Споделена история от Тинейджърски

Какво да уча?
На 16 години съм, може да се каже, че се справям много добре по всички предмети. През последните няколко месеца хората около мен говорят за бъдещето си - какво искат да учат, с какво искат да се занимават, и аз съм може би единствения идиот който си няма никаква представа какво смята да върши. Имах идеята да уча физика, защото ми е интересна(имайки се предвид, че физиката в моето училище не е приоритет и като цяло в учебниците липсват най-интересните неща), но близките ми смятат, че няма как да се реализирам с това, защото не било практично... Втората ми идея беше нещо свързано с инженерство, но отзвука беше подобен - жена инженер не може... Как да постъпя? Да правя ли това което съм си наумила или да се вслушвам в съветите? !? !

Коментари

1.   КСТ, Телекомуникации в ТУ - познавам момичета с чудесни професии, учили това и си излизаш инженер :)

2.   Според мен не бива да слушаш околните какво говорят за твоето бъдеще. Често става така че родителите искат да си адвокат,счетоводител и т. н и единствената причина за това е че те не са успяли да станат такива. Най - добре сама си реши какво да учиш . Нали знаеш това каквото ти харесва. Може да си да си жена инженер , може да си всичко което поискаш .

3.   Учи каквото ти е на сърце и не позволявай на никой да те спира или разубеждава. Гони целите си и не допускай да те отклоняват.
С Физика реализацията може и да е трудна, но не невъзможна и ако наистина те гони мерака, упорита си и не си скъпиш усилията - вероятно ще си намериш пътя към успеха.
Колкото до инженерството - аз самият съм машинен инженер и познавам доста жени-инженери - знаещи, можещи и справящи се успешно с живота.
Дръж на своето и следвай желанията си.
Аз на времето позволих да ме разубедят с приказки, записах грешна специалност... и това ми костваше три изгубени години докато се върна в моята си собствена пътечка. Никога не съм съжалявал, че записах инженерна специалност. Съжалявал съм само, че послушах разни съвети и не го направих веднага...
Така че смело напред - към физиката, инженерните науки или каквото там ти е на сърце.
Това е твоят живот и решаваш ти.
А дори и изборът да се окаже неудачен, винаги може да запишеш второ, трето и колкото още ти скимнат висши образования или да разшириш квалификацията си с няколко магистратури и специализации. Придобитите знания никой не може да ти отнеме и във всеки един (дори и най-неочакван) момент може да се окажат полезни.

И един допълнителен съвет - каквото и да учиш, не пренебрегвай езиците - не знаеш къде и кога каква врата ще ти отворят.

Успех!

4.   На твоите години не можеш да очакваш да знаеш!

5.   Има ли желание, има и начин! Това че си жена, не означава, че не можеш да се занимаваш с инженерство! :) Прочети малко за STEM. Още повече в инженерството има много бъдеще и някой много те е излъгал :) /софтуерно инженерство, компютърно инженерство са дори търсени професии/

6.   Моят съвет към теб е да не слушаш никого..Ще учиш това,което ти харесва. Нямало реализация за жените, които са инженери- да бе, пълни глупости.Ако имаш желание,винаги има начини...Нали не искаш някой ден да мразиш работата си? Не слушай другите,пък й още ти е рано,имаш време да помислиш хубаво за бъдещето си.И не забравяй,че ти си тази,която го определя,не другите хора..

9.   Номер 3

Сега след като си машинен инженер, работиш ли по специалността?
Има ли работа за такива кадри, според теб?
И как преминава един работен ден?