Споделена история от Тинейджърски

Късно ли е да започна да тренирам футбол ?
Здравейте, първо ще помоля модераторите да публикуват историята, защото ми е наистина важно. Още от малък футбола ме влече доколкото знам като малък баща ми е искал да ме запише на тренировки, но не знам защо се е отказал. Сега съм на 15 и много ме яд, че съм пропуснал възможността да тренирам от малък и да съм в отбор. Играя навън с приятели и мога да кажа без да се хваля , че съм по-добър от тях. Когато е ставало голям мач с много хора пак играя добре и правя финтове вкарвам голове и други. Даже всеки път като ме видят как играя ме питат ти къде тренираш, аз отговарям никъде и те се учудват. Та по същество въпроса ми е мога ли тепърва на 15 години да започна да тренирам футбол, доколкото знам се почва от малък примерно 5, 6 или 7 години, а сега като съм на 15 да ли някой ще се захване с мен като преди никога не съм тренирал сериозно. И също как може да те вземат в школата (отбора ) всеки който си поиска ли може да се запише или има някакви кастинги и проби? Благодаря, че прочетохте историята ми, и още веднъж моля модераторите да я публикуват :)

Коментари

1.   Диего Коща е играл на улицата до 18 годишен. Сега всички знаем къде е, ако имаш талант отдай се от играта. Успех

2.   Ами ти как мислиш? Бъдещите професионални футболисти на 15 вече са със сериозен стаж зад гърба си. Играли са турнири в чужбина, тренирали са здраво всеки ден с години, спазвали са специални хранителни режими, взимали са сериозни зобове, работили са с добри треньори, които са ги научили на много трикове, на храктер, посещавали са специални фитнес програми и т. н. А ти тепърва да започваш на 15, е, меко казано, нелепо. Ти в махалата може да си добър, но няма как да си на физиката и техниката на един, който е тренирал сериозно от 7 до 15 годишна възраст примерно. Аз тренирах борба и още на 10 бягах по 10 км през ден със сравнително бързо темпо. Имам познат футболист от аматьорски тим, който бяга всеки ден по 20 км минимум, а някои дни по цял маратон - 42 км и то за 3 часа и половина. Ти как я мислиш?

Колкото до школите отборите обикалят страната и правят специални кастинги и се взимат или деца на 7-8, или на повече, но със сериозна практика, защото непрактикувал на 15, няма как да е толкова добър, колкото и талант да има, защото той е изпуснал много и точно в най-ключовия период. Точно периода 7-15 г. е много решаващ за по-нататъшното развитие. Ако тогава не си си поставил добра база за развитие, от там нататък е безсмислено.

Аз лично съм борец и знам, че при борбата пределената възраст, на която трябва да се започне е максимум 9-10. За футбола имам познат набор 2000, който тренира в Дунав Русе от 7-8 годишен. Миналата година дойдоха на кастинг, той се яви и го одобриха за Лудогорец. Сега играят не с 2000 набор, а с 1998 и пак бият всички отбори в България с разлика. Просто нямат конкуренция. Затова често ходят на турнири в чужбина и са почти наравно с школите на отбори като Байерн.

Нали се сещаш, че ако ти отидеш в подобна школа, ще си поне 3 класи под тях. С две думи за професионален футбол и дума не може да става. Ако много държиш да играеш някъде, може да се пробваш в някой аматьорски отбор от областните групи като за начало. Ако се докажеш там, вече може да се прехвърлиш в окръжните, но по-нагоре силно се съмнявам, че ще си добър. Питай, разпитай аматьорските тимове в района. Може да те огрее.

3.   Бразилският футболист Графите е започнал футболната си кариера на 20 годишна възраст, преди това работел като боклукчия. Ако не си го гледал преди виж в интернет колко добър беше, сега вече остаря. Така, че никога не е късно напротив, точно ти е време даже. Давай смело и успех!

4.   Късно е моето момче. Футбол се започва както си казал на 5-6-7 години. А дори и тогава да беше започнал, пак трябват контакти, за да те вземат в по-голям отбор. Ти можеш да си тренираш, но не се надявай да пробиеш на професионално ниво. Насочи усилията към нещо друго.

5.   Не е късно да започнеш, обаче гледай да не чакаш и това да се случи скоро! Някои попадат и на 17 в мъжките отбори, трябва време за да се докажеш. Няма кастинги! Има стая с треньори и повечето пъти тя е в близост до съблекалните(поне при мен беше така, но ще се въздържам от повече подробности и няма да споменавам къде съм тренирал). Казваш, че искаш да се запишеш! Ще ти обяснят в кой ден е първата треноровка, месечна таска и всичко останало. Треньорите си наблюдават всички и преценяват качествата и възможностите на всеки един. И още един добър съвет - нямам представа от кой град си, но да знаеш, конкуренцията в големите отбори е голяма и да блестиш пред другите е трудно. Повечето таланти са започнали в много неизвестни клубчета. Това мога да ти кажа и напомня, че нямаш много време за чудене.
Аз се записах в 7 клас и бях бърз и техничен, но и много слаб на килограми, после хронични проблеми на 19 и край с тренироеки и мечти. Можеше и да замина за Холандия!

6.   ако си много добър, и на двайсет ше те вземат без да ти гледат възрастта. само трябва да отговаряш на всички други изисквания.

7.   Естесвено че можеш!

8.   Без да прочета темата, само от заглавието мога да ти отговоря на въпроса.. Никога не е късно за нищо, в този живот. Живота е един, един път се живее. Затова прави неща, които искаш тогава когато искаш.

9.   мисля че не е късно нали ти сам си каза че си добър нали там трениорите ще те видят и ще преценят ще чистят грешки ще те учат и на нови неща

10.   Не, не е късно, ако имаш качества разбира се, та кажи на ваште, че искаш да се запишеш в някой отбор а от там зависи дали ще те приемат!
М18

11.   За мечтите, приятелю никога не е късно! Не слушай другите, слушай сърцето си. :)

12.   Ако говориш професионално най-вероятно да, но това не значи че не можеш да опиташ.

13.   1, Диего Коща е започнал не на 18, а на 16. А преди това е тренирал години наред уличен футбол и е ходил на много турнири.

14.   Братовчед ми е на 21 и преди 1 месец и по малко започна да тренира футбол. Студент е, ходи на работа и на тренировки - 3в1. Искам да ти кажа да отиваш в школата и да се записваш без да ти мига окото и да тренираш упорито!

17.   Според зависи! Зависи от поста на терена. Аз съм тренирал футбол преди и то от най-малък, 6 годишен. Когато бях на 16 бяхме изграден отбор и момчета от него, включително и аз попадахме понякога като резерви на мъжкия отбор. На една тренировка дойде момче като тебе, треньора го поканил, което ми се стори тъпо, видял го на училищен мач, на 16 и никога не тренирал футбол. Физиката му беше пълна нула, нисък, 160 санта, на загрявките и бяганията беше много слаб, най-бавен от всички...Ама като дадаха топката да играем, да видиш ти! Тактически - неграмотен да добавя, няма защита, няма покриване, просто си играе своята игра, ама беше виртуоз! Роден плеймейкър, техника и дрибъл като Мрадона имаше, топката му се лепеше на всяка част от тялото, четеше играта с 2 хода напред, можеше да подава и извежда с голови пасове както си иска,дори да му нахлупиш една кофа на главата. Не знам как съумяваше, но беше буквално навсякъде по терена, където и да обърна глава като съм с топката и беше на 5 метра от мене, няма такъв щурак, сякаш знае къде ще иде топката и се позиционираше точно там да я поеме...Играехме 11 човека мачовете, като на него му казваха - абе играй, нищо повече, това момче се забавляваше на терена, станахме шампиони на зоналното. Значи, аз в него виждах световна звезда, какви ли не скаути идваха, че май и от Интер дойдаха да го гледат. И потренира 6 месеца и се отказа. Искам да кажа, че сигурно имаме невероятни играчи, ама като тебе ритат пред блоковете, този за който ви говоря сега кара камион, а ако не го бяха натиснали неговите да спре тренировките....абе като ви казвам, че можеше всичко - можеше го, дай му топка и просто - играй, без тактики, без хранителни режими, без нищо - просто играй. Дори го бяха взели да тренира с мъжете, ама го бяха поступали, правили мачле и нашия се подиграл на няколко пъти с една резачка, ама през краката, над главата, луд го направил и оня го набил в съблекалнята и го вънаха при нас....Талант, безумен талант....

18.   Късно е.

19.   Ако имаш горе долу физика за футбол - пробвай. Не ги слушай тия тук - не е казано, че ще ставаш играч за Шампионска лига. Виж - ниво "Б", "В" група спокойно може да станеш - да си изкарваш прехраната с футбол. А защо не и на по-горно ниво. Но пак зависи в какво състояние си - ако си трениран физически отивай и се пробвай.

20.   Тренирах от 8 до 13 годишен, но трябваше да се откажа, защото имам 2 много сериозни травми. И преди имахме школи до 21 год. възраст така че не е проблем според мен. Ама само да предупредя, че финтовете и головете няма да ти помогнат при физическите тренировки, а и индивидуални изпълнения не се толерират много! Ако лесно се адаптираш към колектива на отбора няма да имаш проблеми!

21.   Не е късно, момче. Давай запиши се, това е уникална игра!

22.   Във всички отбори има кастинги, попринцип до 16 годишна възраст. Ако имаш талант, това дето си пропуснал през тези 7-8г дето не тренираш се наваксва за 3 месеца! Ако си от София, има ПОНЕ 5 отбора, които веднага ще те вземат на проби 3-4-5 тренировки ако им харесаш те оставят :)

23.   Така, искам първо да кажа че съм момиче! И много искрено моля момчетата да не взимат факта на сериозно и да не започнат с, , я бегай, едно момиче не може да отговаря на тези въпроси, , и т. н.. И така, сега по същество... аз лично съм на 13 но след 4 дни правя 14. Да, признавам по- малка съм, но все пак... Както и да е. Та, аз съм на 13 и играя в отбора по футбол на училището ( женския ). Виж, да аз предполагам, че е трябвало да започнеш от по- ранна възраст, но ако имаш талант, защо да не се пробваш, нали!? Така, съветът ми е- ако в училището което учиш има отбор- запиши се. Да, може и да е аматьорски и непрофесионален, но все пак ще те научи на по- важните техники и предполагам, че след това ще те приемат и в друг отбор!

24.   Зависи от къде си, ако си от големи градове като софия пловдив варна бургас... малко трудно щото всички отбори имат вече сформирани отбори и т. н но все пак не е невъзможно ако си от някое селце или някъв по малък град повече шанс имаш защото отборите със сигурност са слаби и веднага ще почнеш да играеш иначе не ти е късно ако почнеш сега имаш 3 години още да се доказвашш... успех и не се отказвай

25.   Един от стария клас се записа на 14, на 19 отиде да играе в регионалната за няколко години, след това отиде в някакъв отбор в една от двете Б групи, но не си спомням как се казваше отбора. Щом имаш пари да си плащаш за всеки месец, няма кой да ти откаже. За професионално ниво и бъдеше само от теб зависи.

26.   Прочетох всички коментари.. и реших да опитам. От голям град съм избори има много, тази седмица ще говоря с нашите и да видим какво ще стане.
От автора.

27.   Бързо си лични кой е тренирал и знае нещата - браво на 5ти пост, дори се досещам и кде си тренирал. безпорно това е най-компетентното мнение под темата.

30.   Виж приятел моят случай е същия като твоя 1 към 1. Казвам ти истината: ако имаш желание и силна воля, вярваш в мечтата си и работиш за да я постигнеш непременно ще се случи :) Просто като мен не трябва да се отказваш и да знаеш че никога не е късно и всеки ден носи нови шансове ;) never give up

31.   Знам че са минали вече 3 години, но ми е интересно да разбера какво стана с футбола. Приеха ли те в някой отбор?

32.   Аз съм на 13 и ще започна да тренирам когато стана на 14, защото съм от село и училището е до 7 ми клас. Когато отида в града ще тренирам. В село дойде един от берое който беше защитник. Това никога няма да го забравя. Той ми ,, Хайде да те видом колко си техничен"" Той ми влезна и аз така го финтирах, че 5 мин. Не можа да ми вземе топката. И той ми каза,, Добър си ако искаш да тренираш ми пиши аз ще попитам треньора "

33.   Искам да стана футболист това ми е мечта от дете искам да играя за моята страна искам да видя усмивки и плач от радост аз ще направя всичко само България да се издигне на 1 място в света обичам футбола обичам и България