Споделена история от Тинейджърски

Непълнолетни без възрастен, може ли?
Аз съм Яна, 9 клас, на 16 години от Пловдив.
С класа искаме да си спретнем една хижа край Пловдив. Още не сме избрали мястото, вероятно ще е на Здравец.
Обаче класната както винаги си намери оправдание. 25 човека сме навити, някои ще се натряскат, но това е друг въпрос.

Обаче на мен родителите ми правят проблем.
Всички казват, че отговорността падала върху училището... но това няма нищо общо с гимназията, ние сами решихме.

На миналата хижа отидохме всички сами, защото аз и едно 3-4 човека смятаха, че класната ще е там, но не, не беше там. Де факто ние на по 15 години бяхме без надзор посред зимата.

Вярно, че класната нищо особено нямаше да направи при някои по-особени обстоятелства, ала кажете ми как стоят нещата всъщност, по закон?!

Кой е отговорен? Как от родителите на 25 човека само моите не ме пускат? (Не ги виня, но другите не мислят ли за децата си?)

Усещам, че нещо не е наред в цялата работа и че е опасно начинанието ни; ходи ми се, но нашите без възрастен няма да ни пуснат.

Кажете си мнението. Не е правилно така, нали?

Коментари

1.   Родителите на другите знаят ли, че ще ходите без учители?

2.   Правилно е момиче, че не те пускат. Явно са хора с разум, но не вярвам да ги разбереш сега.

3.   Ами... хм. В крайна сметка ти излизаш навън с приятели, нали? Друг е въпроса какви са те. Ваще се страхуват, понеже на тзи вузраст децата са доста лабилни и могат я да пропушат, я да се дрогират, я нещо друго. Ами какво пазят си те хората. Няма ло6о. Поговори с тях спокойно

4.   Номер 1 - да, родителите на другите знаят, че ще сме без възрастни. Когато това се разбра и на миналата хижа, никой не е правил скандали.

Номер 2 - наистина се гордея, че понякога ми налагат граници, тъй като това би ме спасило от много бели.

Номер 3 - ние не просто излизаме навън с приятели, ние чисто и просто НАПУСКАМЕ ГРАДА и ПРЕСПИВАМЕ без възрастни в хижа...

5.   Авторке, тъй като си на възраст между 14г.-18г. означава, че си с ограничена дееспособност. Непълнолетна си... родителите ти отговарят за теб! И ако сметнат, че е рисковано за теб , в слуая това пътувнане, то те имат право да не те пуснат. Припомниси тази наредба, която е горе-долу в същия аспект
от ЗЗД(ЗАКОН ЗА ЗАКРИЛА НА ДЕТЕТО):
"(4) (Нова - ДВ, бр. 14 от 2009 г.) Ако родителите, попечителите или другите лица, които полагат грижи за дете, не могат да го придружат, те са длъжни да осигурят пълнолетно дееспособно лице за негов придружител на обществени места след 22,00 ч., ако детето е навършило 14-, но не е навършило 18-годишна възраст."
/пак повтарям това е по-друго, но ако трябва да ти анализирам закона за закрила на детето... ще ти дотегне да четеш;та просто ти дадох пример.
Успех!