Споделена история от Тинейджърски

НЕ мога да реша какво искам да уча!
Здравейте!
Аз съм на 17 години..на пръв поглед имам много време докато стигна до университет,но искам да се ориентирам по някакъв начин да знам на кои предмети да наблягам повече освен и за диплома.Всъщност аз имам няколко специалности на ум,но при тях трябва математика,а с нея съм изключително скарана...Чудя се за УНСС-финанси,банково дело или бизнес администрация... но ето,че не съм сигурна как ще успея ... :) моля за мнения по въпроса :) Благодаря! :)

Коментари

1-50 от 70

1.   Щом си скарана с математиката ще ти е трудно там , където си се насочила. Пробвай биология и химия - е, няма лесно никъде , но си заслужава- все хубави специалности са
Успех !
Ева

3.   Аз също не мога да реша какво да уча не ми обясняват в тези, който съм се спряла какъв ще бъде точно учебният процес .
И така реших , че ще последвам приятелите си и записах каквото и те . Доста съжалявам за избора си защото не е това , което искам да уча . И в двете места има и плюсове и минуси но незнам тази година какво да правя . Съветвам те да избереш онова , което найстина желаеш и ти е интересно . Дори и да е по - трудно поне ще учиш това , което те интересува .

4.   Ако ти е трудно с математика може да наблегнеш на език. Ако държиш и таква матура след това ще кандидатстваш например в университета с оценките от матурата.

5.   Моята матура беше по английски. Винаги са ми вървяли повече езиците. Бях скарана с маркетинг, икономика, математика, химия, физика... Отидох на приемен изпит в ПУ и ме приеха Английска Филология, вече съм 3 курс, много съм доволна, не съжалявам за избора, то аз само едно желание имах и за мое щастие точно там ме приеха където желаех. Сега има много нови специалности. Но ще те посъветвам, ако избираш да учиш с език, избери чиста специалност, такива еднодневки като Български и Английски, Русни и Френски, Гръцки и старобългарски и тем подобни не ги поглуеждай, супер неорганизирана работа, и никъде не им приемат образованието, докато с нещо чисто можеш с зад граница... Успех с избора и си опичай ъкъла, много долни даскали има в университета, но ние сме милиони и няма де им се дадем!!!

6.   хах какво означава "че си скарана с математиката" математиката е предмет, по който разбирам, че нито аз, нито пък ти някога ще я разберем. какво ти пречи например да си отличничка ем до колкото можеш де аз съм 8 ми клас и мен ме притесняват тези мисли. защото госпожите казват, че за всичко математиката ти трябва. а с тройки една ли ще стане нещо. мини с мн добър 12 клас и кото ти дойде на ума ;-)

7.   Номер 6, като гледам (освен математиката) и българският ти куца- доста.

8.   Ние ли да решим вместо теб? Натам, накъдето си се насочила, ще ти трябва математика, така че не мисля, че са за теб тези специалности, но винаги може да пробваш с нещо друго. Ето ти правото - история и български, ако не си скарана и с тези двете, това е много хубава специалност.

Все пак не може на 17 години тепърва да мислиш какво ще учиш, то се мисли още като си малък. Не казвам да имаш конкретно вече това и това ще е, но поне да знаеш на кои предмети да наблягаш.

GD

9.   Абе каквото и да се хванеш да учиш, от математиката бягане няма. Аз като се кандидатствах в университета, така си подбрах желанията, че хем това, което ще уча да ми харесва, хем да няма биология, химия и колкото се може по- малко математика. Така де, и аз съм зле там, но навсякъде я има. Научава се "на парче", тези задачи, които ти трябват. Щом аз успях, всеки ще успее :) Няма да се плашиш, ще се справиш.

Ale

10.   Каквото и да започнеш да учиш, 10 години след като го завършиш няма да има никакво значение какво си учила...
От висшето образование можеш да вземеш 2 ценни неща:
1) умението да "смилаш" голямо количество информация за крако време (или докато учиш и четеш дебелите книги "да отсяваш зърното от плявата") и
2) повечето приятелства/познанства/връзки, които ще направиш там ще ти останат за цял живот и ще са ти много полезни.

11.   Ми чесно казано и аз незнам какво да уча искам нещо свързано с биология но немога да намера какво точно но трябва да е само с биология защото химията изобщо не ми се одава !!! моля жи кайете ми някакжи спицялности само с биология ???

12.   ами, какво да ви кажа...като си избирате специалност гледайте цялостната програма, а не един или два предмета- винаги ще има някои, който да не ви хареса! математиката се взима, и аз бях адски зле по математика, а завърших 2 университета! като цяло няма изпит, който да не се взима, просто усилията са различни! преди да кандидатствате ГЛЕДАЙТЕ ПРОГРАМАТА! а за биологията ще кажа следното- не може да се учи биология без химия! завършила съм биологическия факултет и учих 5 различни химии, някой от които доста гадни!

13.   Какви приятелства те гонят номер 10? Моите колеги бяха адски надути. Приятелствата от гимназията са по-трайни.

14.   Аз уча икономика,по специално маркетинг,където ти смяташ ,че ще ти е трудно с математиката. Вярно,че специалността е друга от посочените ти,но нещата са аналогични. Аз също бях зле с математиката и това не ме спря. А и е нямало защо. Учи се 1 семестър математика(като чиста такава),която е интересна,ако ходиш на лекциите редовно и правиш каквото ти казват. В някои от другите дисциплини има едва зачатък на математика( в лицето на някоя формула за някоя задача). Ако наистина искаш да учиш това,една математика не трябва да те спира. Аз мога да ти кажа, че икономиката изобщо не е скуката,за която я представят. Аз никога не съм искал да уча икономика,но понеже ме приеха Маркетинг,което ми е интересно,се реших. Всичко,което се учи в икономиката е мн интересно,това е динамична наука,не е нещо,което е умряло и няма движение. Заслужава си! Успех!

15.   A, и забравих да ти кажа,че може да кандидатстваш икономика и с матурата си по Български език например. Или,ако е за МИО може и с матура или конкурсен изпит по език,ако ти върви повече. Има възможности!

16.   Искам да ти кажа само едно, слушай сърцето си!
В икономиката има толкова неразбрани учебници и неща, да не говорим все формули и криви, графики и таблици, статистика. Ако си човек който обича музика, повече български, психология, по -добре не учи икономика. Казвам ти от личен опит и не защото съм прекъснала да я уча, а защото ми е вече направо неприятна, само суха материя и нищо не обясняват както трябва, и знаеш България учебниците, отвори един по икономика и ако ти хареса, я учи 4 години в университета. Аз се мъчех и не искам и други хора да се мъчат с това, съжалявам че казвам, но не всичко е на ниво с разбираемостта на материалите, учебните помагала и учебниците по икономика в България.

17.   Здравейте.. търсих на няколко места на кадето и да питам нещо то там или се подиграват или се правят на интересни, та ще попитм и вас.. Какво трябва да уча за да мога един ден да правя организации и несамо но и да се занимавам с това от типа : опазване на околната среда, на животните, растителноста и такива работи, Ще съм много благодарна ако някой помогне малко :)

18.   Екоикономика (УНСС), екохимия, екология (СУ)

19.   Тези неща можеш да ги правиш, каквото и да завършиш. Въпросът опира до това, колко навътре искаш да си в нещата.

20.   Аз също съм раздвоена. На 17 години съм и сега ще уча 4та година Кетъринг. Много исках да продължа в тази насока, но сега се замислям, че няма толкова голяма реализация в България относно тази специалност. Моята приятелка беше приета в МУ София - Дентална медицина и сега убеждава мен да я последвам със специалност Зъботехника. Наистина мисля, че Зъботехниката е с по-голям шанс за реализация, но още не знам какво да правя. Моля дайте мнение. Благодаря. :)

21.   20, ти нали кетъринг си завършваш. Стига ти за това и средно. Кетъринг не се учи иначе, това е само практика. В зъботехниката действително има много хляб, защото това машина никога не може да го върши напълно. На Запад търсят също зъботехници.

22.   Аз също съм на 17 години и все още не съм решила какво да уча. :( От няколко години си мислех да уча в НАТФИЗ... наистина много ме влече и смятам, че съм добра "актриса". Искам да кажа, че наистина вярвам, че имам талант. Имам и желание! Но много мои познати и близки, много мои приятели казват, че това не е добра професия... особено в България. Казват ми, че понякога тази работа не може да изхрани и самостоятелен човек, а какво да говорим за семейство. Казват ми, че в НАТФИЗ се влиза само с връзки и се подбират определени хора. И може би са прави до някъде... или напълно... :( Но на мен неистина много ми се иска това, което ще уча да е това, което най-много ми харесва! Моля Ви дайте ми съвет! И моля да бъдете искрени!!! Благодаря предварително!

23.   Аз съм 12 клас.. и изобщо не мога да реша с какво да продължа.. на мен ми върви и математиката, и биологията и химията, .. просто не знам с медицина ли да продължа или нещо с математика.. сигурно няма да ми вярвате но ме влече и двете посоки 50:50 % :(.. и вече гледам където има повече пари и добра реализация там да продължа.. моля ви дайте ми съветиии :((

24.   С икономисти и администратори започна да се препълва, а инжинерите медиците са дефицитна стока.

25.   От шести клас бях решила, че искам да се занимавам със журналистика, но последите няколко месеца се отказах. Наистина съм много объркана. Добра съм по български и литература и си представях как обикалям и правя репортажи или като Кари Брадшоу си имам рубрика..

Обичам да разсъждавам и би било добре да пиша интересни статии, за неща, които ме интересуват. Само, че това, което си представям не е реалността. Мислех си за психология, но за нея ми трябват биология и химия, а аз имах петица миналата година по химия.

Извинявам се много, че се изповядвам, но имам нужда да споделя с някого, понеже съм объркана а информацията, която получавам е още по объркваща. Ще се радвам да си комуникирам с някого, който има същите проблеми..

26.   Ей аз съм още малка но все пак човек трябва да знае на кои предмети да обръща внимание. Например аз съм най-добра по история и може би география. Математиката не ми върви много но все пок крепя 5. Какво да уча като ме влече астрономията?

27.   Скарана е с математиката... Тогава едва ли ще е хванала за ръка и химията... Каквото и да решиш просто бъди уверена!

28.   Все едно чета нещо, което аз съм писала.. абсолютно същата съм ии не мога да ти дам съвет.. само ще прочета какво са те посъветвали теб и някои може да ги приема за себе си.. Успех! :)

29.   До номер 5 : На мен също много ми върви английският, но с какво ще се занимаваш като завършиш, защото скоро всеки втори ще знае английски и това, че си го завършил/а няма да е нищо особено.. Моля за отговор :)

30.   Номер 9 : моля те сподели какво учиш ти, все пак е анонимно тук, никой няма да разбере, ако не искаш :) Моля :)

32.   здравейте, пред голяма дилема съм какво ще ме посъветвате да уча медицина или зъботехника, за медицината се изисква много години усилен труд, а после за специализация и много средства, зъботехниката ми изглежда по-приемлива от тази гледна точка, за коя от двете специалности мислите че ще има в бъдеще по-голямо търсене в БГ, медицината ме влече повече, но мисля, че реализацията е по-трудна

искам нещо която хем да ме влече, да го работя с удоволствие, хем да има добра реализация и да ми носи добри приходи

33.   Аз също съм скарана с математиката, но засега успявам да се крепя на 4, а до миналата година имах само 6 по математика. Както и да е! Впрочем да кажа, че съм 8 клас, но още от сега мисля какво искам да следвам. Моля ви дайте ми някакъв съвет. С математиката съм много скарана и много се притеснявам какво ще стане когато един ден трябва да положа приемните изпити за университет. Само да кажа, че съм в испанска гимназия. Уча и английски. По тези предмети и по останалите без математиката съм много добре. Моля ви дайте ми някакъв съвет, защото вече ще се побъркам.

34.   Аз ще ви помоля да изброите 5+ специалности или учебни програми, след завършването на които ще мога да си намеря активна работа вместо да пусна корени на някои стол. Под активна работа имам предвид свързана с джижение, хора и различни дейности.

35.   1. Строителен инжинер (ще висиш по строежите)
2. Учител, преподавател
3. Икономика - ако станеш мениджър, особено на своя компания, няма да се спираш на едно място.
4. Медицина, Стоматология, Фармация
5. Социолог, Психолог, PR, Право

36.   Aз бях супер по география и реших да се насоча натам, всъщност съвсем случайно видях един сборник в книжарницата с тестове по география и си го купих да решавам, видях че е за умиверситет и реших да кандидатствам там, но математиката беше задължителна, реших да се стегна и да почна да решавам задачи, някой ги разбирах, други ми беше трудно, бая нерви изкарах и бая учбници и тетрадки по математика скъсах :) та така кандидатствах, много искам да ме приемат и да уча това... дано стане и на всички кандидатстващи пожелавам успех и важното е да харесваш това, което учиш, защото това ще е и бъдещата ти работа, та както се вика цял бъдещ живот. не се забивайте в нещо колкото да учите и да имате више, работата стига да ти е приятно да я вършиш винаги върви : )

37.   24 напълнило се е с бездарници, а не с администратори и икономисти...

39.   Здравейте! Аз съм 11 клас и също съм много объркана. Не знам какво искам. Засега се насочих към математиката, мисля че ми е интересна, но постоянно отвътре почва да ме гризе нещо че трябва да следвам медицина( може да е защото родителите ми искат да уча това). Досега винаги съм мислела че ще уча нещо с математика, но наистина като се замисля да учиш медицина сякаш е по-доброто решение. Вече съм почти готова за матурата по математика... ако сега започна да уча биология и химия... няма да ми стигне и времето... А ако кандидатствам с математика незнам какво.... и информационните технологии са ми изклчително интересни(сайтове анимиции) но там проблема е че очите ми не издържат много на работа с комптар. Езиците много не ми вървят.... :(.... Нз икономиката сухичка ли е..? Хелп!!!

40.   медицината е нещо много сериозно, трябва да седнеш и да четеш. А за това ти трябва и курс. Химията и биологията, ако не си в профилирана паралелка изобщо не са на ниво. така че решавай сега и се стягай. А ако не го измъдриш можеш да влезеш някъде нещо с матурара има много възможности. успех

41.   Да знам че задължително ще трябва да тръгна на уроци... знам какво зубрене ще ме чака... не ме плаши толкова ученето колкото.. това да ходиш в разни морги и други тям подобни неща... някои казват че се свиквало.. а други се отказвали още първия семестър...
просто гледам и това което ще уча да има реализация защото целта не ми е просто да отида да завърша нещо просто колкото да имам висше...

42.   www.osbulgaria.com/bg/%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%BE-%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5/@873/magellano-universita/

43.   да и едно от нещата освен, че трябва да има реализация е да ти е приятно да го учиш и след това работиш. става ти всекидневие. в днешно време на много малък процент хора, работата им доставя удоволствие, а от това зависят повечето неща : ) това е нещо, което сама трябва да решиш, всеки има различно мнение за него си относно някоя специалност и ще получиш много различни съвети. трябва да се ориентираш сама. все пак, ти ще го учиш и работиш, а не човека който те е посъветвал

45.   Леле, 16-ти номер все едно чета мойта история, честно! Абсолютно антипатична ми стана икономиката още щом започна първата лекция, не мога да я понасям вече, и така до ден днешен. Направих голяма грешка, (и то заради разкардандистване отстрана на роднини и познати)че не влязох това, което можех и исках най-много-туризъм. Първи курс съм в УНСС и дано да успея да се прехвърля догодина в СУ, че иначе загивам.

46.   аз съм 11 клас, родителите ми настояват да запиша право, въпреки че мен не ме влече това. Искам да уча PR, но знам че професията не е доходна, докато правото е. Не знам как да постъпя. Имам още една година да мисля, но искам да чуя и вашето мнение. :)

47.   Кажи им, че се напълни в юристи.

48.   Номер 45 в какъв факултет мислиш да се пресместиш в СУ

49.   И аз се чудя какво да запиша... Завърших езикова гимназия с профил английски и немски език, но немския не можах да го науча... В началото се бях ориентирал към Лингвистика и информационни технологии в ПУ но в последствие се отказах, защото не ми се учи тепърва още един чужд език.... Карах матура по английски и искам да кандидатствам с нея някъде, където след полученото образование ще мога да си намеря доходна работа. Ако може да ми дадете някакви съвети!

50.   Здравейте! Сега ще съм 11 клас, уча мениджмънт от 9 клас и ми е много интересен. Мисля, че съм много идейна в тази насока. Бих искала да кандидатствам нещо свързано с икономика и английски език и по възможност без математика. Странното при мен е че ми върви много психологията, но и правото, биологията, но и икономиката. Всички тези предмети са крайно различни и просто съм адски дезориентирана... Ако знаете някоя специалност, в която няма математика или е малко... ще съм радостна. Математиката... не че не ми върви-имам шестица, бързо схващам задачите.. успявам да изкарам 5ци и без да уча в нас, но не ми харесва... ПОМОГНЕТЕ! :(

51.   Здравейте, аз уча в математическа гимназия профил "Информатика". Тази година ще съм 11 клас и съм решил да продължа в Ту-София. Колебая се между електроника и информатика. Добър съм по математика и постоянно решавам задачи.

52.   здравейте прочетох някои от вашите коментари :) искам съвет от вас, тъй като и аз сам една от тези които са объркани в сферата на кандидатстването? уча в професионална гимназия по икономика и мениджмънт и съм с паралелка митническа и данъчна администрация бихте ли ме посъветвали какво да продължа да уча? като добавя че предметите които не искам да уча и изобщо не ми вървят са биология, химия и физика... и другото което е с каква професия ще излезна?

53.   Аз също искам да уча Данъчна администрация какво ще ме посъветвате?

54.   Здравейте... :) тази година съм в 6 клас, но още от сега започнах да уча биология, физика и химия, за догодина :) ако можете ми предложете гимназия в Пловдив, в която да има паралелка с биология, физика и химия.. Мислех много за СОУ ''Климент Охридски " но там се влиза с такава профил след 8 клас, а аз искам след 7 клас.. моля ви помоглете ми!

1-50 от 70