Споделена история от Тинейджърски

С какво да кандидатствам?
Здравейте,
Аз съм ученичка в 7-ми клас и много се притеснявам за изпитите в края на годината! Искам да уча в ПМГ, но не знам с какво да кандидатствам? Или с математика или с биология? Досега съм била пълна отличничка, и двата предмета ми се отдават и са ми любимите, но кой от двата да избера? Още когато съм била в детската градина съм обичала да решавам задачи и сега е така! Като седна да си пиша домашните започвам с математика, защото ми е много интересна! Трябва само да запомня някои правила, формули, с които да решавам много задачи. Ходила съм и на олимпиади без да се подготвям и на някои от тях съм се класирала на едни от първите места. А тази година се записах на курсове по математика и съм много доволна. Решаваме логически задачи за състезания и ми е забавно! Може за някои хора това да звучи странно, че математиката ми е интересна, но аз съм си такава ученолюбива. А биологията за сега не че е трудна, но трябва да се учи много, не е като в математиката. Ако кандидатствам с биология ще се насоча към медицината, а с математиката не знам каква професия мога да стана? Семейството ми казва, че по-добре е да уча медицина. Аз съм съгласна с тях, но все пак искам да обмисля добре какво да избера на първо място, за да не съжалявам след това. Искам да стана лекарка, но казват, че трябва да уча много, много и много и било много трудно! Дали медицината е за мен и ще успея ли да я изуча? Знам си възможностите, но все пак... А и математиката ми върви много... просто не мога да реша!
Какво мислите по въпроса? Според вас, какво да избера?

Коментари

1.   Здравей,
Не случайно има поговорка, намери работа, която да обичаш и няма да работиш нито ден. Математиката е страхотна, щом ти харесва и ти се отдава стани програмист например :) За да избереш по-лесно, трябва да разбереш в дадената професия, какво ще правиш всеки ден и да решиш дали можеш да правиш това всеки работен ден. Ако семейството ти има познати с такива професии най-добре се поинтересувай как им минава работния ден и с какви трудности се сблъскват. И двете посоки са с широка реализация, както в България така и по света, но от разказа ти разбирам, че ти обичаш математиката, просто трябва да избереш това, което обичаш :)

2.   аз мисля че математика. щом ти върви повече и решаваш задачи с удоволствие, какво повече искаш? в бъдеще може да завършиш нещо техническо или пък дори програмиране, нищо, че си момиче. в това е бъдещето. в германия с такава професия ще получаваш над 3 хил евро на месец, и освен това ще ти е приятно да го правиш.
медицината също е ок, но в бг нямаш много светло бъдеще с ъс заплата от 800 лв, пак ще трябва да бягаш навън... и двета избора са добри, но медицина също така се учи по дълго и е по-трудно.

3.   Момиче, ти си само седми клас бе :) има много време да мислиш за висше. Аз ще ти кажа две неща:

1) Това, което започнеш да учиш сега по никакъв начин не влияе на избора ти след 12 клас. И в музикално училище да отидеш сега, после пак ще можеш да учиш медицина.

2) Щом математика ти се отдава запиши в Математическата.

Това да знаеш добре математика може само да ти помогне. Ако мислиш за чужбина, там всички гледат математиката - колкото по-високо ниво, толкова по-добре, независимо дали ще учиш приложна математика или медицина - математиката е в основата на всичко. Най-важното за университетите е, че нивото ти в математиката дава най-обективната възможна оценка за твоя интелект и за труда, който си положила през годините. Всеки може да назубри биологията, когато му се наложи, но математиката не става без истински да разбираш какво правиш. Да не те плаша, но по-нататък само със запомняне на формули няма да минеш :D

Математиката не винаги ми е била любимия предмет, понякога е доста объркваща и иска много работа, но усилията ми никога не са били напразни. Все пак изборът е изцяло твой :)