТО най-вече щитовидната жлеза

2.   Изобщо не се притеснявай. За ръста ти това е абсолютно нормално. Аз имах приятелка, която беше много много ниска-около 140 може би и 40 кила нз дали имаше-дойде и по-късно. А и щом са те гледали на ехограф и са ти казали така, значи всичко е наред. Пък и сама каза, ч е си имала кафяво петно. Ти какво искаш-да ти тръгне като чешма ли първите пъти. Пък и защо не искаш да ходиш на гинеколог. На мен пък ми е любимия доктор, защото ако имам някакви съмнения за нещо, веднага се успокоявам, вместо да се вайкам. Всяка жена/момиче трябва да посещава гинеколог поне 2 пъти годишно. И те съветвам за бялото течение да отидеш и при друг лекар. Как може да ти каже -Ооо не знма, ще си видим като ти дойде... Тая луда ли е... бялото течение си е много гадничко. Казваш, че си ходила зимата-може и от това да не се е махнало, на повечето жени им се проявява зимно време-като закон е сякаш, заради студа. Но все пак нищо не ти пречи да се консултираш и с друг лекар щом се притесняваш. Иначе за цикъла си мисля, че е нормално да не ти е дошло още.

3.   Менструацията ти ще започне много скоро сигурна съм теглото няма значение одиди на лекар пак задължително и съм съгласна с номер 1 направи го

4.   Баща ми е 176, а майка ми е 160. На нея и е дошло лятото след 8-ми клас, затова и аз очаквам скоро да ми дойде, защото сега ще съм 9 клас. И двамата ми родители са се развили късно и сестра ми също. Баща ми е пораснал чак в 10 клас, а на сестра ми и е дошло някъде към 7-ми.. Така че... Да, майка ми е била също като мен дребна и тя е пораснала късно и както казах и е дошло по това време като е била на моята възраст.. Все пак благодаря за отговора..
От авторката

5.   Всъщност цикълът не може да дойде, ако си твърде слаба. Явно имаш някакви проблеми с хормоните и растежа. Жените се развиват до 18 годишна възраст, така че още имаш време да пораснеш. Но ако си много притеснена отиди на друг гинеколог.
Успех. (:

6.   Благодаря ви за бързите отговори!
От авторката

7.   Спокойно, не си единствена. И на мен ми дойде някъде на тази възраст - 15-16. Разбирам те, че се притесняваш, но повярвай-нищо не губиш! Цял живот после ще си имаш цикъл, който много дразни и пречи, даже заради него в момента си стоя вкъщи.
Винаги съм била по-слаба и кекава, но лекарката ме успокои, че трябва да имам минимално тегло от 48г, за да има еди-си-колко процента (15%) подкожни мазнини тялото. Така че търпеливо зачаках, а междувременно се тъпчех с ядки, които също лекарката ми препоръча - идеята е, че те са мазнички и калорични - няма значение вида - кашу, фъстъци, семки, тиквени семки и прочие.
Съветвам те и ти да опиташ с ядките- нищо не губиш.
Успех и не се коси! :)

8.   Благодаря ти номер 7! Със сигурност ще пробвам това с фъстъците! Радвам се, че го сподели с мен! :)
От авторката

9.   На мен лично ми дойде на 12 години. Сега съм вече на 17 години, всичко си ми е нормално и много рядко ми закъснява или подранява. Аз също съм дребна - 1, 55, но на кг. съм си добре.
Едно момиче, което познавам (също на 17 години), все още няма цикъл.
Та, мисълта ми е такава, че тя е около 1, 65 и тежи под 40 кг., което си е направо ненормално. Като клечка за зъби е. Не я обиждам разбира се, но то си е видимо, че тя е прекалено слаба. Така че, може и това да има някаква роля. Опитай се да качиш малко килограми - 4-5 кг. поне.
Отиди на друг гинеколог, за да видиш той какво ще ти каже.
Хапвай повече сладко. За да не се тъпчеш прекалено много с други храни, яж такива, от които се качва най-лесно (сладко, ядки, пържено). Газираното не е препоръчително, защото от него не се качват килограми, но се издуваш като балон.
И последното, което ще ти кажа е да чакаш и това е.
Късмет! :)

10.   Благодаря и на номер 9!

12.   Аз завърших 15 преди около 2 месеца, така че почвам 16-тата и все още нямам цикъл! Майка ми иска да ме води на гинеколог, но мен ме е срам и по смъртно няма да ида! Тъй като ти вече имаш горе долу някакъв опит с това.. знаеш ли дали има някакъв начин да се предизвика цикла ми без да ме преглеждат? Също какво стана? Дойде ли ти?