Споделена история от Тинейджърски

5 Важни за мен въпроса
Момиче на 15 години.
Въпросите са ми :
1. Има ли спокоен град за живеене в България?
2. Към какво трябва да се ориентирам ( най ми вървят рисуването и математиката ). Какво да уча и дали парите, които ще вадя на месец ще са повече от 800.
3. Каква трябва да е една нормална заплата?
4. Възможно ли е след време да живея някъде далеч от това изпаднало поколение.. някъде спокойно с приятеля ми и децата ми?
5. Кажете ми кали мога да продавам рисунки някъде
Благодаря предварително, важно ми е. Ще се радвам да чуя вашите мнения и отговори.

Коментари

1.   1. По-малките градове са по-спокойни, но София например предлага повече възможности.
2. Щом си добра в рисуването и математиката, можеш да се ориентираш към архитектурата. Ако станеш добър архитект, ще взимаш мн повече от 800.
3. 1000-2000 лв
4. не
5. Има един сайт deviantart където по принцип може да продаваш рисунки и да правиш т нар commissions (поръчки, зададени от клиента)

2.   Можеш да станеш архитект :) Съчетава рисуването и математиката.И парите са добри.

3.   1. Не съществува все още такъв 2. Ти си решаваш 3. Ако си в България най - малко 700 лева 4. Възможно е ако отидеш в чужбина, а за тук не вярвам да намериш работа, но това е друго нещо... 5. Не знам ~~~kalimera~~~

4.   Здравей, аз също съм на 15г. момиче.
1. Аз уча в Правец, наистина много спокойно и чисто градче на час от столицата.
2. На чичо ми на времето са му вървели рисуването и математиката, даже още се търкалят негови рисунки на село... та той в момента е гелдезист. Взима по 3500лв на месец.
3. Каква трябва да е една нормална заплата? - С тези разходи, данъци... според мен над 2000 :D
4. Възможно ли е след време да живея някъде далеч от това изпаднало поколение.. някъде спокойно с приятеля ми и децата ми? - И аз си мечтая за това... Май спасението е някъде в чужбина.
Относно 5-тия въпрос не съм запозната. :)

5.   Ако ти добра с четката, бягай на уроци и в академията "живопис", на година влизат 14 човека, но ако станеш добра и имаш име, една картина с масло ти е около хиледарка, може и повече. Можеш да рисуваш навсякъде.

6.   Номер 1 е прав dA-deviantArt е хубав сайт за рисуване ( че можеш да пишеш литературни текстове), върви ти математиката ако ти върви и физиката учи в училище за компютри има заплати по 2000 лева, напълно достатъчни са ти да изхранваш семейство с две деца да се глезите с по-скъпи неща и то само от твоята заплата, а и мъжът ти (като намериш правилния мъж) с неговата заплата ако е 600 ще имате пари за апартамент или плазма или дори кола. Аз (сега може и малък да ви се струвам) съм на 12 и към точно компютрите съм се насочил. Чака те светло бъдеще но ти сама трябва да си го създадеш. :-)

7.   1. София
2. Математика и след това в Техническия университет и да станеш инженер. Ще взимаш повече от 800лв
3. 1200-1400 лв.
4. Не
5. Според мен, не.

8.   Номер едно - 1000 - 2000 лв? Момент.. майка ми печели по 300 лв. ии... аз съм жива :) би се радвала на 500 лв.... по въпросите.

Като номер едно :)

9.   1. Много вероятно - не.
2. Архитектура!! Ако знаеш английски замини за Шотландия, там е безплатно обучението и имаш изпит единствено по английски, много лесно се влиза
3. 1000 лв в България иначе в Европа е между 3000-5000
4. Разбира се!
5. Да, но затова не мога много да ти помогна

10.   1. В по-малките градчета е по-спокойно, но в големите има повече възможности.
2. Архитектурата е добра специалност и се взима хубава заплата.
3. В България – 1000 лв. са нужни за един добър живот.
4. Всичко зависи от теб.
5. На улицата... потърси сайтове в интернет.

Късмет! :)

11.   1. Има ли спокоен град за живеене в България?
Всеки град в България е спокоен, но за София, Варна, Пловдив и Буггас си зависи от квартала. И все пак - питай ги китайците за „спокойни градове“. Гледай просто да няма много панелки в квартала и готово. Иначе спокойно и с университет е във Велико Търново, Смолян, Благоевград, Свищов...
2. Към какво трябва да се ориентирам ( най ми вървят рисуването и математиката ). Какво да уча и дали парите, които ще вадя на месец ще са повече от 800.
Действително с рисуване математика Архитектура би била добра специалност, но там се работи на свободни начала - имаш поръчки, имаш пари, нямаш поръчки - нямаш нищо. Повече от 800 лв. може да изкарва всеки, независимо от специалността си, зависи от теб, способности, град и работно място.
3. Каква трябва да е една нормална заплата?
За провинцията и със собствено жилище са ОК дори 600-800 лв., за София поне 1000 лв. нето, за малки градове може и 450-500 лв., но всяка работа под 450 лв НЕТО не си заслужава и по-добре човек да отиде да си потърси късмета другъде. Ако човек е мобилен обаче, работа има много и за добри пари.
4. Възможно ли е след време да живея някъде далеч от това изпаднало поколение.. някъде спокойно с приятеля ми и децата ми?
Средата човек си я избира сам. Такова нещо като „изпаднало поколение“ няма - ти си избираш сама с кого ще се виждаш и никой няма да те хване от улицата и да те принуди да общуваш с него насила
5. Кажете ми кали мога да продавам рисунки някъде
Ако си в София или голям град с туристи - в центъра. Иначе артист къща не храни!

12.   Моята майка работи банкерка и взема 1800 лева на месец така, че има и по-добри работи

13.   От авторката:
Живея в малък град, спокоен е. Но искам да ида в друг. Просто питах дали знаете за градче, в което населението не е кой знай колко голямо.
Архитектурата, добре, какво ще кажете за вътрешен дизайнер? И какво е нужно за него?
Заплатата.. Не искам да съм богата. Искам да имам толкова колкото ми трябват за да се издържам, а чувам от майка ми, че работа за по 800 лева е нищо. Просто се чудя за семейство от трима колко ще е нужно, но предполагам е индивидуално.
Колкото до рисунките ми, в deviantart съм споделяла, но никога не ми е идвало на ум да ги продавам там дори не знам как. Попринцип рисувам хубаво, владея черно-бялото изкуство и много практикувам над сенките. Рисувам предимно герой от игри и аниме. Ако знаете и за други сайтове и ако може да ми обясните как протича 1 пускане на рисунка в нета за продажба ще съм много благодарна.

14.   До пловдив има едни села където им викат квартала на богатите там е мнг спокойно примерно куклен, близко до пловдив на 15 километра има и още много села покрай пловдив асеновград е на близо абе ние сме си доволни тук пък за другите въпроси една нормална заплата трябва да е над 800/900 лева може и по малко но ако всичко е евтино.