Споделена история от Тинейджърски

Да нямаш вяра на никой в днешно време
Здравейте, искам да споделя една случка случила се скоро, че малко да ми олекне. И така аз сам момче на 18 год, много исках да си купя нов телефон с много хубава камера и реших, че най-добрият вариянт е Нокиа Лумия 1020. И така почнах да си спестявам пари за да го купя, понеже уча далеч от дома си и сам на квартира, даже от джобните които ми даваха сам сабирал само и само да си го купя, Мисълт, че мога да го имам ме изпълваше с кеф. И така събрах си парите които изодщо не са малко ии реших да си го поръчам по интернет, но са съжеления го нямаше никъде, Търсих го 3 седмици и никъде не го намерих, и като последен вариат реших да го купя от OLX>BG. Свързах се с човека който го предлагаше изглеждаше много учтив и до там. Когато получих есемес, че имам ппратка ми стана супер гот, И цял ден мислих как да свърши училище и да ида да си го взема и когатоо отидох, ми казаха че нямам право да го отваря преди да го взема и аз с голяма си наивност и вяра в добротата на хората се съгласих да го взема пъпреки всичко, и го взех и когато се прибрах какво да видя съсвем друг телефон, който е втора употреба и с турско меню, и очукан целия и скасъно зарядно (абе направо замразнах на място ) После се отрепах да званя на този номер който постоянно беше зает или изклюцчен. И тогава просто всичко свърши как се изпариха толкова пари, които сам сабирал да ми ги вземе някакъв мошенник! НЯма добро в тези хора

Коментари

1.   Хубаво е, че си се опарил навреме, вместо като порастнеш да изгориш с много повече. Надявам се да си си взел поуката. Не е само в днешно време иначе - измамници винаги ще има и е имало. Когато цената е нереалистично ниска, мисли!
Аз лично купувам само чрез Ebay и Амазон, има и други подобни сайтове - предимството е, че при тях имаш гаранция от Ebay и те ти връщат парите, ако не си получил това, което си поръчал, не си зависим от измамници. Освен това има етаблирани магазини за телефони втора употреба както и заложни къщи. Особено във вторите има чудесни неща за ниски цени.
Колко плати за телефона, между другото?

2.   Заплаши че ще ги съдиш. Подай жалба в европейски потребителски център. Предай им цялата коренспонденция която си имал със продавача. Ако си използвал услугите на посредник се свържи с него относно грешката. Как така ще оставиш нещата така. Търси си правата. Потърси ако ще за подобни проблеми в интернет и провери какви съвети и допълнителни опции са предлагани на ощетени като теб за да си върнат ресурсите.

3.   Първо съм учуден, че на 18 години може да има толкова наивни хора и второ, че не знаеш правилото, че техника 2ра ръка не се купува.
Сам си си виновен, ще знаеш за напред

4.   Номер 2 - човекът е получил доставка от комшиите от Турция, какъв Европейски съд? Освен това само консултацията при адвокат ще му излезне повече от 100-те кинта, с които е изгорял. Със същия успех може да пише на папата или Омбуцмана, но ще му озлезне по-евтино.

5.   Никога без опция за преглед. Преди време се бях сближила с едни служители в куриерска фирма и поръчах от продавалника нещо. Не се съгласиха да ми го пуснат с опция за преглед и на мен ми стана ясно, но се съгласих. В офиса помолих служителите да погледна какво има все пак и вътре не беше това, което поръчах. Хвърлих "боклука" заместител на това, което поръчах и сложих хартия върху камък със среден пръст. Върнах го на изпращача да си му се радва...

6.   Ха-ха, №5, много яко решение! Евала ти правим! :)

7.   От автора : Хора става въпрос за чисто нов телефон, а не втора употреба, и питахте с колко изгорях с 680 лв.

8.   Авторче, ти си балък на годината - този телефон нов не струва толкова :) Nokia без пари да ми дават, ако е с Уиндоус не взимам. И все пак - пий една студена вода, комшиите пият биричка за твоя сметка и ядат локумче.

9.   Наивен си като 10 годишен. Изобщо как ти хрумна да купуваш нещо втора ръка, без да си видял за какво точно плащаш ? Докато има хора, които вярват на всичко ще има хора и които се възползват от това.

10.   Авторът казва, че телефона е с турско меню, но не и че е поръчан от Турция. ОЛХ е български сайт, не виждам проблем да заплаши с европейски потребителски център, абе гони ги до дупка :D няма какво повече да губиш

11.   Н 10 - нека види импресума на сайта, а това че е на български нищо не значи. Има и турски сайтове на всякакви езици, а определено хората, които правят това са с криминална енергия и са се покрили. Убедена съм, че не стои реална фирма зад този сайт - продават стотина телефона на балъци и следващия сайт

12.   Е то бива, бива наивен, ама чак толкова... Гадна работа, ама поне занапред ще си знаеш. Доверие само на майка си и то не винаги!

13.   Мило момче, няма човек на тая планета (даже и тези, които се правят на много умни и тарикати), който да не е бил мамен в даден момент от живота си. Всеки е имал моменти в живота си, когато е действувал неадекватно, алогично... Просто в такива моменти сме обсебени или от идеи или от чувства и пропускаме сигналите за измама. Първо не си единствен случай, второ прости си за това, че си допуснал да бъдеш измамен. Огромното ти желание да притежаваш телефона те е накарало да се фиксираш над мига в който ще се докоснеш до него и си пропуснал някои и други факти, които сега със свободен от чувства разум виждаш лесно и се чудиш как така не ги видял преди. А и измамниците напоследък ползуват много умело разни психологични манипулативни методи, с които да печелят доверие – например избират хора говорещи правилно и професионално, насочват вниманието ни към нещо друго... цяла книга може да се напише за методите им. Ако решим НИКОГА да не ни мамят то тогава се отива в другата крайност – съмняваме се от всичко и всички и се стига до параноя едва ли не и после до самоизолация. В случай като твоя аз си казвам – можех да постъпя по друг начин, но тогава не виждах по начина по който виждам сега, намерението ми бе едно, но резултатът –друг. Да, боли ме, че загубих пари, боли ме, че злоупотребиха с доверието ми, но избирам да си простя. Приемам това като преживян опит, който ще ми бъде обица на ухото за в бъдеще и ще ме предпази от по-големи злоупотреби. И после – позволявам си да бъда манипулирана и мамена ПОНЯКОГА, защото съм ЧОВЕК, а човекът има не само разум, а и емоции, чувства... Не мога постояно да живея в съмнения и страх и не мога да хвърля цялата си енергия над мисли как да не бъда прецакана... Макар че съм много разумна и уж логична наглед, много пъти съм действувала наивно и даже глупаво, но като цяло отнякъде и донякъде пак съм компенсирала. Е да, за разлика от измамниците с много труд, но затова пък като си представя живота на измамниците – винаги в игри и комбинации и уж лесно спечелени пари, но пак не прокопствуват – не, не искам да съм на тяхно място.

14.   от автора благодаря на номер 13 за хубавият съвет

15.   Ужас, приятел! Не се ядосвай можеше да си платил за iphone 6 и да си загубил близо 2000, които да си събирал близо година. Занапред бъди по-внимателен и не се доверявай на непознати. Номер 13 е прав.

16.   На никой не трябва да се вярва. Не всички лъжат. Но достатъчно е един психопат да ти се натресе, за да станеш жертва. Винаги трябва да си подозрителен.