Споделена история от Тинейджърски

Трябва да нося очила
Здравейте! Аз съм момиче на 13 години. Скоро започва училището и ме заведодоха на очен лекар. Оказа се че трябва да нося очила (не искам лещи). Аз нямам нищо против това, но проблемът е, че не знам как ще ме приемат приятелките ми. Аз имам отлични оценки и още миналата година някои от момчетата ми казваxa, че cъм зубрачка, но не им обръщах внимание. Страх ме е, че и момичетата няма да ме приемат и ще почнат да ми се присмиват. Знам, че ако са ми истински приятели за тяx няма да има значение, но все пак искам да споделя с вас и да попитам дали очилата ще променят нещо. :)

Коментари

1.   Това, за което се притесняваш е страшно глупаво! И аз нося очила, но никой не ми се присмива. Който се смее на подобно нещо е глупак! Когато ти се подиграват, ще знаеш, че те като хора са нещо много по-малко от теб!

2.   Ами ако са ти истински приятелки, не трябва да ти се смеят или подиграват а разберат. Щом на тебе ти трябват очила значи наистина ти трябват, на всеки може да се случи. :)

3.   Не мисли за другите, а за себе си. Ако се чувстваш комфортно с тях ги носи, а ако нещо те притеснява и не се харесваш с очила носи лещи. Аз също имам проблем с очите и затова нося лещи. Отначало може да ти е леко дискомфортно, но ти си голямо момиче и ще се оправиш. Нямаш друг избор, едно от двете трябва да е. Успех :)

4.   Не се срамувай от етикетите.
И на мен ми викаха "зубър" без да нося очила. После се наложи да нося – пак ми викаха "зубър". После не ми се наложи да нося – и пак ми викаха "зубър".
Ето момче от моя клас (най-готиното) трябваше да носи очила. Сложи си и.. всички викаха "Колко си як с тях! ", "Много ти отиват"...

Не им обръщай внимание, гледай си здравето! Щом трябва да носиш, ще носиш. :)

5.   Ако са ти истински приятели, очилата изобщо няма да променят нищо, а ако някой ти се присмива заради тях, ами толкова по-зле за него. И аз съм носила очила, сега съм с лещи, защото с тях се вижда по-добре, а и са по-удобни за шофиране, но да ти кажа дори и преди когато носех очила никога съм нямала комплекси заради това. Вярно, сложих ги на по-късна възраст, май около 20 и съответно в университета никой не ми се е присмивал заради това, ама никога не съм приемала носенето им като голяма драма. Въпреки, че с лещите определено е по-добре, ама ти си знаеш. В крайна сметка не всички успяват да свикнат с лещите, а и си е грижа с тоя разтвори и кутийки.

6.   Съветвам те да носиш лещи-много по-удобни са и никой няма да ги забележи.

7.   Гледай да ти отиват и те ще свикнат с това.В смисъл да не са бабешки.

8.   Не, естествено!
Осъзнaвaш ли, че никой не гледa дaли си с очилa или не?
Aко ги носиш сaмо в училище, зa дa виждaчш дъскaтa, почти никой нямa дa зaбележи.
Aко ги носиш постоянно, ще рaзберaт, но кaкво толковa? Не си извънземнa... :D В днешно време много често се срещaт децa с късогледство нaй-често, след товa дaлекогледство и т.н.
И aз бях нa очен и ще си взимaм лещи, но не зaщото ме е срaм дa нося очилa, a зa дa ми е по-удобно, зaщото имaм достa голям диоптър.
Не се притеснявaй изобщо! Нaмери си някои модерни и удобни рaмки и се рaдвaй, че ще можеш дa виждaш прекрaсно. :)
Успех.

9.   Да не ти пука, вероятно ще те имат за зубрачка, ама проблемът си е техен, това че са тъпички не ги прави нещо повече от теб. С времето ще се убедиш, че ученолюбивостта ти ще ти донесе ползи, а тяхната тъпота ще ги захвърли на бунището на живота и тогава ще осъзнаеш, че не ви делят прост едни очила, а много повече.
М, 36

10.   Вземи си големи черни очила. Те отиват на всички и даже някои хора си взимат такива без да имат проблеми с очите (стъклото е без диоптър). Аз нося такива и постоянно ме питат дали ги нося заради проблем с очите или са фалшиви. :D A

11.   Няма значение с какво си облечена , какво носиш , какви оценки имаш всичко се крие от вътре :) Даже аз харесвам момичета които носят очила :)

13.   Аз също ще нося очила. И преди съм носела и много се срамувах,но честно казано не трябва да се тормозим за такива неща! Носи си очилата без да ти пука!

14.   Аз също нося очила от скоро , но се радвам , защото зрението ми е страшно зле. Не се притеснявай от това какво ще кажат останалите :) Няма смисъл!

15.   Момиче я се стегни! Стига си мислила за мнението на съучениците си . Какво значение има тяхното мнение ? Все пак не живееш за хората , а за себе си . Как ще те приемат ? някой невъзпитани и не мислещи - лошо , а други - нормално без думи . ~~~Kalimera~~~

16.   Не че искам да те плаша, но носих очила 2 години и спокойно мога да кажа, че ми отровиха живота. Не ми отиваха изобщо, чувствах се невзрачна и грозна, момчетата (а и момичетата) ми се подиграваха и ме наричаха "зубър", нямах никакво самочувствие. После сложих лещи и се чувствам и изглеждам много по-добре, по-уверена съм, тормозът спря, дори очната лекарка ми каза че промяната е очевидна. Свикнах бързо с лещите, със слагането и махането и чистенето и дори диоптъра ми спря да расте (може и да няма връзка с лещите де). Ако се харесваш с очила и се чувстваш уверена и секси с тях и ти отиват, носи ги, но ако не помисли за лещи. Успех! :)

17.   Да, ще означават нещо и то няма да е хубаво. Защото имаме такова ограничено, тесногръдо общество.. Особено при тийнеджърите. Щом преди това е имало подигравки от рода на 'зубарка', мисля че очилата ще въздействат на другите и обидите ще се удвоят. По-добре си вземи лещи, ще свикнеш. Просто ни е такова обществото, а тийнеджърите са страшна работа. Аз лично не бих имала против, но не всички имат моята гледна точка.. А има и такива 'приятелки' .. пълни лицемерки и не знаеш дали утре заради едните 'очила' ще останеш сама. Определено много ще те променят особено първите 1,2 години докато другите не те приемат такава. Извинявам се ако е било грубо,но това си е жестоката истина. Просто по цял ден съм сред такива хора и като цяло знам акъла на повечето. Лещите са по-добър варянт. Поне за сега, докато си в такава възраст. Убедена съм, че вече като станеш по-голяма 17/18/19 годишна, няма да има такъв проблем с очилата, няма да ги има и обидите. За сега по-добрият варянт са лещите. Но ти ще си прецениш. :)
- Момиче 15

18.   Има много хубави модели очила, избери такива каквито ще ти отиват. В последните години даже е модерно да се носят, някои носят без диоптри даже. Разбери, че в тоя живот най-важното е здравето и твоето мнение, не какво ще кажат Сульо и Пульо. Бъди уверена в себе си, следвай мечтите си и един ден ще си истински щастлива :)! Даже ще ти е смешно как си обръщала внимание на някакви глупаци. Ако някой ти се подиграва за нещо, знай че завижда и избива комплекси - това не говори добре единствено за него. Обикновено хора, които нямат цели и не са щастливи от собствения си живот го правят. Ако приемеш сама себе си и другите ще те приемат. Така че да не ти дреме, учи се, развивай се, носи си очилата гордо и горе главата ;)!

19.   Това, че имаш проблем с очите не е нито срамно, нито смешно. Изобщо не се притеснявай как ще реагират другите и да не ти пука.

20.   Много по-важно е да си оправиш зрението от колкото да ти пука за тяхното мнение! И аз съм с очила и сега ще съм в нов клас и до скоро много се притеснявам да не ми се подиграват за това, но не ми пука.. Бъде уверена! Пък и на много момичета им стоят много добре очилата!

21.   Няма нищо срамно в това да носиш очила!! :) ако ти се смеят не им обръщай внимание и ще спрат с комплексите

22.   Забравих да добавя, че черните очила са много добри и красиви. Аз нося такива без диоптър. ~~~kalimera~~~

23.   Хич да не ти пука какво говорят тия твой приятелки. Щом са ти ги сложили значи ще носиш защото ти трябват, аз също съм с очила и никой ми не прави проблеми. Ако си умна, пък това и ти го натякват това означава, че ти завиждат; приемай го като комплимент защото то си е! :) Като ти казват че си зубър ги попитай какво означава, щото и това не знаят, та толкова са умни приятелките ти, че и я употребяват думата.. Мисля, че си много над тях затова хич да не притесняваш въобще за излишни работи.. :))

24.   И аз трябва, не е срамно, но знам какво ти е. И аз не искам да ги нося, но трябва. В крайна сметка не живееш за мнението на другите, здравето ни е е най-важно и трябва да преодолеем тези неща.

25.   аз пък ще ти препоръчам нещо коренно различно от всички останали - да се отървеш от очилата и да излекуваш късогледството. Прочети книгата на Норбеков - метода му действа 100% http://www.spiralata.net/s.php?SearchType=1&find=

26.   Нормално е да се притесняваш и аз имах същите притеснения. Можр би даже точно на твойте години. Гледай да не ти пука, аправи го все едно че ти харесва, вземи си по модерни очила (това не значи по скъпи) и го използвай за добро. Съжалявам за лошото писане.

27.   Не се притеснявай аз нося очила от както се помня, (зареди несръчни доктори при раждането ) и да, ще има все някой да ти се подиграва, някой болен мозък които не знае какво ти е.. или камоли да се родиш с това.. Но малко хора ще се осъзнаят и ще знаят че ти не искаш това, а просто се налага да ги носиш... но с времето хората които ще те разбират ще станат повече , защото с времето ще им доиде и акъла.. Сега на тази възраст мислиш какво ще кажат "те" и си търсиш недостатаци, но... както казах с време и опит ще се научиш :)

*Diana* на 15

28.   Благодаря на всички за коментарите! Помогнахте ми много. Но ми се иска повече коментари на хора които са носили очила!
От авторката :) <3

29.   Мила, здравето ти е много по-важно от това какво щял да каже някой си ако те види с очила! За това не се тормози излишно, ами се погрижи за очите си, защото те ще ти трябват още много години. А и в наши дни толкова много хора носят очила, че изобщо не е страшно, плюс това има такова разнообразие от рамки и модели, че даже можеш да ги приемеш като моден аксесоар, който те прави по-интересна. Просто си избери някой модел рамка, който ти харесва и готово.

30.   Аз съм момиче почти на 13. Преди 2 години към втория срок аз също сложих очила. Дори да ти се подиграват, да не ти пука. Аз така разбрах кой ми е приятел и кой не.

31.   Правилно си казала сама, ако хората държат на теб, няма никой нито да ти се подиграва, нито да те възприема по-различно от досега. Напоследък мноооого хора носят очила, има страхотни нестандартни модели, с широки рамки, големи стъкла и т. н., които освен, че ти помагат на очите, са и моден аксесоар. Даже доста хора си ги купуват без диоптър и стоят много хубаво :) Няма за какво да се притесняваш, дори да се намери някой, който те бъзика, това говори доста зле за него, не за теб, защото проблемите с очите нито са шега работа, нито са по твое желание. Трябва да се вземат мерки.
Не знам защо не искаш да носиш и лещи, честно казано. Аз нося от 2 години и не съм имала никакви проблеми, чувствам се супер удобно с тях. Не знам какви точно са ти притесненията относно тях, но да си ги слагаш и махаш е изключително лесно, бързо се свиква с тях- аз на 2рия ден вече не ги усещах. Диоптърът ми не се е увеличил за времето, в което ги нося, така че за мен са идеалният вариант. А когато искам очите ми да си починат малко от тях, слагам очилата и готово. Каквото и да избереш, не се притеснявай, нямаш причина да се срамуваш от нищо!

32.   Когато и на мен ми сложиха очила бях на твоята възраст. Не исках да ги нося и се притеснявах от същото нещо. Но, когато отидох на даскало никой нищо не ми каза. Дори получих комплименти от много момчета. Аз бях и съм отличничка и на мен ми казваха зубър, но видяха, че не ми пука и сега мога да се нарека ‘‘популярна‘‘. Очилата не пречат. Ако избереш точните няма да имаш никакви притеснения. Успех в даскалото и бъди с по- голямо самочувствие.